Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Zuzu si Pookie .

#11
Prima lucrare:
pe aici pe colo abatuta de la continut/subiect si destul de copilaroasa 39... vroiam sa simt ceva in acelas timp ce citesc... apreciez efortu 3

A doua lucrare:
foarte frumos descrise sentimentele pentru cateva clipe chiar m-am simtit in pielea personajului 105

Votu meu merge la a doua lucrare.
[Imagine: futuro_tuto_by_spisun-d34qcvm.png][Imagine: siggy.php?id=22597]<- click

#12
Yeeey! Am ajuns prima de la coadă -.- . Anyway, păstrez locul ca să nu fiu mai întârziată de atât[deşi nu cred că e posibil ._.]

Edit:

Prima lucrare: Îmi place, îmi place firul poveştii îmi place cum e povestită, e plină de procedee artistice şi ai un mod original de a o aşeza în pagină, frumos.
Am găsit şi câteva greşeli, şi anume :
Ce bine ar fi să ai voie să faci orice, atâta timp cât ştii că dama supremă îţi este de partea ta .
Mă aşez cu o oarecare urmă de ezitare pe canapeaua din piele negră [aşa mi se pare corect, şi mi se pare că sună mai bine]
Scuză-mă dacă te-a mai corectat cineva din acelaşi punct de vedere, dar nu am citit toate comentariile.

A doua lucrare:Este mai scurtă în comparaţie cu prima, dar mi se pare dimensiunea potrivită, nu este atât de scurtă, cum am văzut că s-a spus în comentariile anterioare. E simplistă, dar simplitatea o face...diferită. Tu ai avut doar monolog interior şi stil indirect liber [dacă nu mă înşel] şi de aceea pare atât de diferită de cealaltă lucrare. Dar nu am simţit lipsa dialogului.Şi aici am găsit două greşeli:
Sângele-mi încetineşte, iar venele- mi devin uscate.
...şi toţi cei dragi mie să mă învelească cu ţărână[învelească mi se pare mai corect decât invălească, şi ai şi cacofonie acolo.] La fel, îmi cer scuze dacă ai mai fost corectată din acelaşi punct de vedere.

M-a atras mai mult prima lucrare, poate pentru că mi-a plăcut mai mult povestea106. Anyway, succes amândurora şi fie ca cea mai bună să câştige şi ca cea mai puţin bună să nu se supere, şi să continue să scrie. *hugs*

Xoxo, Ang.:bye:
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#13
Ok, dau edit dupa ce termin de citit. Sunt atat de intarziata 21
Of, doamne in ce incurcatura ma puneti, fetelor. Dar trebuie sa o fac si pe asta.

Prima lucrare: Imi place, a avut mai mult decat tot ce ii trebuie. Mi-a placut. Naratiunea a fost buna, dialogul nu a fost sec, iar descrierea sentimentelor mi-a placut, dar totusi, nu stiu parca tot ii lipsete ceva. Am vazut si cateva greseli de tastare. Asezarea in pagina mi-a placut si ca au fost diacritice, a fost mai usor de citit. Mi-a placut ideea.
Nota mea e: 9

A doua lucrare: A fost trista, adanca. Ma impresionat povestea. Dar a fost cam scurta. Naratiunea a fost asa si asa, dialog nu ai avut, dar nici nu trebuia, iar descrierea mi-a placut. Iti exteriorizezi bine sentimentele. Lucrarea e buna, dar nu stiu nu are acel ceva care sa ma atraga, nu e stilul meu.

Nota mea e:8

Deci cred ca se deduce ca votez cu prima lucrare.
[Imagine: j5atg3.png]


#14
Well, eu aici, eu dat edit, eu comentat ^^

Prima lucrare: Ei bine, a fost destul de lungă spre deosebire de cealaltă, dar mi s-a părut [ prea] copilăroasă. Înţeleg ce ai vrut tu să scrii dar nu prea ţi-a ieşit ^^ Nu am simţit mai nimic când am citit-o şi în unele părţi ai cam deviat de la ce trebuia tu întradevăr să scrii. Nu îmi place cum ai despărţit lucrarea. Paragraf cu paragraf. Ce înseamnă aia ? Ar fi arătat mai bine dacă nu ai fi lăsat acele spaţii. En fîn notă mea ar fi 6.

A două lucrare: Titlul nu mi s-a părut cine ştie ce, dar spre deosebire de conţinut mi-a plăcut mai mult decât cealaltă. A avut acel ceva ce m-a făcut chiar să o citesc de două ori ^^ Este scurtă, întradevăr, dar nu asta contează pentru mine. Mi-a transmis durerea, tristeţea, frică ? lui când rostea fiecare cuvânt. En fîn, mi-a plăcut mult mai mult decât cealaltă.

