Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Povestea incepe acum !

#21
oaw!
ai un fic atat de frumos:)
stii sa descrii sentimentele foarte bine pentru o incepatoare. Ideea ficului e cat de cat originala... spun cat de cat pentru ca la inceput nu prea a fost, dar vad ca pe parcurs se vede originalitatea;)
pai.. ce pot sa mai zic?
a.... da. Sa aduci repede nextul ca vreau sa vad ce se intampla:P
P.S. sa ma anunti si pe mne:">
kiss u:*:*:*

#22
Multumesc Sasuke ^^ Sakura xD , uita-ti si next-ul ... scuze din nou ca nu e mai mult dar ma voi revansa eu ... sper !




Cap. 8 : Nu e in interesul meu !


- Ai dreptate , nu sunt Sasuke. Sunt fratele sau , Itachi Uchiha !

- Nu mai spune ...

- Asculta-ma doar si trage apoi concluziile. Vezi tu , el trebuia sa-i ia locul lui Neji dar el e mezinul familiei si e cam ... rebel. E plecat pe undeva prin Europa cu niste prieteni si m-a rugat sa-l inlocuiesc. E prima oara cand fac asa ceva pentru el si nu-mi sta in caracter sa mint , dar sediul asta e ceva important si mai ales am acceptat propunerea si pentru a-mi satisface niste interese personale.

- De ce te-as crede acum ?

- Pentru ca ... daca ti-am ajuns macar putin la suflet prin comportamentul meu de ziua trecuta , vei sti ca spun adevarul si ca nu sunt o persoana neserioasa.

- Ohh , ok , te cred.

- Ma bucur sa aud asta. Sasuke se va intoarce maine si isi va prelua locul , deci te rog sa nu afle nimeni de aceasta ... prefecatorie.

- Mdeah , nici nu m-ar crede cineva , in plus nu e in interesul meu sa te fac sa arati prost pentru persoanele cunoscute. Dar eu nu am stiut niciodata de " farsa " voastra !

- S-a facut. Uhm , inca ceva ... sper ca lucrul asta sa nu afecteze prea mult ... relatia noastra.

- Itachi , eu nu acord a 2 -a sansa ... Nimanui ! Ai gresit odata fata de mine , in orice fel posibil si imposibil , nu primesti iertarea mea nici dupa moarte ! Astfel de lucruri , si cruzimea cu care tratez eu oamenii , ma fac sa dovedesc ca sunt o femeie puternica si independenta.

- Inteleg , deci totul e de domeniul trecutul ...

- Bine dedus ... Acum , scuzama , dar eu trebuie sa plec.


M-am intors cu spatele la el si ma indepartam lent dar sigur de acel loc in care am stat nemiscata pe tot parcursul discutiei. Si pofta de mancare mi-a pierit. Nu pot sa cred ca am fost umilita astfel. Bine ca nu m-am dat de gol la telefon in fata lui Neji. Ar fi ras tot sediul de mine , pana si cel care spala podeaua. Un lucru e clar : nu vreau sa mai am de-aface cu familia Uchiha. Ar trebui sa ma gandesc la altceva. Daca tot se apropie aceea petrecere pentru Ten Ten , ar fi bine sa-mi cumpar si eu o rochie pentru acest eveniment. In plus shoppingul poate face minuni pentru o fata. Nu am experimentat niciodata aceast " remediu " si nu am vazut " miracolele " pe care se presupune ca le poate face , dar stiu pe cineva care a facut-o ! Imi scot telefonul din geanta si formez numarul ...


- Hina ! Sunt Sakura , te deranjez , scumpo ?

- Nici poveste. Ma uitam la TV. De ce , care-i treaba ?

- Vreau sa merg la cumparaturi si tu esti ceea mai potrivita pentru a ma insoti si a-mi da sfaturi.

- Bine-inteles ca eu sunt aceea , dar stai sa-mi revin din soc. Nu pot sa cred ... Tu la shopping ! E o premiera la nivel mondial. Ne intalnim in fata magazinului de bijuterii de pe strada mea in 15 minute.


