Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Zuzu si Pookie .

#1
Deci . Este primul meu duel , si il tin cu Pookie , sotul meu , la Fan Fic .

Perioada de postare a lucrarilor: De azi , 2 februarie , pana pe data de 8 februarie .

Perioada votarii: Incepe imediat ce Pookie posteaza lucrarile si tine pana pe 8 februarie .

Tema: Moartea .

Votarea: Va rog , ca daca votati sa nu spuneti ceva de genu : ` ` Ador lucrarea Y pentru ca este misto :X:X:X:X:pupicpupicpupicpupic ` ` . Sa se voteze pe note , si fara sutimi gen : 5.50 sau 9.23 , e.t.c.

Lucrarile: Operele noastre de arta [ ce prostie -.- ] vor fi postate ambele de Pookie , vrem sa fie anonime , adica nu vrem sa se voteze prin prietenii si alte chestii .

____________________________________

Bafta Pookie , si data viitoare eu aleg tema grr , da fie clar !
[Imagine: Jun0xCa.png]

#2
Aşa ^^ După lupte seculare am terminat şi noi de scris 15


1
Bate la uşă sau pleacă !

***

Hă? Prima dată să ştii să te porţi cu cei din jur, şi după să ceri respect.
Ştiţi ce se zice, nu?
Vrei respect? Prima dată repectă- i pe cei din jurul tău şi după ai dreptul la pretenţii, dar ce mai pretenţii.
Vrei faimă şi bani, îţi doreşti tot ce este mai bun, dar după te plictiseşti de ele cât ai zice " Peşte ".

Fără folos, o prostie. Vorbesc despre niştel ucruri inevitabile mie, fără ele simt că aş putea muri, dar cred că aş scăpa lumea de o povară ca mine.

Că tot veni vorba, ce este moartea?

Un moment ce va veni o dată şi o dată?
O clipă când vei vedea doar negru în faţa ochilor, sau doar un sentiment de frică şi înspaimântare care nu te lasă să trăieşti în linişte?

Ha! Moartea! O prostie mai mare ca toate. Cine este ea, de are voie să aleagă momentul decisiv pentru noi?
Este doar o damă cu un văl de amărăciune pe ochi, şi cu o coasă mare în mână, sau poate este o lumină orbitoare ce îşi face doar treaba .

Mă gândesc la ea, ca la o prietenă de mult pierdută, ca la o amică ce mereu îmi stă la dispoziţie.
Ce ironie. Moartea să îţi fie prietenă. Ce bine ar fi să ai voie să faci orice, atâta timp când şti că dama supremă îţi este de partea ta .

Se zice că dacă vrei în mod deosebit un anumit lucru, acel ceva se va împlini, dar oare când?
Când deja aşa zisa damă a virtuţii va veni şi va opri timpul în loc? Sau când vei ajunge poate într- un scaun cu rotile?

Îmi pun întrebări fără răspuns şi iar uit de noţiunea timpului, ce gânduri fără înţeles şi fără noimă.
Cu cât mă gândeam mai mult la această ispită a întunericului, cu atât uitam că trebuie să plec.

Dar unde să plec? Nici eu nu ştiu. Vreau să mi- o scot din cap pe această umbră a viitorului, dar tot ce reuşesc este să îmi arunc privirea spre o vază, spre o vază din ceramică pe care scria o propoziţie care nu cred că o voi folosi cândva, dar cine ştie?

Mă aşez cu oare cum urmă de ezitare pe canapeaua din piele negră şi închid ochii.
Clipesc rapid şi mă aplec către telefonul de pe noptiera prăfuiută.

Formez un număr de telefon şi aştept să mi se răspundă.
Mă ridic uşor şi mă îndrept spre acea vază.
Cu toate acestea aveam o vagă bănuială, dar nu ştiam de ce.

Acea persoană îmi răspunde cu un" Alo! " plictisit.
Când am vrut să îi răspund aud uşa din spatele meu cum se deschide.

Mă întorc şi îmi cade mobilul din mână.
Văd doar o siluetă subţire şi transparentă.
Rămân uimită şi mă dau cu un pas în spate.
Acea persoană se apropie de mine.

Încet, încet îi văd chipul.
Un chip palid, ochi negri ca smoala încinsă, o gură mică şi nişte gene lungi.
Era frumoasă, era o ea.
În faţa mea se afla o doamnă elegantă şi înaltă.
Aceasta se uita cu o privire ucigătoare la mine, şi îmi spune cu o răceală în voce de parcă nu ar avea sentimente:

- Gata. Hai cu mine.
- Unde?
- Nu te fă că nu ştii.
-Chiar nu ÅŸtiu.


