Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Uniforma scolara

#51
Citat:Şi eu sunt contra uniformei şcolare. Unii profi (bărbaţi şi bătrâni) vin în costum, dar cei mai tineri în blugi, tricou. Iar femeile se îmbracă altfel în fiecare zi, deci noi de ce să ne îmbrăcăm mereu la fel ?

Pentru ca esti intr-o institutie scolara. Tind sa cred ca profii se imbraca decent, nu vezi o persoana in varsta care sa aiba decolteu sau blugi cu talie joasa asa cum fac majoritatea elevilor.
Asa cum doctorul are halatul lui si masca pe care o poarta in timpul operatiei, asa ar trebui sa purtam si noi uniforma. Nu cred ca v-ar conveni sa vedeti un fir de par in mancarea de la restaurant pentru ca bucatareasa n-a purtat boneta. Consider ca si noi avem o obligatie si ar trebui macar sa incercam sa o respectam, spre binele tuturor.

History. sunt total de acord cu tine.
V-ati uitat o data de la catedra sa vedeti ce haos este in clasa si cat de multe colori sunt? Pe mine ma ia durerea de cap si practic sa ma simt si desconcentrata.

Ar mai fi chestia cu ' etalatul personalitatii ' duuuuudeee .____. cand o sa iei 3 la isto/etc nimeni n-o sa se uite ce bluza porti. Oricum, nu impresioneaza pe nimeni cate moate ai in cap si cat de scurta e bluza, ci mai mult starnesti rasate in jurul nostru ( facut azi cu o colega la ora de sport, neplacut pt saraca fata ). Si poate ca decat sa arate x si y ca vi zilnic cu aceeasi pereche de blugi, mai bine vi cu fusta de la scoala or whatever. Nu se vor face nici diferente intre statuturile sociale.

Sunteti cam razgaiati si putin ingusti la minte daca credeti ca uniforma face rau.

O uniforma decenta, nici prea sobra, nici prea stridenta eu zic ca e ok. Camasa alba, si cravata, macar atat. Arata foarte elegant si chiar hot daca stii sa o pui pe tine la liceu. Sacourile de obicei sunt sumbre, pentru ca la noi se fac cam prost. Cand e cald o fusta neagra in carouri ar fi perfecta. Daca nu, simpla. Si vestele sunt ok, noi aveam veste scurte, foarte ' kul '. Si crede-ti, daca consiliul elevilor s-ar implica, s-ar ajunge ca directoarea sa schimbe chestiile sumbre in ceva ok.
Eu sunt pro, desi n-am avut noroc sa port decat in clasele mici, si doamne, ce mult imi placeau, aveam camasa alba si un fel de rochita neagra pana deasupra genunchilor - sau mai scurta - si arata foarte tare 21
[CENTER]
How terrible it is to love something...
... that death can touch.


[/CENTER]

#52
La noi uniforma constă doar într-o vestă în carouri roşii si albastre cu sigla şcolii. Noi, sincer, nu o purtăm decât atunci când avem ore cu dirigintele. Sincer, nu mă deranjează să port o uniformă, atâta timp cât nu e groaznică, aşa cum erau cele din clasa întai şi a doua. Adica acelea cu cămaşă albă, pantaloni şi un şorţuleţ albastru. Erau absolut oribile! :[
Zic că o cămaşă albă şi o cravată este potrivită ca uniformă a şcolii. 4 Dar, na...o să trebuiască să mă mulţumesc cu vesta. 106
[Imagine: 2z7exb6.png]
Tnx, Tox!<3

Lăv mai femili :]]:
Fiică: Beki
Soţia: ♪ Ąѕђą ♪
Mama Soacră: Tweety
Cumnăţica: Ame

My fic: Hypnose; My drawings; My photos

#53
Well, eu nu port uniforma scolara.Daca-mi aduc bine de-aminte, am purtat in clasa a treia sau a doua, insa doar atunci.Uniforma consta intr'o camasa alba in carouri, cu un sortulet tot albastru, insa noi decideam daca veneam cu pantaloni sau orice altceva.Anyway, mai nou, la noi l-a scoala s-au facut ecusoane si insigne, insa, nimeni nu le mai poarta.Daca nu am insel, doar prima saptamana in care au fost aduse au fost si purtate.Oricum, eu nu as avea nimic impotriva uniformei scolare, atata timp cat ar fi cat de cat cute xD
Time you enjoy wasting, was not wasted.