Deci va daţi seamă că votul meu merge la lucrarea numărul doi ^^

Scuzele mele că nu am făcut un coment mai 'explicit' dar mă aşteaptă un episod din Dexter, şi deja numai am răbdare ^^

punct.

#15
Åži eu pe aici. : ))
1. Omg o.O'. Ce mai one-shot! : > Mie-mi place destul de mult cum ai descris. Naraţiunea a fost şi ea prezentă, iar dialogul deloc sec. Eu cred că ar fi trebuit ca acel " peşte " şi " alo " să le fi scris cu literă mică, dar este bine şi aşa ^^.
ÃŽÅ£i dau 10.

2. Hmmm, asta a fost cam scurtă ~ dar descrierea a fost prezentă, ceea ce e bine ^^. Dialog nu ai avut [ : - w ], iar naraţiunea nu prea a existat ; )), iar titlul a fost cam sec.
Aaaaa , şi nu mai ştiu ce să mai spun [ nu vreau să încep să comentez ca la Fotm = )) ].
ÃŽn concluzie nota mea este 8.

Se subînţelege că votul meu merge spre prima lucrare.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#16
Măi, nu ştiu cum să încep, cum să continui, dar o să o fac aşa, pe sărite, dar tot o să ajung la ceea ce vă interesează, votul. :]]

Prima:
"Este doar o damă cu un văl de amărăciune pe ochi" - ai început aşa frumos şi ai continuat clişeic, comun. Coasă? Bine, coasă. Dar foloseşte metafore. Lumină? Bine, lumină. Dar referă-te la ea subtil.
Deci era un vis. Bine, ai scăpat cu ideea asta fiindcă în vise se poate întâmpla orice. Când fac un rezumat mi se pare ciudată şi aiurea întâlnirea dintre ele. But, este un vis. Gata, tac.
"Mă aşez cu oare cum urmă" - Hă? Cred că voiai să spui "Cu o oarecare urmă", că altfel nu ştiu ce vroiai tu să zici acolo. :]]

A doua:
Destul de tristă. Mă rog, asta e şi ideea. :]]
"a- mi" ; "să- i" - Fără spaţiu. "a-mi" ; "să-i". E inestetic. Serios.
Ideea, eh, "A fost doar un vis" e comună. Îmi place cum ai început, se vede că modul de expunere e naraţiunea, descriere nu prea e, dialog nici atât.

Niciuna m-a atras. Ultima pare o confesare, a doua un jurnal. Bine, trebuie să votez. Prima.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#17
O sa scriu pe scurt deoarece nu prea am timp:

Prima lucrare:
Asezarea in pagina nu prea imi place. Toata lumea foloseste acest stil rasfirat si fara cusur.
Titlul mi se pare foarte Ok, pot sa spun ca imi place.
Ideea chiar mi-a placut. L-a inceput am crezut ca o sa vorbesti doar despre moarte ca si definitie, dar m-am inselat.
Descrierea a fost cam putina, dar vorbele de la inceput si sfârșitul a fost perfect, poate chiar mai frumoase decat ma asteptam.

A doua lucrare:
Asezarea a fost foarte frumoasa.
Titlul nu pot sa spun ca m-a impresionat, foarte comun.
Ideea nu pot sa spun ca a fot brilianta, ceva foarte usor de realizat.
Descrierea a fost prezenta, dar lectura a fost atat de scurta incat nu s-a simtit tot.

Votez prima lucrare

#18
Buun am venit si eu cu un comentariu la acest duel.
Mi s-a parut foarte interesanta tema ... insa nu v-ati dat foarte bine silinta sa va concentrati asupra temei. Sa incepem o depuricare mai amanuntita ^^ Nu sunt marea exeprta ... dar imi dau cu parerea

Prima lucrare:
Titlul- simplu dar interesant, "Bate la uşă sau pleacă !" Starneste curiozitatea, insa dupa ce incepi sa citesti nu ti se mai pare asa de interesant xD
Descrierea- destul de bine, dar era loc si de mai bine
Naratiune/Actiune- buna ... nu am ce zice
Dialog ... a fost putin, dar iti dau mai mult decat la lucrarea a doua
Greseli de tastare/gramatica- Nu am vazut asta e bine
Implicarea in tema- ai cam aberat uneori -.-"
Nota lucarii tale este 8

A doua lucrare:
Titlul- Scurt si la obiect -.-"
Descrierea- a fost destul de bine
Naratiune/Actiune- la fel ca la cealalta xD
Dialog ... nu ai avut ... au fost doar acele intrebari retorice
Greseli de tastare/gramatica- nu am vazut si de asemenea e bine O.o
Implicarea in tema- a fost mai bine
Nota lucrarii este 9

Ca sa mentionez pentru ambele lucrari. Nici una nu prea a avut legatura cu tema ... dar in fine ... data viitoare alegeti o tema la care sa va puteti adapta ...
Alte lucruri nu am de spus ... a fost ok. Si sincer apreciez mai mult ca sunt anonime ^^

Deci votul meu se duce la lucrarea a doua ... Felicitari amandurora au fost frumoase ... dar asta cred eu ... si numai parerea mea.
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]

#19
I`m here^^

Prima lucrare.

