Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Zuzu si Pookie .

#21
well dears, dupa atatea insistente din partea ambelor autoare in sfarsit am ajuns si eu pe-aici si iata ca dupa ce am citit las si un comm^^


Prima lucrare - a fost draguta, mi-a placut dar am vazut niste greseli de tastare care nu prea mi-au placut, si mi se pare ca am vazut si una sau doua de exprimare.
Descriere a fost destula, dar desi a fost in cantitati maricele pe mine aproape ca nici nu m-a atins. Nu am simtit mai nimic din descriere, nu mi-a trezit niciun sentiment.
Nu insinuez ca nu a fost frumoasa sau ceva de genul, insa mi-ar fi placut sa fie mai emotiva.
Si de asemenea m-au mai deranjat niste detalii despre poveste in sine, insa de acest aspect nu o sa ma leg.
P.S. nu aici19

Nota mea pentru aceasta lucrare este -9.


A doua lucrare- well, aceasta a fost ceva mai reusita decat prima, cred eu.
Desi a fost mai scurta, nu cantitatea conteaza, ci calitatea^^. Aici nu am vazut nicio greseala de tastare, insa ce-i drept ca am fost mult prea prinsa in detalii stilistice pentru a fi atenta la greselile de tastare, exprimare sau gramatica -.-`
Aici am putut simti sinceritatea, dorinta, aluziile... Chiar mi-a placut cum a decurs totul, insa ce m-ar fi bucurat si mai mult... sa fi fost cu adevarat un vis, dar a fost bine si perspectiva autoareai, aceea ca irealismul celor descrise sa fie doar o aluzie^^.
Pai, cam atat am avut de zis, si...
aaa da, stati... nu plecati21

Nota mea pentru aceasta lucrare este 10.

aa da, votul meu merge catre __ a doua lucrare__5

pai, sper sa nu se supere niciuna dintre autoare pe mine, insa asta este parerea mea...
oricum dears, ambele lucrari au fost inspirate, si cel mai mult mi-a placut tema: "moartea".
Felicitari ambelor autoare^^
*bYe*hug *hugZ*

#22
Am trecut şi eu pe aici ca să pot să dau un sfat ceva, aşa că am citit lucrările şi...

Prima!
Ei bine... Nu începi niciodată din prima o expunere, fie ea o compunere pentru un duel sau o compunere pentru şcoală. Nu începi cu "hă" pentru că dă o notă de... nepăsare, de neglijenţă.
Titlul... să zicem că se potriveşte, dar parcă nu îmi inspiră ceva anume, doar... existenţa a ceva.
Idea în sine: e uşor originală dar nu mi-a transmis nimic. Bate la uşă sau pleacă... Îţi spun eu sigur că de se întâmplă să bată totuşi nu va aştepta să îi răspunzi ci îşi va deschide singură uşa.
În restul ei, idea mă deranjează. E haotic prezentată şi nu transmite nici un fel de sentiment înălţător sau care măcar să te ducă cu gândul spre ceva măreţ. Am citit-o şi atât.
Părerea mea: meh, se poate şi mai bine.
Ai greşeli de tastare şi concepţie. Figurile de stil sunt aproape inexistente...
Şi încă un lucru: nu mai lăsa spaţiu între cuvinte aşa
"adunându-mă", "spunându-mi" toate astea se scriu fără spaţiul acela ciudat între ele.
Estetica lasă de dorit şi la una şi la cealaltă.
Ar mai fi de spus la lucrarea asta, dar cred că s-au ocupat ceilalţi de aspecte din astea.
Nota mea: 6

A doua!
Aceeaşi poveste ca şi la prima cu spaţiul între cratimă şi restul cuvântului şi în ce priveşte estetica. Fie v-aţi înţeles să scrieţi aşa, fie nu ştiti să scrieţi.
Însă, această poveste, deşi nu e originală, atrage mai mult, pare lucrată mai mult. Se vede că s-a pus suflet în ea iar eu apreciez acest lucru.
Tot mai ai de lucrat, asta e clar, dar... parcă ai mai mult succes decât cealaltă concurentă.
Ai câteva greşeli de tastare dar merg... aşa cum merg şi la cealaltă.
ÃŽmi place...per total.
Nota mea: 8

Vreau să vă spun un lucru: renunţaţi pentru numele lui Dumnezeu să scrieţi un text şi să îl încadraţi în mijlocul paginii. Nu numai că arată urât, pentru că numai la poezii se face aşa, dar nu dă bine. Nu pare mai mult şi nici nu ajută la citit. Pe mine cel puţin mă enervează scrisul aşa...

Votul meu merge la a doua lucrare.
Succes în continuare!
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]

#23
Am venit si eu aici, fiindca mi se pare o tema interesanta.

Prima: Imi place mult lucrarea. M-a captivat. E stilul meu. Naratiunea e buna, descrierea imi place, actiunea e dinamica, imi place. Chiar imi place mult ideea. Greseli de tastare, am vazut cateva, dar mici si neinsemnate.

