Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Amintiri dulci-amare

#3
Salut! Ti-am citit povestioara pana acum. Si am sa-ti spun ce cred despre ea. Sper sa nu te superi(incerc doar sa-ti dau cateva sugestii, nu iti vreau raul).
In primul rand reguli de "look" sa spunem asa. Am observat ca pui spatiu inainte si dupa punct, virgula, sau orice semn de ortografie. Chestia e ca spatiu se pune numai dupa ce pui un semn de exclamatie. Si eu am avut problema asta la inceput, dar daca te uiti in orice carte vei putea observa ca regula asta se aplica peste tot. Nici eu nu am observat asta, pana nu mi sa atras atentia.
Greseli de tastare nu prea am vazut.
Creierul meu inferior nu a procesat cuvintele "piele de culoare medie"(daca intelegi ce vreau sa spun). Cum adica piele de culoare medie... parerea mea ca puteai sa spui altfel, culoare caramizie, bronzata, palida, etc. Ai mai avut cateva descrieri din astea, dar din fericire nu multe.
Textul tau e cam simplu, asta inseamna ca e usor de citit, insa trebuie sa ai mare grija ca lumea sa nu adoarma(adica sa nu-i plicitsesti). Actiunea imi pare putin grabita pe alocuri, ca si cum si tu te-ai plictisit. Trebuie sa ai putina rabdare cand scrii. Nu mi-a placut faptul ca ai inceput sa spui numele tuturor din gasca, "cu Sayko , Mya , Karina , Maya , Amalia , Kagome , Kai , Riku , si Hiroto" ca si cum ar fi avut o lista cu persoane, putea sa specife cateva. Putea sa intrebe si Aiko de o anumita persoana sau nu stiu, vezi tu. Cand ai inceput sa mai insiri odata sirul de nume, pe cuvant ca am sarit peste el fara sa vreau. Oricum cititorul nu avea sa le tina minte pe toate. Incearca sa te bazezi pe personajele cu care ai treaba. Daca un personaj va aparea mai incolo vei putea sa-l descrii atunci, si sa precizezi ca a fost la plimbare cu ceilalti in prima zi de scoala, asta daca are vreo importanta. Chestia de baza e ca faci varza din creierele nostre, cel putin al meu si nu poate omul sa tina minte toate numele, cu atat mai putin descrierile(creirul uman nu poate retine prea multe informatii deodata, mai ales daca nu poate crea legaturi intre subiect si actiune). Descrierile pentru ca sunt unele dupa altele, parca isi pierd stralucirea. Incearca sa te bazezi si pe trasaturile morale(era glumet, vorbea mult, avea un chip prietenos, era infricosator, era balbait, intelegi tu) de asta insistam sa prezinti personajele fiecare la vremea lor. Nu prea am vazut descrieri ale peisajelor, sau a atmosferei(se simtea emotia inceperii unui nou an scolar, toata lumea era nelinistita, fericita, am dat un exemplu).
Sunt curioasa care va fi actiunea pe viitor pentru ca inceputul e linistit.
In anumite locuri se vede ca ai talent care striga in tine, dar nu stii inca cum sa-l exprimi 100%. Incearca sa citesti mai mult, iar dupa ce termini de scris un capitol, nu-l posta imediat. Revin-o dupa cateva ore sau o zi, si revezi povestea. Recomandat e sa il revezi de cel putin 2 ori inainte sa postezi. Toate astea doar ca sa ai o poveste cat mai de alitate, din toate punctele de vedere.
Daca totusi nu te-ai suparat prea tare sunt dispusa sa te ajut daca vrei si daca pot. Dai add pe mess, daca vrei(pana si cea mai buna prietena a mea a spus ca critic prea dur uneori, dar sa stii ca nu o fac din rautate, nu putem sa ajungem mai buni de uni singuri, in cel mai bun caz ar fi un progres foarte, foarte lent).
Hai ca m-am cam lungit cu vorba din nou, astept next-ul sa vad ce se mai intampla
See ya.
Beware!!! IceCat it's always coming back!!!
Povestea mea>> Nu-mi poti lua si ultima suflare
[Imagine: button.png]



Răspunsuri în acest subiect
Amintiri dulci-amare - de Trioxide chocolate.Û© - 09-06-2010, 08:22 PM
RE: Amintiri dulci-amare [ fan fic. ] . - de IceCat - 15-06-2010, 04:36 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Amintiri din viitor Prevented :D 9 6.571 17-11-2013, 02:55 AM
Ultimul răspuns: Prevented :D
  Jurnalul unei fete pierdute in amintiri Hinata-san 3 3.207 13-10-2013, 12:26 AM
Ultimul răspuns: Mathilde
  In dulci stiluri CyBeR 5 4.424 23-08-2012, 02:20 PM
Ultimul răspuns: CyBeR
  Minciuni dulci Noesis 28 17.819 09-02-2012, 09:42 PM
Ultimul răspuns: Yaku-chin
  Tu ai cheia cufarului cu amintiri tacotaline 1 2.216 28-01-2012, 04:28 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Lacrimi amare pierdute in timp Sign of hell 3 4.631 16-12-2011, 04:51 AM
Ultimul răspuns: Diz
  Amintiri pierdute Hasamy lost vampire 20 10.622 11-12-2011, 11:55 AM
Ultimul răspuns: Addeh
  Amintiri prafuite mady 16 9.217 18-07-2011, 10:01 AM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  Amintiri prăfuite Teh 14 8.492 08-07-2010, 04:11 PM
Ultimul răspuns: Summer
  Amintiri... yaoi maniac 1 2.456 20-06-2010, 05:02 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)