Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Un basm ce n-ar trebui citit copiilor [Scufita Rosie] [parodie naruto]

#18
Continuarea-alias cap. X...

Imediat dupa ce Scufita Rosie si-a terminat de scris numele pe lista si de plans ca nu are voie sa schimbe echipa, intregul fundal se schimba. In locul cararii pietruite, a oficiului postal si a biroului de informatii apare o imensa bucatarie cu o singura masa in mijloc si cu tot felul de lucruri in jur: storcatoare, cuptoare de paine si de prajituri (aici sunt doua lucruri diferite), sertare cu ingrediente, vitrine cu farfurii frumos ornate...ba chiar si pastile in caz ca vreun preparat esueaza. Fetita isi da seama ca este inconjurata de toti cunoscutii, inclusiv bunica Tsunade.
-Draguto! se aude o voce de tanar. Imi pare rau ca nu am ajuns in Echipa Scortisoarei, dar, eh, asta se intampla cand pui la nimereala.
V-am spus deja, nimeni nu se place aici (cu exceptia blondului care are bine-cunoscuta lui pasiune), deci, toata lumea se semneaza la intamplare...
-Atentie, va rog! spune un mos cu toiag (al III-lea Hokage). A doua editie a concursului Bun-in, sau, daca vreti, examenului, incepe! Va rog sa stati pe margine pana va vine randul! Totul va decurge asa: voi veti prepara cele mai bune retete pe care le stiti, fiind in concurenta cu un alt bucatar ales de mine. Intre timp, veti fi intrebati despre istoria, geografia, logica si chimia mancarurilor. Daca gresiti, vi se ia un ingredient din fata. Daca raspundeti corect...nu stiu...va raman ingredientele! La sfarsit, nepotul meu, Spiridusul (sau Konohamaru) va degusta creatiile voastre. Daca nu ii place, nu treceti mai departe. Proba se termina mai repede daca va ardeti, va taiati sau renuntati. Intrebari?
-Da! striga Spiridusul. Ai ketchup? Pentru ca imi place mai mult cu ketchup!
-Altceva?
-Eu am o nelamurire! indrazneste sa rupa tacerea rosioara. Cand a fost prima editie a concursului?
-Anul trecut, baiete...aa...fetito...aa...copile. Din pacate, atunci primii bucatari-sefi au suferit arsuri grave de la aragazul cu gaz... Si tocmai de aceea folosim aragaz electric... Altcineva?
-Pai....incearca cineva.
-Lord...
-Ma rog, ii ignora acesta. Succes si, va rog, incercati sa nu imi mai intoxicati nepotul!

Sa sarim peste marea concurenta si sa ne concentram asupra a ceea ce ne intereseaza. Sa ii vedem in premiera pe... Sperietoare si Alba-ca-Zapada.
-Te fac praf, fetito! o ameninta acesta.
-Eu...Pai...
Incepem. Omul de paie isi aduna pe masa multe: faina, zahar, vanilie, citrice, frisca, mai mult zahar... In schimb, bruneta isi ia doar niste capsuni sa le taie si putin lapte, plus ca se zgarceste in folosirea mixerului. Baiatul face un tort cu doua niveluri, cu blat pufos cu aroma de vanilie, acoperit in intregime de frisca delicioasa cu bucati de portocala unde te astepti mai putin, iar ca si ornament foloseste lamaie si grepfruit taiat frumos. Totusi, vine si vremea intrebarii:
-Unde cresc fructele de padure? intreaba al V-lea bucatar-sef.
-Um...pai...
-Lasa-ma pe mine! intervine Sperietoarea. La tropice, evident!
-Um...In padure?
-Alba-ca-Zapada, corect! Baiete, pentru ca sperii ciorile cu prostia ta, iti iau crema pentru ornament!
-Ce?!? Si eu cum mai decorez marginile?
-Nu-mi pasa! Descurca-te!
Shake-ul printesei iese de un roz perfect, iar aceasta il orneaza cu spuma de lapte peste care pune o capsuna mica de tot. Tortul nu se lasa mai prejos, insa i se vede putin din blat, ceea ce nu face bine la estetic. Spiridusul abia asteapta sa guste. Ia mai intai o bucatica de tort.
-Hm... Ii mai trebuie sare...
-Sare?! Dar e un tort!
-Stiu, dar mie nu-mi place tortul fara sare! Ai picat!
-Puslama mica ce esti... O sa te atac la noapte...(asa ajunge el rau si intunecat)
-Acum bautura! Slurp! Destul de dulce... O sa am carii... Dar nu-mi pasa! Treci!
-M-Multumesc...
Amandoi se retrag in multime. Lupul si Omul de Tinichea o felicita pe printesa, in timp ce Leul si Printul ii dau palme gramezii de paie.

