Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce carte citesti acum?

Se pare ca n-a mai trecut nimeni pe aici de mai bine de o luna.

Am terminat de citit Un sarut la miezul noptii de Eloisa James si Cum am fost omorita... de Kazimierz Korkozowicz.
La prima nu prea am ce comenta. Nu s-a incadrat exact in stilul meu de a citit, acela medieval, dar povestea de dragoste s-a invartit in jurul unor personaje atractive. Nu m-a deranjat sau placut nimic in mod special la aceasta carte, dar pur si simplu, in acel moment simteam ca trebuie sa citesc ceva de dragoste.
Iar dupa mult timp am revenit la romanele mele politiste. N-am auzit de K. Korkozowicz, dar credeti-ma ca pe parcurs ce citeam cartea, ma tot chinuiam sa-i pronunt intreg numele autorului. Cartea m-a surprins mai ales pentru faptul ca nu mi-a explicat de la inceput care e treaba cu toata actiunea. Pana spre sfarsitul cartii am aflat-o, ceea ce m-a intrigat si mai mult sa o citesc. M-am indragostit efectiv de domnul Sudra, care pana la final s-a dovenit a fi domnul Grassus (nu dezvalui mai multe caci poate vrea si altcineva sa o citeasca). Obisnuita cu romanele politiste ale lui Colin Forbes, am acceptat sa citesc si altceva de data asta. Nu a fost foarte diferita, adica tot o gramada de personaje si cazuri nerezolvate, insa structura mi-a placut mult mai mult. smile Justyna m-a atras prin comportamentul ei atent si spontan, insa uneori copilaros si naiv. (aici vorbind in relatia sa cu Robert, care s-a dovenit a fi un adevarat excroc).
Ca sa va spun mai pe larg la ce se refera cartea, as putea incepe cu Justyna, care este personajul principal. Ea impreuna cu tatal ei chimist lucrau la niste studii. Batranul moare intr-o dimineata otravit cu cianura, iar Justyna va fi urmatoarea victima. Condusa de "oaches" intr-o vacanta la o vila, aceasta intalneste o gramada de personaje suspecte. Ea trebuie sa decida cine va fi viitorul ei ucigas si sa se fereasca de el. Pare interesant, nu? Ei bine, chiar este. Cel mai interesant e ca titlul confirma faptul ca Justyna va muri. Trebuie citita pentru a afla daca este asa sau nu.

Well, acum citesc o carte a Sandrei Brown, mai exact "Dupa zece ani". Inceputul este promitator, iar dupa ultima carte citita am simtit nevoia sa ma apuc de ceva romantic. Ce pot spune in legatura cu personajele? Logan se zbate intre caracterul de nepoliticos si cel amabil, iar Dani incearca sa ii faca fata. Nu pariez, pentru ca este mai mult ca sigur ca idila se va forma intre acestia doi.
Ei bine, planuiesc mai apoi sa citesc si O moarte care nu dovedeste nimic si mai multe.

Acum,cu Vampirii din Morgenvile gata am simtit nevoia sa ma distantez de vampiri cateva zile.Simt ca daca vreau sa citesc si Twilight trebuie "sa plec" de langa vampiri.Asa ca,azi m-am apucat de Erebos,jocul razbunarii de Ursula Poznanski.Momentan nu prea am ce zice despre carte.Nick e genul ala de personaj sociabil,dar si inchis in sine.Eu trec la lectura ^_^
[Imagine: tumblr_mihybjaQlI1rnvpygo1_500.gif]

Abia am inceput Casa noptii dupa ce am aruncat Twilight cat colo. Zoey e putin enervanta la inceput dar sper ca o sa ajung sa o inghit, poveste e interesanta. Altceva nu am ce zice, doar ca Amurg mi s-a parut o porcarie, Bella o fata perfecta care e cea mai tare in toate iar Edwars tipu' prost care habar nu are ce face cu viata lui. Aiurea.
[Imagine: tumblr_mpuhec1aWc1s1nfrco1_250.gif][Imagine: tumblr_mpuhec1aWc1s1nfrco3_250.gif]
I keep falling in love, falling in love
When I see you, my heart oh oh oh oh
Falling in love falling in love
I just want you, what should I do boy