#54
Eu aş purta cu plăcere genul ăsta de uniforme: http://i54.tinypic.com/sbrdk9.jpg . Bine, poate i-aş mai face câteva modificări...poate două-trei insigne pe sacou. :]]

În clasa întâi şi a doua am avut uniforma aşa: http://i54.tinypic.com/20r2po1.jpg. Era groaznică, iar materialul era foarte prost. Se şifona foarte repede.
Pe urmă, am avut aşa: http://i51.tinypic.com/mh8qh0.jpg. Astea mi-au plăcut. Erau comode şi făcute dintr-un material destul de bun. 4
[Imagine: 2z7exb6.png]
Tnx, Tox!<3

Lăv mai femili :]]:
Fiică: Beki
Soţia: ♪ Ąѕђą ♪
Mama Soacră: Tweety
Cumnăţica: Ame

My fic: Hypnose; My drawings; My photos

#55
Vai, uniformele scolare. Eu aveam din alea cu rochita in patratele si cu sort albastru era un adevarat chin sa o pun si sa o dau jos de pe mine deoarece mereu imi agatam parul in nasturi. Si sa nu mai vorbim ce se intampla la scoala intotdeauna ma "spanzuram" de clanta usi cu sortul. Ce bine imi pare ca am scapat de ele. Dar acum chiar as vrea sa avem uniforme, de preferat di acelea pe care le-a aratat oxigen in prima poza doar ca in loc de grii sa fie culoarea albastru sau verde sau ceva de genul acesta: http://shopping.flu.ro/files/clients/33/...normal.jpg si la baieti pantaloni la dunga si clasica camasa alba la pantofi din partea mea pot sa fie de orice fel.
[center]Timpul trece fara noi cu tot ce a fost
Ramane numai amintirea fara rost
Eu te iubesc cum te-am iubit, tu m-ai uitat
Din clipa in care...ai plecat.
[Imagine: lenand10.png]
http://www.dailymotion.com/video/xcmsqp_...-me_webcam[/center]


#56
Păi, în 1-4 am avut uniforma aia stupidă pe care chiar nu o suportam. Din a 5-a ni s-a schimbat uniforma, purtând blugi închişi la culoare [ neapărat ], cămaşă albă şi cravată [ roşie - fetele, neagră - băieţii ]. Acum, în a 8-a, trebuie să purtăm tot blugi şi cămaşă albă, însă, în loc de cravată avem o bucată dreptunghiulară de material verde strident [ şi deschis *hăăh* ] cu emblema şcolii. Oo, da, cum să uit de sacoul ăla 'minunat' în carouri verzi [ ca şi cravata ] şi negre care e cam mare :]]. Zici că suntem eco, serios acum. O.o Oricum, suntem obligaţi să le purtăm, chiar ne întrebă de ea la intrarea în şcoală.
Şi da, sunt împotriva uniformei deoarece mi se pare o porcărie. Măcar să putem şi noi să ne îmbrăcăm cum vrem că doar nu o să venim ca nişte ... *nu zic cum* ... la şcoală, totuşi.
I'm gonna pick up the pieces and build a Lego house... :cheer:

#57
pai..clasica uniforma din 1-4 se stie, aia noi o purtam pana in clasa a 2-a si dupa numai cand aveam inspectie..in 5-8 am venit cum am dorit noi (decent insa) era voba sa ne faca uniforma, dar nu sa mai facut, iar acu la liceu am uniforma...anu trecut sa facut un nou model ca inainte era un sacou de blugi si cu emblema "MC", e si fiind invechit s-a facut uniforma..alb-negru (mai mult negru..zici ca mergem la inmormantare..dar sincer chiar mergem..la a noastra) e si e formata dintr-o fusta plisata(alb-negru), pantaloni negri la baieti, o vesta tip corset cu snur alb lateral (fete) si la baieti simpla..si cravata cu capu lui Miron Costin..la inceput toti o puratu..aproape toti, dar acu rareori.cand e inspectie..sau daca avem cu diriga.
Sincer eu prefer uniforma, adica acum toti incep sa-si arate hainele si au fite in cap cu ele si ma enerveaza, iar uniforma e chiar draguta... si asa ne deosibim de alte scoli... dar e si partea rea cand chiulesti si nah.. dar mai bine asa ca acu lumea e facuta in mall si in haine scumpe..Da frate sa se bage uniforma, nu am nimic cu ea..atata timp cat elevii aleg modelu (ca la noi..sa organizat o prezentare de modele)
[Imagine: h8v.gif]
 

