Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mervyn Academy

M-am trezit şi l-am văzut pe Blackmoond cum dormea lângă mine. Era o nebunie. Balul, totul cred că deja se anulase orice chestiuţă pe care se putea petree în academie. Totul devenea aşa ciudat. Acum mai trebuia să aştept să se trezească să putem să vorbim despre mama. Ştiam că poate exista riscul ca ea să fi murit, dar chiar şi aşa doream să aflu ce se petrecuse cu ea, cine era ea de fapt şi ce dorise de la mine, cum mă născuse şi de ce am ajuns să fiu luată de lângă tatăl meu şi părinţii mei reali.

După ce s-a trezit, s-a trezit şi Roland şi s-a dus să fumeze. I-am spus că vreau să rămân singură cu . . . tată, sincer îmi venea cam greu să îi spun aşa dar încercam totodată. Axis era lângă mine şi nu mă părăsea pentru nimic în lume. Ne-am aşezat pe pat şi mi-a aşezat capul în poala lui şi era aşa emoţionat că mă întâlnise. Îmi spunea că o să aibă grijă de mine pentru todoeanua şi nu va lăsa pe nimeni să îmi facă rău. Am zâmbit pentru că ştiam că aşa va spune şi a reluat :

-Mama ta era nephelim, iar eu am întâlnit-o chiar după o misiune grea pe care o avusesem în lumea umană şi mă întorceam la Mervyn. Nu ştiam prea multe chestii pe atunci, aveam vreo 21 de ani şi mama ta 19 ani. Eram destul de mititei, dar totodată ne iubeam că se îndrăgostie de mine chiar după ce ne-am întâlnit prin pădure. Ea culegea fructe, iar ea era dintr-o altă academie, pe atunci Mervyn era mai puţin cunoscut. Ce pot să spun, ea era la academia Siblin, o prestigioasă academie din lumea spirituală. Şi acum mai există, are o altă ierarhie şi o altă anarhie decât aici. Teoretic după ce te-am născut, iar în acest timp mama ta a luat o pauză mare de la misiuni şi chestiuţe de genu, dar tot la academii eram, eu am ajuns profesor de magie neagră, iar ea a ajuns directoarea Siblinului. După asta, tu rămăsesei în grija unei bătrâne, pentru că acolo te-am lăsat noi iniţial. Ne gândisem că pe aici cineva ar putea să îţi facă rău. La Mervyn se dădeau lupte multe şi daia, iar la Siblin nu puteam să te las. Mâncarea demonilor sunt copii nou născuţi, aşa că eram paranoic. . .

- Åži deci. . .

- După bătrâna a murit şi tu ai rămas în grija unei tanti. . Dar ete că atunci drăguţa de tine a fugit. Noi nu te mai văzusem până atunci şi ne doream tare mult să te vedem, dar după ce ai dispărut nu te-am mai găsit. Apoi ai ajuns la Mervyn, Sirius te-a antrenat, Sirius. . .tipul de care ne-ai spus şi noi nu am mai ştiut de tine.

- Åži . . . ÅŸi mama ?

- Mama ta e la Siblin. Iniţial doream să te ducem la academia aia. E foarte frumoasă, dar ai ales să ajungi aici. Cum doreşti tu draga mea.

- Îmi place aici, e mult mai bine, dar totuşi vreau să o văd pe mama. Putem merge mâine.

- Sigur. . .


ooc : Cine doreÅŸte.
-

Stateam pe un scaun plictisita...rochia asta ma enerva asa tare... Le dadusem plicurile conducatorilor de foc si pamant... dar Levitas era de negasit...plecase...si era asa de plictisitor...nu mai aveam rabdare s-o astept pe rasfatata asta.
Am hotarat sa plac si s-o caut...in dormitoarele din Levitas...probabil era in camera ei. Am mers pe coridoarele lungi...il lasasem pe Kalleb in camera...era mai bine sa ma duc singura sa-i dau amaratul de plic.
M-am oprit in fata unei usi de lemn, era camera Violei. Am batut destul de incet la usa si am intrat... Mi-am asezat parul lung si am intrat...Am fost uimita de ce am vazut si destul de enervata...Nici eu nu stiam de ce...

