Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pe urmele diavolului [hentai]

#7
^^Schimbarea.

"...a-si face acest pas, adica a-si face sex cu ea..."

Am vazut ca ai folosit numai forma asta de-a lungul capitolului, si e o greseala destul de mare.
Se scrie "as", dat fiind faptul ca este o marca a conditional-optativului, si nicidecum "a-si", in cazul din urma mentionat, cratima inlocuieste litera 'i' , forma fiind deci "a isi". Pentru a evita lucrurile de genul, elimina cratima si verifica-te inainte de a scrie prostii.

"
O imping, lovind-o putin cu capul de zid. Trebuia sa fac ceva, astfel la cat sunt de beat, ma culcam cu ea. Fata nu zicea nimic, asa ca imi iau camasa de jos si incep sa ma imbrac, stand in fata oglinzii, observ ca Ana incepe sa planga, dar nu stiu de ce, asa ca ma indrept spre ea. Ii ridic privirea cu degetul cel mare, iar tristetea ii invada chipul, ochii ei blanzi erau invadati de lacrimi. Privirea ii era inmuiata in lacrimi ce curgeau fara incetare. Ma simteam vinovat, daca plangea din cauza mea."


In primul rand, fragmentul este dominat de cea mai mare varza de timpuri, uite-te numai ce decalaj e intre ele la fiecare pas. Apoi, la sfarsit te-ai repetat cu lacrimile.

"Sunt la fel ca ceilalti? nu inteleg, de ce a zis asa ceva."

La fel sau nu, ala e monolog interior, deci trebuie pus intre ghilimele, dupa care incepi cu litera mare, ca doar nu esti la dialog, si dupa care termini cu semnul intrebarii, din moment ce ai inceput cu "de ce" si inainte de asta era virgula. Daca virgula nu era, putea fi considerata afirmatie pur si simplu, deci fara semnul intrebarii, dar tot cu litera mare.

"Poate cred ca ceea ce ma facut in baie, a deranjat-o, dar ea e obijnuita si nu ar trebui sa se supere pentru ca ea se saruta cu fiecare baiat."

"am" , nu "ma" , si "obisnuit", nu "obijnuit" . La prima a fost greseala de tastare cu siguranta, a doua insa nu, deci grija la 's' , 'z' , 'j' , si altele situatii la care te poti pacali singur.

"Doamne! fata asta cu cati a facut sex? nu, nu trebuie sa ma gandesc acum la acest lucru, si trebuie sa o impac, adica sa o las asa plangand nu se poate, pentru ca eu sunt un gentelman."

In primu` rand, dupa cum am mai zis, e monolog, deci trebuie sa apara marca specifica, in al doilea, nu e dialog, deci incepi cu litera mare dupa "!" sau " ? ". Si este "gentleman".

"- Hai zau, si atunci de ce m-ai luat de pe scena si m-ai adus pana aici!"

Mai mult ca sigur era o intrebare, nu o exclamatie.

"Auzind acele cuvine, Ana sare la gatul meu, incepand sa planga din ce in ce mai rau. Vazand ca aceasta fata chiar sufera o ridic de jos si o tin in brate. Fata ma strangea din ce in ce mai mult, dovada ca ea chiar sufera, cred ca i-a lipsit dragostea de mama, de aceea a ajuns asa. Nu stiu ce sa fac, trebuie sa o impac. Ii sterg lacrimile cu degetul mare si ii zambesc, ma privea de parca eram un inger in fata ei. Nu era decat un copil speriat care atunci cand cineva se rasteste la el, incepe sa planga. Chiar daca prin infatisarea, comportamentul si vorbele ei iti dadeau impresia ca era o fata dura, nu era deloc asa. Ochii ei blanzi si privirea trista, ma farmeca, dar nu ma simt atras de ea, pentru ca acum am cunoscut-o mai bine si mi-am dat seama ca e doar un copil."

Vai mie. Avand in vedere ca induci cititorul in eroare cu o gramada de timpuri acolo, iti sugerez sa pastrezi trecutul ca timp de povestire.

.Ochii ei blanzi si privirea trista, ma farmeca

In primul rand, este ‘ ma farmecau ‘ , pentru ca nu acorzi predicatul in functie de ultimul substantiv, ci in functie de subiect, care in acest caz este multiplu. T.T
Deci subiectul este ‘ Ochii ei blanzi si privirea trista ‘ , si dat fiind acest fapt, predicatul va fi la plural, nu la singular.

Pe de-o alta parte, nu suna bine verbul ‘ a farmeca ‘ in acest context. Suna aiurea ! Mai bine ai fi folosit alte verbe sinonime care dau acelasi inteles...Cum ar fi verbul ‘ a fascina ‘ .

"cuvinte", nu "cuvine" .

In doua propozitii la rand, am aflat tot de atatea ori ca ea "chiar sufera", deci ai putea sa nu mai repeti.

Daca suferi si imbratisezi pe cineva nu inseamna ca nu te-a iubit mama, deci e cam inutila legatura facuta.

