Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Uniforma scolara

#31
La mine "Uniforma" este compusa dintr-o camasa alba si o cravata rosie -hidoasa, daca ma intrebi pe mine- cu emblema liceului. In rest putem sa purtam ce vrem noi. Putem sa ne lipsim de camasa si sa luam altceva, dar cravata e obligatorie>.>
La baieti e la fel.
Singurele doua zile pe care le ador sunt lunea si vinerea deoarece avem ore usoare si nu trebuie sa purtam cravata oribila. Lunea avem orele asa de usoare ca, zice directorul: " E lunea dupa duminica". Intotdeauna ma face sa chiocotesc fraza asta, iar vinearea sunt si atunci usoare ca, suntem obositi.

In concluzie, imi urasc "uniforma", ma rog, cravata. E absolut hidoasa. Uneori o mai bag pe sub haine, dar daca ma vede profu` de economie zice: "Marina, te rog sa-ti scoti la vedere cravata, doar de aia o porti!" Ah, imi vine sa-i dau cu ceva in cap cand il aud>.>

Deci cred ca se intelege din postul meu ca sunt contra uniformei. Ma rog, daca se poate numi asa21
[Imagine: o7k7f6.jpg]

Parfumul iubirii... -> Comm? 55
Wild Love[+18] -> Comm please 71

#32
Unifoma mea e compusa dintr-o camasa sau bluza alba, pantaloni sau blugi neaparat negri, o vesta neagra si daca vrem ne putem lua cravata pe care o purta clasa noasta cand eram mai mici, o cravata neagra cu inimi si buline portocalii si verzi.
La baieti aceasi poveste.
Pe langa faptul ca toti aratam aproape la fel, uniforma e foarte simpla, nu are pic de culoare, iar daca am avea la haine dungi ai spune ca ne prezentam la inchisoare nu la scoala.
Deci in concluzie reiese faptul ca urasc uniforma si sunt contra ei.

#33
Deci... nu sunt nici pentru uniforma, dar nici impotriva ei...
Uniforma scolii mele nu imi place, deoarece suntem obligati sa avem numai camasa alba, sacou negru ( cu umerii lati) si pantaloni negri drepti ( ii urasc).
Totusi imi place pentru ca ne deosebeste de celelalte persoane de pe strada.
Acum ne- au mai bagat si o cravada rosie , lunga de 1 metru, aproape, cu numele scolii. De parca nu era de- ajuns ecusonul.
E drept ca nu prea am respectat uniforma.. am mai personalizat- o putin, insa cine ar merge imbracat ca la mort pe strada...
Mi-e foameee!!!

#34
Ohh God! Am purtat 4 ani uniforma, nu-mi ajunge?21 Ma mai oblga si acum, dar se pare ca diriginta a uitat de uniforme, deci am scapat anul asta. In clasa intai am purtat acea oribila uniforma in patratele. Cate rupturi a suferit saraca21 Anumea o rupeam ca sa nu o mai port. Ma simteam...jenant in ea. Din clasa a2a pana in a4a am purtat sarafan si cu o maleta rosie grr Si pe asta am urat-o. O purtam mai mult din obligatie si nu-mi statea nici bine. Ei bine, mie mi-ar fi placut ca in clasa a5a sa purtam o fust neagra in carouri albe si cu vesta din aia neagra. Asta este singurul gen de uniforma care imi place, dar multumesc Domnului ca dirigintei nu i s-a aprins din nou "beculetul" si sa ne faca uniforme >.<
[Imagine: Hm757.png]





#35
ehh...intr-antaia am avut uniforma clasica albastra care arata ca de servitoare, apoi am avut alta nasoala. o fusta prea lunga turcoaz cu negru si cu albastru in patratele, vesta acelasi model si SACOU bleumarin! bleah aratam ca drk in ea...

acum nu avem chiar uniforme, dar trebuie sa venim cu bluza/camasa alba de acasa (oricum majoritatea fetelor nuo poarta nici pe asta, cateva - dintre care si eu - care nu vor sa aiba probleme poarta o bluza dragutza si colorata la scoala si peste ea pune camasa alba - desfacuta, evident - si vreo 2 poarta mereu; oricum, la romana - diriga - si la engleza poarta toata lumea pt ca diriga e cearta si ne da tema suplimentara - pasiunea ei - si proffa de engleza - desi e printre profele mele preferate - e singura care face cum zice regulamentul, adik ne pune absenta)

NOTA: OMG ce paranteza mare...