Ooc: Viola sau cine vrea...
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

Stăteam lâbgă tata, iar Mistique tocmai intrase. I-am zâmbit uşor, apoi i-am luat plicul din mână. L-am deschis uşor şi am citit.

- Misiunea cu Incabera. Bine. Voi face totuşi în seara asta un anunţ special, dar cred că sunt prea obosită după toate evenimentele să fac şi asta. Mă voi ocupa de misiune, multumesc că mi l-ai adus. S-au întâmplat o serie de chestiuţe care nu aş dori să le discut acum, multumesc.

Dupoă asta am lăsat-o să plece. Deci aveam misiune cu Incabera peste două zile. Mai aveam doar mâine să mă întâlnesc cu mama şi să vorbesc cu ea. Tata plecase să-i anunţe pe elevi de ce s-a întâmplat cu Hobulus, iar eu vroiam doar să dorm alături de Roland pentru toto restul nopţi, iar mâine să plec să mă întâlnesc cu mama. Nici nu ştiam cum o cheamă, tata uitase să-mi spună, dar într-un final vroiam să scap şi de misiune, aşa că îmi puteam face o clonă şi să o las în locul meu înh misiunea cu Incabera. Nu era chiar aşa greu, deci asta aveam să fac. . . Mi-am pus capul pe pernă şi am adormit instant.


ooc : Riluri sau cine vrea.
-

L-am vazut pe Blackmoond acolo... era cel mai bun profesor... si toti il respectau... dar mereu ma privea intr-un mod ciudat si asta nu-mi placea... era straniu...I-am imanat rapid plicul Violei si am iesit...nu aveam chef de ale chestii. Colindam holurile Levitas pana cand am ajuns in fata usii, care dadea spre salon, unde se tinea balul...Ma plictisisem deja... asa ca am iesit sa ma plimb pe langa academie, nu-mi pasa daca ma prindea vreun profesor... Ma uitam la luna...nu observasem niciodata ca e asa...misterioasa.
Simteam cum vantul imi bate usor in par, simteam briza acea ciudata... Era pe undeva pe langa mine o prezenta straina... ciudata.

Ooc: cine vrea...
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

Claudius Denail

O priveam pe colega mea Mistique,cum era atat de derutata,cred ca-mi simtise prezenta,asa ca am iesit de dupa colt,si am continuat sa merg privind-o in ochi.Incepeam sa am sentimentul acela de a vana,de a ucide,iar Mistique nu era persoana potrivita pentru a-i face vrun rau.Can era foarte nervos,si nu stiam de ce...ceva se petrecea acolo si habar nu aveam ce anume.

O suspectam pe Mistique putin,mi se parea o fata destul de ciudata si incapatanata.Sentimentul meu de a ucide,pe cine cred ca este suspect sau simt ca ceva nu este inregula,a inceput sa ia amploare si l-am pus pe Cancara sa o atace pe la spate,doborand-o la pamant,iar apoi urma sa intervin eu.

ooc:Riluri..cine doreste:]]
[center][Imagine: 517p75.jpg]
When I Get Home.[/center]

Privirea îmi era îndreptată spre un loc necunoscut. Spre cineva. Dar nu era nimeni. Totuşi aşa mi s`a părut. A fost doar o senzaţie, probabil. Nimic pentru care să mă îngrijorez. Dar acea umbră întunecată fusese prea reală. Totuşi, nu eram prea sigură. L`am privit pe Igor, care dădea agitat din aripi. Deci şi el simţise ceva. Nu eram o nebună care vede chestii neadevărate, până la urmă. Mi`am aprins o flacără în palmă şi am început să mă joc cu ea. Igor s`a aşezat în palma mea, înghiţind focul. Şi eu care aveam chef de joacă . . . Nervoasă m`am ridicat de pe pat, părăsind camera. Mergeam uşor distrată, cu mintea aiurea. Voiam să spun cuiva ce văzusem. Dar cui ? Nu aveam cui. Nu eram prietenă cu nimeni. Poate dacă mergeam aşa de nebună, voi găsi pe cineva. Să dea Domnu` ! Nu`mi plăcea să ţin chiar totul în mine. Şi pe moment, mă săturasem să fiu aşa singură. Se presupune că în interiorul unei clase trebuie să formam prietenii. Dar nu aveam cu cine. Nu cunoşteam pe nimeni din clasa mea. Ce fel de conducător mai sunt şi eu ? Mi`a fost lene să mai merg, aşa că m`am teleportat afară. Erau cam toţi acolo. S`au holbat puţin la mine, aparent distraşi de apariţia mea subită, apoi au revenit la treburile lor. Toţi vorbeau între ei. Chiar şi Yui vorbea cu Alec. Ea care mi se păruse mereu timidă. Am oftat. Pintre cei care stăteau singuri - care erau cam puţini - se afla şi un tip de la mine din clasă. Parcă numele lui era Shawn. Mă mir că îl reţinusem. Am mers spre el şi m`am aşezat pe marginea din marmură a fântânii, uşor mai aproape de el. Mi`am aprins o flacără în degetul arătător şi am început să mă joc cu ea. Igor s`a dus mai aproape de colegul meu de clasă. Am vrut să`i spun să stea cuminte, dar l`am lăsat în voia lui pe phoenixul meu.

