Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Noile pachete de tigari

#21
Sincera sa fiu, fumez ocazional. Si cand fumez, nu prea ma intereseaza ce scrie sau ce imagine este pe pachetul de tigari. Adica, eu fumez tigara , nu imaginea de pe pachet, nu?
Nu pot spune ca mi se par dragute imaginile sau ca ma holbez non-stop la ele, ci din contra, le evit pe cat posibil, dar oricat de inspaimantatoare mi s-ar parea, nu ma conving sa-mi sting tigara si sa arunc pachetul.

Si acum o sa spun altceva, usor deviat de la subiect. Voi ati vazut pachetele alea de Lucky Strike, pe care scrie : " Te poti lasa. Noi te vom ajuta."? Asta e penibil si aiurea pe pachetele de tigari, in opinia mea, nu imaginile alea infioratoare.

#22
Să vedem... Pe mine nu mă pasionează imaginile, dar nu mi-e scârbă când le văd. Ocazioal fumez şi imaginile alea mi se par un procedeu stupid de a-i face pe oameni să nu mai fumeze. Ca să ajungi aşa, trebuie să fumezi extrem de mult şi des. Pozele alea îi fac pe oameni să se oripileze de ce văd, nu să renunţe.
Cum a zis şi chrissta, imaginile alea nu mă îndeamnă să sting ţigara şi să nu îmi mai aprind vreuna vreodată.
Mai sunt şi textele alea penibile gen : Fumatul ucide! Ce doamne iartă-mă? Orcine ştie că fumatul poate ucide 21 Ce rost mai avea să scrii şi pe un pachet de ţigări?
Eu nu fumez foarte des şi când o fac este mai mult din cauza nervozităţii... mă calmează. Sincer, eu vara fumez mai mult pentru că în parcul în care merg cu skateul, toţi fumează şi mi se face o poftă 8 Nu pot să mă abţin să trag, în cel mai bun caz, un fum.
Anyway, e un viciu de care scapă cine vrea, nimeni nu se opreşte din fumat când vede imaginile sau citeşte scrisurile alea.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#23
Sunt de acord cu Me†al. Nimeni nu o sa se opreasca din fumat cand vede imaginile alea. Nici eu, nici altcineva. Eu una nici nu bag in seama ce scrie pe ele. M-am uitat odata din plictiseala, si am bagat imediat pachetul in buzunar. Prima reactie a fost "credeam ca vor sa isi vanda marfa". Dar dupa ce am vazut ca pe majoritatea ii doare undeva, m-am gandit si eu ca asta nu a prea afectat vanzarile. De obicei oamenii fumeaza din cauza stresului si a nervilor, si cum in Romania stresul si nervii sunt ceva obisnuit, nu cred ca cineva se va opri din fumat la vederea mesajelor.
Cu siguranta nu voi stinge tigara la vederea pozelor. Sunt genul care fumeaza doar cand simte nevoia, nu ma gandesc la consecinte, cand voi fuma cate doua pachete de tigari pe zi, o sa iau in considerare avertismentele.
Tentatia e prea mare, mai ales cand toti din gasca ta isi aprind cate una din cinci in cinci minute. Ca sa ajung sa arat ca tanti/nenea din pozele alea, ar trebui sa fumez excesiv. Acum zau, nu ajungi in halul ala de la o tigare, doua ocazional. Bunicamea fumeaza cate doua pachete la zi daca nu mai mult, si inca treieste, nu are cine stie ce boala de la fumat.
Oricum, am observat ca acele avertismente sunt mai rare acum pe pachetele de tigari consumate de mine.
I'm Kira.

