Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[D.Gray-Man] D.Gray-Man

#1
Acum 2 luni am descoperit un nou anime foarte interesant,D.Gray-Man,este un anime bazat pe fictiune si actiune.
D.Gray-Man urmareste aventura unui baiat de 15 ani,Allen Walker si a prietenilor lui,Lenalee(o pustoaica de numai 15-16 ani),Lavi(18 ani)si Kanda(18 ani).
Ordinul Negru(The Black Order),o organizatie ce transforma oamenii cu abilitati speciale in exorcisti,acestia au cate o inocenta ce ii caracterizeaza si care le da puteri nemaiintalnite.
Exorcistii isi folosesc inocentele doar pentru a distruge akuma(demoni creati de Millennium Earl pentru a distruge inocentele ).
*Allen,un baiat ce a fost parasit la varsta de 7 ani de tatal sau,inainte de a muri s-a transformat in akuma si l-a "blestemat" pe Allen,dandu-i un ochi care ii poate detecta pe akuma.Dupa moartea tatalui sau i s-a alaturat generalului Cross Marian.Cu acesta a stat vreme de 5 ani.
Inocenta lui consta in transformarea bratului stang intr-o arma de distrus akuma.
*Lenalee este o exorcista din China.Parintii ei au fost ucisi de catre akuma cand ea era foarte mica.Ea a asistat fara sa vrea la o actiune care crea exorcisti artificial si a devenit o sursa de teama pentru conducatori.
Dupa ce fratele sau,Komui s-a alaturat Ordinului,sanatatea ei a fost restaurata.
Pe Kanda l-a cunoscut in copilarie,iar pe Allen cand acesta a venit in organizatie.
Lenalee a fost inzestrata cu o inocenta speciala,"cizmele negre"(the dark boots) ce ii ofera minunate abilitati,dar cel mai important,cand e in pricol,cizmele o "inchid" pe Lenalee intr-un cristal ce o protejeaza.
*Lavi,vrea sa devina un Bookman(o persoana care inregistreaza istoria ascunse ale lumii si a fost instruit la o varsta frageda pentru a atinge acest obiectiv),el lucreaza cu Ordinul,pentru a fi aproape de evenimentele cele mai importante.
Arma lui anti-akuma este un ciocan din fier ce se lungeste cand acesta ii cere.Cu ajutorul ciocanului,Lavi desface anumite "sigilii" ale naturii.
*Kanda,un exorcist din Japonia,discipol al generalului Tiedoll.Kanda este primul care l-a cunoscut pe Allen.
Kanda este al doilea exorcist creat artificial,el vede flori lotus plutind deasupra fantomelor,de aceea timpul vietii lui este comparat cu floarea de lotus,cu cat trece timpul petalele vietii lui cad.
"6 iluzii",inocenta sa,este capabila sa dezlantuie mai multe tehnici de iluzie.
Animeul contine 2 sezoane(103 episoade);sezonul 1 cu 51 de episoade,iar al doilea...cu 52
Sper sa va placa daca alegeti sa-l urmariti,merita(mie mi-a placut si imi place
[Imagine: Anime-signature-redone.jpg]
[Imagine: 43272185_764421.gif]

#2
L-am terminat de vizionat tocmai ieri si vreau sa spun ca pentru mine D.Gray Man a fost un mod de viata jumatate de vacanta. Este un anime de-a dreptul stralucit, cu o grafica si o poveste uimitoare care m-a captivat inca de la inceput. Povestea este impartita in doua sezoane, fiecare de cate 50 de episoade(aproape pentru ca sunt in total 103 episoade si impartirea nu este chiar exacta), numai ca cele doua sezone sunt atat de diferite unul de celalalt, am fost pur si simplu uimita.