Urmeaza Porcul 3 si postasul. Aceasta ii arunca o privire superioara, in timp ce acesta isi afiseaza zambetul de fotomodel.
-N-ai nici o sansa, castronas!
-Vai, mersi de alint! Asta inseamna ca pot manevra mai bine ustensilele decat oricine altcineva in afara de Gai-sensei!
Prima face rost de niste folii de napolitana, putin sirop de ciocolata si putin unt de arahide. Al doilea, insa, gaseste o bucata de carne, orez si legume si, in mod misterios, se apuca de sculptat carnea. Nici ei nu scapa de intrebare:
-Cum traduceti din engleza cuvantul "beef"?
-Vita! raspund amandoi in cor.
-Cum indrazniti sa ma faceti "vita"? se enerveaza Tsunade.
-Doamna, noi doar am raspuns la intrebarea dumneavoastra, se apara porcul. Cel putin eu...
-Da, doamna!
-Bine, atunci... Ce nasol e cand nu pot lua de la altii!
Pe o farfurie inflorata sta lucrarea culinara a fiicei de porc, si anume folii de napolitane lipite cu unt de arahide intre ele, taiate in forma de evantai si ornate cu sirop de ciocolata. La fel de artistitc, dar nu la fel de vegetarian, sta chipul sculptat in carne a mentorului imbracat in verde inconjurat de legume fierte si orez. Momentul adevarului:
-Foarte, um, interesant!
Baietelul ia o imbucatura din bucata de carne.
-Bun! E chiar bun! Desi nasul e cam carn acum ca am luat din el, ai trecut!
-Uraa! Gai-sensei va fi atat de mandru!
-Iar evantaiele astea sunt delicioase! Ai trecut si tu!
-Yippy! Tata va fi atat de mandru!
Acum amandoi se scalda in laude. Bineinteles, Scufita nu lauda pe nimeni...

Cine urmeaza oare? Exact! Dorothea si Printul Chipes in confruntarea blonzilor!
-Poti sa tii pasul cu mine, printisor?
-Sigur ca da! Pot tine chiar mai multi pasi decat ai putea tu!
-In fine... N-a fost o replica prea desteapta... Nu ca tu ai fi destept.
Fata pregateste multe banane, ciocolata si coca de framantat. Baiatul, totusi, taie legume si fierbe taitei ca sa isi faca preparatul preferat. Cei doi muncesc de zor pana la intrebare...
-Bine! In ce an s-a nascut Remi, soricelul bucatar?
-1999! striga Dorothea.
-9991! striga mai mandru Printul!
-Gresit! El nu s-a nascut. E creat pe computer! Va iau farfuriile!
-Dar astea nu sunt ingrediente! precizeaza concurentii.
-Stiu. Dar tot vi le iau.
Lumea de pe margine comenteaza, dar nimeni nu o poate contrazice pe bucatareasa-sefa. Vine vremea deciziei juriului. Blondul isi prezinta deliciul culinar intr-un pahar deoarece a facut RAMEN (care e, in caz ca nu stiti, un fel de supa)! Blonda, in schimb, isi prezinta rulourile cu ciocolata si banane direct pe tava.
-Hm, gandeste Spiridusul in timp ce gusta supa. Prea banal. Pot sa cumpar asa ceva de dupa colt. Ai picat!
-Nu se poate! Pe bune, acum!
-Iar rulourile astea... Nu-mi plac bananele. Ai picat!
-Nu! Nuuuu!
-Pe langa asta, nu imi plac blonzii. Iar cei care imi plac sunt grasi. Pa!

