Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Uniforma scolara

#61
Contra. Drace de pe clasa I le-am urat . Fuste ca babele si dantela galbena la margini . Parca am fi fost imbracati cu fusta lu buna . Sacoul era cat de cat . Dar, tot il uram . L-am purtat pana pe clasa a treia parca dar dupaia nu l-am mai purtat. Pe a 5-a nea obligat cand au fost inspectile . In rest nu purtam pentru ca nu suportam uniforma aceea urata >: p .
Unele pitipoane intradevar vin imbracate parca pentru disco . Dar mno ele au fost crescute barbari si nu stiu sa se inbrace frumos = ].
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu . <3

#62
71 Sunt intr-a 8 a si nu port uniforma.Nu am purtat pana acum.Insa la liceu va trebui.Mie mi se pare tare.Recunosc,genul ASTA de uniforme sunt total cretine dar ceva de genul ASTA mi se pare destul de ok.Am vazut ca s-a zis "Mi-ar fi placut daca ar fi fost precum uniformele din Japonia..."sau asa ceva...Hm...Da...Uniformele de acolo chiar imi plac dar cele ale baietilor sunt un pic cam ciudate,nu credeti?:pfiu: Marog...Zic ca s deacord deoarece vad "fite" pe strada care te barfesc pe la spate "Ia uito si pe aia cum s a imbracat...".Daca am fi toti imbracati "la fel" n ar mai exista faze dintr-astea.
[Imagine: tumblr_ljt9kkUjPo1qe6xr2.gif]

"An intellectual solve the problems,a genius avoid them"

#63
Deocamdata nu avem uniforma si sper sa nu ii dea lu' diriga prin cap sa ne faca una. Cel putin la scoala nu avem voie cu pantaloni scurti/rupti/decolteuri s.a.m.d.
God, ce ma bucuram intr-a 5a cand scapasem de uniforma aia de comunist nenorocit21 nu o suportam deloc, mai ales cand era cald si noi trebuia sa ne inhamam cu sorturi si cu gulere.
Desi ma bucuram, acum imi aduc aminte cu drag:d.
Cea mai reuşită semnătură.

#64
Scoala mea este cea mai buna din orasul meu (I hate it) si din cauza asta tre' sa purtam uniforme si sa aratam cat mai prezentabil (Drace!). In 1-4 am avut o rochie albastra cu o fundita roz si un cordon tot roz (WTF?!). Norocul nostru a fost ca aveam voie cu pantaloni pe dedesup - blugi sau orice altceva, cert e ca aveam voie. Acuma in 5-8 avem veste in carouri cu alba gri si negru, camasa alba, si fusta la fel ca vesta. In schimb baietii au in loc de fusta pantaloni negri (blugi sau mai stiu eo ce). Nu ca cineva din scoala ar asculta prea mult aceste reguli. Unii vin la scoala cu blugi albastri si tricouri albe cu desene destul de colorate. Si clasa noastra ar fi facut la fel, daca n'am fi avut in diriginte dur, cu reguli bine impuse care la prima abatere ne ia si ne plimba prin toate clasele ca sa facem curat pe la altii, sau ore cu profa de franceza (directoarea) care la prima abatere tipa si mai stiu eu ce. Si sa nu o uit pe profa' de geografie, care inca traieste pe vremea in care fetelor fara coada la spate sau bentite si care nu poarta corect uniforma si au la maini sau la gat cate o bratara si un lant li se fac ferfelita pantalonii!

Oricum, am citit si alte comentarii si observ ca nu sunt singura cu uniforma stupida Smile
[Imagine: SIGN.png]
Thanks ^Ciresica^
SasuSaku fics || Miky`s Smile Zone

#65
În clasele 1 - 4 am avut ca uniformă cămaşă albă şi sarafan grena. Chiar uram uniforma aia şi încă o urăsc. Dar na, o purtam. Apoi, în 5 - 8I am avut ca uniformă: cravată grena cu capul lui G. Călinescu pe ea : |. Gosh, cât am putut să-i mâzgâlesc faţa : )), blugi, fustă sau pantaloni bleumarin/negrii*mda, cu ăştia n-aveam nimic*, cămaşă albă şi pulover sau hanorac gri ->> ca nişte papagali. Nu prea mă îmbrăcam eu cu astea, dar en fin : - j. Apoi în 8II nu am avut uniformă, iar acum..la liceu vom avea: fustă neagră, cămaşă albă şi cravată albastră cu inscripţia liceului. Iubesc uniforma asta ;x.
Abia aştept să înceapă şcoala să văd cum îmi stă ^^.
" Ce mi-a placut odata imi place intotdeauna, pentru ca optiunea mea este motivata. Fie ca urasc, fie ca iubesc, stiu clar de ce... "


Suntem diferiti atunci cand avem pe cineva care ne iubeste pentru ca... acestia ne ofera sute de motive de a trai.