Citat:Amurg mi s-a parut o porcarie

Brofist Datass.
Desi in copilaria mea la 12 ani cand am citit cartea am ramas total fascinata si mi-a parut rau ca am terminat-o 21.
Si gandeste-te ca primul volum din Saga Amurg (a.k.a. Amurg) e cel mai ok dintre toate, parerea mea. Zori de zi mi s-a parut una dintre cele mai proaste carti pe care le-am citit. Daca vrei ceva de la Stephenie Meyer, iti recomand cu caldura Gazda, mie mi-a placut foarte mult, desi nu are aceeasi popularitate ca Twilight.

Tocmai am terminat de citit Panza de paianjen de Cella Serghi. Mi-a placut la nebunie si a intrat rapid in lista mea de carti preferate. M-a influentat intr-o oarecare masura, pentru ca am reusit sa inteleg mai bine sentimentele si actiunile unei femei care isi inseala barbatul, in prima faza pentru a se bucura de iubire fizica, si apoi pentru a se elibera de o casnicie nereusita.
Singurul lucru care m-a deranjat la carte- pe cat de complex este conturata Diana (protagonista), pe atat de stearsa si plictisitoare mi se pare Ilinca (cea care ii citeste scrisorile). Nu mi s-a parut normal ca Diana sa-i povesteasca dramele sentimentale si probleme ei, iar Ilinca sa-i raspunda cu "Imi place cum scrii. Ai talent".
Stilul este frumos si usor, incat nici nu iti dai seama cand citesti primele 100 de pagini 21.

In concluzie e o carte pe care o recomand cu drag, mai ales fetelor :3.
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

Gazda n-are o scena in care tipul o leaga pe tipa si o sechestreaza cateva zile, batand-o din motive foarte slab conturate?
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

Singurul motiv foarte slab conturat pe care mi-l amintesc este banuiala tipului ca extraterestrul din interiorul tipei preluase total controlul asupra ei. Cel putin asa e in carte, filmul nu l-am vazut 5.
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

Momentan m? lupt cu "The Wise Man's Fear", de Patrick Rothfuss. Face parte din seria "The Kingkiller Chronicle" ?i nu mai pot s? o las din man?.

M-am batut cu cateva carti pentru scoala. Spre surprinderea mea, mi-au placut foarte mult. Da, shame on me, n-am citit pana acum Maitreyi, dar pana la urma am avut ocazia. Pe langa asta, de la Mircea Eliade mi-a placut si Nopti la Serampore de care am dat mai de mult. Imi plac contururile indiene pe care le ofera Eliade operelor.
Acum am apucat o carte in mana de la biblioteca si anume Vampirul Lestat. Cam putine linii de dialog pentru gustul meu si uneori descrierea devine plictisitoare, dar nu stiu ce ma sensibilizeaza asa mult la ea. Totusi aici am de-a face cu un vampir mai normal, mai autentic, nu care straluceste in lumina soarelui. Dupa cele 600 si ceva de pagini as vrea sa ma reapuc de romane politiste.

"The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised." - George F. Will

Hey, sunt nou pe acest site si am vazut acest thread. Foarte interesant si surpinzator a fost atunci cand l-am descoperit. Eu acum citesc Shogun, oare a mai citit cineva cartea? Daca da as vrea sa pot discuta cu persoanele interesate 4. Se pare ca romani chiar citesc 4.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.051 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 36.353 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carte alegi? Teh 29 17.370 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh
  Pentru orice cautatori de carte CyBeR 30 15.147 16-01-2013, 01:49 PM
Ultimul răspuns: Fiction


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)