Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: De ce nu lasati comentarii?
eu las
24.32%
9 24.32%
probabil o sa`ti las alta data
21.62%
8 21.62%
mi`e lene
54.05%
20 54.05%
Total 37 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Uita de tot si aventureaza-te cu mine

#31
Am aterizat si eu p'aci .....

Dupa o lunga perioada de lene , m-a ivit timpu' si poate chefu' de a-ti comenta capodoberele. Si, da, sunt capodobere. Cum iti zic in zeci de commuri ma uimesti cu descrierea.

Fica ta e mandra de tine:p
Acum sa trec la importantul subiect pentru care imi obosesc degetetele. Nu ma intelege gresit, doar ca azi, cam toata ziulica eu, tocmai de ziua mea, am fost aleasa pentru curatenia clasei cu inca cateva fete. Si nu-mi obosesc degetele cand comentez ficurile la tine, doar grumeam si eu :))
Din cate am vazut nu a existat dialog, ceea ce ma bucura, m-am saturat de toate ficurile unde dialogul e pe primul loc.....
Naratiunea a decurs bine, nu foarte bine...ca nah au mai momente unde nu am fost fericta!
Cu descrierea...no comment, you know:D
Per total, acest capitol m-a dat gata....A! Era sa uit, greseli de tastare/exprimare , nu am vazut....eram prea adancita in a citi podoaba:D
Mi-a placut!
Ja ne , kisuu and hugs* :*

#32
Descrierea este bună, se văd progrese. Este bine că scrii la persoana întâi, pentru că poți să descrii mai bine sentimentele. Folosești epitete ce fac frazele mai interesante. Greșeli de tastare nu prea am văzut.
„ Apoi, dunga se mari. Am urmarit cu privirea dunga , pana am ajuns la locul de unde provenea. ” E repetiție.
„ Apoi, dunga se mări. Am urmărit-o cu atenție, până am ajuns la locul de unde provenea. ” Nu sună mai bine așa ? Cuvăntul dung nu se mai repetă.
Nu te grăbi să postezi capitolul nou, scrie când ai inspirație și evită repetițiile.
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#33
Greseli:jung-ajung consucea-conducea reauseam-reuseam treiesc-traiesc piela-pielea lasnd-lasand miresmlele-miresmele
Cu figurile de stil stai bine.Descrierea mie mi se pare buna,actiunea nu e grabita insaaa nu vad dialog.
Ai repetat cuvantul dunga.
Oricum ideea e originala si fic-ul esti foarte interesant.
Astept continuarea.:x
Bye>:D<


[Imagine: iloveyouanimesign.png]


#34
Heii>:D<
Va multumesc tuturor de comentarii si va mai astept.>:D<
Sper ca si ceilalti care citesc ficul sa lase un reply:)
Lectura placuta!


Capitolul VI


Stam intinsa pe covorul verziu, admirand mingea aurie ce isi facea loc printre muntele de nori. Una cate una, razele lunguiete ale soarelui isi faceau aparitia, dand viata naturii ce ma inconjura. Un sentiment nobil si dornic de vointa m-a cuprins, facandu-ma sa apuc cu dugetele firele subtiri de iarba. O moleseala ma facu sa ma intind pe iarba deasa a povarnisului. Mireasma proaspata si rece a ierbii imi bucura simturile, trezindu-le la viata. Ma simteam libera! Acum viata era in mainile mele!
Ma ridic alene si incep a alerga pe camp, lasand iarba sa-mi gadile talpile, iar razele solare sa-mi lumineze calea. Parul imi era purtat de adierea calduta a vantului, iar lumina soarelui se oglindea in el, facandu-l sa sticleasca precum un diamant. Ochii imi erau inlacrimati. Acesta inflorire a zilei ma facu sa radiez de fericire. Simteam cum inima mi se largeste, plina de soapte ca si dimineata aceea limpede, tulburata deodata de nenumarate dorinte, care-mi dadeau tarcoale ca si vietatile marunte al caror freamat ma inconjura. M-am lasat prada acelei poezii vi, si, il lumina molatica de zori de zi, simteam trecand fiori supraomenesti, simteam palpitand nadejdi nelamurite, ceva ca o adiere de fericire.
Si am inceput sa visez visuri de iubire.
Acum eram libera sa iubesc. Nu mai ramanea decat sa il intalnesc pe El. Cum va arata el? Nu prea stiam, si nici macar nu ma interesa. Va fi el, si atat.
Stiam doar ca il voi adora din tot sufletul si ca il voi iubi din toate puterile lui. Ne vom plimba in seri cu luna plina, sub pulberea luminoasa cernuta de stele. Vom merge mana in mana, stransi unul langa altul, ascultandu-ne bataile inimilor, simtindu-ne caldura umerilor, topindu-ne iubirea in limpezimea suava a noptilor de vara, atat de uniti, incat ne vom afla usor, doar prin simpla putere a dragostei, pana si cele mai nemarturisite ganduri.

- Il voi iubi!