A doua: E destul de bunicica, dar e prea scurta si e prea trista, nu imi prea plac lucrarile triste. Descrierea exista, e foarte buna, dar e prea trista lucrarea in sine, nu prea imi place. Naratiunea a fost cat de cat ok, am vazut doua trei greseli de tastare.

So, cum se subintelege, votez cu prima lucrare.
[Imagine: SHINee20.gif]

#24
Mie nu-mi place niciuna în mod deosebit, chiar sunt multe greşeli (de diverse tipuri).
Lucrarea numărul 1:
Textul e lung şi chiar m-am plictisit. Titlul e, într-adevăr atractiv, dar restul lasă de dorit.
Îmi displace aspectul, mai exact, aşezarea. De asemenea, nu era nevoie de acele "***" între titlu şi text. Pe viitor, nu le mai folosi.
Am observat mai multe greşeli, printre care "atâta timp când şti". În primul rând e "ştii", apoi cred că voiai să spui "cât", nu "când".
Alt exemplu e "scria o propoziţie care nu cred că o voi folosi". Cred/sper că vrei să spui "pe care".
Am observat şi că schimbi timpurile verbale complet aiurea. Dacă ai început cu prezentul continuă cu el, nu trece la imperfect, apoi perfect compus, apoi iar prezent. Sună urât. Foloseşti prea des adjectivele pronominale demonstrative.
Trecând de aceste "detalii" să intru şi eu în subiect! Ai tratat totul foarte sec. Ăsta e cuvântul cel mai potrivit: sec. Puteai face mult mai mult.
Când am citit primele pasaje, am avut impresia că parcurg versurile unei melodii rap.
Hă? Prima dată să ştii să te porţi cu cei din jur, şi după să ceri respect.
Ştiţi ce se zice, nu?
Vrei respect? Prima dată repectă- i pe cei din jurul tău şi după ai dreptul la pretenţii, dar ce mai pretenţii.
Repeţi. E aceeaşi idee formulată de două ori şi nici nu te oboseşti să foloseşti alţi termeni cât să pară că ai făcut-o pentru a accentua ideea.
Per total, eşti undeva la mijloc. Nu e nici proastă (am văzut muuult mai rele), dar nici impresionant nu a fost. Dacă ar fi să dau o notă cred că ţi-aş da 7.
Lucrarea numărul 2:
Titlul e complet neinspirat. Nu atrage, nu transmite nimic, nu te pune pe gânduri, abia dacă are vreo legătură cu textul. Se vede că nu prea ţi-ai bătut capul cu el. Dacă nu ar fi acel ultim pasaj...
Oricum, să ştii că titlul e foarte important pentru un text. El reprezintă primul contact cu cititorul.
Am stabilit că titlul e prost, textul, pe de altă parte reprezintă o lectură plăcută. Nu excelentă, plăcută: o descriere vizibil superioară. Deşi ideea nu este atât de interesantă ca aceea a primei lucrări, aceasta e mai bine conturată, mai frumos zugrăvită.
Am văzut şi aici greşeli de tastare, dar numai atât (nu m-am uitat prea atent şi oricum nu mai scotocesc după ele). Ţi-aş da un 8,5.
ÃŽn concluzie, votul meu merge spre a doua lucrare.

#25
Heyhug Vin si eu cam tarziu dar trebuie sa dau un vot21
Prima lucrare: Este diferita, in sensul bun al cuvantului. Adica faptul ca este mai copilaroasa o face sa para exact pe gustul unui copil, poate asta dovedeste ca cel ce a scris-o inca mai are aura aceea de copli. Imi place, sa fiu sincera... Am vazut cateva greseli, dar sunt minore, eu mai mult ma axez pe continutul povestii. Deci Moartea? Ai descris-o foarte bine, ca si cum ar fi o simpla femeie, iar asta imi spune ca nu ti-e teama de nimic, inclusiv de moarte. Felicitari10
A doua lucrare: Este prea scurta tinand cont ca aici are loc un duel. Ai descris foarte bine sentimentele, dar atentie! Ai descris prea mult, putea sa incerci sa mai "tai" din fraze, unele sunt prea lungi. In rst, a fost bine. Felicitari si tie.hug
Ei bine fetelor, ambele ati facut lucrari extraordinare si minunate, insa intotdeauna exista cineva pe primul loc. Votez pentru prima lucrarepupic

#26
All right, am venit şi eu cum la urmă să spun ce au zis şi cei de deasupra mea. Îmi pare rău că nu voi comenta prea mult dar nu-mi place să repet (îmi place defapt, dar acum mă gândesc la ceva...)

Prima lucrare. E ok, nu-mi place deloc aşezarea în pagină. Sunt sigură că ar fi mult mai bine dacă ar fi normal, nu centrat. Nu prea am găsit figuri de stil, este cam simplu. Mai lungă decât cealaltă, se vede că ai stat puţin mai mult la ea.
A doua lucrare. Este mai bine din punctul meu de vedere, chiar dacă e mai scurtă, mă atrage limbajul puţin mai elevat. Eh, ce să fac dacă am o slăbiciune pentru figurile de stil.
Pentru păreri mai dezvoltate citiţi din nou ce au scris candy_cane şi Reveuse, sunt de acord cu ele.

