Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Scolile din Japonia vs scolile din Romania

#26
Nu e necesar sa fie mutat la Dezbateri, e bine si aici chiar daca oamenii discuta pe tema. Nu asta era si dorinta noastra?

In orice caz, bineinteles ca as vrea sa experimentez sistemul educational japonez, dar ma gandesc ca este mult mai strict fata de asteptarile noastre. Dar ar merita pentru experienta si pentru ca par sa aiba mai multe facilitati fata de scolile romanesti, dar cu acelasi nivel ridicat de cunostiinte.

Sistemul romanesc de invatamant nu e cel mai rau, degeaba ai laboratoare, calculatoare performante daca materia predata este minima. Eu studiez pe sistemul britanic si este foarte ametit, preferam liceul de informatica de acasa, in comparatie cu cele 20 de examene pe care trebuie sa le dau.

Va plangeti atat de scoala, daca sunteti intr-un liceu bun pe merite atunci nu ar trebui sa aveti asa mari probleme. Parca ati fi niste copii rasfatati. Ce iti pasa tie Monochrome Monster daca ceilalti fumeaza etc? Te-a fortat cineva, sau ai vazut vreun elev sa forteze un altul?

Da, mediul de invatamant nu e perfect, dar macar dobandesti cunostiinte si ocazia sa fi mai mult de un student mediocru. Daca sistemul ar fi asa prost, nu ar iesi atatia informaticieni, doctori, chimisti, ingineri de pe bancile scolilor noastre.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Răspunsuri în acest subiect
RE: Scolile din Japonia vs, scolile din Romania - de *ILY Yaoi Maniac* - 19-10-2010, 09:01 AM
RE: Scolile din Japonia vs scolile din Romania - de Lia - 05-05-2012, 06:20 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce ati vrea sa stiti despre Japonia? Mitsukai Yoru 11 11.109 18-11-2011, 11:57 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru
  Diferente dintre Japonia si China NiyaTai 11 18.364 19-10-2011, 09:31 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)