Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Scolile din Japonia vs scolile din Romania

#16
Ce interesant topicul asta.

Am citit primul post. Si desi toata lumea zice "wah, scolile din Japonia!!" ..nu mi se pare ca e chiar asa 21.
Din cate am vazut, in Japonia trebuie sa faci parte dintr-un club. Trebuie sa stai toata ziua la scoala. 8-) . Mai e si cartea mult mai usoara ca la noi.
In Romania, stai cateva ore la scoala- mai tragi un chiul ..dupa aia faci niste teme aiurea si pe strada. Scoala e mult mai grea aici.

Mie imi plac scolile din Romania. De ce?
Pentru ca pe langa exceptii, exista si profesori foarte buni. Am zis si mai sus, invatatura e mai grea in Romania. Deci invatam mai multe. Chiar daca nu stam mult la scoala. Nu ca as fi eu genul care sa vrea sa stea peste program, sa citeasca, sa invete...etc.
Tocmai deaia nu as rezista la o scoala in Japonia. Nu mai ai timp sa faci ce iti place.. chiar daca esti inscris intr-un club.
In plus, si in Romania.. cine vrea poate sa invete si sa ajunga mare geniu. Romanii sunt foarte capabili -dupa mine-, dar si cel mai lenes popor.
Sau poate o combinatie intre scolile din Romania si cele din Japonia. Dar sa nu stam prea mult la scoala21.
Cea mai reuşită semnătură.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Scolile din Japonia vs, scolile din Romania - de *ILY Yaoi Maniac* - 19-10-2010, 09:01 AM
RE: Scolile din Japonia vs, scolile din Romania - de Ichigo. - 11-04-2011, 12:17 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce ati vrea sa stiti despre Japonia? Mitsukai Yoru 11 11.162 18-11-2011, 11:57 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru
  Diferente dintre Japonia si China NiyaTai 11 18.442 19-10-2011, 09:31 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)