Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dragostea ascunsa in razboi

#24
Multumesc mult tuturor de commuri si faptul cami cititi ficul :x :*. Acum simpaticilor iata nextul. Scuzati ca am postat asa de tarziu, dar era lipsa de inspiratie :( . Acum iatal: ;)


Cap 14

Dupa doua ore infernale de mers cu chiu cu vai prin zapada, masina ajunse in sfarsit la un centru medical militar american. Totul se petrecea intr-o cladire abandonata de la intrarea intr-un oras fantoma. Toti locuitorii fusesera izgoniti de razboi sau luati ca prizonieri. Soldatii coborara printre care si Itachi si-l scoasera pe Sasuke cu o grija desavarsita. Sakura ramasa in automobil blocata si cu ochii ei de smarald atintiti la fiecare miscare a soldatilor.
Itachi impreuna cu ceilalti il urcara pe scari si-l dusera in cladire. Inauntru erau nu mai paturi de fier cu raniti si printre ele era unul gol numai bun pentru brunet.
De indata ce l-au asezat pe pat, medicii americani ii dadura hainele militare jos si ii facura o perfuzie de sange. Pe de alta parte , rozalia se simti indrumata de ceva si cobori speriata din masina ducandu-se tinta la Sasuke la pat. Cand il vazu in starea sa deplorabila, ii venea sa izbucneasca intr-un plans amar si puternic. Baiatul avea atasata o masca de oxigen pe gura, in mana avea introdusa o perfuzie de sange. El era la bustul gol si se vedea vanata toata zona unde fusese impuscat. Medicii incet l-au intors pe spate si au inceput sa curete rana. Itachi o ia pe Sakura deoparte si incerca sa-i explice :
- Sakura, spune barbatul cu o jumatate de glas, Sasuke trebuie operat urgent pentru a i se scoate glontul, are osul perforat, poate ramane paralizat.
- E numai vina mea! Doar a mea! A incercat sa ma portejeze!
Fata izbucni in plans si cazu in genunchi tinandu-si mainile incrucisate, lacrimile ei cazand de pe nasul fin direct pe pardoseala rece si murdara. Itachi se apleca si o ridica incet dupa care isi aseza mana pe umarul ei si o privi emotionat si cu regret.
- Sakura, cu permisiunea ta il ducem la operatie!
- Bine, operati-l faceti ce se poate! Dar Itachi, te implor salveaza-l! Nu-l lasa sa moara!
- Noi vom face ce putem, dar el e in batalie cu moartea! E dorinta lui daca vrea sa traiasca sau sa moara!
Fratele lui Sasuke parasi pe rozalie si facu semn la americani sa-l duca in sala. Medicii indata , toti imbracati in alb, il dusera in cealalta incapere si incepura pregatirile.
Usile se inchisera. Sakura ramasa in loc speriata si macinata de durere. In odaia larga, medicii au inceput sa-l opereze. I-au largit rana, i-au curatat sangele, au dezinfectat si cu mare grija i-au scos glontul. Apoi au incercat sa refaca tesuturile afectate cu ajutorul atei de ceara. Itachi asista neputincios privind cum medicii cu o calificare excelenta opereaza cu sudoare pe frunti.
Un ultim retus, se coase deschizatura si se aplica calmantul si antidotul anestezicului. Dupa aproape o ora si jumatate de stat, Sasuke este pansat si dus in sala unde fusese adus. Acesta iasa din operatie si se intoarse la locul lui. Sakura se suparase atat de tare incat cazuse inconstienta. Atipise mai bine spus. Lacrimile ei ii lasara obrajii rosii si buzele umflate. In cateva ore, Sasuke isi intredeschise ochii si intorse capul cu greutate in toate partile. Ii se paru totul strain si confuz. Se simtea totusi greu si cald. Curand o vazu pe Sakura pe pat si ii rosti numele.
- Sakura..Tre-Trezeste-te!
Rozalia ii recunoscu glasul si se ridica brusc. Privi mirata sa vada daca nu cumva e un vis, apoi se aseza langa baiat.
- Sasuke! Slava Domnului! Traiesti!
Se apleca peste el si il saruta indelung pe buze. El nu putu prea mult sa reactioneze fiind paralizat de la calmant.
- Sakura, ce s-a intamplat?
- Te-au salvat! Ai fost impuscat si eu te-au salvat, te-au operat! Mi-am facut atatea griji! Toate astea sunt din cauza mea!
- Scumpo nu e ...din vina ta! Eu trebuia sa fii fost mai atent!
Itachi si un american intervenira in discutia celor doi. Soldatul strain tusi si incepu sa vorbeasca despre starea de sanatate si situatia actuala in engleza. Cu totii intelegeau deoarece erau cunoscatori de engleza.
- Sas'ke, vei mai petrece doua saptamani in cadrul spitalului militar. Situatia ta nu e unica, din 3 in 3 zile avem cazuri de impuscare si tentative de ucideri. Americanii s-au aliat cu japonezii spre a-i darama pe rusi. Momentan rusii sunt cu un picior in groapa. Insanatosire grabnica!
- Multumim mult domnule ofiter!
Brunetul si rozalia se privira cateva clipe tacuti, zambind si holbandu-se atent unul in ochii celuilalt pentru bucuria ca totul este bine si ca minunile se pot intampla totusi. Toata acea seara, tanara a ramas cu Sasuke si l-a hranit si chiar l-a facut sa si adoarma. Noaptea pe cand toti se culcasera, fata se trezi si il inveli mai bine pe baiat, apoi il saruta dulce pe frunte in semn de noapte buna.
...............[Imagine: bnkWUB1.png?1]