Imi plac totusi uniformele din animeuri si manga, gen Vampire Knight:

[Imagine: vntyukblk02.jpg]

#36
Uniforma scoalara : )) Daa, imi aduc aminte de I-IV cand purtam rochita aceea si sortulet albastru, cu guler alb, toate apretate, dres cu floricele si pampoane mari, albe : )) Cat imi placea uniforma aia 21
Intr-a cincea ne-a facut ecuson, l-am purtat o vreme si apoi, daca nu l-a mai purtat nimeni, eu de ce sa-l port?
Intr-a sasea ne-a pus directoarea sa purtam bluza/camasa/tricou/maleta, orice e alb cu pantaloni negri sau blugi si cravata albastra, lunga, trecand peste buric, cu emblema scolii. E cam groasa si de proasta calitate, cumo bagi la spalat se face scame-scame. La 13 lei ce sa ceri? Cat dai atata face. . .
Intr-a saptea nu prea mai purtam eu uniforma, dar acum intr-a opta suntem nevoiti sa ne imbracam in camasa alba, neaparat camasa, pantalon de orice fel numai nu colorat-curcubeu si cravata.
In principiu, eu sunt pentru uniforma. Am tot citit pe aici cum ca "nu va place sa fiti ca altii, vreti sa fiti diferiti, va exprimati prin felul cum va imbracati" or w/e. Tineti cont totusi ca mergeti la scoala, nu in club and so on. Exista totusi o limita de decenta in ceea ce priveste vestimentatia, la fel cum e in cazul limbajului. Avand toti uniforma sunteti toti imbracati decent, nu e niciunul mai cu mot, cu haine scumpe pe el samd. Pentru ca una e sa vezi ca toti sunt imbraca in camasi albe si pantaloni, si alta e sa le vezi pe fete in maieuri decoltate, fuste scurte, bluze din care parca sar sanii si pantaloni de ti se vede juma' de fund. Deranjeaza la ochi.
Repet, scoala e scoala si ar trebui sa ne comportam adecvat.
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#37
Eu am cea mai "smekera'" uniforma, mah!
Bluza albastru spre negru si/sau un tricou alb-imaculat (dupa cum vrei tu, desigur) cu emblema scolii pe umarul stang pe o culoare bleomaren.

Sunte-ti pentru uniforma sau contra ei?
Sunt cu ea cat timp arata trasnet si iti mai ia si masurie pentru ea.
Pentru diferenta si stil sau egalitate in imbracamintea scolara?
Decat sa te impragi ca o cu*va de la coltul strazii mai bine porti ceva care sa iti faca greata.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#38
Ehh...slava Domnului in clasele primare nu am purtat uniforma.Nici in a cincea,nici a sasea de abia acum,in a 7`a avem nici cravate cu dungi rosii,verzi,negre si albe. -_-" Daca ne mai punea si fuste dupa cum voia diriga initial ma mutam de la scoala.Plus ca au combinat tocmai culorile rosu si verde.....dracu si tamaia.Pe bune.Plus ca nu sunt toate egale la capete. XD Ca sa nu mai zic de faptul ca habar n`am sa fac nod la tampenia aia de cravata.Dar nu ma plang...prea mult.Am dus o viata destul de fericita in 1-4 si acum trebuie sa suport doar spanzuratoarea asta mica cu rosu si verde.[ma obsedeaza combinatia asta cretina >.<]
[Imagine: Urahara_Sig_by_KaitoWatanabe.png]

#39
Nu am purtat uniforma niciodata. Pentru ca nu a trebuit. Si daca trebuia nu cred ca purtam toata uniforma.
Anul asta la liceu aproape ca eram obligati sa purtam dar pana la urma, dupa un vot democratic (gen: NU VREI UNIFORMA PENTRU CA ASA ZICEM NOI!!!!11111111111) desfasurat in clase, s-a renuntat la ele. Au bagat totusi niste ecusoane cu poza, nume, clasa si un numar aleatoriu pe care nu-l intelege nimeni pentru ca nu are nicio logica oricum l-ai lua. Si mai sunt profi retardati care fac scandal daca nu il ai in piept.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#40
Şi eu sunt contra uniformei şcolare. Unii profi (bărbaţi şi bătrâni) vin în costum, dar cei mai tineri în blugi, tricou. Iar femeile se îmbracă altfel în fiecare zi, deci noi de ce să ne îmbrăcăm mereu la fel ?

În clasa I am purtat uniformă, iar spre a IV-a din ce în ce mai puţin, adică blugi şi cămaşă. Apoi, din clasa a Va până acum într-a VIIIa putem veni în pataloni albi, negri, albaştri + blugi şi bluză albă, gri, neagră, albstră, ceea ce mi se pare super.
Nu avem nici ecusoane, doar cravată ar trebui să purtăm, dar arată aiurea la băieţi, nu mai spun la fete, aşa că de când eram noi a Va am renunţat să mai purtăm. Cei de acum de a Va poartă şi au şi cămăşi.
Cred că depinde şi de diriginte şi director.

Anyway..
Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)