#66
Wohooo! Boboooooooooc la mate-info-engleza <3 21
In generala am avut uniforma si am purtat-o : aveam voie cu blugi/fusta bleomaren/pantaloni negri
,vesta bleomaren,insigna scolii,bluza alba sau albastra.In clasele 1-4 va dati seama ca veneam cu fusta si dres si toate prostiile,in clasele 5-7 am purtat blugi vesta inchisa cu insigna si in clasa a 8-a eram relaxata,veneam cu ce bluza aveam chef si vesta o tineam deschisa sau uneori nu o purtam Smile

Uniforma de liceu: pantaloni de stofa/blugi/fusta , bluza alba sau albastra cu insemnul liceului.*bun,va dati seama ca mai nimeni nu o poarta nu? i mean,e simplu practic poti purta ce vrei de la bust in jos si de la bust in sus bluza alba sau albastra...e indulgent mai ales ca eu am fost obisnuita sa port uniforma 21*
Phai acum dupa 1 semestru si ceva am prins toata smecheria 21 vin imbracata cam cu tot ce vreau eu *bine e in limita bunu;ui simt* , adica blugi , bluza alba,gabena,maro etc...*bine la diriga port bluza alba pentru ca dumneaei tine sa fim boboci cuminti*....in rest viata e buna.Spre deosebire de ceilalti boboci n-am purtat nici macar o secunda tricou cu insemnele liceului ,mereu am mers pe premisa :din moment ce vin la liceu si cunosc toti profesorii si ei pe mine si am si carnet de note,la ce DOAMNE iarta-ma imi mai trebuie si insemn? Ma rog,acum nici bodyguarzii nu ne prea mai cer carnetele ca s-au invatat cu noi Smile de fapt ei faceau pe zbirii in fata noastra,a bobocilor ca sa-i respectam si sa aibe ei autoritate dar acum e oke ...
[Imagine: wqymg0.jpg]

#67
waa inca un an si scap de uniforma asta oribila (intru a 8), deci cred ca am cea mai nasoala uniforma dintre toate si daca nu o purtam primim amenta T_T, defapt primim amenda din orice dar asta e partea a doua, deci unformamea din a 3 pana in a 8 este : pantaloni de stofa negri, dar de unde ca noi putram blugi negri si pana la urma asa am ramas 21, camasa alba dar noi purtam tricou si deaia ne luam amenda 21, desii saca e tricou cu guler profii nu au treaba 21 vesta neagra si cravta portocalie (albastra la baieti), pff, abia astept sa scap de ea 21

#68
Unfortunately, la momentul de faţă am uniformă. Din clasa a cincea am avut; ni s-a impus acest lucru fiind o chestie obligatorie şi din regulament. Totul se datorează faptului că şcoala e de renume şi e mai bună - alături de câteva alte şcoli din oraş - decât celălalte.
Acum am terminat a şaptea şi intru în ultimul an de gimnaziu, dar n-o să scap nici în clasele 9-12, pentru că o să rămân la acceaşi şcoală. (care defapt e colegiu; cu gimnaziu şi liceu).
În clasele 1-4, la fosta şcoală n-am avut uniformă, slavă domnului. Puteam veni oricum îmbrăcaţi, în limita bunului simţ, normal.