Mi-am continuat drumul singuratic, privind imprejuru-mi, nelasand nici cel mai mic detaliu neobservat. Am tras adanc aer in piept, lasand ca mireasma imbietoare a naturii sa-mi bucure simturile.
Am inceput sa alerg din ce in ce mai tare, oprindu-ma intr-un sfarsit la marginea unei paduri. M-am incaltat si am pasit hotarata in taramul magic al padurii. Fosnete se tot auzeau imprejurul meu, insa nu ma simteam speriata sau pierduta, ci ma bucura enorm.
Deodata un sunet enervant perturba linistea amortita din padure, intrerupandu-mi cu nesimtire visul ce ma alina. Era soneria telefonului. Privesc timid aparatul ce tot imi bazai in mana. Mi se parea ca fiind ceva malefic, ce imi putea strica dorintele, distrugandu-mi destinul ce tocmai mi-l croisem.

- Era mama...

Arunc aparatul unde va in noroi si ma dau cativa pasi inapoi. Picioarele incepura sa-mi tremure, iar o dorinta de distrugere ma cuprinse. Voiam sa uit de tot si, pentru un moment o facusem, dar telefonul va readuse cu picioarele pe pamant si ma facu sa imi amintesc de tot. Am luat-o la goane prin padure; voiam cu orice chip sa ma departez de acea masinarie. Ma opresc cand nu mai simt pericolulul si ma asez la umbra unui copac batran. Pasari mari si fara glas treceau prin vazduh ca niste pete. Bazaitul gazelor nevazute deabia imi atingea urechea, si cate o goana tacuta strabatea iarba plina de roua sau nispul cararilor pustii.

- Era liniste!

Imi rezem capul de scoarta groasa a copacului si incep sa medita. O moleseala apasatorea am curprinse, facandu-ma sa ma las prada lumii viselor...
Un sunet sec se auzi, ca un fel de fosnet, trezindu-ma la realitate. Privesc in jurul meu; nu era nimeni. Apoi, neasteptat, o mana dura, dar calda mi-a cuprins cu tandrete umarul, parca rugandu-ma sa ma intorc. M-am ridicat stupefiata si a privit sec. M-am departat si mi-am pus mainile in sold, in semn de superioritate. M-a privit sarcastic, dupa care a inceput sa rada.
- Ce vrei?
L-am intrebat cu nepasare, incercand sa nu-l privesc in ochi. Ma temeam de privirea sa. Ma facea sa ma pierd si asta nu era bine pentru mine. Mi-am ascuns privirea in pamant. Eram nervoasa si nerabdatoare. Voiam sa stiu ce vrea. De ce a venit. Am oftat adanc si mi-am trecut mana prin par.
- Vreau sa merg cu tine...


Finish:))
Dupa cum vedeti am pus si dialog si monolog;))
Va astept parerile>:D<
Scuzati eventualele greseli de tastare T_T

[edit] : pentru cei care nu au inteles povestea concret, sau cum este Fallen Angel, ultimele 3 capitole, o sa va explic: Se duce cu Edward intr-un loc unde consuma alcool etc, el voia sa o violeze din cauza betiei, insa fata scapa si iese din acel loc. Ajunge in strada, insa nu stie unde se afla si cum va ajunge acasa. Isi alege o directie si fuge pe acolo, incat ajunge intr-un camp, de la marginea orasului, se simte bine, libera si asa mai departe. Apoi vrand sa descopere locuri noi, merge mai departe si ajunge in padure. Acolo este urmarita de.. cineva, iar restul se va vedea in capitolul urmator. Pentru eventuale neclaritati, intrebati.

#35
Primaa.

Deci ce am vazut aici...
dugetele-degetele
va-ma
goane-goana
treceay-treceau
nispul-nisipul
sa medita-a medita-sa meditez (depinde de ce ai vrut sa zici)
a privit-am privit
Si am inceput sa visez visuri de iubire -aici nu am inteles nimic.Nu cred ca suna bine sa visez visuri de iubire.
Descrierea e buna,dar nu vad dialog.
Oricum spor la scris in continuare>:D<!


[Imagine: iloveyouanimesign.png]


#36
Capitolul nu este foarte lung, insa ai descriere. Se imbina armonios cu dialogul. Este bine ca ai pus monolog. Asa putem afla mai usor la ce se gandeste fata.
Am observat ca in fic-ul tau predomina verbe la timpul trecut. In unele contexte se potrivesc verbe la prezent, dar tu hotarasti cum scrii, este creatia ta.
Nu mai ramanea decat sa il intalnesc pe el. Cum va arata el ? Este repetitie.
Nu mai ramanea decat sa il intalnesc pe el. Cum arata ? Suna mai bine asa.
Scrie cand ai inspiratie, nu te grabi si grija la verbe si repetitii.
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#37
deci me , again , nu mai scapi de mine :P

