Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Povestind.

#1
Helau, helau! Feel free to comment si sper ca va place. Btw, asta e singuru, adica nu urmeaza un alt capitol al aceleiasi povesti. In general scriu povesti de dragoste, si stiu ca nu prea are nici cap nici coada, si nu am scuza pentru asta, dar imi place cum a iesit.
Enjoy!

Varsta minima: 13
Gen: Romance.
Limba: Romana.
Observatii cu privire la continut:--
Tipul de comentariu solicitat: avansata


Visătorii.



M-a îmbrățișat strâns, așa de strâns încât am simțit un sentiment recomfortant încălzindu-mi corpul. M-a lăsat să cad pe pat, stând întinsă pe așternuturile de mătase. El m-a părăsit și s-a îndreptat spre o măsuță mica, unde o lampă și mai mică cu ulei i-a dat o rază de lumină. Și-a început să scrie.
Era așa concentrat, când mă gândeam, că, defapt îmi spusese că e așa usor. Că trebuie să-ți lași imaginația să plece departe și apoi să zbori și s-o prinzi din nou.
Am zâmbit dulce când sunetul vocii lui a răsunat ușor și mi-a dat fiori. Nu știam ce cânta, cuvintele erau neinteligibile și totuși, șoptea dulce.
Era un visător. Visa dulce la faima pe care avea s-o aibă, la fani, la scenă. Visa… visa la cer. La cerul albastru. La libertate. O alta soapta îmi dadu fiori pe sirea spinării când a murmurat câteva cuvinte:

Și atunci când vezi cerul, spune-mi…

Mi-am îndreptat privirea spre el iar el s-a sincronizat perfect cu mine, a zâmbit cald și s-a reîntors la foaia sa, murmurând un cântec de leagăn. Am oftat pe atingerea sunetelor lui, și-am închis ochii. Obișnuia să mă adoarmă pe cântece vechi, pe mângâieri calde și zâmbete furișate printre genele ce-mi deveneau și mai grele dupa ce-mi șoptea cuvinte dulci.
S-a ridicat de la masă și i-am auzit pașii calmi, lini, ca de pisică, îndreptându-se spre mine. Am tresărit și stomacul mi-a fremătat la atingerea lui. Zâmbeam. Ca de fiecare dată când îl simțeam aproape de mine, zâmbeam.

- Cum crezi că va fi mâine? Am șoptit. Mâine era debutul lui. Era ziua în care nu numai eu aveam să mă bucur de șoaptele dulci cantate pe ritmuri line de pian.

- Nu te-ngrijora, va fi bine. A vorbit tare și clar, și-apoi a coborat vocea mai jos, ajungând la o șoapta fără înțeles. Era nervos. Puteam vedea linii fine de îngrijorare pe chipul lui perfect, ca de înger.

Mi-am întins părul ondulat pe spate, cazand în valuri, acum, pe mâna lui. El l-a luat și l-a simtit printre degete, și-apoi m-a mângâiat pe creștetul capului.

- Vei fi acolo, lângă mine? A spus, dar de data asta ca pentru el. Lumina lămpii era ca o atingere de rai in camera obscură.

Și totuși, nu-nțelesesem întrebarea. Dacă voi fi acolo pentru el? Aveam să fiu mereu acolo pentru el. Aveam să jur de mii de ori că nu-l voi parasi chiar de s-ar întruchipa în diavol, chiar dacă bunătatea din el ar pieri. Aveam să fiu cu el și la bine, și la rău.

Mi-a mângâiat umărul gol, gâdilându-mă ușor pe gât. Am oftat de plăcere și mi-am găsit cuvintele ca să-i răspund.

- N-am fost mereu? Am zis, și n-am încercat să fiu rea. Am întredeschis ochii, să-i văd reacția. Chiar dacă îl cunoșteam așa de bine, era așa incert , așa…improbabil. Era într-o continuă schimbare, și nici măcar eu nu puteam să știu cât de previzibil e.
Și-a transformat chipul superb într-o parere de rău subită, și grea. Mă simțeam vinovată acum, că îi răspusesem așa. Era ca un cătelus vagabond. Dacă îl iubeai odată, se-ntorcea la tine.

- Normal că voi fi acolo pentru tine. Mi-am refăcut răspunsul, iar zâmbetul lui radia în toată încăperea, aproape simțindu-i căldura.

S-a aplecat asupra mea și m-a sărutat pe buze. I le-am simțit pe-ale lui, cărnoase și dulci, și mi-am amintit cât de mult îl doream. Îl adoram întru-totul. Îi adoram ființa, sufletul și chipul, le slujeam. Nu puteam să-i explic cât de mult aveam nevoie de el, și totuși, m-am rezumat la două cuvinte.

