Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Naruto] Perfectly Imperfect

#7
Perfectly Imperfect

Capitolul 4

- Some Kind Of Miracle –


Exista miracole medicale. Fiind credinciosi la altarul stiintei, nu ne place sa credem ca exista miracole. Dar exista. Se intampla lucruri; nu le putem explica, nu le putem controla. Dar se intampla. Miracolele se intampla in medicina. Se intampla in fiecare zi … doar ca nu intotdeauna cand avem nevoie de ele.

- Sakura, Sakura ! Ce ai patit, ce ti s-a intamplat ?

Te aud cum urli disperat, in timp ce imi verifici pulsul, care este destul de slab. Constati ca starea mea nu este prea buna, neintelegand de ce. Ce mult mi-as dori sa pot deschide gura sis a pot sa-ti rostec acele cuvinte cheie, de ce am lesinat. Mi-as dori sa-ti pot spune cat de tare ma doare piciorul sis a te lass a imi acorzi primul ajutor. Chiar daca esti un neurochirurg, sunt sigura ca inca mai stii cum se acorda primul ajutor in cazul unei muscaturi de caine. Dar, mai intai, trebuie sa-ti dai sit u, singur, seama ca la piciorul stang am unul dintre cele doua tipuri de muscatura de caine: inteparea. Daca ti-ai da seama ca gamba mi-a fost perforata de dintii turbati ai acelui caine, as putea sa ma ajuti. Dar, daca nu-ti dai seama la timp, oare, voi fi bine ?

Hmm … ma intreb de ce am lesinat, de ce nu sunt inca treaza; pana la urma am fost muscata de un caine turbat nu de un sarpe veninos. Piciorul nu mi-a fost sfasiat, deci nu am lesinat de durere. Dar atunci, de ce ?
- Sakura, revino-ti ! De ce ai lesinat ?! Off, de ce nu imi pot da seama ce ti s-a intamplat, ce a cauzat lesinul tau ? De ce sunt atat de prost, de incompetent ?

Te aud cum te vaiti, cum este ingrijorat si confuz. Te uiti la mine, in jurul nostrum, apoi din nou la mine, si inca o data la locul ce ne inconjoara. Privirea iti ramane atintita spre locul unde m-ai gasit. Te uiti atent la acel loc, cautand ceva, pe cineva: cainele. Cred ca ti-ai dat seama ca am fost muscata de acel animal, deoarece nu mai stai pe ganduri si ma ridici; incepi sa alergi spre un adapost, tinandu-ma in brate, ca pe o mireasa – mireasa ta.

Nu am idée unde m-ai adus, cat de departe ai mers, dar cred ca suntem in siguranta. Poate ca m-a adus intr-o pestera sau o casa bantuita de singuratate.

Simt cum piciorul imi amorteste, in timp ce saliva cainelui turbat se prelinge pe liciorul meu, devenind scarbos. Nu stiu ce faceai tu, dar cred ca iti dautai trusa de prim ajutor pe care o cari tot timpul cu tine. Doamne ajuta, sa o ai si de data asta. Nu ai plecat nici macar data fara ea, cred ca nici la baie; nu este posibil sa nu o ai acum la tine.

Deodata, constat ceva important, un amanunt semnificativ: stiu de ce am lesinat. Fara sa-mi dau seama ca nu mai sunt lesinata, urlu pe un ton entuziast:

- Da, mi-am dat seama de ce, de ce am lesinat !!! Din cau ….

Dar nu apuc sa termin ceea ce aveam de zis, deoarece tu imi pui mana la gura spunandu-mi sa fac liniste, in timp de ma priveai adanc in ochi.

Simt cum ma pierd in abisul din ochii tai, in acel negru intens ce iti staluceste. Uit si de durere, atata timp cat tu ma te uiti la minecu o privire atat de blanda, ocrotitoare. Ma faci sa ma topesc toata numai cu caldura ce se simte in ochii tai. Ma simt ca un cub de gheata ce sta pe asphalt, intr-o zi in care soarele in arata caldura intr-un mod deosebit; tu este acel soare, soarele meu.

Tu rupi tacerea ce ne inconjoara, acea liniste asurzitoare pirzandu-se odata cu cuvintele ce le spui:

- Nu mai urla, nu stiu, inca, cat de sigur este acest loc. Trebuie sa fim atenti, precauti la tot ce se petrece; nu putem sa fim distrasi de nimic, suntem ca intr-o cursa contra cronomentru – timpul ne este dusman. Daca nu avem grija …

- Sasuke, gandeste pozitiv ! Nu iti mai face atatea griji ! Mai bine ajuta-ma cu muscatura cainelui – trebuie sa o dezinfectam cumva. Ai trusa de prim ajutor la tine ?

Tu imi dai un raspuns afirmativ, in timp o scoti din buzunarul interior al sacoului tau negru. Ce bine iti sta imbracat asa; elegant, rafinat – extravagant de fermecator !

