Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sarutul ispitei

#3
Capitolul II

-Kate spune-i avocatului Johnson sa vina la mine in birou cat mai repede cu putinta!
-Buna Mark s-a intamplat ceva?
-Salut Tim! Vreau sa incepi formalitatile pentrru a trece actiunile pe care le detine doamna Houston la Tyler's Hotels pe numele meu si si de a-i ceda actiunile mele la "Ylerra".
-Doamna a luat-o razna? Renunta la o avere imensa pentru hotelul acela?
-Femeile! Ce poti sa le faci? Niciodata nu stii ce le trece prin cap.
Acum dute! Vreau ca intr-o saptamana totul sa fie gata!
-Pa! Ne mai vedem!
Asteapta si ai sa vezi iubito, cat de curand te voi face a mea, numai si numai a mea; isi spunea barbatul. Facea planuri, peste planuri pentru a o cuceri inca din prima clipa cand a vazut-o, iar acum se parea ca era cel mai bun moment pentru a le transforma din simple planuri in realitate. Nu conta ce va trebui sa sacrifice pentru a o avea, pentru el ea reprezenta totul. Buzele rosii, ochii ei negri, pielea fina si parul ei cret il faceau sa isi piarda mintile. Cu o femeie ca ea alaturi de el putea cuceri lumea afacerilor, devenind numarul 1 in lume, doar de dragul ei.
Un telefon neasteptat il trezi din visare, facandu-l sa se enerveze si sa tipe incat persoana cu pricina nu putu scoate o vorba.
-Da! Ce draci mai vrei Lia? Parca ti-am spus sa nu ma mai suni, numai auzindu-ti vocea imi provoaca greata. Scuipa repede ca nu am timp de tine...
-Mark eu... dar nu apuca sa termine ca barbatul o intrerupse.
-De fapt bine ca ai sunat am sa iti dau o veste care te va lasa fara cuvinte. Peste cateva luni ma insor si va trebui sa fii prezenta. Vreau sa o cunosti pe cea care te-a dat la o parte. Eu si logodnica mea te asteptam. Sa nu indraznesti sa nu asisti. Acum daca ma scuzi am treaba. Ne vedem la nunta!...beep! beep! beep! dupa cateva secunde tot ceea ce femeia mai putu auzi era doar zgomotul facutde telefonul, zgomot ce o anunta ca barbatul ii inchise telefonul in nas.
- Idiotule iti jur ca ai sa mi-o platesti! Max angajeaza un detectiv si spune-i sa imi prezinte un raport complet despre logodnica lui Mark Tyler.



- 'Neata Beth! Imi aduci te rog bilantul de luna trecuta!
-Este deja pe birou. Doamna Houston vroiam sa va vorbesc despre ceva. Am primit un telefon de la banca acum o ora si mi s-a spus ca in ultimele doua luni au fost retrasi niste bani din contul dumneavoastra personal. Se pare ca domnisoara Devon este vinovata. A incasat banii dupa urma unor cecuri semnate de dumneavoastra. Functionarii bancii m-au intrebat daca ati semnat acele cecuri, sau nu. Bineinteles eu le-a spus ca da, am facut bine?
-Da Beth mersi. Vorbeste cu directorul bancii si spunei sa ma sune inainte de orice tranzactie si sa nu ii mai acorde bani surorii mele, iar acum te rog sa ma scuzi merg sa imi reglez conturile cu ea.
Dupa jumatate de ora

-Devon imi explici si mie de ce ai retras bani din contul meu personal fara permisiunea mea?
-Surioara, trebuie sa te gandesti si la binele celor din jur. Aveam mare nevoie de bani asa ca m-am servit din contul tau. Am facut ceva rau? Nu cred ca mori fiindca iti lipsesc cateva mii de euro. Sa fim seriosi... In plus Josh ar fi vrut ca tu sa iti imparti banii cu mine, nu crezi? El era prietenul meu cel mai bun asa ca mi se cuvine si mie o parte din averea lui.
-Probabil ai uitat ca eu sunt vaduva lui, iar prin urmare tot ce a avut el imi apartine, asa ca draga mea sora ai face bine sa imi returnezi banii in 24 de ore, altfel te dau in judecata pentru furt si crede-ma am toate sansele sa te bag la inchisoare.
-Nu ai face niciodata asa. Esti prea lasa!
-Nu te sfatuiesc sa ma pui la incercare. Acea Ylerra slaba, pe care o cunosteai si o jucai pe degete ori de cate ori doreai, a murit de mult asa ca nu te juca cu focul, fiindca in cele din urma tu vei fi cea care va avea de suferit. La revedere surioara, nu uita sa ii saluti pe mama si pe tata din partea mea.
- ... Idioata, ar innebuni daca ar sti ca Josh ma iubea pe mine si nu pe ea; isi spunea femeia dupa plecare surorii sale.