Primul sezon este minunat, are de toate, mai ales comedie, dar si actiune, drama, mi-au placut enorm povestile de viata pe care le-a continut. M-a impresionat povestea orasului care era prins in aceeasi zi de ceva timp si am indragit-o pe Miranda Lotto inca de la inceput, e atat de funny. Am fost total uimita sa vad cat de puternica a devenit pana la sfarsit si chiar m-am bucur pentru asta. Povestea oraselului cu vrajitoare mi-a smuls cateva lacrimi, povestea gemenelor a fost atat dar atat de trista si frumoasa. Si povestea micutei fete cu globul de cristal a fost trista, mi-a parut rau ca exact dupa ce si-a acceptat soarta, inocenta ei a fost distrusa si sunt sigura ca a suferit cumplit. In mod deosebit mi-au placut povestile exorcistilor, a lui Allen Walker este atat de trista incat nu am incetat sa ma intreb nici pana acum ce anume il face sa fie atat de optimist, in ciuda promisiunii lui fata de maestrul sau, Lenalee iarasi a suferit o groaza, a fost smulsa din casa ei si plasata in Ordin unde a incercat sa fuga inca de la inceput, doar venirea lui Komui oprind-o. Mi-a placut mult cum au imbinat lucrurile astea, povestile lor cu povestile celor care ori au devenit demoni, ori au fost martori la acest lucru. A fost un sezon bun, dar nu atat de bun. Au fost multe faze memorabile precum moartea marsalului, aparitia clanului Noah care sincer m-a surprins putin, oricum din perceptia mea a fost un sezon mai sentimental, nu foarte concentrat pe actiunea in sine ci mai mult pe povestile celor din jurul actiunii si a fost bine, doar ca nu mi-a captat atentia in mod deosebit, aceasta ar fi ideea. Mi-a placut insa si Kuro chan, uitasem de el, cu povestea lui simpatica si amuzamentul acela. Un sezon bun, in fine, dar nu exceptional.

Al doilea sezon a fost cel care m-a determinat sa spun ca anime-ul este de-a dreptul o capodopera. Daca primul nu a avut cine stie ce actiune, al doilea pur si simplu m-a tinut pe marginea scaunului. De la moartea aparenta a lui Allen pana cand a evoluat si a sarit in lupta cu Millennium Earl, inclusiv cu Level 4, pur si simplu nu m-am mai putut opri din vizionat acest anime. M-a uimit forta si incapatanarea lui Allen de a-si recapata inocenta, s-a luptat cu sine si cu demonii sai pentru a reusi sa se contopeasca cu inocenta si pentru a sari in ajutorul prietenilor sai, dar si pentru a salva sufletele demonilor. In momentul in care s-a luptat, pe jumatate mort si fara inocenta, cu acel level 3 si si-a recapatat inocenta, am fost atat de fericita si de multumita de ideea pe care au mers producatorii incat l-am declarat capodopera. \"My right hand is for humans and my left hand is for akumas!\" - pur si simplu mi-au dat lacrimile aproape la faza asta. Allen a suferit cred ca mai mult decat ei toti, mai ales din cauza acelui ochi care-l obliga sa observe sufletele demonilor si care-l face sa planga cam mereu, insa chiar si asa niciodata nu a incetat sa-si doreasca sa salveze atat oamenii importanti pentru el, cat si sufletele nefericitilor. Am fost profund impresionata de hotararea lui de a merge mai departe cu orice pret. Alt personaj care de asemenea m-a impresionat a fost Lenalee care aproape ca si-a dat viata pentru a lupta cu acel level 3. Incapatanarea ei de a renunta chiar si cand era in mod sigur aproape de moarte m-a inspirat. Felul cum si-a dorit sa creada cu disperare in faptul ca Allen este viu si cum s-a agatat de asta m-a facut s-o plac si mai mult decat inainte, am fost de-a dreptul incantata si prinsa de ea. Lavi, de asemenea, m-a impresionat in mod placut. Pe langa faptul ca am fost total incantata de aparenta lui si de personalitatea zapacita care m-a facut sa rad la tot pasul (mai ales la fazele alea cu Bookman) , felul cum si-a depasit statutul de Bookman, implicandu-se in salvarea prietenilor lui si atasandu-se de oameni desi ii era intr-un fel interzis acest lucru pur si simplu m-a facut sa-mi doresc sa traiesc o asemenea legatura puternica cum au ei. Kanda este in primul rand hot, apoi super simpatic si raaaau, mi-a placut extraordinar de mult felul cum lupta si felul cum se impingea intotdeauna peste limita, dorind sa se depaseasca, am fost pur si simplu impresionata. Ultima parte, luptele din arca cu clanul Noah, felul cum s-au protejat unii pe altii, prietenia dintre ei care a iesit la iveala mai mult decat oricand m-au captivat foarte mult, am fost atat de atasata de anime-ul asta datorita acestui sezon. Pana si lupta ultima, felul cum au colaborat, Lenalee si Allen, mi-au placut enorm, eram asa de energica incat topaiam pe acolo, incurajandu-i de parca m-ar fi putut auzi. Sa nu uit de faza cand Allen a inceput sa cante la pian pentru a opri arca. Doamne, ce incantata am fost, mi-a placut mult si melodia! Superba idee, de-al face pe el Noah, doamne a fost extraordinar sincer. Pentru mine, asa cum am mai spus, acest anime a fost un total mod de viata si va continua sa fie chiar daca l-am terminat de vizionat.

