Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ingerii

#2
[quote='Sakura-Haruno' pid='42218' dateline='1233740579']
Cap1:Din fericire in tristete

Intuneric.[spatiul e mancat ;; e o regula utilizata si reutilizata dupa punct se lasa spatiu, indiferent ca e la pc sau in caiet, dar exista spatiu)]Peste tot numai acesta se arata.[again spatiul] Intr-un loc unde nici un om obisnuit nu poate patrunde,[spatiul T.T] mai excat [ex cat? =))) s-ar intelege ca ex pisica, nu "exact"] in lumea lor,[spatiu]a ingerilor [prin definitie, inger inseamna locuitorul unui paradis nemaivazut, in care domneste lumina ^_^, dar la tine e intuneric],[again spatiu]sta unul dintre el[mai devreme era plural, acuma singular, acordurile le-a luat gaia, ingerilor e plural, el e pronume personal, persoana a III-a, singular],o fat ape [fata ape nu stiam ca apele sunt fatate oO, si doar la animale se utilizeaza verbul "a fata", desi corect cred ca era "fata pe"] nume Miu [ mai intai era lumea intunericului, apoi a ingerilor, apoi apare un el, acuma o ea, treci de la o persoana la alta ca prin apa].[spatiu]Suvitele blonde ii acopera [cand incepi un text la o anumit timp, vei continua cu acel timp, nu treci de la trecut la prezent, si mai corect era "suvitele blonde ii acopereau" ca stii ochii sunt 2 si tu ai utilizat acopera care ar fi fost corect daca acea fata s-ar fi nascut ca un ciclop, creaturile cu un singur ochi mare in frunte] ochii albastri invadati de tristete.[spatiu]Aceasta avea 16 ani,[spatiu]darn u [dar nu ]se putea bucura de ei deoarece cu cativa ani in urma fericirea si puritatea le-a fost luata de locuitorii intunericului.[spatiu]Acestia erau Himera [Himera era un oras, nu o creatura, si daca ar fi fost era o singura creatura, insa tu ai locuitorii intunericului adica himere, se poate ca acestia sa poarte numele de Himera, dar nu ar mai avea sens definitia data de tine Himerei]. Aparusera datorita gandurilor rele sau triste ale oamenilor.[spatiu]Inainte ca acestia sa invadeze lumea pura,[spatiu]ingerii erau buni,[spatiu]fara ganduri rele si din aceasta privinta se numeau ingeri albi [again, pleonasm, ingerii nu pot fi decat albi >_>],[spatiu]dar acum,[spatiu] ziua erau albi,[spatiu]dar [deja l-ai utilizat pe dar, e repetitie si tu nu scrii poezii deci nu se accepta decat daca era o enumeratie] noaptea deveneau negri si rai [ingerii care sunt negri si rai poarta numele de diavoli sau demoni, nu pot fi ingeri, unicul inger care a existat si a fost alb mai tarziu negru este lucifer, tu acuma rescrii toata mitologia],[spatiu]plini de ura si tristete.
In camera in care intunericul era stapan [parca era un spatiu mare, o lume intreaga, acuma e o camera] blondaisi [blonda isi sau blonda-si, iar ai mancat spatiu] privea mama.[spatiu]Aceasta s-a uitat in nimicul care le inconjura cateva minute apoi a spus: [acele cuvinte n-au nici un sens, nici daca le pui virgule, nimica, acele "cateva minute" sunt aterizate de pe luna, daca puneai si tu ceva de genu " nimicul care le inconjura, cateva minute [mai tarziu] a spus" dar trebuie sa renunti la apoi, sau la cele doua cuvinte "cateva minute" ]
-Draga mea...trebuie sa te duci in lumea lor,[spatiu]a oamenilor,[spatiu]sa gasesti dragostea...noi nu mai credem in ea!
-Cum sa fac asta?[spatiu]Cum sa o gasesc?[spatiu]Si cum ajung acolo?
Imediat mama sa a format un cerc luminos [daca erau negri, tot ce ii inconjura era negru, asa ca nu aveau cum sa creeze o lumina neagra, in spectrul luminilor nu se gaseste negru T.T, iar luminoasa nu avea cum sa fie caci erau negri] ce a luat fata si a aruncat-o spre nori.
Miu cazu [nu suna mai bine cazuse, trecut, decat cazu prezent, caci stii tu povesteste ceva, nu spui o actiune care se petrece in acest moment] pe unul dintre norii pufosi care o duse [dusese, explicatia mai sus] aproape de parcul unui oras [parcurile nu exista in afara unui oras, ia-o si tu pe autostrada si daca tu gasesti vreun parc in mijlocul campului sa-mi zici si mie, si nu ai zis parc nationat care se pot regasi la marginea unui oras] numit Tokyo. [again, Tokyo, oare de ce toate actiunile, in mai toate ficurile, se petrece in Tokyo? si de cand japonezii vorbesc romana T.T]
