Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vampire Diaries - Un nou inceput -

#12
Buna all, am sosit cu nextul, acesta este capitolul 5, sper sa am parte de mai multe comentari de data aceasta, oricum, lectura placuta! ;)

Capitolul 5 : Sange nevinovat
- Poftim?! zise mirata Caroline privind-o in ochii pe fata ce ii statea in fata.
- Ai auzit bine, eu sunt sora viitorului tau sot.
- Nu a spus nimeni ca ma voi marita cu el, se rasteste blonda.
- Da, dar nu vei putea face nimic din cauza inelului asta, raspunse bruneta aratand spre bijuteria fermecata.
- Si tu de ce ai venit aici?!
- Vreau sa te ajut.
- Sa ma ajuti?! Cum de as putea avea incredere in tine?
- Trebuie sa ai, de afltfel vei sfarsi precum au sfarsit si cei dragi mie.
- Cum? Ce vrei sa spui?
- E mult de povestit, petntru asta trebuie sa...
- Sa te invit inauntru. Stiu.
-....
- Vrei sa intri? intreba tanara vampiroaica putin enervata.
Sora lui James face un pas si intra in casa familiei Forbes. Aceasta priveste interiorul parca putin uimita dupa care se aseaza pe canapeaua din living.
- Deeci, a....
- Leila.
- Deci Leila, banuiesc ca deja sti povestea dintre mine si fratele tau nu?
- Desigur ca da. Doar suntem frati, dar nu de asta am venit aici.
- Atunci de ce, cum vrei sa ma ajuti?
- Mai intai sa iti povestesc. Era prin 1866, tata era un vampir original iar mama un vampir ca toti ceilalti. Pe atunci eu si James eram inca mici. James este mai mare decat mine si mai puternic, cand a crescut si devenise un adolescent, tata l-a invatat ceva. I-a spus: " In viata, puterea e totul " , fratele meu a devenit obsedat dupa aceste cuvinte si la scurt timp si-a ucis familia. Pe tata si pe mama. Nu suportam idea ca propriul meu frate a avut indrazneala sa ne omoare parintii. Practic s-a hranit cu sangele lor pana ce s-au transformat in cenusa. Devenise un monstru ce isi ucidea toti semeni rand pe rand, hranindu-se cu sangele lor, cu sange de vampir. Asa a dobandit puterii noi si forta. Eram speriata asa ca am fugit si m-am ascuns, pana acum, cand am aflat ca s-a intors in Mistyc Falls. Poate vrei sa ma intrebi: " Dar domnul si doamna Edison nu sunt parintii vostri? " iar raspunsul pe care ti-l voi da va fi nu. Familia Edison este o familie de vampiri din timpuri vechi, care nu au avut niciodata urmasi, dupa ce fratele meu si-a ucis parintii, a pretins ca este nevinovat iar dupa ceva timp, D-a si D-ul Edison l-au gasit si l-au adoptat. Iubindu-l ca pe propriul fiu.
- Deeci este un monstru1 Stiam eu!
- Am auzit ca vrea sa se insoare cu tine si ca te-a fortat sa porti acest inel magic.
- Da... raspunse Caroline privind-o adanc in ochii pe Leila.
- Ei bine, cat timp porti acest inel nu vei putea face sau spune ceva in potriva lui James.
- Asa se explica scena cu scrisul... zise blonda ganditoare.
- Ai face bine sa nu dai de inteles altora despre ce se intampla deoarece ii pui si pe ei in pericol.
- Cum?! Dar credeam ca pe mine ma vrea.
- Vrea sa te ucida si sa iti ia puterea, apoi iti va arunca cadavrul intr-un loc ascuns, cum a facut cu toti vampiri pe care i-a ucis.
- Dar tu? Cum ai scapat de el?
- Am fugit, si am incercat sa nu las "urme", acolo unde ma duceam.
- Vroia sa te omoare si pe tine nu? intreba Craoline incretindu-si putin fruntea.
- Da, din moment ce a ucis-o pe mama si pe tata ce mai insemn eu? size Leila lasan-d o lacrima cristalina sa-i curga pe obraji palizi.