După această propoziţie această damă mă ia de mână şi mă sileşte să mă mişc.
Furioasă mă retrag şi ţip:

- Cine eÅŸti !?

Dar răspunsul ei mă facu să încep să temur, să îmi fie frică, să simt cum sângele mi se urcă la cap şi cum Pământul începe să se mişte sub picioarele mele.
Un răspuns realmente ce schimbă totul, un cuvânt ce m- a făcut să scot un ţipăt asurzitor.

- Moartea.

Cu toate astea simţeam frica cum se răspândeşte în tot corpul meu, dar adunându- mă spun:


- Bate la uşă sau pleacă !

Aceasta se uită năucită la mine, şi îmi dă o palmă.
Cât putea să doară acea palmă, dar nu am zis nimic.
AÅŸa zisa Moarte s- a evaporat.
Am rămas singură în mica mea cameră, şi mă uitam tot la acea vază.

Iau acel obiect în mână şi în el văd un bilet.
Scot cu grijă biletul şi citesc:

Văd că ai citit ce scrie, frumos.
De data asta ai scăpat, dar data viitoare nu vei mai avea acelaşi noroc.
Totul de învârte în jurul meu, şi numai al meu, nu uita asta.
Şi de acum să ştii deviza mea: Bate la uşă sau pleacă !
Văd că ţi- a fost de folos.

Cu drag încântătoarea ta prietenă,
Moartea.


***

Totul fusese doar un vis pentru tânăra fată, dar mereu va crede că a fost realitate şi nu cele din urmă că Moartea a vizitat- o.
Dar toată lumea poate avea astfel de vise. Cine ştie? Poate se va trezi la realitate mai repede decât credem.
Poate va realiza că Moartea este decât în imaginaţia ei, dar totuşi ea există.

Moartea .




2
A fost doar un vis


Nebunie



Simt cum inima- mi vrea să cedeze. Sângeli- mi încetineşte, iar venele- mi devin uscate. Suflarea- mi este rece, iar ochii mi se inchid .
Mă scufund intr- un abis demonic. Liniştea mă înnebuneşte. Albul îmi invadează mintea cu fiecare secundă care trece. Îmi invadeaza trupul pentru a- mi fura şi ultima secundă de viaţa. Pentru a- mi fura sufletul şi ultima suflare ...


Oare acesta e momentul ?


Acesta este sfârăşitul meu ? Să pier şi toţi cei dragi mie să mă învaleasca cu ţărână şi apoi să mă uite că şi cum nu aş fi existat. Să- mi ştearga din memorie amintirea- mi. Să fiu singur în această pustietate. Să- mi văd trupul îmbracat în mătase intr- un sicriu şi sufletul dansând undeva prin cimitir e chinuitor. Îţi vine să urli cănd vezi că persoanele cu care ai stat o viaţă, sub acelaşi acoperiş nu varsă vreo lacrimă la mormântul tău. Nimănui nu- i pasă de salcâmul ce creşte lângă mine. De aş mai putea plange ...

De aÅŸ putea ...


De aş putea sa- mi iau ramas bun. Să o mai mângăi încă o dată şi să pot să o iubesc din nou doar în felul meu. Să- i mai văd o dată chipul şi zâmbetul. De aş putea să văd cât m- a iubit şi să văd că nu mă va uita niciodată. Să ştiu că este în siguranţă şi că nimeni nu va mai îndrazni să- i facă vreun rău, dar nu toate visele pot deveni realitate.

Vreau să ...


Vreau să simt ce am simţit cândva. Să- mi simt durerea- n palme şi să simt frigul de afară. Să- i simt atingerile fine şi să o simt pe ea. Vreau să ma trezesc mâine dimineaţă şi să spun :

A fost doar un vis.
[Imagine: Hm757.png]





#3
Well , sunt si eu aici . . .

Prima lucrare : Mi se pare draguta dar mi se pare ca se cam abate cateodata de la subiect . Parca e si copilaroasa pentru ca vine moartea sa o viziteze . . .dar ce m-a bucurat cel mai mult e ca , capitolul a fost lung . A descris mai mult aceasta " dama" , si imi place cum a descris-o . Titlul mi s-a parut cam simplut .

A doua lucrare : Scurt , cam scurtut . Cam simplut , si ceva , stiu si eu . . . obisnuit . Mi-a placut cum ai descris sentimentele "mortului" [ : )) ] , iar totul se spulbera , fiind doar un vis . . . Chiar daca nu sunt experta , cred ca se putea si mai bine ^^ .

