Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Mai doriţi să continui povestea ?
DA
50.00%
2 50.00%
NU
50.00%
2 50.00%
Total 4 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Yuki & shuichi (part 2)

#5
cum mie imi place sa critic fiecare virgula,asa voi face ^^

iar ,scriitorul <- nu vad rostul virgulei dupa "iar,sau etc"
Yuki facea același lucru(scapa de haine) - nu cred ca e necesara lamurirea asta...cititorul isi da seama,din context :)
Iar , Yuki - niciodata,dar niciodata, sa nu mai incepi frazele/propozitiile cu "iar" >.< e pur si simplu inestetic si gresit dintr-un anumit punct de vedere..sa nu mai vorbesc de virgula prezenta dupa el >.<
-Bună ziua!Domnule preşedinte, cer permisiunea să plec cu trupa 5 zile din oraş.
-Bună ziua și ție ,K,Ai permisiunea dar, numai 6 zile . Mai mult nu .
K a cerut doar 5zile? pentru ca presedintele ii da liber 6?si..chiar era nevoie sa ajunga la el pentru a cere permisiunea?
Menegerul - Manager
vestea cea mare. Dar pe hol... - punct!!! acolo era locul unei virgule,altfel intrerupi cam brusc firul povestii.
Ajungând în sfârșit în studio . Le povesti baieților - nu are curs...renunta la punct,pune virgula...
dar , menegerul se strică distractia - 1. virgula de dupa "dar" si 2 se strica managerul?:-?
La 6:29 coboră jos - pai.. sus nu prea are cum sa coboare nu?
-Dacă vrei ,tu! - virgula nu-si are rostul..
Am terminat..partea gramaticala :P
Partea creativa..literatura...

ei bine,vocabularul nu m-a impresionat, cuvintele nu sunt mereu bine alese,exprimarea scartaie, incearca sa citesti niste carti... ceva in gen Baltagul sau David Coprfield si urmareste linia ideii in carte, sa vezi ca nu va fi punct inainte de "dar" sau virgula dupa.
actiunea e impinsa prea mult,iar in ultimul capitol am avut senzatia ca nu am citit tot, deoarece in penultimul actiunea se termina in cu totul alt loc decat patul , cu totul alte personaje, nu Shuichi si Yuki.
Personalitatea personajelor.
Nu ai pastrat nimic din personalitatea lui Yuki.
De ce nu ai incercat ceva original?Toata treaba era mult mai simpla,nu iti trebuiau tipare pentru personaje.
dialogul...e sec. Incearca sa evidentiezi stari ale personajelor prin replicile lor,nu sa le faci stane de piatra,vorbesc si atat.In urma replicii,ar fi putut veni o descriere a privirii,a intonatiei, a mimicii, a gesturilor in sine,asta ne-ar fi ajutat pe noi,cititorii sa vedem actiunea la fel ca tine, pentru ca asa,fara descriere,fiecare isi imagineaza altceva si asa zburam departe de ideea ta si probabil intelegem gresit.
Incearca sa nu mai repeti :
-Buna.
-Buna.
ai putea inlocui cu ceva in gen "Cei doi s-au salutat[...]" daca ma intelegi
Actiunea e grabita,deloc detaliata si banala.
De ce grabita?
Pentru ca toti fug dintr-un capat in altul,idee intiparita cel putin in opinia mea, de lipsa descrierii.Cei ce nu au vazut animeul nici macar nu stiu culoarea ochilor lui Yuki sau Shuichi, cum arata atat ei cat si restul personajelor...e..grabit.
deloc detaliata..de ce?
pentru nu prezinta detalii din viata personajelor,din sufletul lor,actiunile sunt imprecise,noi NU avem cum sa ghicim ce gandesc ele,ce simt sau ce fac exact.

De ce banala?
pentru mine cel putin,chiar e banal. Nu exista acel ceva care sa ma faca sa-mi doresc sa continui, o actiune, un gest,o replica. Imi pare un text absolut normal, eventual un articol de ziar,dar atat. Incearca sa descrii mai mult,sa introduci scene care sa starneasca interesul cititorului si ficul tau va iesi mult mai bine,vei evolua repede si bine.
cam asta ar fi..tot..
sper ca ai avut rabdare sa citesti...
n-am vrut sa fiu rautacioasa,
am vrut doar sa ajut,
asa ca daca te-am jignit cu ceva,
gomen..



Răspunsuri în acest subiect
Yuki & shuichi (part 2) - de yukieiri - 17-07-2008, 01:14 PM
RE: Yuki & shuichi (part 2) - de Aly - 17-07-2008, 06:54 PM
RE: Yuki & shuichi (part 2) - de yukieiri - 18-07-2008, 06:17 PM
RE: Yuki & shuichi (part 2) - de yukieiri - 19-07-2008, 04:34 PM
RE: Yuki & shuichi (part 2) - de Jigoku - 20-07-2008, 01:33 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Yuki Haruno Yuki Kuran 10 6.346 04-12-2011, 01:53 PM
Ultimul răspuns: Yuki Kuran
  The Tale of the Red Shinigami [part 1] Liar 0 1.593 24-07-2011, 10:46 PM
Ultimul răspuns: Liar
  The beginning of a love story (a sasu-saku fanfic) part I Sakura-Sasuke 25 12.078 30-12-2010, 08:41 PM
Ultimul răspuns: Sakura-Sasuke
  Yuki's oneshots! Juliette 9 5.294 17-11-2010, 11:28 PM
Ultimul răspuns: Juliette
  Naruto YUKI Haruno***** ice.heart 1 2.761 19-06-2009, 09:15 PM
Ultimul răspuns: SoUl EaTeR


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)