De data asta nu am ami intarziat asa de mult . Imi place la nebunie capitolul , mai ales partea cu telefonul. Tot timpul suna in cele mai nepotrivite momente , bine ca l-a aruncat in noroi si mie imi vine sa il arunc de la etajul patru.
Cine e misterioasa persoana de la sfarsit ? Sunt tare curioasa si am o gramada de ipoteze , defapt doar una . Oricum nu inteleg de ce nu o lasa in pace. Imi place reactia ei ...superioritatea feminina la putere ( deja delirez)

Am observat niste lucruri care m-au deranjat , defapt nu m-au deranjat , le-am observat si eu din intamplare.
O moleseala ma facu...- nu e o greseala , dar dupa parerea mea suna mai bina m-a facut
Ma ridic alene si incep a alerga pe camp,...- nici aici nu e o greseala, dar suna mai bine si era mai literar incep sa alerg"
poezii vi-banuiesc ca erau poezii vii

Toate modurile de expunere se imbina frumos si armonios. Capitolul asta imi place mult . Spor la scris :* si pune next-ul cat mai repede.
When the world gets in my face,
I say, Have A Nice Day.
There was a time
When I was so broken hearted
Love wasn't much of a friend of mine
The tables have turned, yeah
Cause me and them ways have parted

[Imagine: 2iv08c4.jpg]
weakness ??[/i][/b]

#38
Da trebuia eu sa trec mai devreme pe aici, da cu testele si toate chestiile astea pentru scoala nu am putut :-w . Oricum, dau un edit so rezervat :-" .

_______

Tehehe vin si eu cu editul dupa secole, bine ca macar am venit :-".
Paaai as vrea sa vad cine era ala din padure adicaaa ma simt asa de brrr. Edward era nu ? Nu ? Lasad asta. Mi-a placut cum ai descris, mai ales la inceput asa de poetic 8->. Ai narat frumos si actiunea a fost OK, nu a fost grabita. Dialogul nu a fost cu kg, bulnia verde. Paai greseli de ortografie nu ai avut,cel putin nu au vazut ai mei ochi. Bla bla bla, numai am nimic de comentat. Pai per total imi place ceea ce faci tu.

Bafta si inspiratie si ciocolata ! :3
[Imagine: guitargirlsignature.png]
Mulţumesc Alysu : o3

- eÅŸti piraat?
- nu supă la plic : ))

#39
Deci pe mine m-ai terminat. Modul in care ai creat capitolele este bun, dar nu prea au legatura intre ele...cel putin ultimele trei. Deci in primul ea incearca cu disperare sa scape de un tip si reuseste si se prabuseste pe trotuar intr-un gang. apoi de parca a uitat ca a fost atacata in capitolul urmator vb despre frumusetea stelelor, starea ei mentala fiind totusi intr-o stare de negare a realitatii, a ceea ce s-a intampla...dar cu acest capitol chiar m-ai terminat. Cum ajunge ea in padure? Nu ai nici un fel de tranzactie intre capitole...este ca si cum pierzi anumite detalii si scene esentiale povestii pe drum si nu iti dai seama de acest lucru, continuand povestea. Ar trebui sa recitesti totul ca pe un intreg si sa vezi cum poti sa repari. trebuie sa te gandesti la poveste ca o serie de scene si actiuni care impreuna formeaza un intreg si sa incerci sa redai cat poti tu de bine acea poveste, neomitand nimic.
Asa cum sunt aceste ultime 3 capitole par mai degraba one-shout-uri decat capitole dintr-o poveste.

#40
Sallut. Revin si eu cu inntazriere, pentru ca am avut mult de invatat pentru teze si am fost si plecata.
Dar ma revansez acum.
Imi plac toate capitolele. Descriere este din plin. Ai conturat frumos sentimentele ei. Imi place ca te'ai m'ai detasat si nu mai descrii doar sentimentele ci si locurile ,dar mai insista, totusi.
Imi place ca ai mai adaugat si cateva sentimente de fericire, pentru ca devenea totul prea trist, macabru.
Am mai observat si cateva greseli de tastare.
Dialogul..cred ca nu prea este nevoie de el in unele locuri, dar totusi sa nu fie inexistent.
Mi'ar placea sa fie capitolele mai lungi..:-"
Actiunea mie mi se pare totusi cam plictisitoare..
Si acum cine oare este el, am eu o vaga banuiala.
Astept next-ul.
Multa inspiratie si succes in continuare!:X
I wanna feel that i`m love.. ♥
I wanna feel you.. ♥
I`m laying down on the floor, ♥
I can`t believe I`m alone.. ♥
I`m begging you on my knees, ♥
Please come back, come to me ! ♥
I feel the beat of your heart, ♥
To stay away, be apart ! ♥
I want, I need you so much. ♥
All my love, all my love, all my love is on fire, ♥
Like the sun, like the sun, like the rain down on me ! ♥



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Un zambet ce nu se uita niciodata ¿ Misterious Girl ¿ 11 9.052 12-09-2010, 08:30 PM
Ultimul răspuns: ▌▒ Zยzzααα ▒▌
  Tradarea doare dar o poti uita! akadella 5 3.987 24-08-2010, 01:46 PM
Ultimul răspuns: Paradox 。◕‿◕。


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)