#58
Hei.. =).. pai.. si eu sunt total contra uniformei.. ca sa intelegeti de ce sa v'o prezint:
1.camasa alba(neaparat lunga -sa nu se ni se vada piele cand ridicam mainile in sus)
2.vesta tip butoi albastra
3.fusta de scotian (model super aiurea) din material care te irita
4.cravata din acelasi material ca si fusta (ceea ce e oribil)
5.o "boneta".. o chestie pleoscaita din acelasi material ca cravata si fusta..>:/

mda.. cam asta e uniforma..
in clasele 1-4 am avut un sarafan tot tip butoi care in a 3-a ne era defapt bluza.. care nu ne lasa sa respiram .. si nici sa luam alt sarafan asemanator nu puteam..ca era facut la comanda speciala.. 22..

in fine.. la inceputul clasei a 5-a comitetul de profesori a hotarat sa puna un panou la parter(langa cabinetul directoarei) pe care sa lipim poze cu uniforma care ne place si pe care o vrem.. si uite asa panoul era plin de poze cu renumitul grup RBD.. 29.. atunci,bineinteles toti eram entuziasmati.. dar.. cand am primit uniforma .. -.-".. toti erau gen "shit!" ..
si..nu e adevarat ca daca este uniforma toti se imbraca la fel..la noi nu e asa cel putin.. cei mai cu "fite" se imbraca tot cum au chef si mai adauga si cravata si ecusonul(sa'i primeasca gardienii)..

insa..cand vin directoarele in control fac ca toti dracii.. se iau de noi alea si daca avem skateri 22..
mie mi s'a scazut un punct la purtare in a 6-a pt k aveam skateri cu un siret de o culoare si altul de alta..
si suparata,m'am plans mamei si ea a intervenit.. >:].. si de'atunci nu se mai ia nimeni de skaterii mei ..cu toate cu unele persoane ma cunosc sub numele de "fata cu sireturi de alte culori"..
yup..^^..pai.. ca sa inchei..

JOS CU UNIFORMELE! >:/ :]]

love,DeZzY <3
all that we've left is the smoke of a gun.

DeZzY <3 LeyNad 108

[;x]

Mm.. am incercat sa fiu normala..dar m'am plictisit..asa ca m'am intors la a fi eu. ^.^

#59
Uniforma scolii mele consta intr-un sacou din blugi cu insigna scolii si atat. Nici pe asta nu-l purtam, cu exceptia inspectiilor sau cand suntem de serviciu pe scoala. In rest sta pe spatarul scaunului. Nimeni nu zice nimic, dar cand vine vorba de ecusoane, toti profii se crizeaza. nici macar nu poti sa-ti iei o cafea de la tonomat fara ecuson (asta daca trece directoarea pe acolo).
So...nu cred ca a purta uniforma e un lucru bun, dar acestea trebuie sa fie practice (adica sa te poti misca in ele) si pe placul elevilor.
[Imagine: robin-1.jpg]

#60
Ei bine, sunt ÅŸi pro ÅŸi contra uniformelor.

De ce pro? Sunt de acord ca în fiecare şcoală să fie câte o uniformă. Poate vi se pare ciudat ^^'. Da' gândiţi-vă oleacă la cei fără posibilităţi financiare care nu-şi pot permite o ţinută diferită în fiecare zi. Unii dintre ei ajung să fie ridicularizaţi de colegi. Apoi, "caprele" acelea care vin în fuste mini şi cu so decolteu' (la mine în şcoală nu am sprecimene din astea :d- zic ca idee). Da' să-şi etaleze naibii "autfiturile" de la tati prin cluburi, acasă, la "mol"-nu la şcoală, unde ar trebui să fie o oarecare decenţă. Aşa că uniforma ar trebui să rezolve cât de cât astfel de probleme. Şi dacă vă gândiţi că toţi veţi arăta la fel... băieţii poate, dar la fete e mai simplu: ele îşi pot accesoriza uniforma cu un eşarfe, cercei & so on. Nu spune nimeni nimic dacă îţi adopţi stilul propriu şi la şcoală.

De ce contra? După ce că uniformele costă uneori o căruţă de bani, la liceu cel puţin nu prea sunt purtate. Profii nu au nicio autoritate asupra elevilor. În plus, uniformele ar trebui să fie şi pe placul elevilor, nu o vestă tâmpită sau mai ştiu eu ce aleasă de director/consiliul şcolii. În Anglia, de exemplu, uniformele sunt foarte faine şi e o adevărată "onoare" să le porţi.

În 1-4, am avut o învăţătoare foarte de treabă. Uniforma era o camăşă/bluză albă de care vrei, un sarafan negru şi o cravată cu dungi şi la fete, şi la băieţi. Iar vara- blugi şi tricouri roşii. În 5-8- libertate totală. Acum rămâne de văzut la liceu... :d.
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)