Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Alege o lucrare
Prieten sau dusman?
0%
0 0%
Careless Whisper
30.00%
3 30.00%
Timpul nu sterge durerea
0%
0 0%
Nouă sute nouazeci şi nouă de secunde
10.00%
1 10.00%
In final, timpul…
10.00%
1 10.00%
Singuratate
10.00%
1 10.00%
Clepsidră, tu, tradatoareo
30.00%
3 30.00%
Vreau să pot opri timpul macar pentru o secundă
10.00%
1 10.00%
Respirația timpului
0%
0 0%
Total 10 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

FOTM - Ianuarie - Lucrarile

#2
Sunt destul de multe lucrari, dar e bine ca ai lasat spatiu intre ele fiindca asa pot fi citite mai bine.

Lucrarea 1- Prieten sau dusman?

Titlu: Se potriveste cat de cat cu continutul lucrarii in sine, dar mi se pare atat de sec, nu imi inspira nimic, nu ma atrage sa citesc continutul. Este atat de folosit incat din start nu prea atrage cititorul.

Asezare: In comparatie cu unele lucrari, e bine structurat, dar nu indeajuns de bine. Imi place ca ai lasat spatii intre paragrafe, deoarece asta face totul sa fie mai lin de parcurs, mai usor de citit, dar la al doilea paragraf ai uitat sa lasi spatiu, ori poate din neatentie, ori din altceva.

Ortografie: Pot spune ca am observat doua- trei greseli de tastare, dar nu grave, doar vreo una- doua litere lipsa. Ceea ce nu-mi place este ca in unele locuri ai pus virgula, iar in alte locuri ai uitat complet de ea. Consider ca ai fi putut adauga diacritice, avand in vedere faptul ca lucrarea nu este prea lunga, ai fi putut folosii si diacritice, deoarece o lucrare cu diacritice este mult mai usor de parcurs, decat una fara.

Originalitate: Ideea nu este foarte originala, pot spune chiar ca este una destul de cliseica. Am intalnit in multe texte pe care le-am citit aceasta idee, cand omul vrea sa intoarca timpul pentru a remedia eventualele greseli din trecut, dar nu mai poate sa faca absolut nimic si vazand ca e cu neputinta sa mai schimbe ceva isi doreste sa nu mai existe. Sincer, m-am cam plictisit de asemenea idei, m-as fi bucurat daca as fi intalnit ceva mai original.

Descriere: Ai incercat sa descrii cat de cat sentimentele, dar sincer mie nu prea mi s-a parut cine stie ce. Adica, a existat descriere, dar nu indeajuns de mult incat sa-mi transmita mie ceva aparte. Nu ma impresionat in deajuns de mult.

Parerea mea: Pai, ceea ce pot spune despre aceasta lucrare este faptul ca a avut cat de cat descriere, dar nu m-au impresionat atat de mult acele sentimente descrise. Cum am mai mentionat nu mi-a placut faptul ca ideea este destul de des intalnita. Am observat ca ai potential, dar nu stii cum sa ti-l dezvolti. Iti sugerez ca pe viitor sa incerci sa fii din ce in ce mai original/a si sa inveti sa descrii mai bine sentimentele, astfel incat sa transmiti ceva aparte cititorului.


Lucrarea 2- Careless Whisper


Titlul: Cand l-am citit mi-a aparut un zambet pe fata, mi-am adus aminte cu drag de aceasta melodie. Se potriveste foarte bine cu lucrarea si continutul in sine. Daca ar fi fost tradus in romana probabil nu ar mai fi avut acelasi impact asupra mea.

Asezare: Este foarte buna. Imi place faptul ca ai lasat spatiu intre paragrafe pentru ca asta face totul sa fie mult mai usor de citit, de inteles. Chiar daca textul a fost lung pot spune ca nu a durat foarte mult sa-l citesc fiindca au fost alineate si spatiu intre paragrafe. L-ai delimitat foarte bine, astfel incat chiar daca este lung sa poate fi citit usor si inteles.

