Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Doriti schimbarea sistemului de medalii in unul automat?
Da
100.00%
16 100.00%
Nu
0%
0 0%
Total 16 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Un poll si doua idei

#1
Desi inca mai am lucruri mici de retusat si un anume plugin de reparat, m-am gandit totusi la viitor asa ca am cateva propuneri si idei pentru urmatoarea perioada, la care de data aceasta as vrea si un pic de feedback din partea voastra.

Nou plugin pentru medalii
Am discutat despre el in treacat, dar acum ca am terminat cu tema a devenit un subiect ce merita dezbatut. Iata pe scurt ce inseamna schimbarea pluginului actual:
- medaliile vor fi acordate automat, nu de catre staff
- vor fi medalii noi: pentru reputatie, timpul petrecut online, topicuri deschise, zupi castigati. De asemenea s-ar putea ca unele din cele vechi sa dispara, in caz ca sunt putin importante si greu de adaugat automat.
- timp de aproximativ o saptamana, cand voi stabiliza pluginul pentru a acorda toate medaliile automat, nu vor fi afisate decat unele medalii
- este foarte probabil ca membrii cu medalii gen FOTM, SOTM si altele castigate la concursuri, precum si cei cu medalia de onoare sa nu aiba medalia afisata, fiind nevoie in acest caz de o re-adaugare manuala a ei. Totusi voi incerca pe cat posibil sa fac un cod care sa transfere medaliile de genul de la pluginul vechi la cel nou.

Acestea fiind spuse, las polul sa decida daca vreti sau nu schimbarea si astept sugestii in comentariile de la acest topic.

Acum sa trecem la celelalte idei:

Tag user
Ce face pluginul?
- intr-o postare poti pui tag pe un user folosind @username.
- acel user va primi un mesaj privat automat anuntandu-l ca a primit tag in acel topic
- poti seta cine iti poate da tag: prietenii, toti sau nimeni.
Folositor pentru a fi anuntat atunci cand cineva ti se adreseaza intr-un topic.
Astept pareri afirmative sau negative.


Promovarea membrilor talentati
In ce consta ideea?
- una sau mai multe rubrici cu update saptamanal/lunar dedicate unui membru/grup care va ocupa un loc special pe forumul nostru
- o rubrica poate contine: cosplay / cover-uri kpop, jrock,etc / o serie manga / amv / alte propuneri (excluzand ficurile si desenele)
La fel, parerile afirmative sau negative precum si sugestiile sunt binevenite.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#2
1. Cred ca ar fi mult mai ok sa se dea automat medaliile. Ar scapa de o munca in plus cine se ocupa de acordarea lor si nici nu ar mai trebui sa vina fiecare user sa spuna ca vreau aia, aia si aia.
2. Chestia cu tag suna foarte misto.
3. Data fiind lipsa de activitate, poate ca ideea asta cu promovarea o sa starneasca ceva interes prin randul oamenilor. Deci da, suna ok si asta Smile

#3
(29-10-2012, 07:07 PM)Syryus A scris: Desi inca mai am lucruri mici de retusat si un anume plugin de reparat, m-am gandit totusi la viitor asa ca am cateva propuneri si idei pentru urmatoarea perioada, la care de data aceasta as vrea si un pic de feedback din partea voastra.

Nou plugin pentru medalii
Am discutat despre el in treacat, dar acum ca am terminat cu tema a devenit un subiect ce merita dezbatut. Iata pe scurt ce inseamna schimbarea pluginului actual:
- medaliile vor fi acordate automat, nu de catre staff
[undefined=undefined][undefined=undefined]- vor fi medalii noi: pentru reputatie, timpul petrecut online, topicuri deschise, zupi castigati. De asemenea s-ar putea ca unele din cele vechi sa dispara, in caz ca sunt putin importante si greu de adaugat automat.
- timp de aproximativ o saptamana, cand voi stabiliza pluginul pentru a acorda toate medaliile automat, nu vor fi afisate decat unele medalii
- este foarte probabil ca membrii cu medalii gen FOTM, SOTM si altele castigate la concursuri, precum si cei cu medalia de onoare sa nu aiba medalia afisata, fiind nevoie in acest caz de o re-adaugare manuala a ei. Totusi voi incerca pe cat posibil sa fac un cod care sa transfere medaliile de genul de la pluginul vechi la cel nou.[/undefined][/undefined]

Acestea fiind spuse, las polul sa decida daca vreti sau nu schimbarea si astept sugestii in comentariile de la acest topic.

Acum sa trecem la celelalte idei:

Tag user
Ce face pluginul?
- intr-o postare poti pui tag pe un user folosind @username.
- acel user va primi un mesaj privat automat anuntandu-l ca a primit tag in acel topic
- poti seta cine iti poate da tag: prietenii, toti sau nimeni.
Folositor pentru a fi anuntat atunci cand cineva ti se adreseaza intr-un topic.
Astept pareri afirmative sau negative.


