Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va placut cartea?
Da, mult.
30.77%
4 30.77%
Asa si asa.
0%
0 0%
Nici nu am citit-o.
15.38%
2 15.38%
Nu.
53.85%
7 53.85%
Total 13 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

The Twilight Saga

#11
Ieri dintr-o greseala m-am apucat si eu de aceasta carte.Am fost in vizita la cineva si am vazut o carte pe pat cu titlul "Amurg",zic in gandul meu : "Ma daca sunt aicia ,ea acolo(cartea) ce se intmpla daca citesc o pagina?!",am luat cartea in mana si am citit doar 20 de pagini deoarece eram in criza de timp.Orcum cartea acuam a ajuns la mine si mai am doar putin sa o termin,destul de buna cartea mult mai buna decat filmul(cu foarte mult mai buan decat filmul).
[center][Imagine: formylovelupiiableguti.png]


[Imagine: cefataare2text2.png]


[Imagine: supercelputinmieimiplacy.png][/center]

#12
Pot spune ca persoana aici de fata, a citit prima data toate cele 4 carti si jumatate ( din pacate nu termina aia o data cartea) in engleza. Stateam non stop la calculator. Si bine inteles le-am luat de 2 ori la rand sa citesc apoi baga tare primele 2 carti in romana de...nici nu am numarat, imi placea prea mult.
Twilight10ana nu am citit acea jumatate de Midnight Sun am avut o anumita parere despre Edward, Bella sa zic asa nu gandeste prea mult. Dar pur si simplu este o carte usoara de citit si foarte bine realizata.

New Moon: Am bocit pe tot parcursul si bine inteles cand a venit in pisaj Alice o faceam pe majoreta. Unora li s-a parut nasol ca Edward a plecat dar asa ne-am putut da sema cat de mare este dragostea lor, daca nu citeam cartea ramaneam cu aceasi conceptie ca nu exista o asfel de dragoste si totusi...o carte a reusit sa schimbe.

Eclipse: Una din cele mai amuzante, trebuie sa fiti de acor, mai ales cand Bella l-a pocnit pe Jacob de si-a rupt mana saraca. Si bine inteles am spumegat de furie cand l-a sarutat pe Jacob..trisorul.

Brack Dawn: A fost placut sa vedem lucrurile si din perspectiva lui Jacob, nu numai ca erau mai hazli, dar am ajuns sa il cunosc si mai bine. Bella Vampir m-a lasat cu Gura Casca asta e tot ce pot spune.

Oricum vream sa vad filmul New Moon...m-am plictisit sa il caut zilnic!

[Imagine: 2vbaceu.jpg]
[Imagine: 2e5s776.jpg]
Din focul iubirii adunam taciuni
Ce se nasc din incandescenta ploii de soare...
Unde-a ramas visul tainic de pe maini
Schitat de priviri cu-a lor patima-arzatoare?

[Imagine: k4fa84.jpg]
Noi suntem iluzii a ceea ce este muritor, iar scena este o iluzie a vieţii.
"El nu credea in nimic, cu exceptia viciului insasi si a unui zeu viu care exista pentru singurul scop de a face posibila satisfactia fata de rau."


[Imagine: chibi_2442.gif]
Emyleene, chibi-ul lui fake_fate

#13
Deci Twilight....
God! Nu stiu ce sa spun ca mi se umple corpul de o energie ciudata si ochii imi stau parca sa planga dar nu curge nici o lacrima ci doar ma simt altfel cand vorbesc despre Twilight, iar cuvintele nu isi mai au locul deoarece au fost inlocuite de un zambet nejustificat si ma intreb mereu "De ce?" sau "De ce Twilight?".
Pai raspunsul l-am gasit singura si anumeca Twilight este genul de carte ce te poate tine in suspans doua sute de pagini si doar in a doua sute douazeci si cincea sa se intample ceva, dar parca restul de pagini nu au fost doar vorbe goale ci un suspans ce te face sa vrei mai mult si probabil mi-ar lua pagini intregi doar sa povestesc Twilight.

In final am hotarat sa ma rezum doar la cateva cuvinte si anume daca vreti sa stiti ce-i Twilight si nu va e frica de vampiri... cititi si veti afla singuri de ce e Twilight atat de popular.