- Te iubesc! Am șoptit oftat și mi-am pus mâna dreaptă pe fața lui. L-am mângâiat dulce. Nu puteam să-i mulțumesc pentru tot ce făcuse el pentru mine. Nu puteam să ma rog mai mult la Cel de Sus să-l păstreze aici lângă mine, să-l țina legat de mine pentru restul zilelor în care amândoi vom trăi, împreuna. Ce însemna, defapt, viața mea, fără el? Nu știam, nu-mi puteam închipui. Defapt, nu-mi aminteam viața mea înainte de el. Era ca și cum pusese o vrajă asupra mea. Dar cu sau fără vrajă, eu eram a lui. Iar el era al meu.

- Și eu, Catherine, și eu. Mi-a șoptit numele cu atâta dragoste încat îmi doream să pot plânge fără să mă întrebe ce-am pățit. Am zâmbit larg, și m-am agățat de gâtul lui, să-i simt parfumul. Așa de dulce, așa de… el. Parfumul mirosea a el. A drăgăstos, visător, a tot ce însemna dragostea vietii mele. I-am mângâiat părul blond-roșcat ca frunzele toamnei și-am așteptat până el a scos un ceas din aur vechi din buzunarul de la cămașă și s-a uitat în cadran atent, așa cum mereu o făcea. În lumina caldă a lămpii, trăsăturile nu i se distingeau bine și ochii îi păreau de-un vișiniu cald.

- E târziu. A zis, și mi-a analizat chipul cu tandrețe. Pregătește-te de culcare.

Dupa ce m-am așezat din nou pe așternuturile de mătase franțuzească neagră, a luat o pătură și ne-anvelit pe amândoi ca unul. Mi-am scos inelul de pe deget și l-am privit preț de câteva momente. Strălucea în lumina lămpii, acum domolită. Am pus inelul pe noptiera mică, din lemn de cireș lăcuit, iar el a stins lampa, lăsându-ne luminati doar de lună. M-a îmbrațișat și m-a sărutat pe obraz, șoptindu-mi să am vise plăcute, iar eu am făcut la fel. El a închis ochii, iar eu am rămas privindu-l în lumina lunii. Doar greieri suflati de vânt se mai auzeau acum, în rest, liniște totală.

L-am privit din nou și mi-am dat seama: toată lumea mea se învârtea în jurul lui. Eram împacată cu acest gând. Nu mă gândisem niciodată la viitor sau la trecut, ci la prezent. La prezentul cu el. Savuram fiecare clipă, căci el era tot ce-mi trebuia ca să trăiesc. El era aer, soare și apa. El era cel mai dulce fruct pe care il gustasem vreodata și tot el era cea mai suavă voce pe care o auzisem vreodată. Avea să fie faimos , stiam ca avea să fie. Totuși, mă gândeam, deși nu puneam la îndoiala dragostea lui, dacă serenadele cântate cu vocea-i superbă aveau să mai fie doar pentru mine. Îi voiam tot binele din lume, voiam să fie fericit, dar… eu? Pe mine mă va uita? Nu, nu, nu, sigur ca nu! Cât de copilă pot fi și eu câteodata, am gândit, apoi am scuturat gândurile rele până când mi-au ieșit într-totul din cap.

L-am mai privit odată, așa cum era acum, cu bratele îmbrățișandu-mi corpul îmbrăcat în mătase.
O bucățică de Rai? Nu, era doar el.



[Imagine: sig24forkitu.png]Thanky Mao-chan! <3
[Imagine: 1znbkwk.png]
Thx Mimi! <3
My Tumblog.<3
“There midnight’s all a glimmer, and noon a purple glow, And evening full of the linnet’s wings.”—W.B. Yeats
The perfect bad girl. <3


#2
Este atat de frumos! Ador povestile de dragoste! Imi place mult povestea, atat de bine descris.... Greseli de gramatica nici eu am vazut decat acel "sau" care trebuia sa fie "s-au". In rest totul este ok, o poveste de dragoste foarte, foarte frumoasa. Sper ca totul sa fie bine si nu prea mai gasesti asa baieti in ziua de azi. Trebuie sa spun ca mai lasat cu gura cascata, m-ai dus in alta lume. Mi-a placut foarte mult si sper sa mai faci!
[Imagine: anime-11.jpg]

Moi, cand scriu capitolul unui fic! :yes:

#3
Salut.
Ai putea să treci pe la acest ghid, care ar putea să te ajute mult sau chiar foarte mult. Este un ghid care ar putea să te ajute în mai multe privințe.

