Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Beginner's gfx

#1
Erm, mda, primele mele gfx-uri ; nu mă pricep, dar îmi place, deci am nevoie de sfaturi, critică şi păreri - sunt binevenite.

[Imagine: bhgpol.jpg]

[Imagine: fondo.jpg]
*De asta nu-s chiar atât de mândră... -.-

[Imagine: Gmusic.jpg]
*Åži-un avatar.

#2
He he, te-ai apucat si tu acum de gfx, creste comunitatea ^^. Banzai!

Cand incepi pentru prima oara sa lucrez in Photoshop iti sugerez sa urmaresti niste tutoriale care sa te invete despre layer blending, layers masks, brush options, smudge, filters, resizing, pen tooling de baza etc. Apoi incet, incet poti trece la lucruri mai complicate, precum intelegerea conceptului de asezare in canvas, lighting, depth si flow.

Stiu ca ti se pare aiurea sa urmaresti tutoriale, dar poti doar sa citesti si sa incerci sa pui in aplicare, nu trebuie sa le faci pas cu pas. Adica eu m-am zbatut singura si ma mai ajutau oamenii care stiau deja ceva putin PS si am invatat greu dupa care tot asa am intrat pe forumuri si ascultam sfaturile altora (daca stiau ce vorbeau desigur), si apoi mai trageam un ochi la tutoriale si artificii. Nu-i o rusine sau ceva. Atata timp cat iti place ce faci si evoluezi.

Pe moment sugerez sa nu te joci incredibil de mult cu textul, e unul din lucrurile cele mai grele de stapanit.

Strangeti resurse multe, C4D-uri, texturi, brushes, patterns, actions si stockuri cat mai putin prelucrate in PS deja. Marea greseala pe care multi incepatori o fac e ca lucreaza pe imagini de calitate proasta si modificate deja pana la refuz.

Spor si hugs hug
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#3
Thankiez Lia hug
Am lucrat ieri în Photoshop CS3 pentru prima dată :3 ; deşi mai am nevoie de ajutor pe la textures, shapes şi text (ar mai fii, dar le descopăr eu pe parcurs).

[Imagine: 11194008_564f_rss.jpg]

[Imagine: tumblr_ljbw58Z22I1qzemp8o1_500.jpg]

[Imagine: Tumblr_fotos.jpg]

[Imagine: beach-friends-friendship-girls-glare-glo...-56108.jpg]

#4
Hei^^. Trec si eu pe aici. In primul rand vreau sa-ti zic ca nu e rau deloc pentru cineva care lucreaza de atat de putin timp in PS. Also, ar ajuta daca ai pune si imaginea originala, sa vedem si noi cum/ce ai editat.

Cele din al doilea post:
Incearca sa le dai o forma in care sa te hotarasti sa lucrezi (400x100 sau 300x100). Mie una, prima mi se pare prea patratoasa, ultima prea mare (si borderul sau ce naiba e nu avea ce cauta acolo) si so on. Pe a doua ai cam deformat-o o.o Adica tipa aia se vede ciudatel. A treia imi place cel mai mult. Incerca sa inveti mai mult cu layering-ul si stuff, si poate vedem si ceva cu render si fundal facut. Sa te joci incontinuare cu culorile. Sper ca ti-am fost de ajutor si vreau sa vad mai multe^^.
Xo.
[Imagine: sig24forkitu.png]Thanky Mao-chan! <3
[Imagine: 1znbkwk.png]
Thx Mimi! <3
My Tumblog.<3
“There midnight’s all a glimmer, and noon a purple glow, And evening full of the linnet’s wings.”—W.B. Yeats
The perfect bad girl. <3


#5
Hello! Pentru inceput eu cred ca e bine. Nici eu nu sunt cine-stie-cine in PS, defapt chiar m-am lasat si mai editez doar cand am mare pofta sau imi trebuie pentru un concurs, ceva. Ultimul post pare mai bun decat primul. Defapt chair este, nu ca pare. xD
Cum ti-a sugerat si Lia, foloseste niste toturiale despre cum sa aplici brushul caci din cate vad eu te-ai repezit doar la editarea colorilor si a umbrelor. Cu PS-ul poti face multe, doar sa lasi imaginatia sa curga. Poti incerca mai intai pe imagini fara background-uri ( cu claritate buna, ofc ) unde sa adaugi tu efecte si brushuri si c4d-uri in spate.
Cu textul las-o mai moale. Stiu din experienta proprie ca mi-a reusit foarte rar, sau poate nici atunci, o fi fost doar impresia mea, dar cine stie ce zicea un expert. *laughs* Anyway, lucreaza cat mai mult si o sa-ti intre in mana. Bafta! pupic

#6
Va multumesc ca ati trecut pe-aici *hugs*
Azi mi-am downloadat Photoshop CS5, so here :
[Imagine: gfx.jpg]

[Imagine: animesignature.jpg]

#7
*sigh*
No one ? ):

[Imagine: avatarbyaddeh.jpg]

[Imagine: signature.jpg]

[Imagine: cutecat.jpg]

O sa revin... XD

#8
[Imagine: donttouchmecopy.jpg]

[Imagine: Dream.jpg]

[Imagine: Untitled-2.jpg]

[Imagine: Passionsignature.png]

^^

#9
După un tutorial de-aici...

[Imagine: Grell.png]
*şi well, a ieşit un eşec, dar cred că-i un pas spre mai mult /laugh*
[Imagine: Untitled-1-1.png]
*alt sig facut după un tutorial de pe zup*

#10
Mujer, ti-o comentez doar pe prima pentru ca sunt in graba de parca imi arde ciorba.
Prima, ti-am zis cum sa redimensionez, dar tu nu, tu nu, batman batman. Distorsionezi prea mult renderele si stockurile, ai grija data viitoare + textul vine ca-n drum acolo 21.
Si hai si pe a doua, este ok pentru o incepatoare, dar par cam arse lanturile alea.
[Imagine: Jun0xCa.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Beginner Stuff Shizuka 3 3.837 27-06-2011, 12:51 PM
Ultimul răspuns: Shizuka
  My GFX(beginner) Sol 14 7.621 19-08-2008, 10:32 PM
Ultimul răspuns: Sol


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)