Ortografie: Nu am observat greseli gramaticale sau de tastare. Imi place mult faptul ca ai folosit diacritice, se intelege mult mai usor ceea ce vrei sa transmiti. Dar totusi am ceva sa-ti reprosez, daca se poate numi asa. Am vazut ca versurile melodiei le-ai pus in limba engleza, da inteleg ca nu ar mai fi avut acelasi farmec daca erau traduse in limba romana, dar totusi poate sunt unii care nu stiu atat de bine limba engleza si poate le va fi greu sa inteleaga semnificatia versurilor. Poate ar fi fost bine daca te rezumai doar la a scrie in limba romana. Nu e nimic gresit ca ai scris versurile in engleza, nu o lua ca pe ceva personal.

Originalitate: Imi place ideea, pot spune ca nu am mai intalnit-o pana acum. Mi-a placut cum ai intrebuintat ideea si ai creat ceva aparte. Felicitari. Ai un mare potential si sunt sigura ca pe viitor te vei descurca tot la fel de bine.

Descrierea: Mi-a placut mult cum te-ai folosit de figurile de stil si ai descris atat de bine sentimentele personajului, incat parca ar fi fost ale mele, asa de bine ai reusit sa impresionezi prin sentimetele descrise.

Parerea mea: Pot spune cu desavarsire ca pana acum daca ar fi sa votez cu o lucrare, aceasta ar fi cea pe care as alege-o. (dar sa vedem in continuare). Imi place mult felul tau de a scrie, este destul de original si vad ca stii sa te folosesti de figurile de stil pentru a descrie ceva aparte. Imi place de asemenea faptul ca lucrarea este foarte buna, din punct de vedere estetic si nu exista greseli de tastare.

Lucrarea 3- Timpul nu sterge durerea

Titlul: Este sec, nu imi inspira nimic, pot spune ca este plictisitor si nu atrage in nici un fel cititorul.

Asezare: Este deplorabila, nu imi place absolut deloc. Intre unele semne de punctuatie ai lasat spatiu, dar intre altele nu. Nu ai delimitat paragrafele ceea ce face totul foarte greu de parcurs, uneori ma si pierdeam printre fraze si trebuia sa o iau de la capat. Nici alineate nu ai folosit la linia de dialog. Ce sa mai intreg textul este foarte inestetic.

Ortografie: Din fericire nu au existat greseli nici gramaticale, nici de tastare. Consider ca, avand in vedere faptul ca lucrarea este foarte scurta ai fi putut intrebuinta diacriticele. Ceea ce nu imi place este faptul ca cifra''sapte'' ai scris-o in cifre nu in litere cum ar fi fost normal.

Originalitate: Asa cum am mentionat si la prima lucrare, ideea nu este originala ci mai degraba este una cliseica. Nu vad nimic original la aceasta lucrare. La un moment dat devine chiar plictisitor sa intalnesti aceeasi idee folosita la infinit si daca textul este si lung unii chiar se lasa de citit. Pe viitor incearca sa fi mai original/a si sa iti formezi propriul stil.

Descriere: Ai incercat sa folosesti pe acolo niste figuri de stil, dar nu prea ai reusit sa conturezi sentimentele. Cel putin mie nu prea mi-au transmis cine stie ce, au fost doar niste figuri de stil puse pe acolo. Nu asa se procedeaza cand descrii sentimentele, trebuie sa te infiltrezi in pielea acelui personaj, sa descrii ca si cum ai simtii chiar tu acele sentimente, sa incerci sa descrii din perspectiva ta. (e doar un sfat, daca vrei sa-l urmezi bine, eu vreau doar sa te ajut.)

Parerea mea: Ceea ce vreau sa spun in principal este ca textul este foarte scurt si de asemenea foarte inestetic. Nu stii sa il asezi corect in pagina, fiindca nu lasi spatiu dupa semnele de punctuatie face cititorul sa se incurce in fraze. De asemenea descrierea cam lasa de dorit, sunt doar niste figuri de stil insirate pe acolo care nu prea transmit mare lucru cititorului. Pe viitor incearca sa inveti sa descrii mai bine sentimentele unui personaj si sa si transmiti ceva in acelasi timp.

Lucrarea 4- Nouă sute nouăzeci şi nouă de secunde

Titlul: Este interesant recunosc, inca din titlu m-a facut sa ma gandesc la timp si la faptul ca te-ai incadrat in tema. Este bun zic, adica atrage cititorul sa citeasca continutul lucrarii in sine.

