Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Soul Eater

#1
[Imagine: A9070-28.jpg]

Ei bine, presupun ca primul avertisment aici ar fi ca anime-ul este ongoing... si inca proaspat. (numai 5 episoade in clipa de fata). Alt avertisment, din fericire, spre diferenta de muuulte alte anime-uri, acesta are un numar de episoade deja anuntat: 51.

Povestea e oarecum clasica: echipe de cate doi (sau trei, daca se incapataneaza) care lupta impreuna pentru salvarea sufletelor muritorilor... aparent.

Echipele sunt dormate dintr-un manuitor (meisner) si un demon-arma (sau doi) cu aspiratia de a deveni scythe... adica de a evolua de la un nivel la altul. Ei trebuie sa adune 99 de suflete pangarite de pacatul de a consuma (la propriu) alte suflete si un suflet de vrajitoare. Daca insa culeg alt suflet decat cel de vrajitoare, toata munca lor se duce de apa sambetei...

Invartindu-se in jurul a trei echipe complet diferite dar incredibil de simpatice, povestea arata nu doar lupte si rivalitati ci si parti din viata celor 7... da, sapte, pentru ca una din echipe este formata din trei..

Povestea a duce cumva a D-Grayman sau Bleach, dar stilul in care e spusa e diferit (no more D-grayman-like annoying spoilers, less drama-moments marca Bleach... sau poate nu a avansat destul inca... da, si aici avem drame, dar mai temperate de 'haz de necaz' ^^)

Ce-ar fi nou dpdv 'tehnic' ar fi stilul in care e desenat... mie imi aminteste de videoclipurile Gorillaz si de Regele Saman... si inca de ceva, dar nu-mi amintesc acm... e ca un hibrid :3). Deasemenea, spiritele sunt gelatinoase, iar soarele si luna sunt usor infricosatoare... intregul decor este special... scoala de meisneri, orasul, casele... inamicii...

Stilul de povestire mi se pare destul de nou, sau poate n-am vazut eu destule animeuri. Astept sa ma contraziceti. 3
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#2
Este un anime care mi-a taiat rasuflarea de cum l-am vazut. Prima data nu l-am vazut de la inceput, ci de la episodul 3. Si totusi, m-a captivat din prima. Abia asteptam sa vad ce o sa se intample, mai ales ca episoadele se terminau mereu unde era suspansul mai mare. Ideea mie una mi s-a parut chiar originala si am adorat-o din prima.
Personajul meu preferat este Death the Kid*cum poti sa nu-l iubesti?*. Cu tot cu obsesiile lui pentru simetrie si asa mai departe. Imi place personalitatea lui, pentru ca se schimba destul de des si ador felul in care arata. El se potriveste perfect cu Liz si Patty, care reusesc mereu sa-l calmeze cand are crize.
Pe mine m-a atras si doctorul Stein, pentru ca era genul acela psihopat, gata sa-si elibereze nebunia. Prima data cand l-am vazut, eram ceva de genul: "Wow, ce tare e!". Probabil ca si aceasta idee cu nebunia m-a atras. Maka si Soul sunt facuti unul pentru altul, pur si simplu se completeaza reciproc. Excalibur este cel mai amuzant personaj dintre toate: "Baka!". Si toate ritualurile lui, foarte ciudate...
Oricum, anime-ul este genial, eu l-am vazut deja de patru ori, si de fiecare data vreau sa-l vad din nou. Il recomand oricui, avand in vedere ca si persoane carora nu le plac anime-urile s-au uitat la el.

"Excalibur! Excalibur! From the United King I'm looking for help I'm going to California!"- Nu m-am putut abtine.
She's wiskey in a teacup.



