Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lucy(Elfen Lied)

#1
Lucy,personajul principal,este o diclonius foarte puternica,de 16 ani,care a fost tinuta in captivitate de la o varsta frageda.Din acest motiv,in momentul in care scapa este si mai maniaca decat la inceput(intr-un fel spus).
Sunteti de acord cu felul ei de a aborda situatia in care se afla?
[Imagine: gameswlpp_79.gif]

#2
Avand in vedere situatia.. pot spune ca.. Sunt perfect de acord cu felul in care Lucy se poarta..
A fost tinuta inchisa si torturata.. Nu ca sunt eu mare criminala sau ceva.. insa cred ca in locul ei faceam la fel. Ea nu poate fi considerata maniaca, atat timp cat acei oameni au profitat de faptul ca o puteau stapani tinand-o legata si facand teste pe ea. Lumea e nedreapta, se vede dorinta oamenilor de a controla totul..

Oricum.. trebuie sa spun ca oricat as sustine cauza lui Lucy.. mai mult imi place Nyu [cealalta personalitate a ei].. Adica prin Nyu ne dovedeste ca oameni au transformat-o intr-o masina de ucis..

#3
Daca sunt de acord... Depinde de perspectiva. Intr-un fel da, in altul nu. Toti cei care au torturat-o pe Lucy, meritau o pedeapsa si inca una zdravana, dar nu sunt de acord cu atcul justitiar de capul tau, cu alte cuvinte, daca iti face dreptate de unul singur, devii criminal la randul tau.

Acum o dau in alte filosofii, dar, desi nu mai cred in Dumnezeu de ceva vreme, cred in destin si intr-un echilibru care ii va face nenorocitii ca si cei care au distrus-o pe Lucy sa isi primeasca pedeapsa.

Pe de alta parte, biata Lucy nu mai putea suporta torturile; era si asa suficient de chinuita de ideea in sine ca e ceva neomenesc. Deci... Intr-un fel a fost si bine.
[Imagine: autumncopy.png]

"Se spune ca de la viata trebuie mai intai sa iei, apoi sa platesti. Unii au luat fara sa plateasca, in schimb eu am platit fara sa iau nimic."

#4
Oamenii iau provocat aceasta ura inca de la inceput cand era la scoala, copii isi bateau joc de ea spunandui k nu este om si alte chestii,chiar si atunci cand "prietena" ei o tradeaza,atunci o i-a razna fiind foarte dezamagita de oameni. Parte nasolala este k a ucis familia prietenului ei,nici nu inteleg de ce...17
Dar cei care au prinso si au tinuto inchisa si torturata,merita sa fie ucisi,asta faceam si io in locu ei....

#5
Momentul in care a evadat... era manata de dorinta de a-si cere scuze (drumul spre iad e pavat cu intentii bune). O dorinta care o obsedase inca de cand fusese prinsa (cred ca de-aia a si fost prinsa, if u ask me...). Oamenii acea, care o impiedicasera atata vreme, si-o mai si iritasera cu teste si alte alea, erau doar niste piedici in ochii ei, si le indeparta cu placerea de a spune in mintea ei 'Feel half the pain u've caused me!'. Am inteles de ce a ucis at... de ce a ucis si mai inainte deasemenea: intai a fost o reactie de furie... apoi a trebuit sa se ascunda...

Cine sa-i faca dreptate, Shadow? in fata oamenilor era un monstru, in fata Lui Dumnezeu nu exista... destinul? Destinul e pentru oamenii care au nevoie sa se agate de ceva ca sa nu-si recunoasca propriile greseli. De-aia a si fost impresionata de kouta ca nu a tratat-o ca pe un monstru, nici cand i-a vazut coarnele... si i-a omorat familia pt ca el sa nu mai plece... nu s-a gandit ca-l va indeparta si mai mult... voi si intelegerea mintilor innecate in sange... *sighs and nods*
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#6
Offtpic : nu mi se pare totusi ca acest anime se potriveste la aceasta sectiune . DE fapt e de mai multe feluri , si ar trebui sa exisat o sectiune detaliata , ma rog . dar nu eu sunt admin , doar mi-am spus parerea.
Ontopic :
Acest anime s-a incadrat in unul din anime-urile mele preferate . Are destula drama , sange , actiune . Mi-a placut!
A fost destul de trist vazand cum multi oameni nevinovati , in principal fete erau torturate , erau facute tot felul de experimente pe ele numai pentru ca aveau niste puteri .
Lucy , chiar daca ucidea cu sange rece , mi s-a parut ca avea o scuza. Totusi cand era mica mi se parea ca era cam sarita dupa fix , totusi ceea ce au facut copii aceia nu era ceva atat de grav , chiar daca era crud . Multi oameni din ziua de azi se lupta cu faptul ca e diferit , si multi rad de el .
Nyu era foarte simpatica , partea buna a lui lucy . Era ca un ingeras , si foarte cute . Cand spune"nyu" si "kouta" , singurele cuvinte pe care le stia .
Pot sa spun ca personajul meu preferat era Nana . Puternica ca lucy insa pe langa asta o fetita cu un suflet bun . O persona careia nu ii place sa ucida , chiar daca are aceasta abilitate si o poate face oricand . Totusi , a ramas dezmembrata de catre lucy , pentreu ca a aparat-o pe mayu , ceea ce nu era un lucru rau .
Mariko , de ea chiar nu mi-a placut . Daca te uiti la ea , o fetita mica , o fetita cute . care ucide pe toata lumea , si acesta e numai un joc pentru ea. Desigur , ceea ce a facut kurama mi s-a parut normla , a trebuit sa se sacrifice , ca totusi daca traia mariko cine stie ce se putea intampla.
Acesta e unul din anime-urile mele favorite , insa pot sa spun , nu mi-a placut ca a avut putine episoade , Numai 13 episoade e prea putin pentru un anime ca acesta , iar sfarsitul te lasa in ceata .

