Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestii scrise in momente de curata nebunie

#12
Careless Whisper

Aş vrea să plâng, dar lacrimile mi-au secat de mult. Aş vrea să te strâng, dar tu nu mai eşti acolo de mult. Aş vrea să mai dansam, însă nu pe acea melodie din nou şi din nou. Ai spus că vom avea timp să le facem pe toate. Ai mintit şi m-ai ranit.

I feel so unsure, as I take your hand and lead you to the dance floor.

Ai auzit melodia începând să cânte în boxe şi zâmbind ai întins mâna să mă inviti la dans. Tu erai sigur, eu eram cea care se temea. Ceva îmi spunea să nu o fac, să nu îţi accept invitatia, dar am ignorat sentimentul şi am facut-o. Am acceptat invitatia ta şi am zburat amândoi pe ringul de dans.

As the music dies, something in your eyes calls to mind the silver screen and all its sad good-byes.

Şi inimă mi-a înghetat auzind versurile. Şi sentimentul s-a accentuat ţipându-mi în cap să plec şi să te iau cu mine, dar l-am ignorat şi am continuat să mă învârt ţinută în bratele tale puternice care promiteau eternitatea. Însă acum îmi dau seama că au mintit. Cum ai putut să mă minti?

I`m never gonna dance again, guilty feet have got no rhythm. Though it`s easy to pretend I know you`re not a fool. Should`ve known better than to cheat a friend and waste the chance that I`ve been given so I`m never gonna dance again, the way I`ve danced with you.

Şi refrenul avea un avertisment mut ascuns printre rânduri, dar nu l-am ascultat preferând să vad timpul nostru în acesta, nu ultimatumul pe care soarta ni-l oferea.Tu zâmbeai sfidând-o şi o faceai cu bună credinţă, invitând-o parcă să încerce să ne despartă. Nu ştiam asta în acea clipă, crezând ca o naivă că zâmbetul tau îmi este destinat mie. Cât de mult m-am înşelat...

Time can never mend the careless whispers of a good friend. To the heart and mind, ignorance is kind, there`s no comfort in the truth. Pain is all you`ll find.

Şi parcă soarta îmi şoptea să las momentul să treacă, să nu caut adevarul pentru că mă va durea şi am ascultat ca o fată bună ce eram şi în loc să îi pun capat am continuat să dansez visând la o eternitate alaturi de tine.

Never without your love...

Da, niciodată nu voi renunta la dragostea ta.

Tonight the music seems so loud. I wish that we can lose this crowd. Maybe it`d better this way. We`d hurt each other with the things we`d want to say.

Nu simteam, nici unul dintre noi, durerea celui care cânta melodia. Nu m-am gândit nici o clipă la sensul ascuns al versurilor pentru că eram în al noualea cer şi nu vedeam altceva decât chipul persoanei iubite. Şi nu am trait clipă, am uitat.

We could have been so good together. We could have lived this dance forever. But no one`s gonna dance with me. Please stay.

Nu mai conta ce încercau îngeri să îmi spună. La sfârşit am cazut în aceeaşi capcană ca şi tine şi am uitat de noi... am uitat de mine crezând în: „fericiti până la adânci batrâneti”.

Now, that you`ve gone, what I did so wrong? That you had to leave me alone.

Pe aceste ultime versuri ne-am oprit. S-a terminat dansul nostru şi ai plecat promiţându-mi că ne vom vedea mâine, dar undeva în inima mea ştiam. Ştiam că acela a fost ultimul nostru dans.Numai că de abia a doua zi mi-am dat seama de sensul ascuns al versurilor, de durerea cântaretului şi alaturi de durerea lui am adaugat-o pe a mea. Şi tot ce auzeam era acea melodie şi tot ce vedeam era dansul nostru. Ultimul dans.

Mă trezesc din melancolia ce pusese din nou stapânire pe mine. Simt nevoia să te întreb ceva doar pentru a distruge liniştea din încapere.
- „Careless Whisper”, îţi aminteşti de această melodie, dragoste? Este singurul lucru ce îmi trece prin minte să întreb.Nici un raspuns, dar de altfel nici nu mă aştept să îmi raspundă. Cum ar putea când este în comă de trei luni? Îmi simt inima micşorându-se de câte ori mă gândesc la ultima noastră noapte împreună. Cine ştia ce avea să se întâmple la numai câteva ore de când ne-am despartit? Cine avea să ştie că acea melodie va fi ultima noastră melodie pe care vom dansa?Nu pot să nu mă întreb care dintre noi doi este cel mai blestemat. Eu care nu pot să trec peste şi să uit acea noapte nenorocita sau tu care eşti inconştient, neştiind de nimic din ceea ce se întâmplă în jurul tau.Stând aici, pe acest scaun lângă patul tau de spital aud versurile acelea afurisite şi retraiesc pentru a nu ştiu câta oară ultimul nostru dans.

We could have been so good together. We could have lived this dance forever. Now that you`re gone, what I did so wrong, that you had to leave me alone?

Aceste versuri îmi rasună în cap aducându-mi aminte de cât de crudă este soarta, de cât de putin înseamnă o clipă, un moment de iubire, o falsă eternitate în fata adevaratului timp.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Chestii scrise in momente de curata nebunie - de BloodyInnocence - 28-11-2011, 04:33 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)