Promovarea membrilor talentati
In ce consta ideea?
- una sau mai multe rubrici cu update saptamanal/lunar dedicate unui membru/grup care va ocupa un loc special pe forumul nostru
- o rubrica poate contine: cosplay / cover-uri kpop, jrock,etc / o serie manga / amv / alte propuneri (excluzand ficurile si desenele)
La fel, parerile afirmative sau negative precum si sugestiile sunt binevenite.

Adica, pana la urma scoti medaliile alea sau nu? Ca cele care sunt greu de adaugat sunt fix alea care se acorda individual si pe care nu le poti acorda automat. Sincer, stiu ca e plugin greu, stiu ca mananca o tona de timp, dau eu medaliile singura daca e, dar hai sa nu renuntam la medaliile vechi doar pentru ca iti e tie mai usor. Realizezi ca in ritmul asta ceilalti admini nu mai au nimica de facut pe forum, nici moderatorii? Pur si simplu tu le iei munca simplificand totul. Ei nu mai fac nimica-->ei nu mai intra-->nu mai intra moderatorii/adminii-->moare forumul.

It's simple as that.

Nu comentez pe faza ca cu acele 2 pluginuri nici nu am fost consultata. Stiam de noul plugin de medalii, si stiai ce parere am cu el, celelalte 2 ar fi fost frumos sa fie si restul adminilor intrebati. Da, imi convine cel cu tag si promovarea. Aveam si inainte cu promovarea [pentru concursuri] si era desutl de dragut.

#4
Tocmai m-ai trimis sa-mi vad de treaba mea, adica de partea tehnica. Exact asta fac. Acum daca imi zici tu mie ca moderatorii intra pe forum sa dea medalii sau adminii, in momentul in care se pare ca n-are cine scrie un mesaj automat de intampinare sau o urare standard la pluginul 'It's my birthday', inseamna ca ai la ochi oglinzi de alea de cal, care te fac sa vezi doar intr-o singura directie.
Pluginul nou va da medalii tuturor userilor, nu numai celor ce cer. Anumite medalii, ca cele de la concursuri, vor ramane de adaugat manual.
Daca tot vrei sa aduci argumente, nu veni cu cele legate de activitatea moderatorilor, ca au destul de facut.
Cat despre consultat, uite, consult userii. Tu nu stii sa primesti sfaturi, eu nu stiu sa primesc pareri.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#5
E o vorba "Beware of what you wish for: you might get it".

Era vorba de cei care au acele medalii si vor ramane fara ele.

Pluginul ala "It's my birthday" posteaza acelasi mesaj de n-mii ori. Am sters sectiunea de Aniversari si refacut alta din cauza aluia.

De asemenea, acuma esti admin tehnic? Nu ca erai si admin pe restul forumului? Mi-ai zis "f**k off" si sa-mi vad de ale mele, asta fac, imi vad de ale mele, si cum sunt admin pe ambele, imi dau cu parerea la fiecare lucru.


Btw, nu era vorba ca nu ne vom certa pe forum? De ce faci asta?

#6
(29-10-2012, 10:53 PM)Aly A scris: E o vorba "Beware of what you wish for: you might get it".

Era vorba de cei care au acele medalii si vor ramane fara ele.

Pluginul ala "It's my birthday" posteaza acelasi mesaj de n-mii ori. Am sters sectiunea de Aniversari si refacut alta din cauza aluia.

De asemenea, acuma esti admin tehnic? Nu ca erai si admin pe restul forumului? Mi-ai zis "***** off" si sa-mi vad de ale mele, asta fac, imi vad de ale mele, si cum sunt admin pe ambele, imi dau cu parerea la fiecare lucru.


Btw, nu era vorba ca nu ne vom certa pe forum? De ce faci asta?

In primul rand, eu nu ma cert cu nimeni. Daca ma certam nu aduceam argumente pentru ce zic, ci procedam la insulte si jigniri, de altfel destul de interesante, dar mult mai neplacute pentru persoana in cauza decat niste observatii la adresa afirmatiilor facute. Daca doresti sa aducem conversatiile de pe mess in atentia forumului, sunt sigur ca am lucruri mult mai interesante de oferit decat tine.

In al doilea rand, tu nu demisionasei a zecea oara? Devine confuza chestia de la o vreme... Oricum, esti admin si la partea tehnica, ai dreptate, la care te pricepi la fel de putin ca si la partea cealalta. Si totusi, continui sa iti ofer argumente.

In ultimul rand, citeste mai bine ce am scris. Medaliile care nu se vor putea transfera vor fi date manual. Cei care vor ramane fara medalii vor pati acest lucru doar pana fac de tot trecerea.

Cat despre acel plugin...setarile fac totul Smile
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#7
(29-10-2012, 11:06 PM)Syryus A scris:
(29-10-2012, 10:53 PM)Aly A scris: E o vorba "Beware of what you wish for: you might get it".

Era vorba de cei care au acele medalii si vor ramane fara ele.

Pluginul ala "It's my birthday" posteaza acelasi mesaj de n-mii ori. Am sters sectiunea de Aniversari si refacut alta din cauza aluia.

