Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Adio!

#1
Nu ma prea pricep la povesti de dragoste, dar imi voi incerca norocul. Imi cer scuze inca de pe acum daca unele capitole vor fi scurte.
1. Adio!

Inca revad momentul de acum doua seri, cand el m-a intrebat din senin:
-Ce ai face daca as pleca de langa tine?
Eu am privit in jos pret de o secunda, dupa care m-am uitat in ochii lui.
-As fi trista, as plange, as face probabil o depresie.
Baiatul a zambit si m-a sarutat scurt, uimit de cat de calma a fost vocea mea cand i-am raspuns la o astfel de intrebare. Mi-am dus aratatorul la buze, luand un aer nostalgic. Asa am stai cam cinci minute, pana cand a inceput sa ploua. Apoi am plecat acasa, gonind uda pana la piele printre picaturile mari si calde, ca un dus revigorant. Si pentru ca era tarziu deja, am facut baie si m-am culcat, fara a ma gandi la nimic din ceea ce se intamplase in acea zi.
In dimineata urmatoare m-am trezit, dar numai datorita razelor care se strecurau printre jaluzele si care evidentiau particulele de praf care se ridicasera in aer, din cauza miscarilor mele. Am coborat pe jumatate adormita scarile, avand grija sa nu-mi pierd echilibrul. Los, pe covorasul din fata usii de la intrare, stateau, ca de obicei, doua sticle de lapte proaspat si corespondenta din acea zi. Le-am adus pe toate in casa, asezandu-le pe masa din mijlocul sufrageriei. Dupa care am urcat in dormitor, pentru a-mi schimba rochia de noapte.
Cateva clipe mai tarziu, cu lingura in mana dreapta, infulecam lapte cu cereale, in timp ce cu cealata tineam ziarul. Inca nu imi vine sa cred cum am reactionat atunci cand privirea mi-a cazut pe una dintre fotografii, de-asupra careia scria: avocat de succes fuge din tara cu banii clientilor lui. Imaginea il infatisa pe iubitul meu, acum cativa ani, tinand in mana o placuta de inmatriculare, din cele utilizate pentru puscariasi. In acea clipa, mi-am spus in gand "Stiam eu" si am dat pagina. Doar asa, de parca nu as fi avut niciodata de a face cu acel infractor.

Acum stau pe aceeasi banca, in acelasi parc. Stiu sigur ca nu o sa ploua, deoarece nu exista nici urma de nori pe cer. Fara sa vreau, privirea imi zboara la cate un baiat dragut. Ma simt ingrozitor. Cum pot sa fiu atat de indiferenta? Pe de alta parte, nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la faptul ca oricum el era mult prea batran pentur mine, cu vre-o cinci ani mai mare. In orice caz, cel mai important lucru la care ma pot gandi e ca nuvoi avea cum sa-mi ocup timpul in vacanta singura, iar sa ma plictisesc pana voi merge la facultate nu e o optiune.

#2
Umm ... ficul e dragut desi m-a cam bagat in ceata un lucru .
Cand descrie poza din ziar spune ca baiatul este un avocat cu cativa ani mai tanar decat ea , dar acesta este iubitul ei ... atunci cand sta pe banca-n parc spune ca a indiferenta dar oricum el este mai invarasta decat ea cu cativa ani ... umm ..este vorba de doi tipi diferiti deoarece eu m-am pierdut la faza asta :]
Well e un fic dragut sa mai postezi : )
.I dont need anyone in my life who does not want to be there.
.Sometimes i cant , sometimes i dont want to , and sometimes i dont even try.
.I am nostalgic , cinical and lonely , so i may hurt you.