Am terminat apelul si am fugit spre acel magazin. Era singurul magazin de accesorii de pe strada Hinatei , deci era usor de gasit. Si asa voi face eu in 15 minute , ceea ce nu credeam ca pot face intr-un milion de ani : Voi merge sa-mi cumpar singura haine. De obicei primesc haine de la sediu specifice pentru diferite misiuni care implica deghizarea sau altceva si le mai port si in viata cotidiana , iar la scoala ma supun uniformei , care sincera sa fiu chiar imi place. Tot vorbind in gand cu mine insami , am observat ca am ajuns la magazin si spre surprinderea mea , Hina imi facea cu mana. Ma apropii de ea ...


- Cum ai ajuns asa repede ?

- Nu se intampla miracole in fiecare zi , si cand se petrec trebuie sa te grabesti pentru a te bucura de ele alaturi de cea mai buna prietena a ta.

- Corect. Multumesc ca ai venit. Apreciez ajutorul tau.

- No problemo. Astept inca din ziua in care ne-am cunoscut sa ne cheltuim banii la cumparaturi impreuna !

- Aveam 7 ani cand ne-am cunoscut ...

- Detalii , detalii ... Haide odata , nu trebuie sa pierdem nici un minut. Fiecare secunda inseamna un articol de imbracaminte sau incaltaminte dragut vandut altei fete.

- Daca spui tu ...
Când eram mai mică , ai mei s-au mutat de vreo zece ori. Doar că eu am reuşit să-i găsesc de fiecare dată.



[Imagine: 1-4542430-3498-t.jpg]

#23
pai... a fost un capitol dragutZ:D
dar am cateva sa-ti reprosez... [imi sta in caracter in ultimu' timp]:))
in primu si primu rand: capitolul a fost muult prea scurt :(( :|
in al doilea rand... la scena dintre Itachi si Sakura, puteai descrie atat de multe lucruri...
cred ca acel moment a fost destul de important pentru acest fic, si trebuia sa ii acorzi mai multa atentie. Nu prea multa, dar totusi... tu ai trecut repede peste ea, dar daca ai zis ca pentru Sakura a contat atat de mult incat " nu o sa mai aiba niciodata incredere in cei din familia Uchiha"... trebuia sa spui mai multe aici.
In fine, e ficul tau si scrii ce vrei in el, nimeni nu are dreptul sa-ti spuna ce sa scrii in el. Eu doar am incercat sa-ti dau niste sfaturi care sper ca nu te'au suparat [prea mult:D]
acestea fiind spuse, sper sa aduci cat mai repede nextu;) si sa ma anunti si pe mne;;)
kiss u si gambate:*:*

#24
Merci,scumpo,ca ai puss nextu;:*:*:*:*
Minunat....absolut minunat....imi place asa de mult cum descrii>:D<.......esti tare tare:bv:
Astept nextu' cu nerabdare:*:*:*
Bye-Bye!!:bye::bye:
[Imagine: 2gxo5c8.jpg]
I Love SasuSaku:X and:
-Mama4ei-kun :X
-Matusa:Sasuke ^^ Sakura xD
-Surorile:Ang. and Debby
-Verisoara:Haku Kiid

#25
este ficul meu preferat! oau! abia astept sa-mi aduci nextul ca deja salivez dupa el!

#26
omg ce sooper e grozav ficul si mor daca nu-l continui.sinceritatea e totul deci credetima
trebuie sa continui neaparat plz papapa
:zuppy02::zuppy02:

#27
:O Ho , dragutzo [ zumy ]... ca continui ! =)) ;) .... daca ma rogi tu asa frumos ... ce`io face .. :-? Sunt tare happy pt ca voi sunteti happy ca eu sunt happy cand voi sunteti happy pt ca va place !



Cap. 9 : Dar nu !


