Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: De ce nu lasati comentarii?
eu las
24.32%
9 24.32%
probabil o sa`ti las alta data
21.62%
8 21.62%
mi`e lene
54.05%
20 54.05%
Total 37 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Uita de tot si aventureaza-te cu mine

#4
Cum am promis, sunt aici. Nu am cine ştie ce comentarii să fac, dar sunt câteva lucruri pe care trebuie să ţi le zic.

Citat:Si totusi... cum poate gandi aceasta femeie ca pot renunta la placerile mele. Suntem atat de diferite, si totusi... nu inteleg cum de suntem rude.

Aici sunt două lucruri care mă deranjează. După şi totuşi puteai să pui virgulă şi era mai bine. În al doilea rând, cuvintele subliniate formează o repetiţie puţintel cam deranjantă, ca să spun aşa.

"d`astea" – Nu cred că este prea potrivit pentru un fic. Mai frumos ar fi sunat din acestea.

Citat:Acum "scumpa" mea mama este o acoolista, dar asta ma lasa in ceata totala, este ea mereu beata, dar lucreaza la o firma ca secretara.

Cam fără noimă. Puteai să o formulezi altfel, ca de exemplu: Acum, "scumpa" mea mamă, este depedentă de alcool şi este beată tot timpul, în ciuda faptului că lucrează la o firmă ca secretară.
Sună mai bine, în opinia mea.

Citat:Imi inchid ochii si incep sa visez, dar o voce necunoscuta ma trezeste din visare.

În loc de "visare" mergea "starea de reverie", e mai bine pentru că eviţi repetiţia.

Astea au fost unele dintre greşelile pe care le-am reperat. Acum , să trecem la cea de-a doua parte, ca să zic aşa.

Naraţiunea este bunicică, dar foloseşti unele cuvinte care nu se potrivesc prea bine în sfera compurerilor. Un exemplu ar fi : 'emo kids' . Aici puteai să scri copii emo şi suna mai...românesc.
Dialogul este şi el bun şi nu prea am ce comenta. Nu este în excess şi acest lucru mă bucură.
Descrierea... Hm...aceasta nu mi-a plăcut. Dragă, ai pierdut juma din ea pe şosea? : )) . Puteai să descri într-un mod mai amplu sentimentele fetei şi să povesteşti mai mult cum arată diferitele locuri prin care s-a plimbat fata [ al cărei nume nu ni l-ai spus ] . Într-o poveste, prin descriere trebuie să-i faci pe cititori să simtă fiecare lucru care îl păţeşte personajul respectiv. Ăsta ar trebui să fie scopul fiecărui scriitor.
La puntuaţie am văzut mici scăpări şi pui uneori punct în locul semnului întrebării. Şi câteva virguliţe mai lipsesc, dar se rezolvă.
Până acum, la capitolul originalitate stai destul de bine. Nu am găsit ceva care putea să dea a neoriginal. În continuare, totul depinde de tine şi de imaginaţia ta.
Timpurile... Of...of... O problemuţă destul de măricică. Ai scris la prezent, apoi te-ai trecut pe perfect compus şi apoi pe prezent. Alege un timp în care vrei să scrii şi continuă cu ăla. Poţi folosi prezentul sau trecutul [ perfect simplu, perfect compus etc.] .
Încă nu ai un limbaj foarte literar. Adică, felul tău de a scrie se potriveşte cu felul de a vorbi în viaţa de zi cu zi. Încearcă să fi profundă când scrii, să stârneşti sentimente. Un lucru care te poate ajuta în acest mod este cititul. Citeşte orice fel de cărţi sau ficuri şi aşa o să îţi dezvolţi vocabularul şi felul de a scrie.
Cam atât am de zis. Te pricepi destul de bine la suspans şi chiar m-ai făcut puţin curios cu privire la planul fetei.

Baftă ş sper să compui un capitol pe măsura aşteptărlor.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.





Răspunsuri în acest subiect
RE: Uita de tot si aventureaza-te cu mine - de Me†al. - 25-04-2010, 12:00 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Un zambet ce nu se uita niciodata ¿ Misterious Girl ¿ 11 9.133 12-09-2010, 08:30 PM
Ultimul răspuns: ▌▒ Zยzzααα ▒▌
  Tradarea doare dar o poti uita! akadella 5 4.032 24-08-2010, 01:46 PM
Ultimul răspuns: Paradox 。◕‿◕。


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)