De asemenea, acuma esti admin tehnic? Nu ca erai si admin pe restul forumului? Mi-ai zis "***** off" si sa-mi vad de ale mele, asta fac, imi vad de ale mele, si cum sunt admin pe ambele, imi dau cu parerea la fiecare lucru.


Btw, nu era vorba ca nu ne vom certa pe forum? De ce faci asta?

In primul rand, eu nu ma cert cu nimeni. Daca ma certam nu aduceam argumente pentru ce zic, ci procedam la insulte si jigniri, de altfel destul de interesante, dar mult mai neplacute pentru persoana in cauza decat niste observatii la adresa afirmatiilor facute. Daca doresti sa aducem conversatiile de pe mess in atentia forumului, sunt sigur ca am lucruri mult mai interesante de oferit decat tine.

In al doilea rand, tu nu demisionasei a zecea oara? Devine confuza chestia de la o vreme... Oricum, esti admin si la partea tehnica, ai dreptate, la care te pricepi la fel de putin ca si la partea cealalta. Si totusi, continui sa iti ofer argumente.

In ultimul rand, citeste mai bine ce am scris. Medaliile care nu se vor putea transfera vor fi date manual. Cei care vor ramane fara medalii vor pati acest lucru doar pana fac de tot trecerea.

Cat despre acel plugin...setarile fac totul Smile

Am revenit pentru a 11-spea mie oara. Pentru cineva care nu se cearta tu chiar vrei sa faci asta. Bravo mie ca nu ma descurs la niciuna, asta e, bravo tie ca te descurci asa bine la amandoua. Tac si inghit, intr-o zi se va intoarce roata, fii sigur de asta.

Eu ma retrag. Scuze ca ti-am deranjat discutia cu userii.

#8
Nu cred ca e o idee buna. Genul de medalii care se acorda acum nu pot fi automatizate usor. Uita-te prin lista de aici: http://animezup.com/forum/myawards.php

Majoritatea sunt date ca premii si e de preferat sa fie acordate manual, pentru a nu se putea trisa.

Unu la mana, ideea cu automatizarea nu e noua, nu s-a pus in aplicare pana acum pentru ca nu e practica. Genul asta de modificare implica sa se piarda toate medaliile care chiar conteaza, cum ar fi cele acordate castigatorilor de concursuri/dueluri si sa ramana cele mai putin importante (cele pentru numarul de postari, de exemplu). Meh, pentru alea se poate face un script in cateva minute, in maxim o ora setezi si un cron job si se acorda automat in fiecare zi, nu e nevoie de un intreg plugin pentru asta care sa refaca tot sistemul.


Doi la mana, plugin-urile nu sunt mereu o binecuvantare. Am avut multe probleme din cauza unor plugin-uri care nu mai erau actualizate si care ne tineau in urma, lipsa lor de suport nedandu-ne voie sa face upgrade forumului fara sa le pierdem, ceea ce e naspa, pentru ca o versiune mai veche de mybb = riscuri de securitate.


P.S. Astia sunt cei 2 centi ai mei, cum vine vorba. Nu am postat sa zic "nu aveti voie sa faceti asta", important e ce voteaza lumea. La nevoie, cred ca pot incropi un sistem automat pentru medaliile acordate cand se atinge numarul de postari, macar pentru atata lucru imi pot face timp, nu ar trebui sa imi ia mult.

#9
(30-10-2012, 03:48 PM)Flaw A scris: Genul asta de modificare implica sa se piarda toate medaliile care chiar conteaza, cum ar fi cele acordate castigatorilor de concursuri/dueluri si sa ramana cele mai putin importante (cele pentru numarul de postari, de exemplu). Meh, pentru alea se poate face un script in cateva minute, in maxim o ora setezi si un cron job si se acorda automat in fiecare zi, nu e nevoie de un intreg plugin pentru asta care sa refaca tot sistemul.

Nu se pierd medaliile, doar ca nu le pot trece pe toate odata dintr-o parte in alta, va trebui sa scriu un script ca sa le treaca si daca l-as pune sa faca asta pentru toti userii odata ar crapa serverul de la atatea conexiuni. Asa ca o sa dureze cam o saptamana (dupa cum am scris) pana cand sa le pot trece pe toate.

Dupa cum ai spus si tu, pot aparea probleme cu pluginurile si Awards e unul cam vechi, pe cand Achivements (felicitari celui ce l-a numit atat de original) e in plina dezvoltare si are, se pare, si loc pentru pluginuri proprii, ca NewPoints de exemplu. Nu intentionez sa folosesc MyAchievements de la Pirata Nervo(care e si paid pe langa altele).

Majoritatea medaliilor actuale bazate pe evenimente de pe forum ar putea fi automate: pentru zodii, topicuri la diferitele sectiuni, referali...
Ma pricep foarte prost la explicat >.<
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#10
Deci, pe romaneste. Unele medalii se vor acorda automat, cele care merg gen topicuri/posturi/aniversari/etc. si celelalte se vor da manual, gen dueluri, medaliile speciale de concursuri. Asta vrei sa zici?



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Animezup mega-revamp: sugestii si idei Syryus 31 20.691 30-11-2013, 04:02 PM
Ultimul răspuns: Syryus


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)