Mult succes!

[Imagine: Jun0xCa.png]

#4
Helau folks! N-am mai trecut de mult pe aici. Va multumesc mult pentru comentarii si @Derzy- am citit ghidul ala de mai multe ori, chiar inainte de a incepe sa scriu ceva. Iti multumesc oricum.
V-am adus o lucrare in engleza. Original e facuta pentru Tumblr, dar iata ca o postez si aici.

Varsta minima: 13
Gen: School life, drama, romance.
Limba: Romana.
Observatii cu privire la continut:--
Tipul de comentariu solicitat: avansata
Dancing with the dark.

I knew I couldn’t have him. I knew that from the moment he laid me down on his bed and started to kiss my neck. This world… full of vanity, wouldn’t let me have him. What will the girls say if they’ll find out I was with him?! Me… Who did I think I was? I was nothing. Nothing, in front of them. I wasn’t rich, not even pretty. I wasn’t enough. I was used to that. But this… he wanted me. I could saw in his eyes that he wanted me. I smelled his black and curly hair as he kissed me on my neck, slowly. I was drowning in his eyes, and I couldn’t get out.

He rubbed his nose on my cheek and I felt… like I had a place. My place was in his arms. Besides all the criticism and gossip, my place was definitely there, and no one could change that.

We were drown into each other on the lyrics of Britney Spear’s Toxic, played in his room.

“A guy like you should wear a warning

It’s dangerous, I’m falling”

He was dangerous, he had that bad boy air. Dark eyes, dark hair, dark leather jacket, spiced perfume… I wasn’t sorry I fell in love with him. Not once. I knew I could regret what I was doing now but… I was tempted too deeply to wake up to being completely self-conscious.

This vanity… was like a drug. I was addicted. I wanted it. I wanted the crazy life and the right to fall in love with anyone with no prejudice. But I couldn’t have it. That’s why I wanted it even more. Lies, craziness, betrayal… it was all driving me crazy.

Strangely, he stopped from kissing me as I woke up from my thoughts.

“What’s wrong?” I whispered. I was afraid of rejection. Rejection from him.

“I… Are you OK with this? I mean…” I knew what he meant. Was I OK with everybody demeaning me? Everybody hating me? He was like a candy everyone wanted, I wasn’t allowed to have him. But was I OK with it? No. Sure I wasn’t. But I wanted him so badly that I stopped caring.

“No, but… I don’t care.” I was a junior. There will be some terrifying years from now but this was worth it.

We continued on that song that kept playing in my mind all over again.

“With the taste of your lips I’m on the ride

With the taste of you’re poison paradise.”

This world, it a was a poison paradise. So much hatred along, that you felt suffocated. I was now just swimming in my thoughts. I was breathing heavily, but no consequences would stop me. Time was passing, as I felt my eyelids heavily closing. I was feeling his warmth next to me, and I knew I could sleep in peace.


Enjoy:).
[Imagine: sig24forkitu.png]Thanky Mao-chan! <3
[Imagine: 1znbkwk.png]
Thx Mimi! <3
My Tumblog.<3
“There midnight’s all a glimmer, and noon a purple glow, And evening full of the linnet’s wings.”—W.B. Yeats
The perfect bad girl. <3


#5
Hei Kituț! *hug* Eu ți-am citit-o pe Tumblr și ți-am mai spus că îmi place.
Citat:He was like a candy everyone wanted, I wasn’t allowed to have him.
Asta mi-a plăcut mult. Băiețașul tău e așa de badass, rawr ! Titlul îmi place,de asemenea, deși poate nu e cel mai potrivit, pe mine m-a fascinat *_*
E frumos cum ai descris tu lumea asta „poison paradise” , dar voi tot vă iubeați și nu vă păsa ^^ Tanana, happy ending!
Mai aștept lucrări. Chuu și gambate!
[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby

#6
Te rog sa treci pe la Reguli generale Fan Fiction si de asemenea pe la Ghidul incepatorului si sa te conformezi. Nu este mult de citit, si trebuie aplicate de fiecare data cand mai postezi ceva, indiferent daca este oneshot sau poveste in sine.

Multumesc.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#7
Varsta minima: De cand stii sa citesti. Nu-i nimic cu cosmaruri.
Gen: Drama.
Limba: Romana.
Observatii cu privire la continut:--
Tipul de comentariu solicitat: avansata.

Falsă.