ooc : Who wants . . .
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

Ziua păşi parcă cu mine odată şi după seria de întâmplări prin care trecusem m-am dat jos din pat şi m-am dus la baie. Era devreme, cam pe la opt şi ceva, dar nu îmi păsa. M-am dus la Roland în cameră şi i-am aşezat pe noptieră o scrisoare prin care îi explicam că plecam. Deja îi spusesem faptul că vreau să plec să o văd pe mamaşi nimic nu mă putea opri. Oricum nu puteam sta decât o zi pentru că în următoarea aveam să merg în misiune cu cei din Incabera, dar totodată vroiam să las o clonă în locul meu pentru că nu doream să particip ci să plec să o mai văd pe mama. Am plecat în birul tatălui meu după ce m-am dus la o băiţă relaxantă şi am mâncat ceva. Tata nu avea nimic împotrivă, dar totuşi se temea de faptul că s-ar putea să nu mă descurc. Dar cum aveam şi jumate nephilim, mă descurcam. Am plecat după cu Alexandris ce îmi păzea spatele. I-am spus tatei înainte să mă scutească de la ore, motivându-mi absenţele, apoi am plecat. Trebiia să străbat Pădurea de Aramă apoi să intru în tărâmul ăla. Floare la ureche pentru mine, hei am stat câţiva ani pe străzi în sălbăticie şi nu am păţit nimic. Nu voi păţi nici acum. După multe drumuri de bătut, în sfârşit am ajuns. Era o chestiune interesantă pe care doream să o fac, dar totuşi vroiam să ajung la mama. Siblin. . . am ajuns în faţa porţii lui şi da, era ceva mult mai mare decât iniţialul Mervyn de unde proveneam eu. Era ceva mai demonicesc. . . dacă există cuvântul ăsta. Am intrat subtil în academiei, iar mai mulţi puşti mă priveau ciudat. Demoni şi îngeri mă priveau foarte ciudat şi o simţeam. Axis păşea alături de mine, iar eu încercam să nu bag în seamă miile de priviri ce mă săgetau.
Am intrat în vorbă cu o fată care stătea jos. Nu aveam chef să mai stau de vorbă şi să le zic că vai sunt drăguţică cu ei şi chestiuţe dastea. Ştiam că sunt politicoşi cu străinii, dar răi totodată.

- Bună ! Îmi poţi spune dacă se poate unde este directoratul ?

Fara mă privii ciudat şi totodată mirată, iar cei din jur mă priveau la fel. Axis a mârâit.

-Păi. . .sus pe dreapta !

- Mersi, drăguţă !


am spus şi am plecat rapid de acolo. Ajungând în faţa biroului, am bătut la uşă şi mi s-a răspuns. Înăuntru erau 5 femei. Două în picioare ce notau ceva, alta bea cafea şi una stătea lângă cea ce stătea jos la birou. Se uitau ciudat la mine, apoi mi-am îndreptat atenţia către femeia ce stătea jos.

- Aş dori să vorbesc cu directoarea, vă rog frumos !

Se uitau ca la felu ' 14 la mine, apoi s-au retras în altă cameră la semnul directoarei. M-am aşezat în faţa ei la birou şi mă uitam la ea nefăcând nimic.

-Cine eÅŸti tu draga mea ?

M-a întrebat uşor şi zâmbea atât de frumos.

-Viola Vanderflutus. Academia Mervyn.

