Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce carte citesti acum?

Am inceput sa citesc "Magicianul" ("The Magus") de John Fowles. L-am gasit in biblioteca bunicii, deci este communist-friendly Smile, nu e cu chestii politice or anything. Nu am auzit de el inainte, am simtit ca m-ar putea interesa, sunt fana psychic stuff si incerc sa simt chestii din cand in cand, si am vrut sa aleg o carte pe care simt ca m-ar interesa (biblioteca bunicii mele e PLINA de carti proaste si de mana a doua, e si mare ce-i drept, sunt tot felul de carti comuniste pe-acolo), asa, ideea este ca pana la urma s-a dovedit a fi ceva dragut. Are o prefata cu niste informatii despre editie (imi plac prefatele adeseori mai mult decat intreaga carte!), si continutul in sine e scris destul de acceptabil (nu ma asteptam la minuni), in plus apar pe acolo niste teme care ma intereseaza, existentialism, nihilism, hedonism, relatii (ii cam incarcata din punctul asta de vedere). Am citit numai 100 de pagini, abia acum incepe sa apara partea datorita careia se numeste "Magicianul", sper sa devina din ce in ce mai interesant ^^.
[Imagine: iK6og.jpg]


Eu tocmai am terminat de citit "Portocalele nu sunt singurele fructe" de Jeanette Winterson si mi-a placut tare mult, a fost exact genul de carte si de mesaj de care vem nevoie acum. Eram obisnuita cu stilul autoarei de la "why be happy when you could be normal?" si s-a dovedit a fi o lectura placuta, amuzanta sinplina de intelesuri. E o carte semi-autobiografica, bazata pe viata ei ca si copil adoptat de la o varsta frageda de o fanatica religioasa si felul in care se descopera treptat pe sine, felul in care isi creaza o identitate, "pasiunile nenaturale" si, implicit, alegerile pe care trebuie sa le faca si greutatile intampinate in momentul in care este pusa in fata intrebarii: vrei confort si siguranta sau risti si ramai tu?
Acum am inceput "Gone girl" de Gillian Flynn. E un thriller politist, care are in centru disparitia unei femei, Amy, in ziua celei de a cincia aniversari. Sotul ei, Nick, devine principalul suspect automat, insa de la asta si pana la deznodamant e cale lunga. Nu ma prea pot pronunta in legatura cu cartea de acum, pentru ca sunt foarte la inceput. Stilul autoarei e insa destul de interesant si captivant. Plus ca imi place ca e totul prezentat din doua perspective: perspectiva lui Amy si perspectiva lui Nick. Poate ca voi reveni cu o parere mai plina de detalii dupa ce o termin si trec la urmatoarea carte.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Cred ca de o luna de zile am revenit in mod constant la seria Discworld a lui Pratchett dupa multe incercari mai mult sau mai putin esuate cu carti gasite prin micuta biblioteca a vasului. Am terminat chiar ieri Maskerade, precedata de Lords and Ladies si azi citesc ultima carte din sectiunea "Night Watch" si anume Snuff. Cred ca din toate sectiunile e cea pe care am parcurs-o cel mai rapid pentru evolutia caracterelor si a plot-ului, care s-a dovedit a fii mult mai spectaculoasa in comparatie cu ce ma asteptam. Cartea preferata insa ramane cea care da si numele sectiunii.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



[Imagine: iK6og.jpg]

Ma chinui de cateva luni cu The Shadow of the Wind de Carlos Ruiz Zafon.
Cartea e misto...are momente unde e FOARTE misto si autorul chiar pare sa aiba un fler real pentru niste chestii intunecate. Dar nu am timp de ea. Nu am timp sa citesc cum citeam acu un an...m-am trezit ca prind timp de ea doar cat sunt in delegatie si astept seara la restaurant sa-mi aduca de mancare. Incep sa asociez cartea asta cu delegatiile in Sighisoara si cu silicon albastru. Nu cred c-am s-o revizitez vreodata fara sa-mi apara sentimentul ca-s murdar pe maini de silicon XD.

Va zic de cartea cand oi termina-o si eu. Anu asta am citit putin...de la anu vreau sa citesc MULT mai mult, chiar daca inseamna sa-mi schimb un pic programul de odihna pentru asta.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.052 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 36.353 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carte alegi? Teh 29 17.370 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh
  Pentru orice cautatori de carte CyBeR 30 15.147 16-01-2013, 01:49 PM
Ultimul răspuns: Fiction


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)