#3
Soul Eater nu este un anime bun, este un anime Foarte Bun. Cu ce sa incep? Dead The Kid este personajul meu preferat. Foarte obsedat dar sincer, cel mai controversat si interesant personaj. Unul din personajele care mi-au mai placut a fost Crona, totusi a avut o copilarie foarte trista. Mi-a fost mila de el/ea. Grafica a fost foarte buna si ideea la fel. Cat despre Black Star si Tsubaki, hmm nu stiu ce sa zic. Nu mi-au atras atentia. Tsubaki fiind foarte miloaga si partenerul eu cam ... prostanac. Maka si Soul au facut o comedie pe cinstel. Am ras de nu am mai putut la episodul 32, cand a venit la scoala Hiro cu Excalibur. Un anime de nota 10. De asteptat de la Bones. Il recomand amatorilor de Supranatural, Actiune si Comedie. Are cam de toate, si cateva scene mai pervy.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#4
Oh...ce pot sa zic... E ANIME'UL MEU PREFERAT Smile e super: actiunea e foarte interesanta si captivanta, are comedie (am ras la fiecare episod mai ales cel cu tesul 21 ma sufocam de la atata ras21 ) , sunt si unele chestii putin infricosatoare cum ar fi Medusa cand face o fatza ciudata o.O, ideea acestui anime este grozava >.< , cu lupte captivante etc... as putea descrie acest anime o zi intreaga si numai lucruri de bine as spuneSmile71
Deci..sunt asa obsedata de Death the Kid... e chiar nick'ul meu xD...pur si simplu I love him 8
Cred ca am zis destule despre acest anime XD
My broken wings/Still strong enough to cross the ocean with/My broken wings,/How far should I go drifting in the wind?/Higher and higher in the light...

Fan Art : My Drawings smile
[Imagine: No_Thank_You___K_On_by_DChristine.gif]

#5
Il ador ♥

Deci chiar nu am ce comenta, personajele sunt super...ador Death The Kid si simetria lui xD e foarte haios si daca ceva nu e in ordine intra imediat in depresie xD
si il ador si pe Stein *w* mamaaaaa ce fisic are! :3 si e dragut si tata Maka-ei, Spirit care nu se da batut niciodata xD
Sa nu mai vorbim de Blair dare cred ca o adora toti baietii!
Ceea ce nu mia placut a fost finalul, a fost chiar stupid dupa pararea mea... si pana la urma nici unul dintre ei nu a devenit Death Scythe çwç

O ador pe Tsubaki ^w^ seamana cu mine si cu Hinata la caracter xD

#6
Mi-a placut mult animeul acesta de cand l-am vazut. Prima data l-am urmarit din cauza ca-mi placeu personejele foarte mult, preferatul meu fiind Black Star 21. E mult prea tare! Si e foarte motivat sa-i depaseasca pe zei! ^__^" Si chiar daca nu e foarte...destept, totusi devine puternic prin vointa sa de a se antrena incontinuu. *.* And i used to love Death The Kid too: that strange guy care ma facea sa rad. N-am mai vazut pe nimeni in viata mea care sa fie asa de obsedat de simetrie *laughing*. Si tatal Makai mi-a placut foarte mult. That little pervert!>_< Se uita dupa toate fustele, dar tot pe Maka o iubea cel mai mult.
All in all, e un anime superb, care merita fazut, mai ales ca poti face inevitabil o criza de ras. Multe momente funny, dar si action, care te tin in suspans.
[Imagine: AnimeGirlSigV22.png]
[Imagine: 830089ew0r4hg5kr.gif]
-Cand, in sfarsit, gasim ceea ce am cautat in intuneric, aproape intotdeauna constatam ca era chiar asta. Intunericul.
C.G. Reinhart

#7
Haha, ador Soul Eater, de la ideea povestii pana la amuzamentul oferit de personaje, cred ca au fost destule momente din acest anime la care am ras, mai ales de Black Star in episodul acela cand il descopera pe Excalibur impreuna cu Kid, unul din cele mai amuzante episoade pe care le vazusem, e unul dintre putinele episoade la care am ras si a doua oara cand l-am vizionat. Cat despre grafica, nu e cea mai tare din lume, dar mie mi-a placut, chiar daca nu ofeream atat de multa atentie ei, ci personajelor epice. Soul este preferatul meu, imi place caracterul lui relaxat deobicei, inafara de momentele cand Maka e in pericol. <3 Si pe Maka o ador fiindca ma regasesc oarecum in ea si a fost asa de tare atunci cand... jeez, nu stiu cum sa ma exprim in romana, cand era sub influenta "sangelui negru", she was SO awesome. Asta e unul din animeurile care m-au facut sa vreau neaparat sa citesc manga, mai ales ca povestea continua interesant. Peace.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#8
Am vazut doar 12 episoade sin acest anime dupa care am continuat citind varianta manga. Nu stiu ce problema au uni cu grafica acestui anime dar e mai buna decat la Naruto (si n anime si in manga), diferit nu inseamna gresit. Sa nu mai comparam animeurile intre ele...
Imi place foarte mult ideea si personalitatile personajelor, preferata mea fiind Maka, pentru ca arma sa (ce urat am spuso, am uitat ca armele sunt fiinte in animeul asta), asa, partenerul sau e o coasa, plus ca imi plac miscarile si caracterul ei. Urmatorul ar fi Kid sau Black Star, ii pun pe amandoi pe aelasi loc, nu pot sa imi dau seama care din ei e mai uternic, dar cred ca Death the Kid, la urma urmei el e un Shinigami, ma intreb cine o fi mama lui, poate daca termin manga-ul o sa aflu.
I hope the road you'ar beginning to paint little by little ... will become full of beautiful COLORS