#24
Mă întreb : Dacă, coca ar fi legală şi s-ar vinde la magazine, ce s-ar scrie pe pachet ? „Provoacă dependentă” „Coca=moarte” ? Hai vere, toţi ştiu ce poate face ţigara şi nimănui nu-i pasă.Şi eu fumez.Uneori.Nu am mai fumat din vacanţa de iarnă.Pur şi simplu îmi era poftă.Nu am mai fumat pentru că nu mai pot, nu ca nu aş vrea.Pe mine una, acele mesaje mă amuză.Şi totodată mă scârbesc.Oamenii se uită la filme horror şi le place.Acele poze ce ar putea provoca ? Nimic.Frate-meu fumează de 3 ani şi nu ia acele poze sau texte în seamă.Pur şi simplu nu vrea să se lase.Nu că nu poate.Date poţi lăsa de fumat, zici gata şi gata e.Dar când nu vrei, nu vrei.
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#25
In primul rand Ayuka sunt total de acord cu tine din toate punctele de vedere mai ales la partea cu "daca vrei sa te lasi, te lasi si gata". Adica asta tine de vointa ta, de ce vrei sa faci, daca vrei sa fumezi, pai asta o sa faci, daca nu, te lasi si gata. Si nu-i adevarat ca creeaza dependenta [o da, stiu pe propria piele, si nu, nu fumez, decat ocazional si pot trece chiar luni fara sa fumez o tigare, deci nu ma poate contrazice nimeni] Totul tine de capul tau asa ca niste poze scoase din filme de groaza sigur nu afecteaza pe nimeni. N-am intalnit pe nimeni sa spuna ca s-a lasat de fumat din cauza lor21. Singurul efect pe care-l au e ca fac pachetul de tigari sa arate inestetic, stica ambalajul [personal nu le suport dar asta e partea 2a] Chiar ieri cand eram intr-un local am vazut pe masa o reclama la tigari, iar jos scria "Fumatul poate ucide" si mi-a trecut prin minte: la ce naiba au mai facut reclama? Unui fumator care o vede sigur nu-i va pasa sfarsit ci se va gandi "n-am fumat niciodata d-astea, ce-ar fi sa incerc?" In niciun caz "Ia uite, fumatul poate ucide, de maine ma las" Hai sa fim seriosi 78. Plus ca in ziua de azi poti muri din atatea lucruri incat fumatul nu l-as pune chiar prima cauza. Spre exemplu bunicul meu a fumat pana la 50 si ceva de ani cand s-a lasat pentru ca a zis ca mai da banii si pe ele si o duce foarte bine, nu are nimic 78. [O.o sper ca nu am incurajat pe nimeni sa se apuce de fumat21]
[Imagine: 2rqzqjc.jpg]

* Just...Stay Bizarre *


[Imagine: 28qqdxz.jpg] ♥ [Imagine: 2wf645h.jpg] ♥ [Imagine: 51f0xu.jpg]

"Putina mea experienta de viata m-a invatat ca nimeni nu e stapan pe nimic, totul este o iluzie. [...] Cine a pierdut o data un lucru pe care il socotea garantat invata pana la urma ca nimic nu-i apartine." - "Unsprezece minute" - Paulo Coelho

[center][Imagine: jigapt.jpg][/center]

#26
Sa fie clar de la inceput, chaosed, NU m-a deranjat ce-ai postat tu, vreau doar sa mai discut pe tema asta4
Nu am spus ca iti trebuie multa minte ca sa fumezi, dar vezi tu, fiecare face ce vrea cu viata lui astfel incat sa nu regrete. Daca vrea sa fumeze, din diverse motive, e treaba lui ce face cu sanatatea lui. Pana la urma pot muri si maine calcata de o masina, nu am de unde sa stiu ce mi se va intampla in viitor si tocmai de aia traiesc in prezent [bine asta nu inseamna ca inchid ochii la orice si merg inainte]. Atata timp cat tigarile NU imi creaza niciun "discomfort" si stiu ca pot oricand sa spun "stop" [desi banuiesc ca nu crezi, dar nu am cum sa te conving, fiecare cu parerea lui] as putea s-o fac si pe asta din cand in cand daca asa vreau. Si nu e vorba doar de anturaj, sunt mai multe conditii in care ai putea fuma, cum ar fi curiozitatea.
Cat despre "nu ai aflat niciodata ca tigarile sunt nocive sau ca ar costa bani" - stiu ambele lucruri, dar nu tin neaparat sa traiesc pana la 60 de ani ca sa vad cum ma transform intr-o muratura, mi se pare groaznic sa imbatranesti si sa nu mai ai forta sa cobori scarile in ritm normal, sa nu mai vorbesc de urcat, sau alte lucruri pe care obisnuiai sa le faci. Si da, intr-adevar, costa bani, dar orice costa bani pe lumea asta, pana si aerul, desi nu ne dam seama.
Ah da, si am vazut video-ul a fost...interesant, dar banuiam ca asta vrea sa arate. Insa raman la parerea mea ca pozele nu te ajuta la nimic, stii, pana nu ti se intampla pe pielea ta, nu te afecteaza prea mult niste poze. In fine, cred ca cu asta am spus cam tot ce era de spus Smile
[Imagine: 2rqzqjc.jpg]

* Just...Stay Bizarre *


[Imagine: 28qqdxz.jpg] ♥ [Imagine: 2wf645h.jpg] ♥ [Imagine: 51f0xu.jpg]

"Putina mea experienta de viata m-a invatat ca nimeni nu e stapan pe nimic, totul este o iluzie. [...] Cine a pierdut o data un lucru pe care il socotea garantat invata pana la urma ca nimic nu-i apartine." - "Unsprezece minute" - Paulo Coelho

[center][Imagine: jigapt.jpg][/center]

#27
Mă apuc şi mă las când vreau de fumat, înainte fumam des, acum o fac doar pe la baluri şi prin cluburi, bag în mine tot felul de prostii, de la kent, parlament, pall mall până la jointuri...
Cât despre imaginile de pe pachete, nu mă afectează cu nimic fiindcă sunt conştient de riscurile asumate, e probabil mai mult pentru viitoarea generaţie, deşi, am auzit că s-ar putea să le scoată în viitorul apropiat.
[center]If you f**k with me, you get burned Smile