Asezare: Cam lasa de dorit. Ceea ce imi place este faptul ca ai lasat spatiu intre semnele de punctuatie, dar in rest paragrafele nu sunt delimitate, nu ai lasat spatiu intre ele, ceea ce mi-a cam ingreunat cititul. Pe viitor incearca sa lasi spatiu si intre paragrafe, nu doar intre semnele de punctuatie pentru ca asa face lucrarea sa fie mai lin de parcurs.

Ortografie: Nu am observat greseli de nici un fel, nici gramaticale nici de tastare. Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca ai cam abuzat de punctele de suspensie. Nu ar fi trebuit folosite asa de multe fiindca inteleg cand vrei sa schimbi tonalitatea. Este bine ca ai folosit diacritice, arata mai estetic asa.

Originalitate: Ceea ce pot spune este faptul ca are ceva originalitate in ea, adica nu este asa de mult utilizata aceasta idee, dar totusi am mai intalnit-o de cateva ori. Acei copii bogati care au totul, dar inconstienti fiind in a intrebuinta banii se trezesc peste ani de zile cand mamica si taticul au murit ca nu mai au bani, nu mai are cine sa ii ajute si si-ar dori sa schimbe totul sa nu mai faca aceleasi greseli dar nimic nu mai poate fi schimbat. Patetic... Oricum, cum am mai spus ideea nu este asa de des intrebuintata, dar asta nu inseamna ca nu este deloc folosita. As fi preferat sa o dezvolti altfel si cu siguranta ar fi iesit ceva mult mai original.

Descriere: Nu prea am ce comenta aici, mi-a placut. Mi-a placut mult cum te-ai intrebuintat de figurile de stil, cum ai conturat sentimentele personajului, le-am simtit asa de bine incat ar fi fost ale mele. Imi place ca te-ai infiltrat in pielea personajului si ca ai descris totul din perspectiva ta.

Parerea mea: E buna lucrarea, dar nu prea ma atrage prea mult. Adica are descriere si tot ce ii mai trebuie, dar nu prea este genul meu. Nu prea pot vota cu ea, chiar daca e buna, dar este destul de inestetica si nu prea este genul meu.

Lucrarea 5- In final, timpul...

Titlul: Este sec, banal, nu atrage cititorul deloc. Nu am inteles ce ai vrea sa exprimi prin el, poate doar ca ai adaugat cuvantul ''timp'' pentru a se vedea ca ai respectat tema, in rest alta semnificatie nu cred ca are.

Asezare: Mi se pare ca este destul de inesetica. Ceea ce m-a enervat a fost ca intre unele semne de punctuatie lasai spatiu, iar intre altele nu. Chestia aceasta este chiar enervanta, sa stii. Nu ai lasat spatii intre paragrafe si nu ai folosit alineate ceea ce mi-a facut totul sa fie greu de parcurs , ci nu usor de citit asa cum ar fi trebuit sa fie.

Ortografie: Am vazut mici greseli de tastare si am observat faptul ca mai uiti sa pui virgula, ceea ce este destul de grav. Ceea ce nu mi-a mai placut a fost faptul ca nu ai folosit diacritice, ar fi fost mai usor de citit, avand in vedere faptul ca nu ai lasat spatiu intre paragrafe.

Originalitate: La originalitate esti zero. Spun asta fiindca ideea este foarte, dar foarte cliseica. Am intalnit de zeci de mi de ori faptul ca uni se despart, si dupa ce sufera se decid sa se sinucida amandoi. M-am saturat pana peste cap de asemenea idei, as mai vrea sa citesc si ceva mai original. Din cauza acestei idei, la un moment dat ma cam plictisisem sa citesc lucrarea.

Descrierea: Este cat de cat prezenta, dar ar fi fost mai bine daca scriai la persoana I, ci nu a-III-a cum ai facut tu, daca scriai la persoana I, ai fi putut descrie mult mai usor sentimentele din propriul tau punct de vedere. Au existat figuri de stil frumoase pe acolo, dar de asemenea au existat si unele care nu m-au impresionat ci mai mult m-au plictisit.