Zilele treceau fara prea multe evenimente importante. Ylerra era fericita ca nu il va mai intalni pe Mark, iar el isi planuia in fiecare zi urmatoare miscare pentru a o cuceri pe femeie.
Intr-un apartament din frumosul oras Londra, o tanara inalta si zvelta cu ochii albastri si parul blond era prinsa intr-o discutie cu un batranel scund, gras si chel, care se straduia sa o faca pe femeie atenta, fiind impresionat de nerabdarea ei.
-Ei bine, ce ati aflat despre persoana cu care se intalneste Mark?
-Singura femeie cu care domnul Tyler s-a intalnit in ultimile zile a fost Ylerra Houston, vaduva lui Josh Bennett, insa nu s-au intalnit decat de vreo 2 ori, intalnirile lor limitandu-se doar la afaceri. Insa i-am investigat trecutul, deoarece am presupus ca ea este logodnica domnului. Am gresit facand asta?
-Nu, te rog spune-mi ce ai aflat despre ea!
-Doamna Houston are un trecut destul de interesant. Numele ei intreg este Olivia Ylerra Vasillis Houston. S-a nascut pe 28 aprilie 1989 la Atena, tatal ei detinea una dintre cele mai importante firme la acea data, conducerea ei a fost luata de fratele sau, dupa moartea acestuia, iar mama sa a fost model de talie internationala. Cei doi au murit pe cand ea avea 13, in urma unui accident de masina, pe cand erau urmariti de paparazzi, dupa izbucnirea unui scandal in care tatal era acuzat de spalare de bani. La 2 luni dupa moartea acestora, Ylerra a fost adoptata de familia Houston, nasii ei de botez, deoarece nicio ruda de-a ei nu a dorit-o. La 16 ani s-a logodit cu Josh Bennett, un prieten al familiei. La inceput el puse ochii pe Devon Houston, dar afland ca Ylerra este mostenitoarea unei averi imense si-a schimbat tinta. Pentru a dispune de ea, tanara trebuia sa fie casatorita si sa nu divorteze timp de 2 ani.
-Interesant...
-Oh! si inca mai este!
-Te rog continua...
-La 20 de ani s-a casatorit cu Josh, insa in noaptea nuntii acesta a fost asasinat, ea mostenind toti banii, actiuni la Tyler Hotels si un hotel ce-i poarta numele. Politia nu a aflat cine este autorul crimei nici in ziua de azi.
-Cand si unde s-au cunoscut ea si Mark?
-La petrecerea de logodna a acesteia, in urma cu 3 ani. Ea si Mark s-au limitat doar la intalnirile de afaceri si cateva mese impreuna. Acum cateva zile ea a renuntat la actiunile detinute la lantul hotelier, in schimbul celor detinute de domnul Tyler la hotelul "Ylerra".
-Interesant si ciudat in acelasi timp!
-Asta este si parerea mea.
-Altceva?
-Doar atat, pana in prezent,
-Bine, multumesc, daca voi mai avea nevoie de serviciile tale te voi anunta, te poti retrage.
Dupa plecarea detectivului in mintea femeii lucrurile devenisera mai clare, dar asta nu insemna ca nu mai avea intrebari. Era hotarata sa afle motivul pentru care Mark o inlocuise cu o vaduva, care nici macar nu era de etnie britanica. Se schimbasera gusturile sale in materie de femeii chiar atat de tare? se intreba tanara femeie. Isi lua geanta si sacoul, parasind imobilul, hotarata sa o viziteze pe rivala sa cat mai repede...



Răspunsuri în acest subiect
Sarutul ispitei - de Riynka - 25-07-2012, 11:50 PM
RE: Sarutul ispitei - de Anna ~ Anitta - 02-08-2012, 11:28 AM
RE: Sarutul ispitei - de Riynka - 15-08-2012, 04:56 PM
RE: Sarutul ispitei - de Riynka - 15-09-2012, 03:40 PM
RE: Sarutul ispitei - de Riynka - 10-11-2012, 02:45 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sarutul trandafirului [ YAOI ] Hasamy lost vampire 118 48.111 05-08-2011, 12:06 PM
Ultimul răspuns: LoLix
  Sarutul vampirului Camelie. 25 12.378 18-06-2011, 12:51 PM
Ultimul răspuns: Arikashika
  Sarutul mortii.... Dufresne 40 18.859 08-01-2011, 01:12 PM
Ultimul răspuns: Kayla.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)