Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mirror of love

#1
ok...m-am decis sa fac si eu un fic.sper sa fie bun...pleasant reading!

Cap I
E noapte.Stau in camera mea mica,intunecata.Plang si stau scufundata in gandurile care tot nu-mi dau pace.Cateva suvite blonde imi cad pe fata,acoperiind ochii mei verzi,de obicei copilarosi,blanzi,care imi arata trasaturile de copil inocent,dar acum,din greselile care numai oamenii mari le pot face nu mai sunt asa.Timpul se scurge si ne dam seama ca ne-am maturizat,acum suntem liberi sa luam deciziile care le credem corecte,suntem liberi sa iubim.Da,sunt sigura de un singur lucru:fiecare a cunoscut macar o data in viata acel sentiment,acel fior al dragostei.Din aceasta cauza plang eu acum.Il urasc!Pe acel baiat cu ochii albastrii ca cerul senin si parul brunet care mi-a furat mintiile si m-a facut sa inebunesc,sa tremur cand nu-l vad.Credeam ca nu ma va dezamagii niciodata!Dar la ce te poti astepta de la aceste fiinte numite oameni,la ce?!M-a inselat fara pic de rusine!Incerc sa-l uit,dar privirea lui blanda si calda ma urmareste pana si in vis!Cum pot sa scap de el?

Incerc sa ma linistesc...Ma ridic de pe podeau rece,si ma indrept incet spre oglinda mea.Ma privesc in ea,dar mereu imi pun intrearea aceea:,,Oare in realitate sunt chiar asa de frumoasa,cum imi arata oglinda?"si de aici incepe alta intrebare,si mai ciudata,al carei raspuns nu il vo-i gasii niciodata:,,Oare dragostea este asa de frumoasa cum o vedem noi,ca intr-o ,,oglinda" ? ".Mi-ar placea sa gasesc raspunsul la aceasta intrebare.

Oglinda aceasta este ca un vechi prieten,care m-a ascultat mereu cand aveam ceva pe suflet,mi-a aratat partile mele rele,dar si pe cele bune.O Doamne...!Sunt ciudata pentru ca ma gandesc la toate astea!Cred ca este timpul sa...ma culc.Ma indrept incetisor spre pat,obosita.Ma intind pe suprafata moale,dar somnul nu vrea sa vina.Deabea mai spre dimineata am reusit si eu sa adorm,dar nici acum nu reusesc!Somnul meu este intrerupt de telefonul care suna in disperare.Il iau incet in mana si ma uit la ecran.Este Yume,prietena cea mai buna.O cunosc de 14 ani,deci de cand aveam 2 ani.Mamele noastre sunt si ele cele mai bune prietene.Intr-un mod ciudat,am mers peste tot impreuna.La gradinita am fost in aceeasi grupa,in scoala in aceeasi clasa,iar acum la liceu,de asemenea,in aceeasi clasa.In vacante toata ziua stateam si ne plimbam pe la mall,sau stateam si vorbeam.

Raspund la telefon lenesa,dar indepartez un pic telefonul de ureche,stiind ce o sa urmeze:
-Unde esti,Sara?!Sa nu-mi spui,in pat?Se auzii tipatul prietenei mele care era un pic nervoasa.
-Bingo!Avem o castigatoare.Am zis eu,suparata.
-Ok...Stiu ca s-a intamplat ceva aseara.Bine ca e vacanta.Vii la mine sa vorbim?Ma intreba ea.
-Bine,vin...Ajung intr-o jumate de ore.Am zis eu,inchizand telefonul.

M-am ridicat din pat,ducandu-ma spre baie.Acolo am dat drumul la apa dusului.Peste cateva minute m-am intors in camera,indreptandu-ma spre sifonier.Am cautat ceva dragut,dar lejer.Intr-un final mi-am ales o fustatita verde,si in sus o bluza galbena,iar in picioare pantofii verzi cu toc.Am iesit repede din casa,indreptandu-ma spre casa prietenei mele.Pe aleile micute se asternuse numai petale de ciresi proaspat infloriti,si in aer plutea dragostea.Multi adolescenti se plimbau de mana cu prietena/prietenul,si nu se rusinau sa se sarute pasional.Ii priveam,ganditoare.Ieri eram si eu asa,fara griji,fara regrete,dar din pacate m-am indragostit de cine nu trebuia.Nici nu mi-am dat seama cand am ajuns la Yume.Am batut la usa.Peste cateva momente,o fata roscata ca focul si ochii albastrii ca marea imi deschise usa.Ea era prietena mea cea mai buna.M-a invitat sa intru,si i-am urmat sfatul.Ajunse in living ne-am asezat pe canapea.
-Si ce s-a intamplat de esti asa de suparata?Ma intreba Yume,ingrijorata.
Prima data am avut o oarecare retinere,ceva ma oprea sa-i spun.Sa fie oare mandria,sau sunt pur si simplu o lasa care nu stie care va fi parerea prietenei ei?Yume ridica o spranceana,privindu-ma insistent.Era genul care obtinea ce vroia prin insistenta.Nu o puteam privii in ochi...Imi era frica,dar mi-am luat inima in dinti,si i-am povestit tot:
-Pai...Aseara eram in parc si desenam,cand,l-am vazut pe Zen cum saruta o alta fata.Prima data am crezut ca nu este el,dar l-am sunat,si ghici al cui am auzit telefonul?Era al lui.El o saruta-se pe aceea fata.Si cand a raspuns i-am spus ca l-am vazut,el mi-a zis ca se desparte de mine.Ce puteam face,Yume,ce?
Roscata ma privea,inghetata.Era stana de piatra.A stat asa mult timp,nezicand nimic.I-am propus sa nu mai discutam despre asta.Ea a aprobat din cap.Am inceput o alta discutie,de la cele mai noi trupe de muzica pana la moda.