#3
2.Coaja de banana
Inca o zi pierduta. Desi e destul de tarziu, inca nu m-am ridicat din pat. Incerc sa-mi pun la punct un plan de atac. Deci, in primul rand voi lua micul dejun si apoi...(trrr) La naiba! Suna telefonul, cine m-o fi sunand la ora asta pe fix, cand o alegere mult mai inspirata ar fi fost mobilul.
Imi ridic mecanic trupul, pasind nesigura, precum un nou-nascut care de-abia invata sa mearga. Spre uimirea mea, ajung totusi dstul de repede pe hol si ridic receptorul cu aceleasi miscari de marioneta.
- Alo...
- O, buna, pisoi! Nu-mi spune ca tocmai te-am trezit!
- Taaaata... De ce ti neaparat sa-mi spui asa? Nu ti-am spus ca ma deranjeaza?
- De ce, draga? Toti amicii tai iti spun asa.
- Da, amici, stii? De varsta mea, chestii de-astea... Tu esti, hmmm, mai in varsta. Ce-ar crede lumea daca te-ar auzi asa?
- De cand iti pasa tie ce crede lumea? Auzi, hai ca aproape am uitat de ce te-am sunat. Vroiam sa-ti propun sa iesim la o plimbare. Am cunoscut pe cineva care ar fi incantat sa-ti vada cateva dintre lucrari. Conduce un ziar tematic. Sa-ti iei si portofoliul cu tine. Vin sa te iau intr-o ora.
- Dar... Degeaba, convorbirea se incheiase de secunde. Plus ca e imposibil sa-l contrazici pe tata. Si-i spusesem ca nu am nici o intentie sa-mi public fotografiile, ca asta e doar un hobby pentru mine.
Am facut un dus rapid, reprimandu-mi dorinta de a sta acolo cu orele, lasand apa sa ma mangaie. Mi-am luat niste haine oarecum decente si care se mai aflau inca in dulap si apoi da-i si cauta, pentru ca in camera mea, ca si in intreaga casa era o dezordine demna de invidiat, daca pot sa spun asa. Am inceput sa "sap" dupa mapa cu poze. Dupa o jumatate de ora, inca nu aveam nici un rezultat, cand in sfarsit mi-a venit o idee. Dintre toate lucrurile, macar camera, cu toate cardurile de memorie si accesoriile ei se afla la loc sigur.
La sfarsitul altor 20 si ceva de minute chinuitoare, majoritatea fotografiilor mele se aflau pe laptop. E adevarat, dezorganizate, prin te miri ce fisiere. Dar macar erau in acolo, exact la fix, deoarece din strada se auzea claxonul atat de familiar al masinii "lu' tata".
Aproape m-am aruncat prin usa, inchizand-o in urma mea. Norocul meu ca se incuia singura, ca sa nu mai pierd timpul. I-am aruncat un zambet putin fortat taticului meu, in timp ce ma urcam pe bancheta din spate, incercand sa nu ma asez pe laptop.
- Buna din nou! Deci, unde mergem?
- Ai rabdare, micuto, vei vedea...
- Off, tati, tu chiar nu te saturi de chestiile astea? Si sa nu ma iei sin no cu povestea aia cum ca oricat de mare as fi, tot fetita ta raman. Stiu si eu prea bine asta.
...
"Am inteles sa nu-mi spui unde mergem, da' chestia asta cu legatul la ochi e prea de tot. Adica ce doamne iarta-ma, ca doar ziua mea e de-abia pe 15, care e... Maine?! Nu pot sa cred ca am uitat de ziua MEA, a mea!!! Ce idioata sunt..." Aceste ganduri m-au facut sa tresar. Am incercat sa-mi dau chestia cu care eram legata la ochi si am fost surprinsa de faptul ca cineva s-a oferit sa ma ajute. Era, deci, prea tarziu. Probabil ajunsesem la locul "crimei". Cand am deschis ochii, supararea care ma incerca a fost inlocuita de un fel de bucurie amestecata cu surprindere. Toti prietenii mei, din liceu si generala erau acolo. De la unii dintre ei nu mai primisem vesti de ani! Era incredibil! Au strigat cu totii "La multi ani!" in loc de "Surpriza!", iar apoi fiecar dintre ei a venit sa ma imbratiseze si sa-mi dea cadoul. La un moment dat, incepusem sa ma simt prost, deoarece eu eram singura din incapere imbracata formal, in timp ce restul aveau haine multicolore, vesele.