Tutusi, tu imi intrerupi visarea, dandu-mi o veste tragic, socanta:

- Sakura, am o mica problema: nu mai stiu cum se acorda primul ajutor in cazul unei muscaturi de animal, de caine. Sunt neurochirurg, nimic mai mult. Stiu tot ceea ce tine de … Imi mai amintesc un lucru, care mi-as dori sa nu fie adevarat … Muscaturile animalelor turbate cauzeaza lenisul, atunci cand saliva intra in corpul persoanei. Tu ce fel de muscatura prezinti ?

- Intepare. Plaga intepata rezulta in momentul in care dintii cainelui penetreaza pielea persoanei vatamate – adica eu.. Inteparea este foarte expusa la infectie, deoarece dintii cainelui injecteaza bacteriile in momentul in care perforeaza pielea. Bacteriile au sansa sa se multiplice cu usurinta pentru ca locul este prielnic: cald, intunecat si inchis, astfel dezinfectarea se face cu dificultate. Eu mai stiu pasii pentru dezinfectare: lasa rana intepata de caine sa sangereze cateva minute ; bineinteles, daca sangele nu curge excesiv. Este un mod simplu si eficient ca bacteriile transmise prin muscatura de caine sa fie expulzate afara. Rana trebuie spalata cu un sapun anti-bacterial si lasa apa sa curga peste muscatura timp de cinci minute. Este un pas vital pentru a combate infectarea ranii. Acopera zona afectata cu un bandaj de tifon steril. Daca nu ai la indemana un tifon steril, foloseste un servetel de hartie de unica folosinta. Evita sa folosesti un prosop sau o batista din material textil, deoarece se pot gasi pe acestea alte bacterii. Pentru plaga intepata poti folosi un unguent antibiotic, dupa care acopera cu un bandaj steril pentru a compresa rana sangeranda.

- Iti imaginezi ca noi nu avem tot ceea ce ne trebuie, nu ? Trebuie sa facem cumva sa improvizam lucrurile. Era un rau la cativa metri de locul unde te-a muscat cainele, dar nu putem merge pana acolo, nici nu te pot lasa singura aici. Ar trebui sa mai fie o sursa de apa si in fata, nu ? Te iau in brate si mergem – trebuie sa ne grabim !

Nu mai stai pe ganduri si procedezi intocmai cum ai spus: ma iei in brate si mergem in fata, in cautarea apei. Sper sa avem norocul de a gasi apa, daca nu … nu stiu ce se va intampla, nici nu vreau sa imi reamintesc ce pot pati de la o simpla muscatura !

Este numai vina mea pentru situatia asta, sunt sigura ca nu va iesi nimic bine. Si acum te pun si pe tine in pericol.

Auch, gamba piciorului ma doare din ce in ce mai tare. Incepe sa ma suture ingrozitor, arzandu-mi puterea de a mai rezista. Era mai bine cand nu eram treza, cand era lesinata, atunci nu puteam simti durerea.
Observand, tu, ma intrebi daca mai pot rezista, in timp ce o iei la fuga spre un parau ce l-ai vazut la cativa metrii de noi. Cand ajungem acolo, tu faci tot ceea ce ti-am spus, executi acel procedeu perfect, ca un adevarat profesionist. Iti multumesc !

- Gata ! Acum ar trebui sa fii bine, nu mai esti in pericol.

Eu iti zambesc, ridicandu-ma in picioare. Pentrun o secunda, atentia imi este atrasa de tine si ma dezechilibrez. Tu, fiind fix in fata mea ma prinzi … dar intr-un mod mult prea apropiat, as putea spune. Buzele noastre aproape s-au intersesctat; ar fi fost magnific !

Timp de cateva minute ramanem asa, acolo, imbratisati, privind pirduti unul in ochii celuilalt.

La sfarsitul unei astfel de clipe, cand atat de multe rugaciuni primesc raspunsuri si atat de multe nu primesc … Ne luam miracolele de unde le gasim. Ne intindem peste prapastie si uneori, impotriva tuturor probabilitatilor, impotriva oricarei logici, ne atingem.


P.S: Nu am postat capitolele repede deoarece am avut idei, ci pentru ca erau scrise deja de luna trecuta. Dar asta este singurul capitol scris, deci nextul nu prea stiu cand va veni.



Răspunsuri în acest subiect
Perfectly Imperfect - de Alle - 09-08-2012, 04:46 PM
RE: Perfectly Imperfect - de hero1hero - 11-08-2012, 11:37 AM
RE: Perfectly Imperfect - de Alle - 11-08-2012, 12:08 PM
RE: Perfectly Imperfect - de Erina Ozaki - 11-08-2012, 05:32 PM
RE: Perfectly Imperfect - de Alle - 11-08-2012, 05:55 PM
RE: Perfectly Imperfect - de Erina Ozaki - 11-08-2012, 06:48 PM
RE: Perfectly Imperfect - de Alle - 11-08-2012, 08:44 PM
RE: Perfectly Imperfect - de Erina Ozaki - 12-08-2012, 08:45 AM
RE: Perfectly Imperfect - de Rain - 15-09-2012, 09:44 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)