Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

A place where you belong

#2
Titlul... Ai fi putut să îl scrii în română având în vedere că lucrarea ta este în română, sună mult mai bine aşa. Cel puţin aşa mi se pare mie, mi se par ok titlurile în alte limbi chiar dacă au conţinut în română dacă există o anumită semnificaţie specială în limba aceea or smth. like that dar având în vedere circumstanţele, mi se părea mai potrivit un titlu românesc, ca şi lucrarea de altfel. Subiectiv vorbind, somehow, dar aşa mi se pare mai potrivit. În rest, semnificaţia lui este drăguţă : )

M-am intors si cine credeti ca era : batausul scolii, Tony.
Foarte... clişeic şi nu prea atrăgătoare exprimarea asta. Plus că mie mi se pare mai corect folosit: M-am întors şi cine credeţi că era? ( pentru a evidenţia întrebarea pe care " naratorul personaj" o pune cititorilor, or so whatever ) Bătăuşul şcolii, Tony. ( parcă are un alt... efect, let's say it like that) .
Mersi Tony -- Mersi, Tony. ( apoi era de preferat punctul şi o nouă propoziţie, mai ales că era dialog, mai simplu de citit , I guess ).
- Nu, dar ma gandesc ce sa ii zic frumoasei mele flori, zise el fermecat. -- sincer acum, replica asta e cu adevărat... stupidish. Încearcă să eviţi astfel de exprimări mai ales în dialog, adică... Ok, este fic-ul tău şi imaginaţia ta dar ideea în sine, cum că un adolescent BĂIAT! îndrăgostit ar spune aşa... E destul de... neverosimil şi totodată sună foarte urât la ureche, I guess, prea clişeic şi neatrăgător. ( oricum comentariile pe care le fac asupra propoziţiilor ce nu sunt greşite gramatical sunt comentarii strict subiective, adică " după părerea mea ar suna mai bine... " bla bla bla. Să nu interpretezi altceva : ) ) .

Greşeluţe:
aceeazi -- aceeaÅŸi.
La un moment dat ai făcut nişte spaţieri aiurea în ceea ce priveşte semnele de punctuaţie, vreau să zic: când pui semn de punctuaţie ( . , ? ! etc ) trebuie să ai ceva de genul : text(semn de punctuaţie) - spaţiu - text(semn de punctuaţie), etc. Nu: text - spaţiu - semn de punctuaţie - spaţiu - semn de punctuaţie, sau : text - semn de punctuaţie - text ( fără spaţiu ). Etc. Ideea e să delimitezi ceva de genul: Maria are mere. Vreau şi eu mere. Tu ai mere? Du-te şi cumpără, acum! ( ai priceput tu ideea ).
Toata lumea nu ma placea cand am ajuns la liceu. - O pun la greşeală şi nu la ceva strict subiectiv pt. că din punctul meu de vedere e cam incorect, chiar dacă limba română are multe suişuri şi coborâşuri, aşa sună ca naiba. Încearcă: Nimeni nu mă plăcea când am ajuns la liceu. / Toată lumea mă ignora/ detesta ( or so whatever ) când am ajuns la liceu. Aşa cum ai pus tu nu sună deloc bine.


Aş putea să fac mai multe referiri dar o să mă opresc aici. Partea aceea când faci referire la cititor... and such, mie una nu prea-mi place, e strict subiectiv! Pentru că nu e genul meu de naraţiune, mă trezeşte din... citire, ca să zicem aşa şi idealul unui cititor este să se piară în naraţiune, în acţiunea propriu zisă, ceea ce nu se prea poate întâmpla când se face referire la exterior, la persoana care citeşte. Strict subiectiv, repet.
Apoi ai grăbit unele lucruri şi nu le-ai descris cum trebuie, mi-a plăcut totuşi partea de început cu acea cutie de suc deşi exprimarea a fost cam forţată.
Partea când a apărut directorul în clasă, seacă şi prea clişeică. Adică, trebuia descris altfel pentru că aşa a părut destul de stupid. Vine directoru' în clasă şi anunţă: nu faceţi ore că nu au venit profii la şcoală ( totuşi, e exagerat şi sună a vreo glumă proastă). De regulă se " inventa" un motiv diplomatic, ceva - orice iar elevii de regulă nu aruncă cu foile pe sus aşa deodată cu directoru' în clasă şi toţi la unison, well vreau să pun accent pe faptul că ai exagerat aceste aspecte aici.
Şi când i-a făcut invitaţia, Matt lui Ty să vină la el acasă, tot seacă, indeed. Adică... nu cred că este genul de exprimare ce s-ar folosi între prieteni.
Partea aceea gen " paranteză" , nu mi-a plăcut exprimarea cu " fac o paranteză să vă zic mai multe despre mine" ( reproducere, lawl ) . Adică... pare foarte copilăros şi foarte... neexperimentat, sau ceva de genul. Cred că puteai aborda o altă formă de naraţiune în ceea ce priveşte acest aspect. Oh şi de menţionat dfaptul că ai folosit şi cuvântul capitol alături, la faza cu paranteza ceea ce pe mine mă scoate de tot din acţiune şi mă seacă. Partea cu " despre el" plictisitoare şi cam seacă şi ireaclă. " Am devenit vârcolac la 13 ani şi soră mea are şi ea nişte puteri ca lumea ah şi trupa mea favorită e BFMV" , ceva de genul - cam exagerat.

Eniuei, aştept următorul capitol şi îţţi urez foarte multă baftă în continuare :b aşteptăm să vedem ce face Matt.



Răspunsuri în acest subiect
A place where you belong - de Utsuru - 25-09-2010, 12:02 AM
RE: A place where you belong - de Teh - 25-09-2010, 12:23 AM
RE: A place where you belong - de uselessHope - 13-10-2010, 04:22 PM
RE: A place where you belong - de Me_Samy - 13-10-2010, 09:55 PM
RE: A place where you belong - de hiimera - 14-10-2010, 10:14 PM
RE: A place where you belong - de Utsuru - 16-10-2010, 02:31 AM
RE: A place where you belong - de hiimera - 16-10-2010, 11:03 AM
RE: A place where you belong - de Me_Samy - 16-10-2010, 09:17 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Imi place felul in care doare hellismine 2 2.736 09-08-2010, 05:32 PM
Ultimul răspuns: Elena.


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)