Bleach România | Sannins - traduceri manga

[Imagine: webmaster.png]
[/center]

#28
Ahh, ţigările . Well , sinceră să fiu , am fumat o singură dată în viaţă şi o singură tigară . Anyway , nu pot să spun că mi-a plăcut la nebunie sau că îmi e poftă să fumez , încă nu sunt... dependentă . Când am văzut prima dată pozele de pe pachetele de ţigări , m-a pufnit râsul [ unul nebunesc ] . Nimeni nu te poate face să renunţi la ceva dacă tu nu doreşti acest lucru . Imaginile alea sunt un mod stupid de a consuma cartuşe de cerneală and so on . Din câte văd , pe nimeni nu a influenţat şi nu cred că o va face . Dacă vrei fumezi şi dacă îţi doreşti din tot sufletul să te laşi , atunci poate ai şanse de izbândă . Spre exemplu , bunicămea fumează de prin liceu şi acum nu are nici o problemă . Fumează la fel de mult şi bolnavă nu e . De fapt , pot spune că este sănătoasă tun , mă rog , parţial .
În opinia mea , pozele de pe pachete sunt nişte încercări eşuate de a-i face pe oameni să nu mai fumeze .

#29
Toata lumea zike ca fumatul poate ucide 21 dar trebuie sa fumezi mult si in exces mult timp :p Daca ei pun pe un pachet de tigarii , niste imagini scarboase sau spun ca "Fumatul poate ucide " , dar asa e dorinta sa fumezi .. care e problema , eu una fumez stiu ce efete negative are asupra organismului meu :p Si ... o simpla imagine nu ma poate determina sa numai fumez ,daca nici mama nu a reusit , nu as putea intelege cum ar putea o simpla imagine sa ma faca sa ma las . Clar nu ! Daca ei spun ca fumatul e asa de rau de pun poze dinalea pe pachete , de alcolul ce kkt sa mai spui?22 O fumatoare se poate lasa d tigari si nu va mai fii numita asa . Dar acoolistul ? Alcoolist esti , acoolist ramai .Din cauza faptului k alcoolul ramne in sange , de ex. daco o tipa kre fumeaza d 7 ani si decide sa se lase, 3 zile la rand numai fumeaza , nu moare!Dar alcoolistu daca este obisnuit sa bea in fiecare zii timp d 7 ani , 3 zile numai bea si moare .... e q totul alcv , eu nu mint acuma sau zic prostii , pt k au murit prietenii deai familii din cauza asta :p a alcoolului si exact ceea ce vam spus acum :p Sa nu mai puna poze pe tigarii , sa puna pe sticlele de bere , wishky astea 3 bauturile 3:bv:
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
[center][Imagine: 51R4F87RSFL.jpg][Imagine: Him-Razorblade_Romance-Frontal.jpg][/center]

[center]~There's a stain on my hand and it's red
Oh my god am I losing it
I can't help what I've done or I said
It's the buttons I push when he says~


~We are so young
our lives have just begun
but already we're considering
escape from this world~
[/center]

[center]~Adu-ti aminte de primele cuvinte
Invatate in doi, uitate apoi
De juraminte si primele instincte
Dezlegate de noi, pierdute in noroi~
[/center]



[center]-Love - BFMV , H.I.M , L.P , Evanescense, VDV,-Rock Hard and Metal:X I can not live without it 2[/center]


[center]Mother Fuckers 19 [/center]
"If I died in your arms
Would you then give me your love
Would you tell me that you need me
and that I was the one

Now there's nothing I can say to you
To make you feel the same way too
When you walk away I just want to die
And I try not to break down and cry"



#30
Okay...sincer eu cred ca acele poze au fot puse doar asa de dragu` de a face o imagine, ca cica ii intereseaza de sanatatea noastra... sunt sigura ca pe ei ii doare in paispe ca a murit matusa, sau ca Ilie fumeaza de la 10 ani. Sunt doar niste imagini care nu fac decat sa strice ambalajul tigarilor. Faptul ca ai plamani mov-gri-negri-verzi-cum-or-fii..e doar o tampenie, si apoi toti ne imbolnavim intr-o zi sau alta. Nu sunt fumatoare, pur si simplu nu pot suporta acel fum in gat. Tigarile schimba pana si gustul [>.<]
Totusi..nu-i dau la nimeni in cap, treaba lui ce/cum si unde o face, nu e treaba mea.
Fac la pariu ca cel care a dat legea asta idioata...e unul dintre milioanele de fumatori. E doar acolo o poza,menita sa ne invete si pe noi care pot fii efectele fumatului. Ca sa te lasi de fumat, ar trebui sa se dea doze de ambitie, dar de pe unde sa iei aia?
E o prostie...-_-"
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)