Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

My life is a huge disaster [yaoi]

#25
Ce faceti fetelor :* Nu cred ca am tercut pe aici, si stiu ca trebuia. O sa va iau pe rand, oricum Ralu tu sti cam care e parerea mea despre cum scrii tu, dar voi spune si aici.
dark_life Felicitari intai de toate! Imi place felul tau de a scrie. Sunt curioasa de cat timp scrii, pentru ca daca vei continua asa o sa ajungi sa scrii extrem de bine. Imi place ca acorzi atentie detaliilor. Nu grabesti actiunea si dai personajelor un caracter unic. Asupra unui singur lucru vroiam sa-ti atrag atentia. Ai grija la timpurile verbale:
Citat:Atunci, de ce plangeam ca un copil, de ce ma simt sfasiat pe dinauntru, daca a fost doar o obsesie
.
Asta e un exemplu. cred ca asta e singura ta greseala mai serioasa, restul sunt minore, greseli de tastare si virgule. Imi place personalitatea lui Tay, insa ma gandeam daca i-a zis ca sta cu el doar pentru corpul lui. Oricum sper sa se termine curand tezele si succes.

Yaku-chin Ah, pe tine vreau sa te cert putin.[-( Fii mai atenta la tastare. Ai niste greseli prostesti si te cunosc destul de bine pentru a sti ca acele greseli sunt facute din pura neatentie. Incearca sa compensezi lipsa descrierii cu naratiunea, pentru ca ai foarte mult dialog, pe care il poti transforma in vorbire indirecta.
Citat:Nu stiam ce sa ii zic, mi-era rusine sa fac baie cu el , deja ma imaginam cu el in baie goli acolo...aaa nuu asa ceva era inadmisibil ce tot zic aicia m-am culcat cu el deci si cu o baie impreuna si fara una, insa baie insemna apa si asta rezulta ca trebuie sa ne dezbracam
Aici iti cam lipsesc semne de punctuatie, dar in literatura moderna, cum s-ar zice, am intalnit ideea de a scrie gandurile personajelor fara semne de punctatie pentru a parea cat mai realistic. Plus ca noi nu gandim cu punct, virgula si cuvinte extrem de elaborate, si cred ca ideea asta e interesanta.
Anyway, mai renunta la aceea, "fata aceea" . Ideea e ca intr-o povestire, nuvela, este corect sa acorzi atentie scrierii si exprimarii. dar uneori, atunci cand transpui gandurile personajelor, daca vrei sa sune mai realistic, apeleaza la un vocabular putin mai limitat si mai dezordonat. Asta nu inseamna sa te rezumi la doua cuvinte, trei, ci sa renunti la cele complicate. ( asta mi-a zis mie profa de romana :"> ).
Ai si cateva repetitii:
"Bine, insa nu stiu sigur daca e bine."
Oricum, Yaku-chin tu sti parerea mea despre tine. Ador sa scriu cu tine, pentru ca dai tot ce poti si asta da fic-ului un farmec aparte. Bravo :X App, cred ca ti-am mai zis dar ai crescut incredibil de repede @_@ inca o data Bravo!
Acum, in leagtura cu ideea fic-ului, imi place. Eram putin ametita ca nu prea intelegeam legatura dintre ce scria Dark si ce scriai tu. :)) dar apoi mi-am dat seama ca sunt doua povesti de viata diferite si asta e dragut.
Il ador pe Nyseei e personajul meu preferat din fic-ul asta :)) E absolut sub orice critica si numai cand deschide gura trebuie sa scoata ceva ce-l face pe Ay sa roseasca.

Fetelor, aveti grija amandoua la felul cum scrie cealalta. Yaku-chin cum am zis tu ai mult dialog si Dark tu te axezi foarte mult pe descrierea sentimentelor, chiar daca povestile sunt diferite felul de a scrie trebuie mentinut cat de cat, echilibrat.

Bun atat am avut de zis, nu ma injurati, felicitari amandurora pentru fic si de abia astept sa vad continuarea.



Răspunsuri în acest subiect
My life is a huge disaster [yaoi] - de Yaku-chin - 08-03-2009, 12:29 AM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de Teh - 08-03-2009, 03:48 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de Acsi - 08-03-2009, 10:10 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de myuu - 08-03-2009, 11:11 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de nolazy - 09-03-2009, 01:16 AM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de Teh - 09-03-2009, 07:50 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de Teh - 11-03-2009, 12:10 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de myuu - 13-03-2009, 11:58 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de nolazy - 14-03-2009, 02:40 AM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de Teh - 15-03-2009, 06:40 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de myuu - 16-03-2009, 01:03 AM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de Acsi - 22-03-2009, 02:40 AM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de nolazy - 22-03-2009, 03:06 AM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de Teh - 22-03-2009, 12:30 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de Acsi - 29-03-2009, 09:08 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de nolazy - 03-04-2009, 10:51 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de Teh - 04-04-2009, 01:52 AM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de Acsi - 04-04-2009, 05:33 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de myuu - 04-04-2009, 07:27 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de myuu - 09-04-2009, 08:05 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de Mitsukai Yoru - 24-04-2009, 11:21 AM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de Acsi - 03-07-2009, 03:50 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de myuu - 03-07-2009, 11:44 PM
RE: My life is a huge disaster [Yaoi] - de nolazy - 22-11-2009, 11:43 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Moments of Life - kame.'s Yaoi OneShots kame. 1 2.223 13-04-2013, 02:46 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  The life of a male prostitute (yaoi,shounen ai and normal couples) Lithium-Angel 92 49.557 09-06-2009, 10:32 PM
Ultimul răspuns: adyna_45


Utilizatori care citesc acest subiect:
6 Vizitator(i)