Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce parere aveti ?
Ar trebui sa te lasi de scris .
0%
0 0%
E binisor , continua .
100.00%
9 100.00%
Total 9 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

One-Shots and other things

#9
Bonjour, Deea.
Hmm, nu ştiu de ce naiba tot spui că nu te pricepi la aşa ceva. Adevărul e că scrii bine şi, cum a spus şi Căpşuna, n-ar trebui să te subapreciezi.

Revenind. Voi comenta fiecare lucrare în parte, începând bineînţeles cu prima.
Cold. - Un text realizat binişor, într-adevăr, cu mici greşeli pe alocuri, care pot fi corectate însă cu uşurinţă.
Ţi-ai expus sentimentele destul de bine, deşi ai mai avut şi reţineri.
Ideea mi se pare uzată şi puţin cam banală. Vreau să spun... Ca de obicei, femeia suferă, iar pe bărbat îl doare-n cot. Mă rog, să zicem că merge.
Ai mult prea multe puncte de suspensie, ceea ce strică estetica lucrării. Ar trebui să mai renunţi la ele.

Citat:Câta fericire era atunci pe chipurile noastre …câte zambete pe buze…câte sentimente făceau inimile noastre să pulseze de nebune !

Aici punctele de suspensie nu-şi au rostul. În locul lor trebuiau puse virgule. Şi mai sunt multe astfel de fraze, în care virgulele-s înlocuite de punctele de suspensie.

Citat:Cine sunt eu ca să pot lupta cu voinţa ta care e la fel de dura ca şi o armă ?

Nu-mi place deloc cum te-ai exprimat. " Ca şi o armă " mă cam zgârie pe creier; sună anapoda.
Cine sunt eu să pot lupta cu voinţa ta, care e la fel de dură precum o armă?
sau
Cine sunt eu să pot lupta cu voinţa ta, care e la fel de dură asemenea unei arme?
Sună mult mai bine, nu-i crezi?
Hmm, voinţă dură? Nu prea sună bine şi cred c-ar fi fost mai potrivit dac-ai fi spus " voinţă de neclintit " sau " voinţă de fier ", dar atunci s-ar fi schimbat întreg contextul, deci aşa-zisa armă ar fi dispărut. În sfârşit.

Îţi lipesc diacritice pe-aici, pe-acolo, probabil din neatenţie.
Duci şi lipsă de spaţii pe alocuri din câte văd... Hmm... Mai multă grijă pe viitor, bine?

Răzbunare - Şi această lucrare este reuşită, dar în conţinut sunt prezente cam aceleaşi greşeli ca şi-n primul text.
Sinceră să fiu, mi-a plăcut mult ideea pe care-ai avut-o, mi se pare destul de originală.
Exprimarea a fost ceva mai bună aici, nu ştiu de ce consideri că oneshotul ăsta e mai prost decât primul. Permite-mi să te contrazic: în opinia mea, acesta-i mai bun decât primul.
Observ că de data asta ai lăsat nenumăratele puncte de suspensie de-o parte. Foarte bine, într-adevăr.

Sunt pe-aici câteva greşeli de tastare, insesizabile de altfel, dar ele există totuşi.
Abia acum am observat lipsa diacriticelor. Well, nu cred că-i o problemă, dar din moment ce-ai început cu ele, ar trebui să continui şi să termini la fel.

Mi-ar fi plăcut mai mult dac-ai fi descris mai amănunţit scena sângeroasă, m-ar fi captat astfel complet. Evident, aş minţi dac-aş spune că nu mi-a plăcut.

Citat:Arunc o ultima privire spre cel care m-a torturat pana acum, apoi inchid ochii si ultimele cuvinte se fac auzite prin incaperea rece .
Fraza asta îmi place foarte mult. Nu ştiu de ce, dar cert e că-mi place.

Oricum, oneshotul ăsta-i mai reuşit decât precedentul.

Dorinţe - O poezie nu tocmai reuşită.
Aici ai multe lipsuri. În primul rând nu ai ritm şi nici muzicalitate. Măsura nu există. Ai încercat să faci şi niscai rimă, dar nu ţi-a prea ieşit. E mai degrabă rimă trasă de păr.
Deşi o citesc şi-o recitesc, poezia nu exprimă mai nimic. E mai mult o simplă înşiruire de cuvinte fără noimă ce nu-mi inspiră mare lucru.
Tema-i clişeică, folosită şi răs folosită. Versurile-s puerile de-a dreptul.

Estetica-i bună, n-am să comentez.
Înţeleg, lacrimi amare, dar reci? Ştii, lacrimile-s calde de obicei. Trebuia să foloseşti metafora aici şi să spui " lacrimi îngheţate ". Deşi-i o metaforă arhicunoscută, s-ar fi potrivit mai bine în locul acelor lacrimi reci.

Încearcă să compui nişte poezii cu rimă albă. La tine se pierde toată muzicalitatea poeziei din cauza rimei ăsteia, deci cel mai bine-ar fi să renunţi la ea.

Dacă vrei să scrii poezii, ar trebui să-i citeşti pe marii noştri poeţi, printre care şi Eminescu, Bacovia ş.a., după care să-ţi găseşti stilul care te reprezintă.

Te sfătuiesc să-ţi arunci un ochi sau doi pe text înainte de a-l posta, pentru a corecta eventualele greşeli de exprimare / tastare.
Citeşte mai mult ca să-nveţi să te exprimi mai liber şi să-ţi dezvolţi vocabularul.
Ştiu c-o să te corectezi tu şi c-o să respecţi sfaturile primite, sunt sigură de asta sută-n sută. xD

Dacă te-a deranjat cu ceva postul meu, nu ezita să-mi spui. Trimite-mi un pm sau zi-mi pur şi simplu pe mess, unde poţi arunca liniştită cu roşii sau ciocolată, care-ţi place mai mult.

Mult succes în continuare!
Au revoir, Deea. * hugs her *
Edmond: [pauses, remembering what Fernand said when he asked why he betrayed him] It's complicated. Let's just say it's vengeance for the life that you stole from me.



Răspunsuri în acest subiect
One-Shots and other things - de Khonsu - 04-08-2010, 10:17 PM
RE: One-Shots and other things - de Flash - 04-08-2010, 11:04 PM
RE: One-Shots and other things - de Teh - 05-08-2010, 11:35 PM
RE: One-Shots and other things - de Ryuu - 06-08-2010, 01:43 PM
RE: One-Shots and other things - de Lia - 06-08-2010, 02:25 PM
RE: One-Shots and other things - de Khonsu - 06-08-2010, 03:46 PM
RE: One-Shots and other things - de Teh - 07-08-2010, 03:24 PM
RE: One-Shots and other things - de Khonsu - 09-08-2010, 01:35 PM
RE: One-Shots and other things - de Corina M. - 10-08-2010, 09:16 PM
RE: One-Shots and other things - de Khonsu - 23-08-2010, 11:43 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Some things Senko.s 1 2.262 10-09-2011, 09:43 AM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Simple things Haribo 2 2.599 06-09-2011, 10:33 PM
Ultimul răspuns: Haribo
  Typical things Jollye 2 2.724 15-12-2009, 01:27 PM
Ultimul răspuns: Flash


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)