sorry daca e prea scurt...sper sa fie bine^^Ja ne!

#2
"podeau"= podeaua

"intrearea"= intrebarea

Bun:D...imi place ficul:d
Ideea e originala:x
Greselile de tastare ti le-am spus:D...descrierea imi place....dialogul...nu am ce comenta:x...naratiune..ai:D....imi place mult felul cum descrii....imi vine sa il strag de gat pe ZenX(.....astept nextu'....chu si gambate:*
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!

#3
wow...deci m-am intrecut pe mine insumi....o sa pun maine nextul,poate mai comenteaza cnv.arigatou gozaimashite!^^
Ja ne si inca o data merci!

#4
Am sa incep cu greselile de tastare:

acoperiind -> acoperind
mintiile -> mintile
m-a facut sa inebunesc -> m-a facut sa innebunsesc
ma va dezamagii -> ma va dezamagi
14 -> paisprezece
2 -> doi [prin litere e mai OK;) ]
pe la mall -> prin mall [suna mai bine :) ]
jumate de ore -> jumatate de ora
Ii priveam, ganditoare -> Ii priveam ganditoare
privii -> privi
saruta-se -> sarutase
restu`...s`a zis :-":D
~
Ai repetat cuvantul "telefon" la un moment dat.
Ai spus ca fata i-a urmat sfatul prietenei sale de a intra. Nu era chiar un sfat.
~
Descrierea a fost buna, si nici dialogul nu a fost sec.
Chiar imi place ideea :x:d...e foarte originala.
Astept nextul!..Cat mai repede :d...
Ptr estetica: pune spatiu intre semnele de punctuatie:P
~
Spor la scris.
bYe :-h:X:x:x
Kisses:*:*:*
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#5
yeah...ok...sa vedem...azi este oarecum pastele...deci n-o sa incep cu supararile...pun maine nextu...a si in legatura cu 14 si 2...nu conteaza...oricum se citeste la fel (asta este parerea mea^^)
Ja Ne si arigatou pentru comentarii si sfaturi (le iau ca pe niste sfaturi,nu ca pe niste critici)

#6
so... nu am ajuns la timp sa-ti spun greselile, dialogul e bun deci nu e sec, descrierea e super
idea e originala, nu am mai vazut asa un fic. Zen ala e un cretin (scuzati exprimarea, dar nu m-am putut abtine). astept nextu'
chu si gambate.
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#7
Wow! :o e povestea mea...singura diferenta era ca eu nu desenam ci ma plimbam cu prietena mea prin parc, in rest totul e la fel. nu pot sa cred.vroiam sa uit dar nu cred ca se poate.In fine, felicitari pentru fic! Nu-mi pasa de greselile de ortografie, felicitari! Ai un +rep de la mine si astept nextu` >:D<
[Imagine: tek4eee5a237a8f92439567.png]

If I could fly, I'd fly to you ! :mean:

#8
Ok uite cum sta treaba:)) Ficul asta e al naibii de bun ..so vreau cel mai repede continuarea :)) Rpede,repee ,repede.
propo ...Tipa plange dupa un tip si tipul ala se saruta cu o alta fata :|?
Ihh ..dc sa plangi dupa un dobitoc daca nu tine la tn >:P ..
Gambate si astept nextu!
.I dont need anyone in my life who does not want to be there.
.Sometimes i cant , sometimes i dont want to , and sometimes i dont even try.
.I am nostalgic , cinical and lonely , so i may hurt you.

