Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sentimente atarnate de-o franghie

#2
Buna! Hmm, sunt aici pentru o mini critica. Nu va fi ceva prea mare si complex, sper, dar poate te va ajuta cumva.

Inceputul, acolo unde ti-ai prezentat personajul, nu e bine ales. E ca si cum tot ce am citit pana acum face parte dintr-un jurnal gasit, mai exact al lui Kenji. Ca sa-ti prezinti personajul/personajele o faci prin intermediul altora. Sa zicem ca primea un telefon si atunci i se afla numele de catre cititor si cate idei nu mai sunt. Nu e gresit cum ai facut, dar e prea simplu.
Citat: Cam aici cu descrierea mea.
Dupa trei-patru randuri te-ai oprit cu descrierea? Ce descriere e asta? Nume si prenume + facultatea unde va urma sa invete si ca e tocilarul familiei? Asta nu e descriere. Dar, sa continuam.
Citat: Inchid si ma-mbrac, nu mi se parea ceva asa grozav, deci imi iau niste blugi inchisi la culoare, stramti, un tricou alb si o jacheta de piele, sa nu uitam, bineinteles, de ochelarii mei scumpi si dragi, cu rama albastru - metalizat, decat in partea de sus existenta.
Frumoasa descriere. Da, asta mi-a placut. So' sa nu crezi ca intr-o critica spun doar lucrurile rele. xD Trebuie sa apreciez ce este bine ca sa stii si sa mai repeti asta o data. :))
"Incerc sa ies pe usa, si spun incerc fiindca draguta de Sarah intra si-mi dadu cu usa-n cap..."
Ai grija la timpul verbelor Si mie mi s-a spus ca gresesc acolo si fac o salata de timpuri. Punele pe toate la acelasi mod si timp. ^^
Nu ai foarte multe greseli nici la dialog, care nu e sec si se imbina cu naratiunea. Singura care lipseste este descrierea. Defapt si ea este prezenta, dar cam seaca. Incearca sa descri mai mult lucrurile, atmosfera, chiar si o frunza ce cade din copac in timpul unei plimbari prin parc.
Deja mi-am format o parere despre Sarah si Kenji din primul capitol, un lucru ce rar se intampla in majoritatea cartilor, povestilor sau mai ales in ficuri. Un lucru bun, de asemenea, e ca ai reusit sa le scoti comportamentul in evidenta si sa nu se confunde cu altul.
Citat: ... privitul la picioarele masei, atat de zvelte si frumoase...
Picioarele cui? Cred ca ai vrut sa spui "mesei" si nu, nu cred ca e tocmai o greseala de tastare.

Etto, din primul capitol am avut parte de o scena. Cum sunt o fana yaoi, imi plac cele lungi, asa ca incearca sa le faci mai mari *blush*, nu ca asta nu ar fi fost buna. Descri bine, interesant, eu stand cu sufletul la gura dupa urmatoarea propozitie. Totusi incearca sa adaugi mai multe expresii, ce tin cititorul in suspans in timpul actului.

Am adus critica la capitol, chiar daca nu am postat la topic ca o voi face, dar pur si simplu asa mi-a venit pe moment. Greseli de tastare si restul nu prea ai, dar oricum ai zis ca nu te prea intereseaza asta. Imi place capitolul, dar bineinteles intotdeauna e loc de mai bine. Poate vei mai primi si alte critici in caz ca nu am fost prea inteleasa unde ai gresit. Well, te las aici, si te las cu bine.
Bafta!



Răspunsuri în acest subiect
Sentimente atarnate de-o franghie - de Nirv - 07-01-2012, 12:47 AM
RE: Sentimente atârnate de-o frânghie - de Rain - 11-01-2012, 04:18 PM
Buna, buna! - de onu' - 12-02-2012, 03:21 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Slalom printre sentimente Neris 3 3.108 03-09-2012, 02:04 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  Sentimente uitate *|Dea|* 14 8.508 16-04-2012, 10:32 AM
Ultimul răspuns: *|Dea|*
  Sentimente puse pe hârtie Rose ^^ 1 2.006 12-01-2012, 11:39 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Sentimente si senzatii.Poezii Storymaker 15 9.317 08-01-2012, 08:51 PM
Ultimul răspuns: Storymaker
  Sentimente pe hârtie :]. `Shadow. 2 1.959 07-08-2011, 08:15 PM
Ultimul răspuns: `Shadow.
  Sentimente si ganduri yaoi maniac 0 2.274 22-06-2011, 02:36 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  Rupte din sentimente Ichigo. 6 3.773 08-06-2011, 09:04 PM
Ultimul răspuns: Syryus
  [split] Sentimente si senzatii.Poezii Reveuse 0 1.754 27-03-2011, 01:00 AM
Ultimul răspuns: Reveuse
  Sentimente la miezul noptii xD Rukia JJ 1 2.506 27-03-2011, 12:00 AM
Ultimul răspuns: Reveuse
  Ura si dragostea doua sentimente ciudate Yoko-sama 2 2.861 15-09-2010, 01:56 PM
Ultimul răspuns: L'pti.chat


Utilizatori care citesc acest subiect:
8 Vizitator(i)