Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Intre doua paralele

#7
Charlotte - multumesc pentru ca ai trecut pe aici si ma bucur enorm ca iti place. Ideea cu Medicina a venit in timp ce scriam. Multumesc pentru tot si sper sa iti placa si acest capitol.
dancing_in_the_night - multumesc si tie pentru comment. Sunt fericita ca iti place.
LuNa AmaRa - merci pentru comment. O sa am mai multa grija pe viitor cu exprimarile de genul care stiu ca sunt cam puierile, ce-i drept si o sa renunt la cifre.
Stiu ca acest capitol nu este unul din cele mai bune de pana acum, insa sper sa va placa.


Capitolul II (b)


Atunci ochii mei i-au intalnit pentru prima data pe a lui. Erau negri si goi. Am incercat sa ma dezmeticesc insa nu puteam. Eram absorbita de goliciunea lor.
- Esti bine, intreba baiatul din fata mea.
- Da, multmesc pentru ajutor. Imi pare rau ca te-am lovit, insa nu te-am vazut venind.
- Nu-i nimic, spuse amuzat, nu cred ca aveai cum sa vezi pe cineva oricum, spuse uitandu-se la teancul de carti de langa mine.
Mi-a intins mana si m-a ajutat sa ma ridic. Ne-am privit pret de cateva secunde si apoi fiecare a mers mai departe. Inca cu cartile in mana si asteptand la coada nu am putut sa nu remarc ca era inca acolo, cautand ceva. Era inalt, avea niste pictorali bine facuti, lucru ce i se observa prin tricoul negru si, o burta mica, lucru care mi s-a parut destul de amuzant. Avea niste trasaturi faciale superbe: parea matur, nu ii dadeai mai mult de douazeci si sapte de ani, nasul drept, in barbie avea o mica gropita, buze bine conturate. M-am desprins din sirul care devenise si mai lung si m-am apropiat din nou.
- Poate te pot ajuta. Ce cauti mai exact?
- Hm, nu sunt nici eu sigur. Nu caut ceva anume. As vrea doar sa gasesc o carte usor de citit, dar care sa fie si interesanta, asta pentru a ma mai relaxata.
L-am ascultat cu atentie.
- Tine astea! i-am zis in timp ce deja ii tranteam teancul de carti in brate. Cred ca stiu exact ceea ce cauti. Dadu putin capul intr-o parte pentru a ma putea zari si se uita ciudat la mine. Nu iti fa griji, sunt sigura ca o sa iti placa. Si am fugit pana in capatul librarii. Mi-a aruncat fugitiv privirea si am gasit-o. Am luat-o repede si m-am intors la el.
- Poftim, i-am spus inmanandu-i cartea. Cred ca ti-ar place ceva de genul.
A lasat cartile jos si a inceput sa studieze cartea care i-am inmanat-o. Avea o coperta neagra, simpla, iar pe ea era scris cu rosu: Alchimistul-Paulo Coelho. Il vedeam cum rasfoieste cartea atent. Avea degetele lungi ca de pianist si unghiile frumos taiate. S-a uitat la mine si a zambit.
- Multumesc. O sa o cumpar.
- Ma bucur ca iti place. Sper sa fie o lectura placuta, i-am zis zambind.
A pus cartea pe care o avea in mana peste teancul meu de carti si le-a ridicat.
- Da-mi voie sa te ajut, macar atat pot face ca sa recompensez ajutorul dat.
In timp ce ne indreptam amandoi spre casa, tanti Maria observa tot si imi facu cu ochiul. Rosisem.
- Multumesc pentru ajutor, i-am spus inainte de a aseza cartile pe tejghea pentru a le plati.
- Sunt deja platite, spuse tanti Maria.
S-a uitat dezaprobator la mine, iar apoi imi zambi cald. Am luat cartile din mana lui, i-am adresat un scurt: "Ne mai vedem" si am iesit repede din librarie.


Orice sfat/critica este bine venit(a).
We mortals have many weaknesses; we feel too much, hurt too much or too soon we die, but we do have the chance of love.



Răspunsuri în acest subiect
Intre doua paralele - de Ymequa - 20-03-2011, 05:30 PM
RE: Intre doua paralele - de Katniss - 20-03-2011, 09:25 PM
RE: Intre doua paralele - de Ymequa - 21-03-2011, 05:03 PM
RE: Intre doua paralele - de RinMi♫♪ - 21-03-2011, 05:49 PM
RE: Intre doua paralele - de Tweety - 21-03-2011, 10:50 PM
RE: Intre doua paralele - de Katniss - 21-03-2011, 11:04 PM
RE: Intre doua paralele - de Ymequa - 22-03-2011, 07:34 PM
RE: Intre doua paralele - de Katniss - 22-03-2011, 08:01 PM
RE: Intre doua paralele - de Flash - 10-04-2011, 05:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ramane intre noi doi ? Natsuru 14 9.470 13-08-2013, 11:15 AM
Ultimul răspuns: hiimera
  [Naruto] Intre vant si umbre... hero1hero 11 8.939 12-08-2012, 04:09 PM
Ultimul răspuns: hero1hero
  [Naruto] Prinsa intre doua iubiri (sasusaku ) natynaty 2 3.201 11-07-2012, 12:52 PM
Ultimul răspuns: NiceBlueExorcisist
  Intre viata si moarte + 16 *Piersicuta 2 3.544 01-07-2012, 02:00 AM
Ultimul răspuns: *Piersicuta
  A doua viata yoana__iloveanime 4 3.434 22-04-2012, 02:18 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Două inimi bat ca una. SnowFlake. 3 2.330 26-12-2011, 07:11 PM
Ultimul răspuns: Diz
  Paralele intersectate onu' 1 2.193 11-12-2011, 03:20 AM
Ultimul răspuns: CyBeR
  Doua sute sapte Cherie 8 5.193 28-11-2011, 09:51 PM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  Iubire intre demoni[+18] ♥FallenAngel♥ 16 12.423 12-09-2011, 09:57 PM
Ultimul răspuns: ♥FallenAngel♥
  Iubire intre doi Akatsuki Risa Koizumi 67 47.542 13-06-2011, 11:35 AM
Ultimul răspuns: Madalovenar


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)