Coloana sonora este extraordinara, sunt total atasata de toate melodiile pe care le ascult in fiecare zi, Doubt and Trust mi se pare de-a dreptul minunat, dar si ultimele endinguri au fost atat de dulci. Grafica extraordinara, personajele sunt foarte bine construite si conturate, nici nu pot avea preferati, pentru mine Allen, Lavi, Lenalee, marsalii, Kanda, Kuro, Miranda, Mari, toti, sunt preferatii mei, pur si simplu fiecare a avut personalitatea construita asa cum ar fi trebuit si sunt foarte incantata ca s-au axat pe fiecare, nu doar pe un singur personaj principal, sunt sigura ca nu mi-ar fi placut atat de mult daca ar fi fost cazul. Am numai cuvinte de lauda, imi pare foarte rau ca nu l-au continuat, ar fi avut un mare fan aici. Il recomand cu caldura tuturor celor care sunt fani anime, D.Grat Man is a must!
[center][Imagine: sunsetsig.png][/center]

[center] My Anime List[/center]

#3
Pot spune fericita ca am urmarit si acest anime si n-a fost o pierdere. Debutul anime-ului a fost potrivit, lasandu-te sa te acomodezi cu povestea. Personajele apar treptat, incepand cu protagonistul, si sunt prezentate intr-o aura de mister, urmand sa fie revelate pe parcurs. Personajul meu preferat este Lavi. Inteligent si relaxat, deschis si glumet, te pune intr-o dilema - secretul peticului de pe ochi. Banuiesc ca o sa fie unul din lucrurile de pe lista "100 de lucruri de facut inainte de a muri". Ma consuma aceasta intrebare... Cat despre manga -nu pot sa fac pur si simplu abstractie - mi se pare mie sau a devneit putin cam incurcata? Sunt destul de confuza, poate si pentru ca nu am citit-o in intregime, m-am bazat pe faptul ca am vazut anime-ul pana acolo si ca anumite parti deveneau plictisitoare... Trecutul lui Kanda mi s-a parut intr-adevar trist, il compatimesc. Si pe Allen de asemenea. Lenalee mi s-a parut un personaj cliseic. Toti pareau sa manifeste o oarecare atractie fata de ea, iar brusc devenea enervanta intervenind in tot felul de situatii nepotrivite. Miranda mi-a placut mai mult cu tot cu personalitatea ei anxioasa. Si Tyki un personaj destul de ciudat, cu dubla lui personalitate... in special cand a fost invins la poker de Allen.

#4
Beautiful. One of the best I may say! Awesome storyline, filled up with comic scenes, drama, fighting and a very powerfull amount of epic characters! It has all that you may want from an anime, as good graphics, epic soundtrack, beautiful ending/ opening, strong characters, awesome lines and I'll never forgive their armours/ clothes. I may say that this is one of the TVshows that made my childhood. I was almost laughing my ass off while watching it. It was some years ago but I remember carefully it's epicness. Should watch it one more time.
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#5
Un alt anime asupra caruia obsesez. Mi se pare atat de bine organizat si pus in scena. Absolut nimic la el nu este la intamplare. Totul are un scop, are un motiv. Fiecare actiune, fiecare gand, fiecare cuvant are rostul sau. Si ce imi mai place este faptul ca nimeni nu este bun sau rau, exista mai multe stari de gri. Asta este ce mi se pare cel mai interesant la acest anime. "Cei buni" au luat decizii care sunt condamnabile si pot fi interpretate ca rele si malefice si gresite in timp ce si "cei rai" au luat si au facut lucruri bune. Te lasa masca pur si simplu si tot timpul ai cate ceva nou de invatat si de aflat.
Merita vazut.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)