Răspunsuri în acest subiect
Dragostea ascunsa in razboi - de Erina Ozaki - 27-12-2009, 04:47 PM
RE: [SasuSaku]Dragostea ascunsa in razboi - de Erina Ozaki - 12-08-2010, 10:56 PM
RE: Dragostea ascunsa in razboi - de Erina Ozaki - 20-12-2010, 09:40 PM
RE: Dragostea ascunsa in razboi - de Erina Ozaki - 20-01-2011, 08:26 PM
RE: Dragostea ascunsa in razboi - de LaVyNuTZzZ - 29-01-2011, 12:28 AM
RE: Dragostea ascunsa in razboi - de Flash - 07-03-2011, 08:19 PM
RE: Dragostea ascunsa in razboi - de Erina Ozaki - 29-03-2011, 09:17 PM
RE: Dragostea ascunsa in razboi - de Zuzu XoXo - 17-04-2011, 05:22 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Durerea ascunsa Infinite 4 3.816 12-08-2013, 04:28 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  In razboi Storymaker 0 2.015 05-04-2013, 11:45 PM
Ultimul răspuns: Storymaker
  Zona de razboi odette 0 1.769 17-01-2013, 09:56 PM
Ultimul răspuns: odette
  Iubire ascunsa in ura AyumiHamasaki 50 27.026 06-08-2011, 06:54 PM
Ultimul răspuns: Piersicuta
  Iubire ascunsa in spatele tradarii... Ary^_^Arishime 2 2.568 03-08-2011, 08:43 AM
Ultimul răspuns: candy girl
  [ RBD / Guild ] - Iubire ascunsa in muzica Maria 8 7.996 06-03-2011, 11:40 AM
Ultimul răspuns: Flash
  Iubire si Razboi MIssAngel 6 7.047 21-01-2010, 10:48 PM
Ultimul răspuns: Miauu
  Iubirea ascunsa sakura_love_sasuke 8 6.055 18-06-2009, 10:40 PM
Ultimul răspuns: sakura_love_sasuke


Utilizatori care citesc acest subiect:
8 Vizitator(i)