De altfel, ai tinut cont sa mentionezi de vreo doua ori ca e doar un copil, deci, din nou, poti sa nu mai repeti.

Un alt lucru, incearca sa nu mai faci uz de "chiar". Nu da foarte bine, si l-ai folosit de cel putin trei ori in acelasi sir de propozitii.

"Deodata in spatele ei apare acel tip care deja imi vine sa il omor daca se mai atinge de Ana."

Asta chiar nu suna bine. Printre altele, este "pe care" , nu "care", pentru ca este in concordanta cu "tip" ,nu cu altceva.

"- Tu esti a mea, asa ca vin-o dracu odata si nu mai sta la masa cu prosti astia! "

Nu este "vin-o", ci "vino" , deoarece este verb, si chiar nu e nici un pronume pe acolo. De asemenea, "prostii" , ca is mai multi.

"Aha, deci il cheama Axel. Doamne cat ma enerveaza tipul asta, daca o mai atinge sau o mai bruscheaza pe Ana, ma jur pe mama ca il trimit in spital."

Ce sa mai, "sa moara mama" , nu?

"Nevrand sa ma mai uit la cei doi pentru a nu exploda de nervii, imi intorc privirea spre iesire, dar aud deodata un pleoscanit."

"Nervi" , doar desinenta de plural, fara articulatie.

Pleoscanit...?! Pleosc, pleosc, Marco Polo, ca deja deraiaza exprimarea.

"Cand intorc privirea spre cei doi, Ana deja il pleznise pe Axel."

Ba nu, il "plesnise".

"Tipul o apuca de mana, trand-o pana la iesire din club"

Prin metoda reducerii la absurd, presupun ca era "tragand-o" si "iesirea".

[/i]"Ma ridic de la masa, vrand sa il omor pe tip, dar Ana imi face semn sa nu ma agit. Trebuie sa fac ceva, asa ca ma ridic de la masa si ma indrept spre iesire."[/i]

Cred ca era de ajuns sa te ridici o singura data de la masa, serios.

Pai, ca tot vrei sa evoluezi, bineinteles ca se poate, dar tine cont de ce ti-am zis. Acum, daca as fi tinut decalajul timpurilor, ar fi trebuit sa il amintesc la fiecare propozitie. Asta este cel mai slab punct al capitolului, si sa stii ca ii scade considerabil din greutate, asa ca ai face bine sa pastrezi concordanta timpului, acesta, dupa cum am sugerat, preferabil sa fie unul trecut, te asigur ca e mult ma usor de manevrat. De asemenea, ai un limbaj destul de uzual, slabut, pot spune, deci mai citeste, pana si un dictionar de sinonime e bun, te ajuta sa mai diversifici. Bafta.


[ Comanda onorata. ]
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]



Răspunsuri în acest subiect
Pe urmele diavolului [hentai] - de Hitman - 16-05-2009, 08:59 PM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de Topaz - 17-05-2009, 02:43 AM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de Alexi - 17-05-2009, 06:36 AM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de Hitman - 17-05-2009, 06:20 PM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de Denny - 17-05-2009, 06:39 PM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de Alexi - 17-05-2009, 07:10 PM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de Jasmine - 22-06-2009, 04:39 PM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de Hitman - 07-07-2009, 09:52 PM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de Marty:X - 10-07-2009, 11:29 PM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de Ramonitzz - 08-07-2009, 10:52 PM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de Dark~Melody - 09-07-2009, 09:03 PM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de Hitman - 20-07-2009, 12:20 AM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de Hitman - 31-07-2009, 12:32 AM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de ~~YuRa~~ - 31-07-2009, 01:17 PM
RE: Pe urmele diavolului [hentai] - de nimeni - 31-07-2009, 02:29 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Inima Diavolului Yami 8 5.994 05-06-2013, 07:46 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  Mesagerul Diavolului Sushi 12 8.462 03-06-2013, 11:42 AM
Ultimul răspuns: Yami
  [Yaoi] Mana stanga a diavolului Nywa 30 15.197 11-01-2013, 02:26 PM
Ultimul răspuns: Natsuru
  Pasind pe urmele iubirii KarinaD 21 11.658 18-10-2010, 08:36 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Clan contra clan. Cand mafia este pe urmele mele (SasuSaku) Who said i have to be normal 7 12.741 06-05-2010, 05:55 PM
Ultimul răspuns: Ella-chan
  Pe urmele destinului (+16) WinterSoul 34 16.865 02-05-2009, 02:41 AM
Ultimul răspuns: cookie
  Pe urmele dragostei ! by me ... sweet_zoey 0 2.427 19-02-2009, 10:55 AM
Ultimul răspuns: sweet_zoey
  Pe urmele dragostei! andreea_sakura 10 12.246 25-01-2009, 01:54 AM
Ultimul răspuns: andreea_sakura
  Insemnul diavolului case 4 3.779 24-07-2008, 08:58 PM
Ultimul răspuns: Jigoku


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)