Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jurnalele Vampirilor

#1
Este o carte cu vampiri care are 8 volume dintre care 3 aparute:

Jurnalele Vampirilor 1 - Trezirea
Jurnalele Vampirilor 2 - Lupta
Jurnalele Vampirilor 3 - Furia

Cartea a patra, Reuniunea, o sa apara intre 20-25 Mai.

Povestea seriei JURNALELE VAMPIRILOR de L.J. Smith incepe in Italia renascentista, cand fratii Damon si Stefan Salvatore se indragostesc de o frumoasa vampirita numita Katherine. Iubindu-i pe amandoi, Katherine alege sa se sinucida, iar cei doi raman neconsolati si dusmani pe veci, caci si ei au devenit nemuritori. Cateva secole mai tarziu, povestea se repeta. Cei doi frati ajung in micul orasel Fell"™s Church, Virginia, unde se indragostesc de Elena Gilbert, cea mai frumoasa si populara fata din liceu care seamana izbitor cu Katherine"¦ Un triunghi amoros mortal ─ povestea fratilor vampiri si a frumoasei fete impartita intre dragostea lor.


Cam atata deocamdata. Astept comentarii si pareri despre aceasta colectie. morfo esti invitata mea speciala.
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#2
Mama , am ajuns sa ador cartile [ din vina sorei mele drage , Svear ] . Sunt foarte misto.
Imi place foarte mult de aia... Elena. Pacat ca e blonda si nu bruneta 21 . Imi place la nebunie negrul la par. Si Stefan e super tare tipu. Nu stiu de ce-mi place. Hm. Poate ca din cauza ca seamana perfect la aspect cu mine [ sau asa pare din descrierea lui din carte ] . Actiunea este foarte interesanta si de te face, cu adevarat, sa-ti doresti sa citesti din ce in ce mai mult. Pana acum am citit toate cele 3 carti aparute si mi-au placut foarte mult. Dar eu stiam ca sunt doar 4 volume, nu opt. Oricum, cu cat mai multe cu atat mai bine pentru mine.
Sincer sa fiu, cartea asta este de mii de ori mai buna decat Saga Twilight. Se vede ca Smith are mai mult talent decat Meyer [ la cartile cu vampiri ] .
Astept cu nerabdare sa apara celelalte volume.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#3
Eu cand eram mica aratam exact la Elena din carte, si spun din carte pentru ca ma cheama Elena, si unii dintre colegii mei de scoala fac misto de mine pe tema asta. In orice caz mie imi place colectia si deabea astept sa apara si cartea a patra. Si eu am citit Saga Twilight si chiar ai dreptate, Jurnalele Vampirilor sunt mult mai bune decat Twilight. E mistok ca semeni cu Stefan si daca ar fi acum, langa mine, o colega care tot asa a citit cele trei volume aparute probabil ca ar lesina.
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#4
Eu chiar acum citesc cartea asta si sincer nu imi place deloc.
Ceva greu de inchipuit pentru ca este cu vampiri dar chiar nu-mi place deloc.
Nu-mi place cum este scrisa. Parca nu descrie suficient de mult sentimentele personajelor. Nu imi place de fata si nici de Stefan.
La fata nu imi place personalitatea ei. Plus ca mai ii si blonda. Iar de baiat nu imi place pentru ca pare prea ezitant.
Si nu stiu de ce mi se pare ca seamana prea mult cu Amurg.
In loc de fata cea noua care vine la scoala aici este vorba despre baiatul cel nou.
Are loc un bal, la fel ca in Amurg si fiti doar atenti la descrierile in care arata ca Elena incepe sa se indragosteasca de Stefan.
Exact ca in Amurg nu isi poate deslipi privirea de pe ochii lui, bla, bla, bla... vorbeste despre pielea lui, ma rog, nu-mi mai amintesc cum spunea exact, dar cand citeam tot la Amurg imi era gandul.
Si hai ca ar fi trecut toate astea dar scriitoarea aia nu scrie absolut deloc fain.
In concluzie este o carte care nu mi-a placut-o.
A si mai e si faptul ca baiatul, la fel ca si Edward se simte foarte atras de fata dar nu o poate avea deoarece poate sa ii faca rau..... si si atunci cand a salvat-o de ala care vroia sa o violeze dupa bal. Exact ca in Amurg.