Imi ridic privirea spre cel mai inalt punct al hotelului si imediat ce zaresc fereastra apartamentului meu , zambesc larg. Abia astept sa ajung " acasa ". Defapt , " o casa " suna din ce in ce mai bine. M-am saturat sa schimb hotelurile mai des decat hainele. Imi trebuie neaparat o locuinta a mea. La cat de nebuna si disperata ma simt acum , as fi in stare sa caut in secunda urmatoare o vila draguta , dar modesta, cu 2 etaje , o mansarda mititica , in culori pastelate , cu vreo 3 camere. Dar oricat de nebuna m-as simti , stiu ca voi regreta mai tarziu cand ma voi trezi la realitate si am sa ma vad fara bani de mancare , pentru ca i-am cheltuit pe toti intr-un " vis de moment ". Oricat as vrea eu sa scap de realitatea asta , se pare ca ea nu vrea sa ma lese in pace. Pacat ... Las balta nenorocitele astea de ganduri si intru in camera mea. In timp ce vorbeam cu mine insami , picioarele m-au purtat singure spre hol. Nici nu stiu ce ar trebui sa fac acum. Am ziua libera , fara scoala , fara munca la sediu , am mancat si m-am pregatit pentru petrecere , am stat putin timp si cu Hinata. Acum realizez si eu cat de banala e viata mea ? Apropo de petrecerea pentru Ten Ten si Neji ... Nu trebuia sa primesc o invitatie , ceva ? Cobor la receptie si intreb daca a venit vre-un colet pentru mine ... si iata. Un plic simplu , dar totusi elegant. Pariez pe viata mea ca aici e mana lui Ten Ten. Stilul ei e fermecator. De asta imi place mult aceasta femeie. E cu vreo 4-5 ani mai in varsta decat mine , dar ma inteleg minunat cu ea. Ajung inapoi in dormitor si deschid invitatia. O foaie A4 , impartita in 4 parti , cu un text scurt , litere fiind mari , dar frumos imprimate. Citesc randurile incet si glas tare , imaginandu-mi vocea ei groasa , recintandu-mi. Ciudat ca nu i-am uitat-o. Nu apuc sa zaresc macar ultimul cuvant , ca aud soneria silentioasa a telefonului.


- Alo ?! spun cu o voce iritata.

- Sakimi , sunt eu.

- Tata ??! De ce ma suni ?

- Scumpo , poti veni acasa , te rog ?

- Aia nu e casa mea. Zi-mi ce-ti trebuie si ii spun lui Yuro sa-ti trimita.

- Tu ! Am nevoie de tine aici , Saki !

- Pentru cat timp ?

- Si 10 minute imi sunt de ajuns ...

- Atunci ajung in 7 minute , mai ai 3 deci ... Si tata , nu le irosi nici pe alea !


Raceala din glasul meu se facu simtita chiar si prin mobil , cel putin asa cred. Imi iau geanta si ies val vartej din apartament. Urc in masina rezervata de la hotel si conduc spre casa tatalui meu. Imi displacea ideea de al vedea , dar poate e pe moarte si macar sa-mi vada furia din ochi , merita. Stiu , sunt cam " de gheata " , dar nu-l voi ierta niciodata pe el , chiar daca e parintele meu. Mama a suferit destul de pe urma lui , si eu la fel , acum i-a venit si lui randul. Asta daca sufera dupa fiica lui. Nu m-as mira sa-mi ceara niste bani , sau cine naiba mai stie. In fine , degeaba mai continui aceasta " conversatie " cu mine insami. Opresc masina in fata casei sale si cobor din ea. Imi asez ochelarii de soare peste ochi , pentru a mii acoperi. Daca mi-ar fi vazut privirea de gheata si nepasatoare , ar fi inceput o cearta , si daca nu ma controlez , as fi in stare sa-l ucid pe loc. Ajung in fata usii , dar nu ma indur sa sun. Astept sa-mi deschda el , ceea ce se intampla destul de repede.


- Sakimi !

- Ti-am spus sa nu-mi mai spui asa. Am un nume minunat dat de mama , foloseste-l macar odata !

- Inteleg ...

- Acum , de ce m-ai chemat ?

- Imi fac testamentul , scumpo.

- Ai 57 de ani. Mai ai destul timp.

- Ma indoiesc ...

- In fine , nu inteleg de ce sunt eu aici ?

- Esti cel mai de pret lucru din viata mea , deci e logic sa-ti ramana tie totul ... Dar , nu vreau sa fie asa ...
Când eram mai mică , ai mei s-au mutat de vreo zece ori. Doar că eu am reuşit să-i găsesc de fiecare dată.



[Imagine: 1-4542430-3498-t.jpg]

#28
bun scuze ca nu am mai intrat devreme,dar IUBESC FICUL TAU!
nu ma lua ca pe o obsedata.dar e sooper.deci ai descriere,ai dialog(si nu e sec),ai actiune si nu e grabita+faza cu "vb cu mine insami"e sooper
e foarte originala ideea ta gambate cu next si promit ca intru mai des:zuppy10:o sa mut ora ceasului ca sa pot sta mai mult papa succes.!!!