Votul meu merge spre... *sunet de tobe* a doua lucrare.
Părerea mea este că amândouă mai aveţi de lucrat mai ales la asect.
That's it. Succes amândurora.
Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]


#27
Well, am ajuns si eu aici. Voi comenta fiecare lucrare in parte:

Prima lucrare: Este buna, imi place. Naratiunea e destul de buna, descrierea e prezenta, dialogul imi place, iar greseli am vazut cateva de tastare. Ai abordat bine tema pot spune:

A doua lucrare: Este si ea buna. Descrierea e multa, poate chiar prea multa, si a devenit plictisitor la un moment dat sa citesc atata descriere, iar naratiunea este aproape inexistenta. Am vazut si pe aici cateva greseli de tastare.

In final, eu votez cu prima lucrare.

#28
Hello! Am trecut si eu aici pentru ca m-a rugat Pookie 5. Sa vedem...
Prima lucrare - Poate din cauza ca e mai lunga decat a 2-a compunere, are si mai multe greseli. Nu vreau sa ma repet si sa zic acelasi lucru care l-au zis si ceilalti. Ai avut cateva paragrafe chiar dragute, dar parca ai lungit prea tare. Nu am nimic cu stilul tau copilaros, fiecare scriu cum vrea, dar nu ai descris foarte bine sentimentele...

A doua lucrare - Primul paragraf e frumos, figurile de stil 105. Imi plac [ figurile 71 ]. Desi titlul e... sec, continutul e chiar dragut. E o ideea mai intalnita decat la prima lucrare, dar e descrisa mai bine.
Da, si eu ca si AlerimXD, daca vreti mai multe detalii citit postul lui Reveuse, pentru ca si eu sunt de acord cu ea. 71

Sa nu uit, nu mai dau note, pentru ca oricum ar fi a 2-a e cu un punct mai putin decat a prima...[ dar daca vreti neaparat note, sa zicem 8 pentru prima, 9 pentru a 2-a. 39 ]. So, the second wins my vote.


#29
Prima lucrare:

Se cam abate cateodata de la subiect dar imi place mult. Ai descris mult si frumos. Amuzant, moartea vine sa o viziteze. Asta e original, si mi-a placut.Titlul a fost un pis cam simplu, dar e ok.

A doua lucrare

Nu mi-a placut asa de mult. A fost un pic mai scurt, dar asta nu e important. Ai descris sentimentele unui mort destul de bine. Dar idea nu ma impresionat.

Votul meu merge la Prima lucrare. Bafta in continuare!
[Imagine: 5fcff5ef.gif]

#30
Ok.... deci nu am mai lăsat un comentariu [de vot nici nu mai zic] de foooarte mult timp. -.-
Nu vă aşteptaţi la cine ştie ce critici sau chestii d'astea... să zicem doar că mi-am ieşit din mână.
Prima lucrare
Probabil greşelile ţi le-au evidenţiat ceilalţi. Eu îmi dau doar cu părerea.
Lucrarea mi s-a părut copilăroasă... adică abordată temă într-un fel mai diferit, puţin copilăros dar de-a dreptul drăguţ. Descriere a fost, în mare parte. Te descurci cu modurile de expunere. Exprimarea a fost una lejeră, fără prea multe figuri de stil şi uşor de înţeles.
Per total a fost o lucrare drăguţă.

A doua lucrare
Titlul... uşor banal şi foarte uzual. S-a potrivit cu contextul deci până la urmă ai scos-o bine la capăt. Descrirea a fost... profundă*nu cred că e chiar cuvântul potrivit.* Idee e că la un moment dat chiar m-am oprit să trag o gură de aer în piept ca să mă asigur că nu mor or smth. 21 Exprimarea a fost mai amplă faţă de prima lucrare şi cu mai multe figuri de stil.
Tema ai abordat-o cum ar face orice scriitor. Ai zis aceleaşi lucruri care se zic în toate creaţile pe tema asta, dar ai făcut-o într-un fel frumos în aşa fel încât cititorul chiar dacă ştia toate lucrurile acelea să simtă fiori pe şirea spinării. 4

Votul meu merge spre a doua lucrare .
Felicitări ambelor participante. hug
Life is not about finding yourself, is about creating yourself!

Blog :]
Nebunie in cuvinte! <3



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Kira / Vero / Freaky VS. Zuzu / Scorpia / Salata Daria v2 6 5.009 03-05-2011, 09:26 PM
Ultimul răspuns: Tan
  Zuzu si Aggie. Daria v2 9 5.651 03-05-2011, 09:26 PM
Ultimul răspuns: Tan
  Zuzu si Rose . Daria v2 10 7.521 17-02-2011, 01:59 AM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Pookie vs. Snowweh KarinaD 5 3.991 11-02-2011, 11:03 PM
Ultimul răspuns: KarinaD


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)