Parerea mea: In primul rand nu mi-a placut deloc ideea folosita, a fost extrem de plictisitor sa intalnesc aceeasi idee folosita la infinit. In al doilea rand nu imi place faptul ca lucarea este destul de inestetica. Ceea ce mi-a placut au fost unele figuri de stil, care au fost chiar frumoase, cum ar fi mai ales ultima parte, dar in rest nu prea mi-a placut in cine stie ce mod deosebit.

Lucrarea 6- Singuratate

Titlul: Este banal si foarte sec. Nu imi transmite nimic deosebit, nimic care sa ma captiveze si sa ma faca sa doresc sa citesc si continutul lucrarii.

Asezare: Este bine ca ai lasat spatiu intre semnele de punctuatie, nu m-am pierdut in fraze la fel cum s-a intamplat la o lucrare de mai sus. Ceea ce nu-mi place insa este faptul ca nu ai lasat spatiu intre paragrafe, iar din aceasta cauza textul nu poate fi parcurs cursiv, ci destul de greu si acest lucru mai face sa arate si textul inestetic.

Ortografie: Am observat ceva greseli, dar nu sunt de ortografie, ci de tastare. Am observat ca ai pus foarte bine virgula, ceea ce e foarte bine, fiindca nu multi se descurca sa puna virgula mereu unde trebuie si sa nu uite vreo una. Ceea ce m-a cam deranjat a fost faptul ca ai abuzat de punctele de suspensie, nu trebuia sa folosesti asa de multe fiindca intelegeam cand voiai sa schimbi tonalitatea. Ai fi putut folosi diacritice era mai bine, consider.

Descrierea: Este buna, dar nu suficient de buna, cel putin nu pentru mine. Adica ai avut figuri de stil frumoase, ai descris sentimentele, dar nu cred ca in deajuns de bine, incat sa transmita ceva aparte, sa impresioneze profund, sa ajunga pana la inima cititorului. Unele figuri de stil mi s-au parut cam des intrebuintate, adica le-ai repetat pe unele de mai multe ori si asta nu da bine.

Originalitate: Aici nu prea ma pot lega de originalitate, dar in schimb ma voi lega de tema. Nu prea ai respectat tema, adica tu te-ai axat mai mult pe sentimentul de singuratate, ceea ce mie nu prea imi inspira ceva legat de timp.

Parerea mea: A fost o lucrare bunicica, pot spune. Adica a avut descriere, dar a fost destul de inestetica , ceea ce nu prea mi-a placut. Nu mi-a mai placut faptul ca nu ai respectat tema si ca nu ai folosit diacritice, care consider ca fac totul mai usor de citit. In afara de aceste lucruri nu am ce sa mai reprosez.

Lucrarea 7- Clepsidră, tu, trădătoareo

Titlu: Este foarte interesant, ma duce cu gandul la un mister pe care trebuie sa il descifrez si asta imi trezeste o dorinta aprinsa de a citi intreaga lucrare. Inca din titlu nu pot sa nu observ ca ai folosit cuvantul ''clepsidra'' care ma duce cu gandul la timp, ceea ce demonstreaza faptul ca te-ai incadrat in tema. Titlul este inspirat, se potriveste cu continutul lucrarii in sine si cel mai important atrage cititorul si il face curios de un mister care este prezent inca din titlu prin cuvantul ''tradatoareo''.

Asezare: Nu are ce sa nu imi placa. Este foarte buna, foarte estetica. Este bine ca ai lasat spatiu intre paragrafe si intre semnele de punctuatie, face totul sa fie mai usor de citit, iar intr-o lucrare consider ca totul trebuie sa fie delimitat corect, pentru a se putea citii mult mai usor. Imi place mult faptul ca lucrarea este lunga si ca ai folosit diacritice, pe care nu le-ai ratat deloc sa le pui. Este foarte bine acest lucru, deoarece la lucrarile lungi se mai intampla uneori ca cel ce utilizeaza diacriticele sa mai uite sa le puna, ori din neatentie, ori din graba, dar la tine nu este cazul, te descurci perfect la acest capitol si asta e foarte bine.

Ortografie: Nu am putut sa nu observ doua greseli de tastare: ''rasiatic'' si ''enunt''. Cred ca ai vrut sa tastezi ''rosiatic'' si ''renunt''. Oricum, nu sunt intentionate, ci din neatentie presupun. Am observat si cateva virgule lipsa, pe viitor incearca sa fi din ce in ce mai atent/a. In rest nu am mai observat greseli de nici un fel, nici de tastare ,nici gramaticale.