#14
Tocmai ieri am terminat de citit primul volum...(inainte am vazut si filmul). Celelalte volume nu le am, si si pe acesta l-am imprumutat de la biblioteca, caci momentan nu am bani de carti...
In orice caz mi s-a parut cea mai superba carte pe care am citito pana acum! E absolut...perfecta. (la fel ca si filmul dealtfel 21 ).
Desi cartea este foarte diferita de film. Cartea este plina de replici siropoase, plina de amor, ceea in film intalneai cam rar.

Da, stiu, unora li se pare ceva foarte banal "povestea de dragoste dintre un vampir si o fata" Da, suna banal, insa o data ce vezi filmul si citesti cartea iti vei da seama ca nu e deloc asa cum pare. Nu e o poveste oarecare de dragoste. Pe baza acestei iubiri dintre vampir si fata, care se infiripa incetul cu incetul, are loc maturizarea vampirului. In el apare instinctul de a proteja, instinctul de a iubi.
Povestea de dragoste dintre Bella si Edward nu este neaparat una bazata pe pasiune, ci mai degraba una bazata pe incredere si loialitate absoluta. Ca sa nu mai spunem de curajul lor sa lupte practic impotriva naturii petru a ramane impreuna. Caci Bella e om, Edward vampir, practic natura ii desparte, le limiteaza posibilitatile de a se iubi, insa cu toate astea datorita increderii si loialitatii absolute, cei doi sunt in stare sa treaca peste obstacolele care stau in calea fericirii lor.
Ca sa nu mai spunem ca nu este vorba de niste vampiri "normali", ci de unii deosebiti de ceilalti, ceea ce da o autenticitate deosebita cartii.

Mie mi se pare o carte foarte relaxanta, usor de citit, si care te captiveaza usor in universul ei...
Este cu siguranta o carte pe care as recomanda-o oricui indiferent de varsta.

#15
I love "Twilight"
:X:X
e pur si simplu...prea perfect! =p~
abia astept "Zori de zi".

cartile astea sunt prea tari.
stephanie meyer imbina o poveste de dragoste intr`o lume "magica"; cartile ei au anumite parti comice, dar stie si sa te faca sa si plangi.
o respect si o iubesc.8
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#16
Am citit primele 3 volume..si o parte din volumul 4.
Caertea e interesanta..si ideea creata despre vapiri e foarte originala..nu e ca in miturile vechi despre vampiri.[nu ca alea nu ar faine]
Primul volum intradevar m-a captivat...imi placea totul. Modul de povestire...si mai ales ca autoarea...facuse niste descrieri foarte reusite.
Apoi la a doua cartea..hm..hm...nu prea ma mai fascinat...ca deja nu mai era acea Bella ...adolescenta din primu volum...
In al treila..deja...dragostea dintre Bella si Edward..nu mai era asa ca la inceput..nu mai era acea atractie....
Ei bine si in al patrulea..dragostea aproape ca disparuse..nu mai era Bella..pe care o stiam...[nici urma de ea nu mai era] ...deja..se ocupa din ce in ce mai mult de Rennesme..si nah...a cam disparut dragostea pentru Edward.
Iar despre ecranizarea primului volum...e printre singurele filme..facute dupa o carte..care cuparinde o mare parte din carte...caci uneori...cam se uita detalii importante...in twilight..ei bine..au schimbat cateva locatii..cam atat.[am sat si am notat fiecare greseala in parte ..la film.]
Daca nu ai sa-mi spui ceva important mai bine taci!Zuppy09

#17
Am terminat de citit ieri cartea toata ^^ [ mi-am luat-o alaltaieri 78 ]. dupa parerea mea cartea este cu mult mai buna decat filmul. Toate sut mai descrise, actiunea nu e grabita iar in film parca zboara peste tot. Oricum niste faze au fost scoase chiar daca au fost frumoase. O sa imi iau si Luna Noua in curand, iar apoi Eclipse.
Acum sa revin ... imi place cum scrie Stephanie, are un fel aparte. Sentimentele le tranzmite foarte bine din perspectiva Bellei. Totusi am ramas cu ceva gol in stomac atunci cand nu a povestit cand l-au ucis pe James, acolo mi-a placut mai mult in fil. In rest nu am ce spune ^^. Este o carte care merita citita, chiar daca am vazut 2 greseli :-b, nu erau scrise corect cuvintele 9 .
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End













#18
Cu riscul sa va calc pe nervi pe toti...