- Aha, şi vrei să discutăm cu ceva, draga mea ?

- Ai o fată, aşa-i ?


A tăcut. A lăsat privirea în pământ şi a început să plângă. Tipic. . .la fel de sensibilă ca şi mine.
Am luat-o în braţe şi i-am spus că sunt fata ei. M-a privit şocată şi m-a luat în poala ei şi mi-a sărutat fruntea. Era întrr-adevăr emoţionată.

ooc : cine vrea
-

Am stins flacăra din podul palmei, strângându-mi degetele în pumni. Lupul a început să dea din urechi şi am putut să-i simt ateţia combinată cu agitaţia. L-am privit confuz, trecându-mi mâna prin părul roşcat şi apoi mângâindu-l. Atenţia lui s-a canalizat mai atent pe un lucru în aer. Curios, am ridicat capul şi am privit în sus. În apropierea noastră - mai bine zis lângă noi - zbura un phoenix splendid. Penele lui precum focul străluceau în lumina soarelui. Uşor, am întins un deget de la mâna strângă, parcă dorind să se aşeze pe el. Nu a făcut-o şi a zburat înspre o fată aşezată pe marginea fântânii. Am privit-o şi apoi m-am ridicat de pe bancă, mergând spre ea. Oare cum o chema? Hm , parcă Aine. Ah, da, Aine şefa clasei de foc. Nu am vorbit niciodată cu ea, dar acum chiar vroiam să trăncănesc cu cineva. M-am îndreptat spre aceasta, urmat îndeaproape de Fall. M-am oprit în faţa ei, spunând zâmbitor:

-Bună! Frumos phoenix. Eu sunt Shawn. Ce mai faci ?

Eram sigur că nu îmi ştia numele aşa că l-am spus în încercarea de a evita o altă întrebare.

ooc: oricine
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



Ma lovisem la cap cand m-a doborat acel animal...Al naibii...Cancara....inseamna ca "minunatul" lui stapan era pe aproape... Nu puteam sa-mi controlez furia...cand era prin preajma unui alt animal, care ma si ataca iesea urat... M-am ridicat cu o putere neobisnuita, iar ochii mei au devenit movalii....Nu era de bine...ma enervam.... Am dat cativa pasi inapoi si am vazut doi membri ai Incaberei langa fantana...probabil si ei ma vazusera...e de rau. Cancara venea furios spre mine... Claudius...dobitoc problematic...unde s-o fi ascuns?
Bratul meu stang a canalizat,involuntar o aura neagra si in secunda urmatoare am izbucnit...probabil ca-i ranisem animalul...nu-mi pasa...am cazut in genunchi...Bratul stang imi sangera....Stai asa! Sangeram ?!

Ooc: cine vrea...
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

Când i`am auzit glasul, am tresărit. Am încercat să zâmbesc. Probabil credea că nu`i ştiu numele. Dar îl ştiam, ca pe majoritatea. Igor m`a ciupit de mână şi s`a uitat la mine cu o privire destul de umană. Parcă îi era frică că mă pierde. Cum să mă piardă singurul meu prieten ? I`am sărutat creştetul şi m`am hotărât să`i răspund lui Shawn.

- Ştiu cum te cheamă. Eu sunt Aine. Fac bine, mă joc cu focul. Tu ?

Am stins flacăra ce încă pâlpâia în mâna mea. M`am uitat la el, foarte atentă. Era foarte frumos. Şi de treabă, cred. Şi părea talentat, căci îi puteam simţi puterile. M`am concentrat pe el, apoi l`am privit uimită. Se putea teleporta, ca şi mine. Acest lucru îmi făcea, relativ, plăcere. Era bine să ştiu că nu sunt singura care putea face asta. Totuşi, într`o oarecare măsură mă enerva faptul că nu eram unică. Am privit în gol pentru câteva secunde, având iar impresia că am văzut ceva. Chestia asta a durat doar puţin, apoi mi`am revenit, uitându`mă la Shawn, zâmbind şi aşteptând răspunsul lui. O întrebare banală, e adevărat, dar îmi plăcea să vorbesc.

ooc : Metal. ^^
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Mervyn Academy- story and character Riluri 29 21.915 11-04-2011, 03:54 PM
Ultimul răspuns: Teki


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)