- Dar tot nu mi-ai spus de unde ai zgarieturile acestea.
- In drum spre tine am fost nevoita sa imi recapat puterile pentru orice eventualitate. Asa ca, am sacrificat cativa oameni.
- Ai ucis oamnei?! intreba blonda ridicandu-se brusc de pe canapea.
- Da, nu aveam incotro! James poate aparea din moment in moment si daca nu beau sange nu pot avea putere suficienta sa ma lupt cu el! raspunse Leila ridicandu-se si ea de pe canapeaua de piele.
- Caroline, de ce tipi in halul asta, intreba Elizabeth, mama lui Caroline, intrand in living.
- Mama, nu e nimic.
- Cum nu? Te-am auzit tipind tocmai acum o sec...
Deodata usa de la intrare se deschide lovindu-se de perete. Un vant ciudat invadase casa, precum un uragan. In pragul usii apare o silueta intunecata si inalta. Un tip cu parul blond si ondulat si cu ochii verzi precum iarba statea parca asteptand ceva. Era imbracat intr-un costum negru cu cravata albastra. Acesta deschise gura si spuse pe un ton familiar:
- Buna surioara, ce mai faci?
- ...., Leila incremenise, dar era pregatita pentru a eventuala lupa intre ea si James.
- James, lasa-ne in pace, se rasti Craoline privindul pe blond in ochii cei verzi.
- Oh, logodnicei mele nu-i convine prezenta mea aici, ce ar fi daca as pleca. Spuse acesta vazand ca nu poate intra in locuinta din moment ce nimeni nu il invita.
- Glumeam! Cum as putea pleca din moment ce abea am sosit, raspunse blondul cu un zambet marsav pe fata. Acesta isi fixa privirea asupra mamei lui caroline si spuse incet:
- Elizabeth, nu-i asa ca vrei sa ma inviti inauntru acum?
- Da... raspunse femeia hipnotizata de vampir.
Aceasta se indreapta spre usa pentru al intreba pe James daca vrea sa intre, dar Caroline o opreste.
- Mama! Nu te duce! Te manipuleaza, nu-o face, mama!
- Trebuie sa il invit inauntru draga, zise Elizabeth privindu pe James. Femeia o inpinge pe fata si se grabeste la usa dupa care il intreaba pe vampir:
- Vrei sa intri?
- Muream de nerabdare, raspunse acesta dupa care folosind super-viteza apare in spatele surori lui si o prinde de gat. Aceasta nu riposteaza deoarece stia ce avea sa se intample, Caroline se duce la mama ei o hipnotizeaza spunandui sa plece. Femeia paraseste casa si pleaca.
- Opreste-te James! Nu vreau sa inplici pe nimeni in treaba asta!
- Ce vrei sa spui draga? E este surioara mea draga, cred ca tocmai ai aflat.
- Da, am aflat, si de acea nu vreau sa ii faci rau! zise Caroline nervoasa si panicata.
- Rau? Vroiam sa ii fac un bine, spuse blondul dupa care scoate o tepusa de lemn si o indreapta catre inima surorii sale.
- Ce vrei sa faci cu aia?
- Sa o ajut sa scape din infernul asta, vreau sa ii daruiesc o viata mai buna, zise acesta razand nebuneste.
- Esti nebun de legat, opreste-te am spus! Tipa Caroline la el descoperindu-si trasaturile de vampir, aceasta incearca sa il atace, dar chiar cand ajunge in fata lui, parca era un geam invizibil ce nu ii permitea a il atinga macar.
- Vezi? Esti neajutorata in fata mea, iubito, iar dupa ce vei deveni a mea, vei fi oficial moarta. Zise vampirul malefic.