#29
well, am ajuns si pe`aici... deci, cu ce sa incep? Aaa, da! cu inceputul:))
fata de ultimul capitol pe care l`am citit eu, acesta este ceva mai "ordonat".

...totusi nu inteleg ceva: ultimul capitol se termina cu fetele la cumparaturi, iar acesta incepe cu Sakura la hotel :| ? poate sunt eu paranoica, dar mi se pare cam bizar. Chiar daca postezi capitolele pe rand, trebuie sa aiba legatura intre ele, caci altfel iese o cacealma de nedescris:))

Dar sa las asta si sa incep sa iti comentez "cu adevarat" ficul>:)

``Descriere`` ai avut ceva, ceva dar mai puteai adauga. Puteai sa descrii mai mult sentimentele Sakurei sau ale tatalui sau.
``Dialog`` ai folosit cam mult dialog, si mi s`a parut si sec. nu foarte sec, dar totusi... nici briiliant nu a fost:P incearca sa mai scurtezi din el si sa inlocuiesti cu descriere. O sa vezi ca o sa fie mai bine;)
Actiunea`` hmmm, aici stai destul de bine. Parca ai grabit`o putin dar nu mult totusi.

Cam cea mai mare problema pe care zic eu ca trebuie sa o rezolvi urgent este aceea ca nu sti sa creezi o legatura intre randurile pe care le scrii... In special intre capitole, dar mai ai si in acelasi cap lucruri care nu se leaga:|
De asemena, folosesti foarte mult dialogul. Crede`ma ca si eu faceam asta cand mi`am inceput ficul, dar am inteles ca este prea mult, asa ca am mai incercat sa reduc.
Daca te straduiesti putin, o sa vezi ca o sa iti iasa ceva foarte frumos si o sa primesti cuvinte delauda. Eu stiu ca e greu sa faci asta -cel putin la inceput- dar ai sa vezi ca in timp o sa inveti.
Daca vrei sa te ajut, poti sa imi tr un PM si eu sper sa iti pot oferi o parere macar pentru ca nu ma cred in masura sa dau chiar "sfaturi" ^^
Sper ca nu te`a suparat [prea mult] comentariul meu, si sa ma anunti cand aduci nextul, ca vreau sa vad ce performante aduci:P
kiss u si gambate:*
byE'bYe

#30
bine bine lasati comentariile si punetio sa scrie pana nu crizez
deci au dreptate si restu' nu neg si chiar faza asta e ceva ciudat deci langa magazin si apoi se trezeste in fata hotelului bun dar ce a facut la cumparaturi?ce si-a luat?si tatal ei chiar va muri si ii va lasa la ea villa?multe intrebari si pana vine raspunsu' mai este
mnoh:zuppy05:las' ca scrii tu pana nu vin "cu cutitu' la noapte sa-ti omor toata familia"
am luat ala de la mess ca toti trimit chestia aia mnoh deci gambate cu next papa:zuppy04:



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Te doresc acum! miaunicaReloaded 0 2.695 02-01-2012, 09:55 PM
Ultimul răspuns: miaunicaReloaded
  Povestea unor stele. BlackER 4 4.141 10-12-2011, 04:17 PM
Ultimul răspuns: BlackER
  Acum poti privi prin mine +Rin+ 8 3.678 21-07-2011, 03:59 PM
Ultimul răspuns: +Rin+
  Flacăra stacojie. Povestea se repetă SnowFlake. 18 6.243 13-06-2011, 02:45 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Destinul incepe cu noi hiimera 6 3.712 03-04-2011, 03:07 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Povestea mea, poveste noastra . Îngeraşş 8 5.007 23-01-2011, 02:55 PM
Ultimul răspuns: Katniss
  Povestea unui nebun [+18] Little Star 9 4.973 20-01-2011, 11:00 AM
Ultimul răspuns: hiimera
  Povestea ei ... Marra 1 2.149 01-03-2010, 01:41 AM
Ultimul răspuns: Yuki `
  Povestea lui Elyn si a lui Uto ellamanu 7 22.600 05-10-2009, 09:23 PM
Ultimul răspuns: A'Svear
  Sora si Leon, Povestea mea. Zyspar 21 15.063 23-07-2009, 03:11 PM
Ultimul răspuns: Minna-chan


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)