#5
stiu stiu.....uneori imi plac anumite carti dar dupa o vreme nu ma mai atrag cu nimika si ma intreb de ce le-am citit sau cum a putut sa imi placa o asemenea carte, chiar sunt de acord cu tine dar nu trebuie sa critici autorul pentru ca fiecare om are un stil de a scrie si oricum multe lucruri care nu s-au intamplat in amurg s-au intamplat in J.V. si invers si mai este si accidentul nu numai balul si pe Bella o vana un alt vampir, Jams iar pe Elena o vaneaza Katherine care este si ea tot un vampir dar vrea altceva de la ea decat vrea Jams de la Bella. Seamana foarte mult cartile.
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#6
Mda, nu aveam ce sa fac si eu sunt cam addicted to vampires, ador chestiile cu si despre vampiri, asa ca, mi-am zis : why not? Am imprumutat prima carte si am citit-o. Nu mai am de unde sa o iau si pe a doua si nu ma indur sa imi dau banii pe ea pt ca nu prea se merita.,
Anyways, o sa comentez doar despre prima carte pt. ca atat am citit. Mi s-a parut , per ansamblu, oarecum Ok dar nu prea geniala sau interesanta. Adica, ce... O alta carte despre vampiri, totusi are unele aspecte acolo care mi se par interesante doar ca nu sunt scrise ca lumea, nu sunt descrise cum trebuie, prea sec, prea lipsit de importantaa... ceea ce mi se pare cam naspa. Se pune accent exact pe ce nu trebuie, asta e iar enervant. Din perspectiva mea, in loc sa se insiste pe unele aspecte necesare, se insista pe exact opusul... As fi vazut sa fie ceva mai intens, ceva putin mai serios. Nu "chestii" aruncate acolo despre vampiri, despre adolescenti... amestecate. Si personajele nu sunt prea bine conturate, nu ma atrag cine stie ce. Ar fi putut fi o carte cu mult mai reusita, datorita ideilor, dar nu este din cauza faptului ca nu e scrisa chiar corespunzator actiunii; parerea mea.
oricum, imi place Damon, Stefan e genul prostanac suferind, or whatever. Elena nu ma atrage cine stie ce, desi mi-a placut caracterul ei; personalitatea puternica, aceea este de admirat. Imi place ideea ca aceaasta seamana cu katherine, parca asa o chema pe tipa. Dar nu mi se pare genial, repet.
Este o carte asa, de consum, cu vampiri. Dar nimic extraordinar, iesit din comun cu un impact din acela, uh-la-la. Pur si simplu inca ceva despre vampiri. Parerea mea ; pt altii poate este geniala. Pe mine nu ma atrage chiar atat de mult. Dar, recunosc, sunt curioasa ce o sa se intample in continuare, asa ca - daca o sa prin de pe undeva, o sa imprumut si celelalte carti si o sa le citesc.

#7
Ideea este ca am cautat pe net si nu este scrisa in secolul 21 cum cred ca stiu multi este scrisa in anul 92 si presupun ca poate fi considerata o carte de moda veche, mie sincer imi place si daca cineva a copiat ceva Twilight a facut-o, scuze pentru fani si eu sunt unul.
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#8
Ba da, serialul se bazeaza pe carti, scrie la inceputul fiecarui episod lucrul asta.
Eu una nu am citit cartile, voiam sa ma apuc de ele, dar nu dau atatia bani pe ele, plus ca nu par a fi cine stie ce( am citit primul capitol online ), limbajul e destul de simplu si evaziv.
Despre serial pot sa zic ca imi place, actiunea decurge frumos, personaje ok si hot =3, ca mai sunt si chestii mai anapoda si putin absurde, asta e, nu e un serial incredibil, dar te captiveaza. Astept sezonul 2 xD

#9
Dorothy....daca nu ai citit cartile atunci taci! Eu am citit si cartile si am vazut si serialele si nu exista nici o legatura intre actiunile din carti si cele din seriale. Mai intai citeste cartile si apoi conmenteaza pe baza unui subiect de care tu in acest moment nu ai habar. Daca te-a deranjat cu ceva comentariul meu da-mi un PM dar eu nu o sa il sterg.
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#10
Elena, nu ma intelege gresit. Stiu foarte bine ca sunt diferente mari intre carti si serial (chiar daca nu le-am citit), eu ma refeream la faptul ca serialul se bazeaza pe cartile alea, este precizat in fiecare episod, chiar daca nu seamana (aproape) deloc. Scenaristii, regizorul, habar nu am de ce, au schimbat ce si cum.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Academia Vampirilor SnowFlake. 7 7.799 15-04-2013, 10:28 PM
Ultimul răspuns: Fear


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)