Originalitate: Pot spune cu desavarsire ca este cea mai originala idee pe care am intalnit-o pana acum. Imi place mult cum te-ai folosit de faptul ca timpul trece si impreuna cu ideile tale ai creat ceva unic, deosebit, misterios si care atrage cititorii. Se vede ca ai multa imaginatie si stii cum sa te folosesti de ea si stii sa-ti exploatezi talentul la maxim dand ce ai mai bun din tine si asta e foarte bine.

Descriere: Imi place mult cum te ''joci'' cu cuvintele si creezi fel si fel de figuri de stil, care de care ma deosebite. Imi place mult felul tau de a scrie, se vede ca ti-ai exteriorizat sentimenele in aceasta lucrare si ai pus mult suflet. Unii cand scriu o lucrare nu prea pun suflet si nu-si prezinta asa de profund propriile sentimente ,cum ai facut tu. Meriti toate felicitarile pentru faptul ca ai devenit una cu propriul personaj si ai descris din propria ta perspectiva.

Parerea mea: Este o lucrare foarte buna, are tot ce ii trebuie, este foarte estetica, mai are cateva greseli de tastare dar nu este ceva grav, si cel mai mult mi-a placut felul tau de a prezenta sentimentele, le-am simtit atat de bine incat le-as fi trait chiar eu si cel mai important a reusit sa ma impresioneze, ceea ce putine lucrari au facut-o.

Lucrarea 8- Vreau să pot opri timpul măcar pentru o secundă

Titlu: Este prea lung, sec, banal si neinspirat. Ma face sa ma gandesc la ceva comun, banal, foarte neatragator. Titlul tau nu atrage cititorii, ci pot spune chiar ca ii plictiseste.

Asezare: Macar aici este bine. Adica ai delimitat destul de corect paragrafele, ai lasat spatiu intre semnele de punctuatie si ai folosit alineate. Dar totusi lucrarea este mica ca intindere si fiindca ai lasat spatiu intre paragrafe face lucrarea sa para si mai mica. Imi place ca ai folosit diacritice.

Ortografie: Ceea ce m-a zgariat pe creier a fost cuvantul '' reyolvat''. Pentru numele domnului, se scrie ''rezolvat'' nu cu y. In afara de aceasta greseala nu am mai observat altele nici de tastare, nici de ortografie.

Originalitate: La fel ca la multe lucrari si tu esti praf la originalitate. Nu vad nici un strop de originalitate. Aceeasi idee cliseica, expirata si folosita de mi de ori. Ar fi trebuit sa incerci sa-ti creezi propria idee, sau daca tineai neaparat sa folosesti aceasta idee ai fi putut sa o combini cu alte idei ale tale si sunt sigura ca ar fi iesit ceva cat de cat original, nu foarte, dar era imposibil sa nu fie macar putina originalitate. Dar macar e bine ca ai respectat tema.

Descriere: Este inexistenta. Am observat ca ai un mod infantil de a exprima sentimentele. Intreaga lucrare m-a lasat de-a dreptul rece. Daca la alte lucrari a existat cat de cat descriere, la tine a fost egala cu zero. Spun asta fiindca vocabularul tau, sau cel putin cuvintele pe care le-ai folosit ma duc cu gandul la faptul ca acest text a fost realizat de un copil de clasa a -II-a. Nu spun a- III-a sau a-IV-a, fiindca si atunci aveam un limbaj mai dezvoltat decat al tau.

Parerea mea: Asa cum am spus lucrarea ta ma duce cu gandul la lucrarea unui copil de clasa a-II-a. Eu iti recomand din suflet sa te apuci sa citesti multe carti fiindca asta te va ajuta mult. Te inteleg daca ai sub unsprezece ani, dar daca ai mai mult ar trebui sa te apuci serios de citit.

Lucrarea 9- Respirația timpului

Titlul: Nu este cine stie ce, dar nu este nici banal cum se intampla sa fie titlurile altor lucrari. Nu ma atrage foarte mult, dar nu pot spune ca este comun, prea folosit, eu consider ca este ceva intre. Poate data viitoare incerci ceva mai mult original.