En fin , votul meu merge la prima lucrare . Bafta in continuare . : ]
I always gather everybody's attention.



[Imagine: snsdside2.gif]

#4
Sunt prima? Aşa se pare. Ambele lucrări mi-au plăcut la fel de mult dar din păcate trebuie să aleg doar una. Well hai să începem.

1. Mi-a plăcut foarte mult ideea. A fost chiar interesantă. Descrierea a fost prezentă în cantităţi acceptabile dar mai merge puţină după părerea mea. Dar e bine şi aşa. Greşeli de tastare parcă am văzut una dar nu mai ştiu pe unde şi nu am chef să mă uit după ea. Naraţiunea mi-a plăcut şi ea. Acţiunea nu mi s-a părut grabită, deci e bine până aici. Ce m-a deranjat a fost că pui space după cratimă. După şi înaintea cratimei nu se pune space. AM mai văzut că pui space înaintea semnului exclamării. Se pune doar după. Nu ştiu de ce dar parca lucrarea asta îmi aduce aminte de un episod din Fenomene stranii. So, acum nota. Cred că îţi dau un... 10. Felicitări!

2. Well şi lucrarea ta a fost la fel de bună. Nu prea ştiu cu ce să încep, dar, hai că încep cu descrierea care a fost prezentă dar nu în cantităţi foarte mari. Sincer aş mai fi vrut mai multă descriere şi ştiu că puteai mai mult. Sunt sigură chiar. Well cu descrierea cred că am terminat. Naraţiunea a fost şi ea bună, acţiunea nu mi s-a părut grabita şi dialogul nu a existat. Greşeli de tastare am văzut pe undeva dar cum am zis mai sus nu mă duc să le caut deşi, aş putea pentru că e un capitol ca să zic aşa, mic. Am văzut acelaşi space după cratime ca la prima lucrare şi space înaintea semnului întrebării care nu trebuia să existe. Ceea ce nu mi-a plăcut e mărimea capitolului. Puteai să îş faci puţin mai lung cu ajutorul descrierii. Oricum, a fost frumoasă lucrarea. Acum nota. Sper să nu te superi pe mine dar îţi dau un 9.

Bun. Deci votul meu merge spre Prima lucrare. Nu ştiu a cui sunt lucrările dar sper ca niciuna să nu se supere pe mine. So, v-am pupat şi vă doresc în continuare mult succes! pupic
[Imagine: EnvYQ.png]

#5
Let's see, let's see ^^.
Tema duelului nu mi s-a părut chiar super interesantă, însă decât " Orice" tot e mai bine.21
Prima lucrare: Titlul. A fost... pe măsură? Dap. S-a potrivit cu ceea ce ai scris şi nici nu cred că ţi-a fost prea greu să-l alegi. Conţinutul trebuie să recunosc că mi-a plăcut. Deşi, nu ştiu, am simţit o oarecare ruptură între începutul one shot-ului şi restul. Când am citit faza cu "moartea, prietena mea" voiam să mă las, gândindu-mă la un clişeu, însă felul în care ai prezentat m-ai departe ideea a fost briliant. Modul în care ai trecut de la o acţiune la alta şi propoziţia " Vreau să mi- o scot din cap pe această umbră a viitorului, dar tot ce reuşesc este să îmi arunc privirea spre o vază, spre o vază din ceramică pe care scria o propoziţie care nu cred că o voi folosi cândva, dar cine ştie?" a fost pur şi simplu genial. O da, ai avut şi nişte greşeli: niştel ucruri şi dar totuşi [ ori pui dar, ori pui totuşi]. Mă rog, eu nu critic o lucrare după greşelile de tastare sau estetică, ideea contează. Şi pot spune că modul în care ţi-ai expus părerea personală despre moarte a fost bună. Congratz ^^
A doua lucrare: Titlul. Cam sec >^<. Însă s-a potrivit cu ceea ce ai scris, aşa că nui bai. Modul în care ai vorbit despre moarte nu a fost cine ştie ce, adică nu ştiu, cred ca majoritatea persoanelor ar fi spus ceea ce ai tu acolo. Mă bucur că nu ai greşeli de tastare and stuff, însă după cum am mai zis, nu după asta apreciez o lucrare. Chiar îmi pare rău, însă nu m-a atras. ^^'
So, votul meu merge către prima lucrare.
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#6
Hei , am trecut si eu pe la duelul vostruu [ mai ales cu zarva facuta de Scorpiiiiie ? ]


1. Bate la uşă sau pleacă !

- In primul rand , au fost destule greseli de exprimare 29[ dau doar un exemplu ] :