TWILIGHT SUCKS!

De la Sadoveanu incoace n-am mai pus mana pe vreo carte care sa-mi trezeasca asa o dorinta sa dau cu ea de pamant...

Bella e o idioata, Edward e un obsedat plictisitor... pana si bella recunoaste de nspe ori ca singurul lucru care o atrage la el e fizicul... newsflash to Bella: that's attraction, hun... Love is WAY different...

Mi-a placut de Jacob prin volumul 2, dar l-a macelarit bine in urmatoarele 2 carti autoarea...

Povestile paralele... hmm... ar merita mai multa atentie decat belled... MULT mai multa atentie... I mean, just imagine Rosalie killing people just to kill and not to eat... sau vampire battles, sau povestile varcolacilor...

bella and ed? *pushes them both off a cliff... too bad it's too late for them to die of it*

PLEASE...

cel putin cartea 1 si a patra... imi venea sa ma urc pe pereti de plictiseala si iritare... foarte saracutza cartea... pacat de copacii taiati pentru ea...
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#19
Smile Bun, vin si eu in intarziere.

Nu va spun ca mi-a placut seria, va spun doar ca in 2 saptamani am citit toate 5 cartile si vreau sa spun ca ajunsese-m sa nu mananc nimic zile intregi doar sa nu ma indepartez de calculator. Eram asa de prinsa in poveste ca statea si pana la 3-4 dimineata sa citesc si ma trezeam la 8 maxim sa ma reapuc... a fost groaznic.... nu seria Smile. Ceea ce am facut eu... am exagerat dar sincer... ce fata nu se regaseste in poveste? Chiar nu vi-ati dori sa vina un vampir superb la voi si sa va iubeasca si sa va faca toate poftele? Daca spuneti "NU"... nu am sa va cred 10

Deci seria aceasta nu este neaparat foarte extraordinara, modul de scriere este captivant dar nu are un vocabular foarte elevat... ceea ce atrage este insasi povestea nu neaparat modul de scriere.

In schimb nu mi-a placut deloc filmul... este low buget... parerea mea. Si printre altele, ar fi putut sa il faca putin mai lung sau din 2 parti pentru ca asa cum este facut acum este foarte grabita actiunea si este un mare r-h-t.

Bella a jucat groaznic.. iar Edward, are noroc ca este sexy si se mai iarta putin... dar si el a jucat destul de rau... dar ce sa zic... per total sa nu fiu rea, a fost ok.

Urasc a doua carte, Luna noua pentru ca Edward nu este prezent mai deloc si dupa cum stiti si voi, personajul principal nu este Bella ci este Edward. Stiati nu? Deci de aceea mi se pare o mare tampenie si plus de asta il cam uras pe Jacob. Este groaznic.


Cam asta este parerea mea despre Twilight si sper sa nu fi deranjat pe nimeni.

#20
Ufff, cartile astea mi se par niste tampenii mari, ignorante, fara nimic nou si interesant. Bella e tot timpul exasperanta, enervanta; Ed e genul de tip super dragut, dar cu care nu poti fii pentru ca e blah blah blah.
Ideea asta e reciclata 100%. Autoarea in schimb scrie frumos, se pricepe la descrieri.
Si ca sa ma leg putin de film: actorii care ii jucau pe Bella si Ed parca aveau morcovi in fund (scuzati expresia). Eu am inteles ca ea trebuie sa fie tot timpul prudenta, fricoasa, iar el sa faca pe inaccesibilul, dar a fost prea de tot. Si partea cu :"Ne consideram vampiri vegetarieni." Am ramas like :"What the ....?!" Un vampir nu poate trai doar cu sange de animale. Nici o vanatoare palpitanta de oameni, nimic.
Cartile aste mi se par o mare pierdere de timp si nervi. Nimic bun.
Zelia on: DeviantArt & MAL

[Imagine: fiveofusweremeanttobeby.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)