Asezare: Este destul de buna, nu prea am ce comenta pe aici ca nu mi-a placut. Ai lasat spatiu intre semnele de punctuatie si ai delimitat corect paragrafele, ceea ce e bine pentru ca arata mai estetic asa si face totul sa fie mai usor de citit. E lunga ca intindere dar nu destul de lunga, oricum nu am ce comenta la cat de lunga este.

Ortografie: Am observat greseli de tastare, si am vazut ca nu pui diacriticele acolo unde trebuie le mai ratezi nu prea e bine, ori scri cu diacritice si le pui unde trebuie ori nu mai scri deloc. Ai si cateva probleme cu virgula, ceea ce nu prea e normal, dar sa trecem peste. In afara de greseli de tastare, cele cu diacriticele si cu virgula, nu am mai observat alte nereguli la acest capitol.

Originalitate: Este buna ideea, recunosc, nu este asa de des intalnita, dar nu este foarte originala. E bine ca nu este asa de cliseica, ma cam saturasem sa citesc aceleasi clisee. Poate alta data vei incerca sa fi din ce in ce mai original/a. Macar e bine ca ai fost cat de cat in tema.

Descriere: Este cat de cat prezenta, dar nu prea imi transmite multe sentimente, adica nu ai exteriorizat asa de bine sentimentele, nu prea m-a impresionat. Unele figuri de stil nici nu prea le-am inteles m-au lasat complet in ceata. Este cat de cat bine pentru inceput, dar ar fi trebuit mai mult descriere.

Parerea mea: Este o lucrare bunicica, nici formidabila, dar nici prea groaznica. Este destul de estetica, doar ca mai ai greseli de tastare, uiti diacriticele si mai ai mici probleme cu virgula. Oricum, ceea ce vreau sa-ti spun e sa ai grija pe viitor cu diacriticele si sa adaugi mai multa descriere, pentru ca va fi mult mai bine, iti garantez.

In final, dupa multa gandire, mi-a fost destul de greu sa aleg intre doua lucrari care m-au impresionat cel mai mult din toate lucrarile si acele doua lucrari sunt Careless Whisper si Clepsidră, tu, trădătoareo, dar am ales sa votez cu Clepsidră, tu, trădătoareo fiindca are tot ce ii trebuie unei lucrari si cel mai important impresioneaza cititorul. Stiu ca asa e cel mai bine. Sper sa castige cel mai bun si care a depus cel mai mult efort.
Succes in continuare tuturor.
[Imagine: SHINee20.gif]



Răspunsuri în acest subiect
FOTM - Ianuarie - Lucrările - de Unia - 22-01-2011, 12:19 PM
RE: FOTM - Ianuarie - Lucrările - de Bitter Death. - 22-01-2011, 01:03 PM
RE: FOTM - Ianuarie - Lucrările - de AlerimxD - 22-01-2011, 02:22 PM
RE: FOTM - Ianuarie - Lucrările - de Unia - 31-01-2011, 12:58 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  FOTM - Ianuarie - Rezultate Nya. 0 2.081 03-02-2012, 10:27 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  FOTM - Ianuarie - Lucrarile Nya. 9 4.914 03-02-2012, 10:18 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  FOTM - Ianuarie - Inscrieri Nya. 7 4.216 19-01-2012, 01:49 AM
Ultimul răspuns: Diz
  FOTM - Decembrie - Lucrarile Aly 2 2.941 22-12-2011, 03:02 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  FOTM - Noiembrie - Lucrarile Aly 3 3.403 30-11-2011, 04:40 PM
Ultimul răspuns: Aly
  FOTM - Octombrie - Lucrarile Aly 8 5.206 01-11-2011, 10:40 PM
Ultimul răspuns: Aly
  FOTM - Septembrie - Lucrarile Unia 2 4.379 29-09-2011, 08:56 PM
Ultimul răspuns: Teh
  FOTM - August - Lucrarile Unia 5 3.783 28-08-2011, 01:41 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  FOTM - Mai - Lucrarile Unia 3 3.560 08-06-2011, 04:02 PM
Ultimul răspuns: Unia
  FOTM - Aprilie - Lucrarile Unia 4 3.909 30-04-2011, 05:54 PM
Ultimul răspuns: Dragonz Eyez


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)