Acesta o loveste pe blonda cu antebratul, aruncand-o 2 metri in spate. Aceasta se buseste de un perete, iar in momentul ciocniturii cateva tablouri cad si iar geamurile de sticla se fac bucatele. Caroline parca a lesinat, ramane intinsa pe podea inconstienta. Leila o priveste cu groaza cand pe blonda cand pe fratele ei, ce se apropia de aceasta. Deodata usa locuintei care fusese inchisa , este daramata de un animal. Era un varcolac, cu ochii galbeni si stralucitori ca si soarele la apus. Blana sa, de un gri intunecat precum noaptea. Varcolacul i-a pozitia de atac dupa care o observa pe Caroline lesinata si inca o fata speriata, iar dupa isi indreapta privirea spre James, fara sa stie macar cine este. Animalul isi descopera coltii si maraind insistent, il ataca pe vampir, muscandul de jugulara. Blondul incepe sa sangereze abundent si vazandu-se in pericol paraseste imediat casa familiei Forbesc, fugind extrem de repede.
Varcolacul incepe se isi reia forma umana, acesta preschimbandu-se la loc in... Tylor. Leila, sora vampirului, il vede pe baiat si fericita ca le-a salvat pe amandoua, il acopera cu o patura. Aceasta isi fixeaza apoi privirea asupra lui Caroline, care si acum era lesinata. Grabita se duce la blonda ridicand-o si asezand-o pe canapea langa Tylor.
- Ce s-a intmaplat aici mai exact? intreaba tipul privind-o ingrijorat pe Caroline ce statea inconstienta langa el.
- Nu sti despre James? Tipul pe care tocmai l-ai atacat? intreba mirata Leila.
- Nu, nu stiu! Si de ce a atacat-o pe Caroline?!
- El e fratele meu, dar e rau. Vrea sa o ucida pe Caroline dupa ce va deveni mireasa lui.
- Mireasa! O nu! Doar nu vrei sa spui ca el e logodnicul ei?!
- Ba da! Caroline ti-a povestit?
- Da, dar se purta foarte ciudat, si nu a putut spune multe decat ca mama ei vrea ca ea sa se marite si ca el e rau sau asa ceva.
- Inelul acesta o impiedica sa spuna adevarul.
- Dar cum? Intreaba brunetul privind dubios bijuteria.
- Este un inel vrajit...
- De vrajitoare nu?
- Sti?
- Stiu mai multe decat crezi, raspunse acesta cam nervos.
- In fine, iar inelul acesta nu ii permite sa spusa ceva despre James sau sa faca ceva in potriva lui, intelegi?
- Aha. Dar, de ce Craoline?
- Nu stiu, el a mai omorat multi alti inaintea ei, si vrea sa ma omoare si pe mine.
- Dar, voi doi sunteti rude cumva, am observat ca semanati intr-un fel.
- Pai, da, suntem frati. raspunse Leila regretand.
- Oh, deeci de acea vroia Caroline sa o ajut, iar eu nu intelegeam.
- Dar ai venit pana la urma si ne-ai ajutat, iti multumesc ......
- Tylor.
-Leyla, ma numesc. Daca nu erai tu, cred ca acum eram moarte amandoua. Spuse bruneta in timp ce o privea cu mila pe biata de Caroline.
~Casa familiei Brown~
Nicole:
" Abea am terminat de citit cartea aceasta de dra goste, acum ma simt atat de obosita. Nici nu stiu ce sa mai cred, visez sau nu? Daca este un vis, de ce pare atat de dubios, atat de, periculos. Poate e un cosmar. Poate ca cineva ar trebui sa ma trezeasca, sau altfel voi ramane prizoniera in acest taram unde cele mai intunecate creaturi exista. Unde realitatea devine imaginatie si unde dragostea nu mai are limite. Inchid cartea nervoasa si o arunc pe noptiera, ma indrept spre dulap si imi iau pijamalele, este aproape 00:00 noaptea iar eu tot nu m-am culcat. Iau pe mine o pereche de boxeri roz mulati si un maieu mov tot mulat cu bretele subtiri. Ma uit in oglinda pentru un moment si imi vad chipul nelinistit si totodata calm si fericit. Deodata aud o voce cunoscuta zicand:
- Buna Nicole.
Tresar dupa care m-a intorc brusc catre fereastra camerei mele, de unde am auzit aceasta voce. Pe pervazul de la fereastra mea, care era mare, se afla Damon, vampirul cel misterios. Acesta imi zambeste dupa care se ridica si se apropie de mine. Deja vad cum trebuie sa ma chinui ca sa il privesc in ochii, eu ajungandui pana putin mai sus de piept. Acesta imi atinge fata, dand la o parte suvita de par ce imi acoperea ochii.