#9
Am terminat si eu Soul Eater acum trei zile. A fost dragut, nu neaparat stilul pe care obisnuiesc sa il urmaresc (mai ales in ultimul timp), dar oricum nu m-a plictisit. Nu cred ca am fost foarte atenta la detalii, insa nici nu cred ca am pierdut ideea din cauza asta. Grafica mi s-a parut buna, majoritatea personajelor mi se par frumoase din punctul asta de vedere. Era amuzant soarele ala care ranjea malefic si luna care sangera, dar si Shinigami cu masca si vocea lui aiurita. 71
Maka mi s-a parut draguta si desteapta, desi a mai avut si ea crizele ei de personalitate. Mi s-a parut amuzanta faza in care discuta cu Chrona despre mama ei, iar cealalta nu intelegea relatia lor ciudata si admiratia fetei pt mama ei. Soul nu a prea fost printre preferatii mei, avea niste dinti extrem de ciudati si limba aia pe care o scotea cand manca un suflet... Plus ca in majoritatea timpului zicea doar ce e "cool" si ce nu.
Black Star imi aminteste de Naruto prin felul in care tipa, se da mare si se face auzit. Simpatic tipul, oricum e singurul cu un scop in viata ceva mai bine definit, desi destul de nerealist. Pe Tsubaki o admir pt rabdarea pe care o are cu el, chiar imi place calmul ei.
Dintre surorile alea, Liz si Patty, Patty e putin enervanta pt ca e asa o copila prostuta, Liz e mai ok, mai rezervata, chiar daca si inteligenta ei cam lasa de dorit. Death The Kid le completeaza la capitolul asta, mi se pare un tip foarte destept, obsesia pt simetrie e singura chestie care il face sa para amuzant si care ii da o anumita slabiciune. Cum a zis si Chriss, mi-ar place sa aflu cine e mama lui, m-am intrebat asta tot timpul. 21
De Chrona imi pare rau sa spun ca mi-a inspirat tot timpul mila, parca mutra ei sugera o continua suferinta si disperare, dar adevarul e ca ea cam asta a trait. Nu as vrea sa stiu cum e ca propria mama sa faca experimente pe mine si sa nu aiba nicio retinere sa ma omoare daca i se pare ca ii stau in cale.
Personal, cel mai mult mi-a placut de Stein, desi nu imi dau seama exact de ce. Mi s-a parut foarte amuzant la inceput, cand tot incerca sa isi faca intrarea si se varsa cu scaunul ala pe roti. Si apoi cu obsesia lui pt disectii... Omul parea de-a dreptul stupid si aiurit, dar am ajuns sa-l consider genial in modul lui de a-si stapani nebunia si de a incerca in continuare sa gaseasca o solutie pt a-i ajuta pe cei de la Shibusen sa pastreze ordinea.
Finalul a fost ca unul dintr-o poveste pt copii, cu morala si cu mesajul ca prietenia si curajul sunt cele mai importante. Dar mi-a placut avand in vedere genul pe care il reprezinta si il recomand celor carora le plac povestile pline de fantastic si de aventura bazate pe ideea prieteniei si urmaririi unui tel in viata.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#10
M-am apucat sa ma uit la Soul Eater deoarece vazusem intr-o seara acel episod in care incearca sa nu ii dea drumul la tipul ala rau cu nebunia si m-a intrigat asa ca am ajuns sa ma uit la Soul Eater. Si a ajuns sa imi placa. Toate personajele sunt atat de haioase! Fiecare are nebunia lui. Black Star cu egocentrismul, Death The Kid cu simetria lui care e cel mai amuzant pt ca se opreste in plina batalie deoarece observa ceva asimetric si chiar si Maka. Desi m-a dezamagit anime-ul cu cum s-a sfarsit. Lanseaza o bomba imensa cum ca Maka este si o arma si un reaper(nu mai stiu termenii specifici) si se termina fara sa explice ce si cum. Nasol.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Soul Eater (intrebari) KytSoldier 2 2.623 28-07-2012, 12:42 AM
Ultimul răspuns: KytSoldier


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)