Negru. Vedeam negru în faţa ochilor. Cine eşti? Ce caut eu aici?
- Bati pasul pe loc. a zis. Mi-a vorbit o voce groasă dinspre adâncurile întunecimii sufocante.
Am tăcut. Ce să răspund? Era adevărat.
- A, deci recunoÅŸti.
Da, recunosc.
- Minciuna are picioare scurte.
Da, are.
- Tu minţi.
Da, mint.
Ce îmi faci? De ce mă faci să zic adevărul?
- Te fac să îţi dai seama.
Să-mi dau seama de ce? Ah, da, sigur, vorbesc cu conştiinţa mea.
- Să-ţi dai seama. Că nu mai eşti tu. Că eşti falsă. Că minţi.
Eu te controlez.
- Ba nu.
Cum nu? Dar o briză de amintiri răscolite îmi flutură prin fata ochilor. A, da, eu. Eu aia. Acea eu. Acea eu bună. Eu necoruptă. Eu adevărată. Memoria îmi joacă feste. Acea eu, te-am uitat.
- Vezi?
Ce să văd? Că vrei să mă omori încet? Hai, dă-i drumul! Lasă-mă să cad. Dar nu poţi, nu-i aşa? Însemn prea mult.
- Nu tu. Ea.
Ea? Acea ea? Nu mai există.
- Măcar fii tu întru-totul. N-o mai deghiza pe ea cu măşti crăpate. Nu vezi? Nu te poţi preface.
Voce familiară, taci, nu ştii ce vorbeşti. Eu sunt eu. M-am schimbat. Atât.
- Faci oameni să sufere.
Ei merită.
- Ba nu.
Ah, acum plouă lacrimi peste mine ca să-mi arăţi părerea ta de rău. Nu vezi? Nu mă poţi schimba.
Sau ce vrei, de fapt?
- O să tune.
Odată cu ploaia.
- Nu, din cauza ta.
Nu-i din cauza mea. Nimic nu-i din cauza mea. Sunt inocentă.
-Nu eşti. Minţi.
Dispari.
Lasă-mă să mă trezesc dacă nu vrei să-mi faci nimic. Sunt aici ca să lupt, nu vezi? Tu vrei doar să vorbim.
- Sa lupţi? Păi şi eu. Să lupt pentru tine.
Nu am nevoie de aliaţi.
- Cum vrei.
Acum lasă-mă să mă trezesc. Dar nu, nu o faci. Vrei să-mi dai o lecţie. Spaţiul negru s-a strâmtat. Vrei să mă sufoci în conştiinţa mea? Visez. Au să mă găsească moartă dimineaţa în patul meu de catifea.
Dar nu, cad. Ha, ştii că mi-e frică de înălţimi. Cad printr-o trapă la fel de neagră ca inima ta.
- A mea?
A ta.
- A ta.
Ba nu.
Mă doare capul. Ce naiba faci? Aşa mă torturezi tu?
- Nu te torturez.
ÃŽncerci.
- Ba nu.
Asta nu e tot, aÅŸa-i?
- Spectacolul trebuie să continue.
Înfige-mi un cuţit în inimă. "Cum doreşti." parcă se auzea în ecou, dar totuşi... Mă scufund. Apă rece şi sărată, mă scufund. Adio masca, mai rău se crapa. Mă scoţi afară? Te joci cu mine? Sau scoţi filmul cu memorii şi mă ameninţi că-l arzi? A, cred că aia cu focul. Îţi place focul. Îţi place să te joci cu el.
Nu-mi arăta copii inocenţi. Aia nu suntem noi. Aia nu sunt eu.
Dar mă trezesc. N-am avut nevoie de tine să mă scoţi. Dar stai. Ce... ce-ai făcut? De ce nu-mi simt corpul de porţelan?
- Ţi-am promis.
Adio. M-ai omorât. Şi mine, şi pe ea, aia pe care o doreşti...
[Imagine: sig24forkitu.png]Thanky Mao-chan! <3
[Imagine: 1znbkwk.png]
Thx Mimi! <3
My Tumblog.<3
“There midnight’s all a glimmer, and noon a purple glow, And evening full of the linnet’s wings.”—W.B. Yeats
The perfect bad girl. <3


#8
Heii Kite! Dacă tot te-am stresat să postezi, uite-mă :))
Îmi place mult ăsta, ți-am mai spus pe mess și o repet. Văd că ai schimbat acolo cu „ întunecimii ”, egh, merci *laughs*
Ideea este una foarte bună, părerea mea. Chestiile astea care au de a face cu ego-ul chiar îmi plac.
Dialogul (actually, un monolog mai ciudățel..cred o.o) mi-a plăcut, de asemenea.
Ahm , cam atât. Mai aștept creații.
Chuu și gambate!
[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)