#9
m-am decis sa pun acum nextul,ca un cadou de paste ^^.arigatou tuturor pentru comentarii,si Mischa,imi pare rau,nu ti-am citit ficul,deci nu mi-am dat seama.Gomenasai ^^.

Cap II
Aceasta discutie ma facea sa mai uit de acel asa zis ,,iubit" . Este bine sa ai un prieten aproape , care iti vede partile rele , dar mai are ochi sa le vada si pe cele bune . Yume mereu mi-a fost aproape cand aveam probleme , dar si invers .

Discutia este intrerupta de soneria telefonului meu. Il scot din buzunar,uitandu-ma la ecran. Am ramas incremenita. Roscata se uita la mine,ingrijorata. Se uita la mine ca la o fantoma,era cu adevarat ingrozita. Soneria telefonului suna infernal. Intr-un moment,Yume isi lua inima in dinti,si ma intreba:
-Ei bine,cine este? De ce nu raspunzi?
Am inghitit in sec. Simnteam cum nu mai am aer.
-Sara! Trage aer in piept si spune-mi cine este! Continua prietena mea.
I-am urmat sfatul,targand mult aer in piept.
-Este... El... Zen... Am zis eu.
-Zen?! Si ce ai de gand sa faci? Ma intreba roscata.
-Habar n-am! Sa-i raspund? Am zis eu mai mult pentru mine.
Yume ma privea gandiroare. Imi si imaginez ce gandea: "Oare ce o sa faca? O sa fie asa de proasta sa-i raspunda? Sa fim sinceri,e vorba de Sara. Sigur ca o sa-i raspunda."

Va spun eu,acestea erau gandurile ei. O cunoscut foarte bine. Ma intrebam mereu daca este intra-devar prietena mea sau sta dupa mine doar pentru a ma face de ras?

M-am trezit din visare,tinand strans telefonul in mana.Mainile imi tremuram,privirea imi era incetosata,simnteam un fior pe sina spinarii. Pentru alte cateva momente am ajuns intr-un loc. Visam din nou. Ah! Gandurile mele! Nu sunt clare! Unde... Sunt? Oglinda! O oglinda! De ce am ajuns aici? Foarte ciudat,pe oglinda erau biletele. Am luat unul dintre ele. Scrie numele meu acolo! Privesc in jur . O alta oglinda,un pic mai departe de mine. Fug spre ea. Ca si la cealalta,pe ea sunt agatate biletele. Doar continutul este diferit. "Nu poti fi sigur de destinul tau doar daca te uiti intr-o oglinda." Acesta era continutul biletelului. Acum stiu! "Destinul nu este cel care pare! Stiu ce trebuie sa fac!" Ma gandeam. M-am trezit la realitate dupa ce i-am auzit vocea nervoasa a prietenei mele. Era ingrijorata. I-am spus ca sunt bine,dar ea nu ma credea. Nu mi-am batut capul cu explicatii,si i-am raspuns baiatului la telefon. Yume a incremenit cand m-a vazut.
-Alo,spune ce vrei,dar repede! I-am zis eu baiatului.
-Stai,stai,stai,pisicuto... Vreau sa-mi cer scuze. Se auzii vocea calma a lui Zen.
Cata nerusinare! Prima data m-a inselat fara pic de rusine,si acum isi cere scuze? S-o creada el ca o sa-l iert! Dar daca spune adevarul? Eu chiar l-am iubit pe acest baiat numit Zen,cu ochii albastrii ca cerul dimineata si parul rebel,negru. El mi-a furat mintile! Prima data cand l-am vazut a fost la scoala. Nu ma slabea din priviri,era prea insistent. Incercam sa nu ma uit in ochii lui,da am cazut prada lui. Am fost asa de fericita in bratele lui,si cand ma saruta,tot corpul meu vibra. Ce tot spun eu? Nu-l voi ierta,nici daca este ultimul baiat de pe pamant!
-Imi pare rau, "iepuras",da nu sunt interesata! Am pe altcineva. Am mintit eu.
-Nu te cred,pisicuta. Dovedeste-mi!Maine seara,la petrecerea de la mine. Ciao. Si-mi inchise telefonul in nas.
Il urasc cand face asta! Acum trebuie sa mai gasesc pe cineva cu care sa merg la petrecere... Dar de ce nu...

_______________________________________________
cam atat...Ja Ne si pleasant reading!

#10
"Simnteam"= simteam

Bun...Zen asta e un adevarat nesimtitX(...daca il prind fac crima de om:die:...imi place capitolul:d
Descrierea ai:d....dialogul e super...si nu am ce comenta....greseli de tastare am mentionat:d...pe cine o sa gaseasca Sara;;)
Astept nextu'
Chu si gambate:X
Pune poze ca sa o vad pe Sara si Yume...si Zen...:X
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)