" Vorbesc despre niştel ucruri - niste lucruri inevitabile mie - inevitabile pentru mine, fără ele simt că aş putea muri, dar cred - * cuvantul asta nu-si are rostul că aş scăpa lumea de o povară ca mine. "


- " Îmi pun întrebări fără răspuns şi iar uit de noţiunea timpului, ce gânduri fără înţeles şi fără noimă. " ... ce pot spune , ai mare dreptate ! Te contrazici in fic singura , fara vre-un sens 22 :

" Ha! Moartea! O prostie mai mare ca toate. Cine este ea, de are voie să aleagă momentul decisiv pentru noi? "

Daca acestea sunt intrebari retorice [ alteceva nu sunt ], in incercarea ta de a sfida moartea , atunci de ce le dai raspunsuri ?? :


" Este doar o damă cu un văl de amărăciune pe ochi, şi cu o coasă mare în mână, sau poate este o lumină orbitoare ce îşi face doar treaba .

Mă gândesc la ea, ca la o prietenă de mult pierdută, ca la o amică ce mereu îmi stă la dispoziţie.
Ce ironie. Moartea să îţi fie prietenă. Ce bine ar fi să ai voie să faci orice, atâta timp când şti că dama supremă îţi este de partea ta . "


Spui ca moartea e ceva banal , dar apoi ii atribui calitati si valori care o fac speciala. Cum vine asta , ma rog ? 23


- Sunt destule de criticat si la felul tau de a scrie [ folosesti cuvinte si expresii care nu doar ca nu atrag cititorul , dar pe mine personal ma indeparteaza ... si alte greseli , nu mai are rost sa le enumar ].

Sa fiu sincera , e un fic ok. Insa doar atat. Nu are nimic care sa-l faca mai deosebit , sau macar foarte bun. Nu ai aceea descriere bogata in epitete care te ajuta uneori sa atragi atentia , si in incercarea ta de a creea un fic cu asa-zisele " intrebari retorice " [ fic-uri care de altfel sunt foarte apreciate daca stii sa le compui ] , ai esuat , dand raspunsuri contradictorii.

Destul de slab ...

Nota : 6




2. A fost doar un vis

- " Pentru a- mi fura sufletul ÅŸi ultima suflare ... " - cam asemanatoare cuvintele , mai atenta pe viitor

- " Să pier şi toţi cei dragi mie să mă învaleasca - învelească cu ţărână şi apoi să mă uite că - ca şi cum nu aş fi existat "

- Si ai multe repetitii ale verbelor : a vrea , a putea , etc. , dar din fericire nu este ceva foarte suparator pentru ureche. Si ideea e draguta.

Se poate si mai bine , dar e frumos si asa xD

Nota : 8


Votul meu merge la a doua lucrare !



#7
Votul meu merge la a doua lucrare.

Prima lucrare.
Poate suna aiurea dar nu ai luat in serios moartea pe cat de mult m-as fi asteptat eu. Sentimentele care ar trebui sa ti le trezeasca atunci cand cuvantul ala iti apare in fata, de nedescris.
E o lucrare lunga dar nu asta conteaza. Nu asta ma intereseaza.
Nu imi transimte emotii, nici una. Parca ai fi mai presus decat ea, asa ai descris asta.
Nu imi place cum ai despartit lucrarea in atatea mici paragrafe, urasc asta la orice lucrare. Cand o citesc, ma refer la lucrare parca ma injosesc. Nu imi place. Ii dau 5.

A doua lucrare.
Mult, mult mai frumos. Am simtit durerea si frica acelei persoane. I-am simtit temerile si dorintele. Asta nu doar pentru ca tu le-ai descris ci pentru ca au fost scrise sa fie simtite.
Te-ai ajutat de multe figuri de stil, foarte potrivite. E un mod banal de a descrie si totusi atat de reusit daca stii cum sa il folosesti.
Lucrarea asta are ceva ce imi place, un ceva si tot in acelasi timp. De aceea votul meu merge catre ea.