Eu il recomand la oricine , de fapt , numai la cei arora le place acest gen , pentru ca e cel mai sangeros aniem pe care l-am vazut pana acum , si deasemenea contine si faze cu kucy goala , etc . De exemplu , i primele minute ce vezi? O fata goala care merge si omoara tot ce vede in cale , prin cele mai sangeroase metode? Dar eu pot sa spun ca acest aniem a fost foarte reusit , si as vrea foarte mult ssa mai fi fost cateva episoade , ca asa s-a dus prea repede 2
[Imagine: Untitled-1-2.gif]

#7
eu sunt complet de acord cu felul in care se comporta deaoarece acei oameni merita asta !!! Sunt chiar foarte prosti pentru simplul fapt ca nu isi dau seama de ceea ce se petrece chiar nu au inteles-o pe Lucy , ea tot ce vroia era doar sa protejeze pe cineva ( cainele si acea prietena), dar cand a vazut ca oamenii nu o inteleg este chiar normal sa gandeasca ca toti trebuie sa moara asa cum si acei prieteni ai ei au muri din cauza lor!!! Faptul ca nimeni , inafara de Kouta si de aceea fetita care a murit, nu i-a dat nici macar o sansa a determinat-o sa ii urasca pe toti , numai pe kouta nu , de aceea Kouta este drag ei !!!Si totusi pana la urma a invatat sa indrageasca si alti oamenii , Yuka , Nana si acea fetita cu cainle ( nu imi amintesc cu o cheama..2)
[Imagine: post-1-1210617101.jpg]
In the world the sky is the same !!

#8
sunt de acord cu modul i n care lucy ii trateaza pe oamenii aceia. cred ka o meritau din plin dupa cum s-au purtat cu ea sau cu alte fiinte asemanatoare, care erau torturate doar pt ca au puteri speciale. Animeul este superb, recomand tuturor sa-l priveasca, doar daca nu au cumva teama da sange. partea aia de la inceput e una din cele mai sadice si mai "ecchi" faze din animeuri. adika, ma rog lucy goala trecand printre oameni shi taindu-le capurile. finalul totushi m-a lasat in ceatza shi imi pare rau k au fost doar 13 episoade:crying:

#9
Trebuie sa ii dam circumstante atenuante lui Lucy pentru comportamentul ei insa sa nu uitam ca si Nana a fost supusa la chinuri groaznice insa asta nu a transformat-o intr-o manica precum Lucy,desigur,la aceasta din urma a avut loc o dedublare a personalitatii: simpatica si naiva Nyuu si maniaca Lucy insetata de razbunare.Revenind la subiect,da,sunt de acord cu felul ei de a aborda situatia pentru ca alta varianta nu ii ramanea.Anyway,e bine ca pana la urma si-a facut noi prieteni si a dezvoltat sentimente mai umane.
[Imagine: 77.gif]

#10
Eu sunt de acord cu modul lui Lucy de a aborda situatia, in fond a fost chiunuita si torturata, sau facut experiente pe ea. Nu mai putea reziste, si de asta abordeaza situatia in acest fel.
Mi a placut foarte mult animeul. A fost foarte interesanta actiunea, chiar il recomand ^^" .

Nu prea mai am ce sa spun ^^"
Ja ne ^o^



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Lucy vs. Nyuu(Elfen Lied) Dark-Anyta 25 20.719 01-02-2014, 02:01 AM
Ultimul răspuns: Romania
  Lucy, Nana & Mariko Naomi-chan 9 7.258 18-04-2013, 09:24 AM
Ultimul răspuns: apple5
  Kouta and Yuka(Elfen Lied) Autumn 8 6.764 16-09-2012, 12:30 AM
Ultimul răspuns: Crazy~Tenshi
  Sfarsitul (Elfen Lied) Sloth 15 10.885 14-09-2012, 11:14 AM
Ultimul răspuns: CyBeR


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)