O arunca.[virgula, nu punct, si un spatiu]aceasta cazand langa un copac batran.[spatiu]Se uita in jurul ei fascinata.[spatiu]Privea cerul si nu putea crede cat de frumos era.[spatiu]Albastara [asta e cuvant inventat de tine caci sunt sigura ca nu exista],[spatiu]fara urma de nori,[spatiu]iar razele soarelui ii incalzea [incalzeau, caci e fata ei T.T] fata alba si catifelata[iar urmarea nu se leaga de inceput].[spatiu]Apoi [niciodata, dar niciodata, propozitiile nu se incep cu apoi, pai, dar [care mai are si exceptii] sau ca] se uita in jur.[spatiu]I arba[de ce ai pus spatiu in "iarba" nu stiu] era verde si moale,[spatiu]iar parfumul florilor o imbata.[spatiu]I se parea un loc minunat si plin de bucurie.
La un moment dat,[spatiu]in fata ei aparu o fata satena.[spatiu]Ochii ei verzi priveau blonda[fara spatiul lasat de tine] ,[spatiu]iar apoi pe chipul ei aparu un zambet.
-Buna![spatiu]De ce stai aici?[spatiu]Adica suntem deja in septembrie [te contrazici, in septembrie nu e vara sau primavara ca iarba sa mai fie verde, doar daca era artizanala, iar razele soarelui nu mai sunt calduroasa ca vara] si...e cam frig [si mergi cu contrazicerea-nainte] ...chiar daca inca mai sunt flori[flori toamna? @_@ care flori mai sunt inflorite toamna, exceptie cele de la florarie care sunt din sere sau importate?].[spatiu]Si nu cred ca te simti prea bine in rochia asta![daca e rochie e rochia aceia, asta se utilizeaza de persoana ce detine acel lucru]
Blonda purta o rochie alba pana la genunchi cu maneci scurte bufante.[spatiu]Dar fata nu mai simtea nici frigul,[spatiu]dar nici caldura.[spatiu]Satena o ajuta sa se ridice si isi spuse numele:
-Apropo...numele meu e Su![spatiu]Tu cum te numesti?
-Eu?[spatiu]Numele meu e Miu![spatiu]Incantata!
-La fel![spatiu]Si...scuze ca te intreb...dar cati ani ani?
-Pai...16![spatiu]Tu?
-La fel![spatiu]La ce liceu inveti?[spatiu]Sper ca nu te deranjeaza intrebarile mele![spatiu]Asa fac mereu!
-Aaa...nu..nu ma deranjeaza...!
In acel moment blonda nu stia ce sa ii spuna.[spatiu]Fiind inger [inger traind in intuneric :zuppy05: hai ca asta-i buna si nemaivazuta] nu avusese ce cauta la liceu.[spatiu]Imediat ochii albastrii fixara o cladire ce se parea ca se numea liceul Winter dupa cum vedea scris pe placuta din dreptul intrarii. [parca era la marginea orasului Tokyo, acuma e in Tokyo cand ea nu s-a miscat din loc? oO ]
-La acest [acest se utilizeaza cand vrei sa arati ceva, cum ea nu a facut vreun semn din mana [detaliile sunt foarte importante] ar fi trebuit sa zica "la acel" caci era ceva departe nu langa ea] liceu invat!
-Da?[spatiu]Si in ce clasa inveti?[spatiu]Poate suntem colege![spatiu]Daca esti noua...![spatiu]Si eu invat tot aici! [nu se misca din loc, dar deja nu mai era in parcul de la marginea orasului Tokyo, ci intr-o scoala din Tokyo? :zuppy06: harababura]
-Defapt...invat aici neoficial![spatiu][si cum poti sa inveti neoficial? =)))) adica oficial inveti si neoficial nu? =)))) asta nu cred ca o sa o inteleaga nimeni] Am venit azi din alt oras si aici vreau sa ma inscriu! [de ce n-ai zis si tu asa de la inceput, fara tot acel neoficial]
Su se ofera [de la prezent treci iar in trecut, btw "su se oferi" era corect] sa o ajute sa se inscrie maine fiind ultima zi de vacanta. [ce sa zic >_>, parca vad ca a doua zi avea sa intalneasca cu iubirea vietii ei :)))]
Blonda isi aminti ca nu avea unde sa doarma,[spatiu][poti sa dormi si sub cerul liber asa ca tot ai unde sa dormi ^_^, doar daca esti in aer [nu in avion] si zbori ca pasarile atuncea nu cred ca ai unde dormi ^_^] dar ca prin minune ii veni in minte casa in care a stat mama sa pentru a observa oamenii.[daca n-a mai fost pe pamant cum stia unde e situata acea casa si stia sa se descurce in Tokyo? @_@ ] Norocul fetei ca avea si cheia. [da cheia cand i-a mai dat-o mama ei? trebuie sa i-o dea maica-sa caci na, altfel, nu mai are sens fraza cu mama ei ca a stat ca sa observe oamenii]
Cele doua fete isi luara la revedere si stabilira ora la care sa se intalneasca a doua zi. [dar locul unde aveau sa se intalneasca nu il stabilira?]

Himera=Creatura cu cap de leu,corp de tap si coada de sarpe.Sufla flacari.[color=#32CD32][ce ai descris tu este Chimera, pe care rom



Răspunsuri în acest subiect
Ingerii - de Nevermind - 04-02-2009, 12:42 PM
RE: Ingerii - de Aly - 04-02-2009, 10:15 PM
RE: Ingerii - de Nevermind - 05-02-2009, 12:07 AM
RE: Ingerii - de Ryuu - 26-02-2009, 12:19 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Nici ingerii nu sunt ceea ce par a fi Chris`sCookie 3 3.361 25-07-2012, 05:35 PM
Ultimul răspuns: Chris.
  Ingerii Mortii Irukandji 3 4.034 08-11-2009, 12:47 AM
Ultimul răspuns: Axxa.No.Way
  Ingerii nu zboara,fara sa aiba aripi Lexi 2 2.896 23-06-2009, 04:42 PM
Ultimul răspuns: Lexi


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)