În prezent uniforma pe care o port, adică cea pentru băieţi, e alcătuită din sacou bleumaren, cămaşă albă sau albastră (deci nu alb cu picăţele albastre sau combinaţii de culori de albastru lol - ni s-a şi specificat să fie ori albă ORI alabstră.) şi pantaloni de stofă gri (deşi nu ne-au tăiat capetele nici dacă am venit cu o culoare mai închisă la pantaloni; condiţia este să fie de stofă, vezi Doamne). Băieţii cică trebuie să poarte şi cravată de culoare bleumarin sau gri, iar fetele pot opta şi pentru fuste (din stofă gri, parcă) pe timpul verii.
Asta e uniforma standard, dar nimeni n-o respectă cu sfinţenie. Băieţii vin fără cravată (inclusiv eu, deşii obişnuiam până în clasa a şasea să fac chestia asta. Its a hell of an annoying thing), majoritatea au renunţat la pantalonii de stofă pentru blugi strâmţi şi închişi la culoare. Culoarea la cămaşă a început să varieze etc. Chestile astea sunt respectate mai mult la gimnaziu - pe masură ce clasa e mai mare, uniforma e tot mai derivată decât cea cerută. La liceu, nici nu cred că mai poartă ăştia uniforme. However, ni se atrage atenţia, dar până la urmă tot degeaba e.

Din punct de vedere personal, pot zice că nu mă deranjează să port uniformă. Nu mi se pare aşa de oribilă, plus că-mi place să am pe sacou numele şcolii. N-am nimic de pierdut, mai ales că se ştie că-i cel mai bun colegiu din oraş. Ceea ce mă deranjează cu adevărat este că trebuie să purtăm aceste unfirme în permanenţă. Fie că-i ger afară. fie că sunt plus patruzeci de grade, noi trebuie să o purtăm cu mândrie şi respect faţă de şcoală. Wtf. La plus patruzeci simţi cum se lipeşte totul de tine, cum începi să te sufoci şi să transpiri ca un porc. E imposibil de trăit în uniformă la asemenea temepraturi., goddamit.
Ar putea reface uniformele şi realege culorile în ceva mai tineresc şi nu chiar aşa de comunist. Mă rog, nu le poţi avea pe toate. Nu e chiar aşa de rău, dar nici bine nu e.

#69
In 1-4 stiu ca ne obliga sa purtam uniforme (ca mai peste tot) dar fiind mica ma interesau cu totul alte chestii decat imbracamintea.
Intr-a 5-a diriga ne-a obligat sa purtam uniforme si tot soiu' de alte reguli pe care ni le baga pe gat, motiv pentru care am facut un fel de fobie fata de imbracamintea simpla sau non-culori. Nu gasesti asa ceva la mine in sifonier = ))
In clasele ce-au urmat ne-am imbracat cu ce am vrut (a fost o usurare) si momentan nici la liceu directorul nu a simtit nevoia sa impuna uniforme. In schimb cica s-ar putea sa bage anul asta sau cel care urmeaza. Dar cum culorile colegiului sunt grena si auriu, nu-mi fac probleme :d Desteptii au facut si o 'mini-campanie' pe facebook si cele mai multe voturi le-au primit niste uniforme japoneze.

But that'd be too awesome to be true.

De altfel, pentru prima oara mi-ar surade sa avem uniforme. E un liceu bun si in materie de bani sunt destule fitze. Ar fi usor sa nu mai stau cu jumatatile de ora sa-mi aleg hainele bune care, indiferent de culoare sau circumstante, tot in masina de spalat ajung dupa maxim 2 zile. Totusi cred ca imi va lua ceva timp sa recunosc persoanele intr-o masa de rosu si galben xD Only time can tell...


#70
Urasc uniformele. In clasele 1-4 eram obligati sa venim cu ele, dar unii (unele fete) nu veneau tot timpul. La fel si in clasele 5-7. Eu ma imbracam in uniforma ca venea directuarea in clasa si ne verifica si eu cum stau mai tot timpu in clasa...
Uniforma e compusa din: un pantalon bleomarin, o bluza alba, cravata cu emblema scolii, o vesta in carouri si vara o fusta in carouri sau bleomarin si un sacou.
Eu de abea dintra saptea am venit imbracata cu blugi sau pantaloni negri, un tricou fara guler (vara) sau o bluza alba (iarna). Eventual daca era foarte frig vesta. Mai venea directoru directoarea prin clasa si ne puneau sa ne punem cravata. Daca am inteles bine, intr-a saptea puteam sa venim si fara vesta (nu era obligatorie).

Sper ca nici la liceu sa am avem uniforma, dar din cate am vazut eu, nu o sa am.Zuppy04




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)