Sa mai scurtam putin si sa ajungem direct la fetita noastra roscovana care nu mai utea de emotie:
-Pot pleca acasa? casca ea.
Au fost eliminati Piticu' 2, Piticu' 3, Porcul 2, Leul si Omul de Tinichea. Calculati voi cine a castigat, pentru ca acum fetita trebuie sa concureze cu:
-MUHAHAHAHA! Magul Destinului te va bate! Muhahahaha!
-Nu se poate! De ce?
-Ca-s rea! ii raspunde bunica. MUHAHAHAHA!
-Hei! Asta e replica mea!

Cum se va descurca fetita? Va fi ea la inaltimea asteptarilor? Si voi mai lungi mult examenele Bun-in? Until the next time!
[Imagine: chibi_1662.gif]
Haideti, cheliti-mi chibi-ul!
Descarcati-ca pe el!
Si acum, asa-i ca nu ma vezi ataca?

:nh:

[Imagine: girlholdinglollipop.jpg]
Hey! Mai mananci aia?

[Imagine: thkouichikimuraoretachi.jpg]

Kouichi Kimura...

So what if I still like Digimon Frontier?
I know about your secret teddybear!





Răspunsuri în acest subiect
RE: Scufita Rosie-Parodie Naruto - de Apathy - 11-01-2009, 04:09 AM
RE: Scufita Rosie-Parodie Naruto II - de StarRalu - 16-01-2009, 09:57 PM
RE: Scufita Rosie-Parodie Naruto - de StarRalu - 18-01-2009, 07:56 PM
RE: Scufita Rosie-Parodie Naruto - de Apathy - 20-01-2009, 01:01 AM
RE: Scufita Rosie-Parodie Naruto IV - de StarRalu - 23-01-2009, 09:16 PM
RE: Scufita Rosie-Parodie Naruto - de Ely-chin - 23-01-2009, 10:07 PM
RE: Scufita Rosie-Parodie Naruto - de Apathy - 24-01-2009, 12:43 PM
RE: Scufita Rosie-Parodie Naruto V - de StarRalu - 29-01-2009, 10:07 PM
RE: Scufita Rosie-Parodie Naruto - de Ely-chin - 29-01-2009, 10:37 PM
RE: Scufita Rosie-Parodie Naruto VI - de StarRalu - 30-01-2009, 11:57 PM
RE: Scufita Rosie-Parodie Naruto - de Ely-chin - 31-01-2009, 02:20 PM
RE: Un basm ce n-ar trebui citit copiilor (Scufita Rosie-Parodie Naruto) X - de StarRalu - 04-02-2009, 11:57 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Floarea rosie [+18] Zuzy Is Angell 1 2.318 11-10-2011, 12:00 PM
Ultimul răspuns: Zuzy Is Angell
  Cine-i el? ..Poate n-ar trebui sa stiu.. pandora96 26 14.686 27-06-2011, 02:56 PM
Ultimul răspuns: Ada
  Invata sa joci ! ( parodie Naruto ) Erina Ozaki 0 3.222 11-02-2010, 11:10 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  Parodie Naruto cu prezentatoarea Lenna în direct ÅŸi în reluare numa' la OTV-sezon II Alany Aysee 7 6.700 07-02-2010, 05:30 PM
Ultimul răspuns: Alany Aysee
  Parodie [+18] Hetalia 2 3.549 03-10-2009, 09:34 PM
Ultimul răspuns: Kayura
  Parodie XD Yumina 4 4.297 03-08-2009, 06:12 PM
Ultimul răspuns: Alisia-chan*
  parodie Naruto, cu prezentatoarea Lenna in direct si in reluare numa' la OTV B-) Alany Aysee 25 18.122 01-08-2009, 09:25 PM
Ultimul răspuns: Alany Aysee
  Oraselul Naruto-Parodie Naruto StarRalu 10 7.135 16-05-2009, 10:39 AM
Ultimul răspuns: Axxa.No.Way
  Explozie De Zambete-Cu Caracterele din Naruto!-(parodie)by Ayame&Akasuna! o0o-ayame-o0o 6 7.867 07-02-2009, 09:23 PM
Ultimul răspuns: Dizzy
  La plaja-parodie Naruto StarRalu 2 5.961 18-12-2008, 06:46 PM
Ultimul răspuns: Kali?!


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)