Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O vara plina de iubire si schimbari

#3
Mersi mult de critica lasata Andreea. Povestea nu o sa fie tocmai un cliseu, desi o sa se indragosteasca. Idee este ca nu e tipul nou de care gata se indragosteste. E o poveste un pic mai elaborata si sper ca o sa te prinda ideea.

Capitolul 2

Angel


Ma uitam la blondul ce statea in fata mea care ma privea mirat. I-am zambit si l-am intrebat ce gaseste asa amuzant la mine. A zambit si mi-a spus ca stau pe sezlongul lui sic a sunt murdara de crema de soare pe fund. Am marait la el mi-am luat geanta si m-am pus pe alt sezlong de langa Lizzyie. M-am dus sa imi iau o inghetata si sa ma sterg de crema cand cineva m-a strigat.
- Stai! Vin si eu cu tine, aa si ma cheama Adam ca sa stii si tu Angel.
- De unde stii cum ma cheama, ne-am mai intalnit?
- Ce intrebari patetice ai ne-am vazut de o multime de ori numai ca, creierul tau procedeaza mai incet.
- Nici nu te cunosc si deja ma enervezi, ai grija cum te comporti pentru ca eu fac regulile in liceu.
- Cat de mult te-ai schimbat Angel…Nu mai esti aceeasi.

Si aceea a fost toata discutia noastra. M-a lasat foarte confuza avand in vedere a eu chiar nu-l mai vazusem inainte, desi numele Adam imi aducea amintea de cineva dar vag totusi. Am incercat sa nu mai ma obosesc cu asta pentru ca imi facea rau tenului si mi-am luat o inghetata cu menta, preferata mea.
*
Orele treceau incet si soarele apunea incetul cu incetul. Era mirific, nuantele de rosu se amestecau cu cele portocalii si in reflectia oceanului se vedeau ca un spectacol parca aranjat din inainte. Nisipul fin imi mangaia picioarele in timp ce ma indreptam spre apa. M-am scufundat in ea parca nedorind sa mai ies de acolo. Eram singura ramasa la plaja pentru ca ceilalti s-au dus la o petrecere. In timp ce inotam in apa linistita ma gandeam la viata mea, la tot ce tine de ea. Dar nu a durat mult pentru ca deodata a inceput sa ploua. Nu simteam dar puteam sa vad.
Am iesit usor din apa si m-am dus sa imi iau lucrurile deja ude.Ploua din ce in ce mai tare si deja imi era frig. Am inceput sa fug spre casa si din neatentie iar m-am ciocnit de vecinul meu. M-a intrebat daca poate veni la mine pentru ca era singur acasa si se plictisea plus ca nu avea current si i-ar placea sa ne cunoastem. La inceput nu am vrut din simplul motiv ca nu aveam chef. M-am scuzat si i-am zis ca am de facut curatenie prin casa sic a nu pot. L-am trimis acasa sic and am intrat la mine m-am dus direct la mine in camera. Am deschis laptopul si am inceput sa vorbesc cu Mark. Dupa aceea m-am hotarat sa fac o baie lunga si calda. M-am dezbracat incet pe muzica lui Janis Joplin. Imi placea muzica ei desi era foarte veche. Ma facea sa ma simt calma. Am dat mai tare cand a inceput melodia “Summertime” si am intrat in cada plina cu apa si trandafiri . M-am privit intr-o oglinda micuta si am observant ca machiajul era intins in hurul ochilor mei verzi-albastrui. Mi-am aprins o tigara mentolata si am inceput sa reflectez la viata mea de pana acuma. Am fost de multe ori o “bitch” in viata, iar acuma parca regretam. Desi aveam sprijinul si dragostea parintilor, nu stiu ce ma determinase sa fiu asa rea cu lumea. Ma iubeam pe mine dar asta nu insemna ca restul nu existau dar aveau accesul mai greu la inima mea, care parea inchisa cu un lacat. De abia saracul Mark a reusit sa intre in ea destul de greu. Desi paream foarte indrazneata inauntrul meu se ascundea o fata timida uneori. Mi-am scufundat capul in apa si mi-am zis ca de urmatoarea zi aveam sa fiu o persoana mai buna sau cel putin sa incerc. Desi paream doar o tipa buna care are bani si nu-I pasa de altceva mie imi placea arta, imi placea sa scriu, imi placea sa fac fotografii. Iubeam tot ce tinea de aceste lucruri, dar cu timpul m-am schimbat. Oricine o face.
**
“Erau intr-o padure. Doi copii se jucau si se alergau unul pe altul. Baiatul a luat mana fetitei in mana sa si a pupat-o pueril pe obraz. Soarele apunea iar razele se rasfrangeau in parul blond al copiilor. Erau asemanatori dar nu erau rude. Erau doar meniti sa fie impreuna.”
M-am trezit deodata, avand gatul uscat. M-am uitat in jur si tot ce vedeam era intuneric. Iar am visat si culmea era ca visam acelasi lucru mereu, de parca ceva imi scapa. Visul acela era menit sa imi aduca aminte de ceva sau cineva, un lucru la care am tinut mult. Nu aveam habar pentru ca in ultimii ani parca nu mai eram eu. Eram alta, nu mai eram Angie, fetita blonda ce se intelegea cu toata lumea. Acuma sunt in continuare versiunea rea a fetitei de odinioara. Desi toata lumea ma striga Angie, numai persoanele dragi au voie sa ma strige Angel. Toata lumea stie asta. Desi o singura persoana ma numea asa, dar acea persoana era departe de mine acuma. Mi-as dori cateodata sa-l revad pe ingerul meu…

[Imagine: missyoubear.jpg]

My work: - Sentimente uitate [Naruto]
- O vara plina de iubire si schimbari [Proza]

" Love it's like wind. You can't see it, but you can feel it."



Răspunsuri în acest subiect
O vara plina de iubire si schimbari - de *|Dea|* - 31-03-2012, 10:01 AM
RE: O vara plina de iubire si schimbari - de *|Dea|* - 04-04-2012, 09:58 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Uraste ca iarna, iubeste ca vara. hiimera 42 20.949 29-03-2013, 05:52 PM
Ultimul răspuns: FuNnY bUnNy
  O iubire de-o vară? Ayu.Lore 5 2.357 01-09-2011, 08:23 PM
Ultimul răspuns: Ayu.Lore
  O lume plina de miracole...si moarte! Ɖʋℓcικ`Иɛвʋиικ 12 8.454 25-07-2011, 11:32 AM
Ultimul răspuns: stylish.lov3
  Viatai plina da surprize bune...dar si rele... $tefan 2 2.749 26-04-2011, 09:56 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  Ce schimbari ati aduce voi FF-ului? Mitzuke. 22 15.760 09-02-2011, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Eby
  Ploi scurte de vară chrissta 8 3.904 11-12-2010, 01:10 PM
Ultimul răspuns: chrissta
  Viata de vampir intr-o lume plina de mister , suferinta si idioti Michiyo道代 17 8.805 30-11-2010, 12:35 AM
Ultimul răspuns: Meredih
  O vara de vis lary-chan_sakura 4 3.256 15-08-2010, 06:50 PM
Ultimul răspuns: Yun.
  Suspinuri în culori de vară [yaoi] Claribel 5 4.564 28-07-2010, 10:27 PM
Ultimul răspuns: SAYA_ANGEL
  O adolescenta plina de distractii Ella06 6 4.042 08-05-2010, 10:48 PM
Ultimul răspuns: Lori.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)