Mult succes in continuare ambelor fete.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#8
Ocup locul ca sa stiti ca aici voi lasa eu comentariul,dar pe care il voi lasa maine deoarece acum sunt foarte obosita .Voi da maine un edit si promit sa fiu cat se poate de sincera!
Edit
deci prima lucrare ma atras mai mult , imi place foarte mult cum i-ai dat viata personajului "moartea" la asta ma gandeam si eu , felul cum ai descris-o si cand am vazut am ramas placut suprinsa ..."aici ma gandesc ca poate gandim un pic la fel"
Descrierea ..aici sunt tristaa,stiu ca puteai mult mai mult,amandoua puteati ,nu stiu daca am citit altceva creeat de voi , dar din ceea ce ati scris reiese ca voi puteti mult mai mult daca va da-ti silinta .
Lucrarea a doua este ceva simplu dar totodata special ,gandurile "protagonistului" ma atras cel mai tare , nu am inteles foarte bine ,cu exactitate dar lasa o dara de mister .
Cum am spus mai sus prea putina descriere ..voi puteti si stiu asta ,capitolele sunnt c-am scurte ..
deci eu nu va dau 10 nimanui, poate ca eu nu as fi putut face mai bine decat voi , poate daca as fi scris eu totul ar fi avut o "culoare" janica .
Va dau asa : prima lucrare = 9
a doua lucrare tot un 9
dar vreau pe viitor daca m=ai duelati sa vad niste lucrari mai profunde , m-ai detaliate
C-am atat fetelor daca va deranjat ceva in comentariul meu Pm si se rezolva
Succes in continuare!
Bay-Bay!

Votul meu merge catre lucrarea NR I

#9
Bună fetelor! Păi, iată că am trecut şi eu pe la duelul vostru. Să vedem:

Prima lucrare

Lungă, într-adevăr lunga spre deosebire de a doua, însă, nu asta contează pentru mine. Da, a fost lungă, însă nu mi-a transmis niciun sentiment. Sunt doar nişte cuvinte ce trec pe l;ângă mine fără să mă atingă. Lucrarea asta mi s-a părut destul de copilăroasa. Adica, ai descris Moartea, însă sentimentele fetei...eu nu am simţit nimic. Nu am simţit frica personajului.
Ideea, şi ea destul de copilăroasă. Îmi place, într-o anumită măsură, însă nu mă mulţumeşte şi... ai cam multicele greşeli de tastare...

A doua lucrare

Da, asta chiar mi-a plăcut. Ai descris atât de bine sentimentele personajului. Da, această lucrare m-a făcut să simt ceea ce simţea şi personajul. Ai reuşit să mă faci să mă trnspun în pielea sa. Greşeli de tastare nu am văzut niciuna. Ceea ce mi-a plăcut cel mai mult a fost sfârşitul. Nu-mi pot explica nici eu de ce, însă mă atrage. Lucrarea asta îmi place, chiar foarte mult

Deci... după cum e evident, votul meu merge către a doua lucrare.

Succes ambelor concurente!
[Imagine: o7k7f6.jpg]

Parfumul iubirii... -> Comm? 55
Wild Love[+18] -> Comm please 71

#10
După lungi insistenţe si tăcăneli sunt aici 65
Vroiam să dau măine dar dacă nu se poate, nu se poate T_T"

Părerea mea e aşa:
Amândoua puteaţi să vă faceti lucrarea mult mai frumoasă, amplă si puteaţi să transmiteţi mult mai mult printre rânduri. Ştiu că nu m-am exprimat bine, sorry >.> Ştiu că amândouă aţi muncit pentru acest duel, dar cred că v-aţi grăbit ca să terminaţi asta mai repede drept urmare nu aţi fost atente la unele detalii, puteţi să faceţi fraze mai ample, să nu va repetaţi atât. În concluzie v-aţi- grăbit şi parcă nu mi-aţi transmis mare lucru.
Tema a fost bunicică si după părerea mea aveaţi şanse să faceţi totul mult mai bine. Anyway.. ceea ce mi-a plăcut la lucrări:
Prima: Ideea mi s-a părut chiar bună, deşi dacă ai fi descris sentimentele personajului ar fo fost mult mai bine, asta ar fi dat o notă de mister lucrări tale.Nu am simţit aproape nimic, deşi a fost interesant. 8
A doua: Aici ai descris totul chiar bine.. dar mi se pare că tputeai face totul mai bine, te-ai cam repetat şi mie nu mi-a transmis mare lucru. Totuşi a fost ceva acoloşi nota mea e 9

Ştiu ca comul meu nu prea are logică si probabil am aberat, dar e greu să faci ceva in graba. Felicitări ambelor concurente.. votul meu merge lucrarea numărul 2 ^_^"




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Kira / Vero / Freaky VS. Zuzu / Scorpia / Salata Daria v2 6 5.009 03-05-2011, 09:26 PM
Ultimul răspuns: Tan
  Zuzu si Aggie. Daria v2 9 5.651 03-05-2011, 09:26 PM
Ultimul răspuns: Tan
  Zuzu si Rose . Daria v2 10 7.521 17-02-2011, 01:59 AM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Pookie vs. Snowweh KarinaD 5 3.991 11-02-2011, 11:03 PM
Ultimul răspuns: KarinaD


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)