Cum s.a mai zis autorul a cam deviat de la subiect, dar nu mult^^, asa ca nu avem de ce sa ii scoatem ochii atat -_-'. Titlul chiar mi.a placut foarte mult, are o urma de mister, si cred ca altul mai bun nu gasea autorul^^. Mi.a placut faptul ca este mai multa, iar partea in care s.a zis ca este copilaroasa mie mi s.a parut ca o face mai speciala^^'. Au fost si destule greselute de tastare^^', anyway eu ii dau un 9, deoare ce nu mi.a transmis multe sentimente.

A doua lucrare.

Frumoasa! Chiar foarte frumoasa! Intradevar a fost mai scurta decat prima lucrare, dar this is it!
Trebuie sa recunosc ca, citind.o am simtit si eu sentimentele personajelor, chiar m.a captivat^^.Greseli de tastare nu am vazut, 39, nici nu cred ca au fost. Oricum aceasta lucrare m.a captivat de.a dreptul, chiar imi place. Nota mea este 10, felicitari!

Votul meu merge catre a doua lucrare^^
E destul de ciudat cum găseşti înţelesuri în lucruri la care nu te gândeai că te vei uita vreodată. Ca în show-urile TV, udne adevărul iese întotdeauna la iveală, fiind una din regulile fundamentale ale timpului. Şi când iese la iveală, te poate elibera sau poate pune capăt tuturor lucrurilor pentru care ai luptat. Un alt fel în care adevărul iese la suprafaţă e atunci când te aştepţi cel mai puţin ca asta să se întâmple sau când, fără a spune un cuvânt, tot este cusut cu aţă albă. Dar cel mai rău lucru pe care îl poate face adevărul? Să îl spui şi să nu te elibereze, ci să te încarcereze la loc, pentru totdeauna.

(ME): --->> "I am the new GOD of the new World ... because I am youre GOD ... give me CANDY!!! ... or I will KILL you ... you ... you pice of SHIT! ... <<hehe>>"


<<"KIRA”
We are the “KIRA”
My name is “KIRA”
Even your “KIRA”>>

Will you be eating that cake?...say what you want, but I will be taking the cake.
We will be removed. All because of that Chicken-shit President… No, far from Chicken-shit, less than Chicken-shit president.
He's a genius!!.....I'll still have to kill him though...
I just can’t sit any other way than this. If I sit the way other people do, my reasoning ability drops by 40%.
If you cannot win at the game, if you cannot solve the puzzle, you are just a loser.

#20
Buna, am ajuns si eu pe aici pentru ca m-a anuntat si pe mine Scorpiiiiiie ? . Mersi. Hai sa trecem la treaba:
Prima lucrare: este destul de dragutza, este descriere multa dar se merge prea mult pe langa subiect. A fost...cum sa spun... ideea a fost cam "imatura", adica vine moartea la o fata, cu fata ei amenintatoare, fata ii spune propozitia aceea si moartea pleaca...prea banal.

Nota: 7 [asta cu ingaduinta]

A doua lucrare: chiar mi-a placut, desi a fost putin cam scurta. A fost la obiect, cu descriere bunicica dar naratiunea [cel putin mie] mi s-a parut foarte frumoasa.

Nota: 9 [asta prin rotunjire pentru ca nu avem voie cu sutimi]
Deci se subintelege ca votul meu merge la a doua lucrare.

Mult succes amandurora! sa ma anuntati si pe mine va rog cine a castigat smile
[Imagine: Lawliet.gif]

Cioco mania :pls: ^_^



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Kira / Vero / Freaky VS. Zuzu / Scorpia / Salata Daria v2 6 5.009 03-05-2011, 09:26 PM
Ultimul răspuns: Tan
  Zuzu si Aggie. Daria v2 9 5.651 03-05-2011, 09:26 PM
Ultimul răspuns: Tan
  Zuzu si Rose . Daria v2 10 7.521 17-02-2011, 01:59 AM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Pookie vs. Snowweh KarinaD 5 3.991 11-02-2011, 11:03 PM
Ultimul răspuns: KarinaD


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)