Mi-am rotit de cateva ori privirea prin camera, pentur a-l gasi pe "capul rautatilor". Zis si facut. M-am strecurat pana in coltul de langa bar, unde tatal meu se pierduse intr-o conversatie ce parea destul de captivanta de la distanta. Insotiroul lui, pe care nu-l vedeam decat de la spate, era un barbat inalt, brunet si destul de tanar, lucru pe care l-am dedus din lipsa firelor carunte din parul lui. Cand am ajuns destul de aproape de cei doi, tata mi-a facut cu mana, zambind asa cum facea cand totul era pe placul lui.
- Hei, Iris, vino! Vreau sa te prezint amicului meu de la revista!
In acea clipa, brunetul s-a intors spre mine, intr-un mod care mi-a dat fiori pret de o clipa si pe care n-as putea sa-l descriu, oricat de mult m-as stradui. Mi-am dat seama ca avusesem dreptate in privinta varstei. Nu avea mai mult de 25 de ani. Dar ochii lui au fost cei care m-au socat. Nu mai vazusem in viata mea ceva atat de negru, de adanc. Mi s-a parut infricosator, dar in acelasi timp si fascinant sentimentul pe care mi-l inspira acea privire. M-am apropiat cu o oarecare retinere, strangandu-mi bratele pe geanta pe care si uitasem ca o am. De la o distanza rezonabila, tanarul mi-a intins mana.
- Mathew Lord, dar ti-as fi recunoscator daca mi-ai spune Matt, s-a prezentat, zambind.
- Iris... Si cred ca nu trebuie sa-ti spun si care este numele meu de familie.
- Ma bucur sa te cunosc. Din nefericire, azi am un program foarte incarcat si nu pot sta, asa ca ti-as fi recunoscator daca mi-ai arata cateva din fotografiile tale.
- A, da. Asteapta o clipa, i-am spus cu o oarecare retinere, pentru ca nu stiam cum sa ma adresez. Am scos laptopul din geanta si i l-am asezat in fata, pentru ca nu prea aveam chef sa stau sa-i explic ce reprezinta fiecare imagine. Mi-am tras apoi langa masa un scaun de la bar si m-am asezat pe el balanganindu-mi picioarele precum o fetita foarte entuziasmata. Am inceput sa ma uit in jur, incercand sa-mi aduc aminte cum arata fiecare invitat si sa vad cat de mult se schimbase.
Nu stiu cat a trecut, dar la un moment dat, am simtit cum cineva ma trage de maneca.
- Hei, te strig de cateva minute aici! Ai putea, te rog, sa-mi vorbesti despre fotografia asta?
- Da, cum sa nu? am spus, tragand calculatorul spre mine. Am fost oarecum surprinsa sa observ ca fotografia de pe monitor nu era una dintre cele pe care le facusem special, ci doar una facuta in joaca. Ma infatisa pe mine, cu parul roscat lasat in bataia vantului, in timp ce priveam spre o coaja de banana aruncata pe masuta din gradina mea. Nu ma gandisem pana atunci la asta, dar era o fotografie cu adevarat interesanta.


#4
Hellău antisocial dwarf. ;;)
Păăi, descriere nu prea ai, adică narezi la persoana I, profită de lucrul ăsta şi descrie mai multe lucruri. Sentimente, trăiri, peisaje...
Acţiunea mi se pare uşor grăbită, şi dialogul bunicel. Plus că primul tău capitol nu are patruzeci de rânduri. O regulă spune clar că trebuie să ai minim patruzeci de rânduri la un capitol.
Apoi, trebuie să-ţi spun că îmi place numele "Matt", nu ştiu de ce, but îmi place.
Acum, aştept nextu', sper să vi cu ceva original.
Chuu' :*



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Adio!(SasuSaku + 16) Capsunica 4 3.819 04-03-2012, 12:07 AM
Ultimul răspuns: CyBeR
  Scrisoare de adio RaYnutza 0 1.583 02-07-2011, 05:54 PM
Ultimul răspuns: RaYnutza
  Niciodata sa nu spui "Adio" ! Marina. 24 14.317 27-11-2010, 05:25 PM
Ultimul răspuns: Flash


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)