- Imi placea mai mult cand stateai jos pe pervaz. Acum trebuie sa te privesc te sus si ma doare gatul. spuse tanara zambind calduros.
- Asa e mai bine? intreba Damon asezandu-se pe patul din camera fetei.
- Mult mai bine. raspunse aceasta razand. Nu trebuia sa te furisezi asa, m-ai speriat.
- Imi pare rau, nu am vrut. Doream sa vad ce faci.
- Ma pregateam sa dorm, abea am terminat de citit o carte de dragoste si sunt foarte obosita.
- O carte de dragoste? Si ce zicea acolo? intreba brunetul cuprinzand mijlocul fetei cu mainile sale.
- Era vorba despre o fata, care s-a indragostit de un tip misterios, si care nu i-a putut rezista. zise Nicole inconjurandusi mainile pe gatul vampirului.
- Si ce a facut tipul acela? intreba Damon prinzand-o pe fata si intinzand-o pe pat.
- A sarutat-o.
- Da, cum? Asa? intreba acesta sarcastic, dupa care isi uni buzele cu buzele tinerei intr-un sarut pasional ca-n povesti.
- Da, chiar asa. Raspunse Nicole zambindui satisfacuta.
Tipul o i-a in brate si o saruta parinteste pe frunte, spunandui incet:
- Culca-te, acum ca sunt aici nu ai de ce sa-ti faci probleme. Gandeste-te doar la lucruri frumoase.
- Asa am sa fac, zise aceasta rezemandu-si capul pe pieptul brunetului.



Răspunsuri în acest subiect
Vampire Diaries - Un nou inceput - - de Iryna - 25-04-2011, 06:12 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de anime_addicted - 27-04-2011, 04:44 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de Iryna - 29-04-2011, 07:27 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de Iryna - 30-04-2011, 03:02 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de anime_addicted - 01-05-2011, 01:28 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de Iryna - 02-05-2011, 04:42 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de anime_addicted - 04-05-2011, 04:41 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de Iryna - 06-05-2011, 04:35 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de Iryna - 07-05-2011, 02:37 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de anime_addicted - 07-05-2011, 05:05 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de Iryna - 07-05-2011, 09:30 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de Iryna - 09-05-2011, 06:17 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de anime_addicted - 10-05-2011, 01:54 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de Iryna - 13-05-2011, 07:05 PM
RE: Vampire Diaries - Un nou inceput - - de anime_addicted - 27-05-2011, 04:30 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O noua speranta . Un nou inceput [ Naruto Fic ] Sayumi 4 3.979 21-01-2012, 05:07 PM
Ultimul răspuns: Aly
  [ Vampire Knight ] - Un nou inceput Yoko-sama 7 6.219 19-08-2011, 09:22 PM
Ultimul răspuns: Blood_Angel
  Un nou inceput,un nou talet! Bleidy 4 4.091 13-02-2011, 11:17 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  ~Vampire~Knight ~The love between a human and a vampire~ Iryna 5 4.976 09-07-2010, 05:08 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Totul are un inceput (yaoi) yaoi maniac 7 4.588 26-06-2010, 11:31 AM
Ultimul răspuns: βεκi
  Un nou inceput Redhead Rules 1 2.168 22-06-2010, 10:25 PM
Ultimul răspuns: IceCat
  Cosmarul de-abia a inceput [+18] [yaoi] Yaku-chin 5 5.752 09-05-2010, 07:49 PM
Ultimul răspuns: Yaku-chin
  Sfarsitul, un nou inceput Redhead Rules 1 2.359 07-11-2009, 06:01 PM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Un nou inceput ( Mew Mew Power ) Elusive wolf 15 11.922 12-06-2009, 10:44 PM
Ultimul răspuns: Mabel
  In drum spre un nou inceput EleNusHa 11 6.266 15-05-2009, 04:28 PM
Ultimul răspuns: Axxa.No.Way


Utilizatori care citesc acest subiect:
13 Vizitator(i)