Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Shakugan no Shana] Shakugan no Shana

#1
[Imagine: 2884shakugannoshanashanfz8.jpg]

Sakai Yuuji, un elev de liceu care se astepta ca viata sa normala sa dureze pentru eternitate, moare. In timp ce se indrepta spre casa este martorul unei scene ingrozitoare in timp ce totul se opreste :oamenii sunt cuprinsi de flacari albastre si un monstru ce seamana cu o papusa uriasa. Pe masura ce monstrul se pregateste sa il inghita pe Yuuji, o fata imbracata in negru si inarmata cu o sabie il salveaza. Fata spune ca este un "Flame Haze" ce vaneaza "Guzo no Tomogara", creaturi din lumea de dincolo. Cand Yuuji observa o flacara albastra in pieptul sau, ea il numeste "Torta", un inlocuitor temporar, spunandu-i ca Yuuji cel "real" a murit. Acesta se imprieteneste cu fata,pe care o va numi Shana si i se alatura in lupta impotriva "Tomogara" si a altor "Flame Hazes".

Personaje:

Shana: http://img236.imageshack.us/img236/9273/...866er0.jpg
Sakai Yuuji: http://img404.imageshack.us/img404/4546/shana04jo8.jpg
Yoshida Kazumi: http://img78.imageshack.us/img78/7549/shana29jh5.jpg
Friagane: http://img223.imageshack.us/img223/8264/shana216fe6.jpg
Marjorie Doe: http://img509.imageshack.us/img509/9915/...erypb2.jpg

1.Ce parere aveti despre acest anime?
2.Care este personajul vostru preferat?
3.Shana vs Kazumi.Argumentati!
4.Shana vs Marjorie.Argumentati!

Puteti viziona acest anime si pe Extra Animezup,dand click aici.
Acum puteti viziona si seria a doua a acestul anime cu un simplu click.
Vizionare placuta ...4

In my opinion...acest anime este foarte interesant,grafica reusita,pesonajele bine conturate.Personajul meu preferat este Shana si putin Yuuji.Sfatul meu...vizionati-l 4
[Imagine: Untitled-1.png]

#2
Ma mir ca nimenu nu a postat aici...46
Eh uite ca sparg eu gheata

Ce pot spune despre acest anime?
Are o grafica reusita... si ost pe masura, idee este originala si este bine pusa in practica. Pesonajul meu pref este, evident: Shana, deoarece desi a fost antrenata sa lupte ca un Flame Haze, reuseste sa isi dea seama ca viata ei nu trebuie sa fie limitata de acest titlu.

Shana vs Kazumi?
Desigur Shana, Kazumi se baga ca musca-n lapte si nu intelege mai nimic despre Yuji desi asa da impresia.

Shana vs Marjorie?
Aici nu prea pot sa aleg amandoua sunt Flame Hazes foarte iscusite. La sf anime-ului amandoua avea cate ceva sa protejeze, deci le pot considera la nivel egal in cea ce priveste titlui de Flame Haze.

La fel ca marina va recomand cu foarte mare caldura anime-ul!

#3
1.Ce parere aveti despre acest anime?
E chiar interesant,grafica si personajele superbe.Sincer,cand am vazut primul episod nu parea cine stie ce,dar pe la episodul 3-4 a inceput sa-mi placa la nebunie..
2.Care este personajul vostru preferat?
Shana cu siguranta,nu stiu ea mi se parea cea mai kawaii..
3.Shana vs Kazumi.Argumentati!
Shana fiind personajul meu preferat desigur ca pe ea o aleg...nu stiu Kazumi mi se pare ca e cam enervanta
4.Shana vs Marjorie.Argumentati!
Cam greu de ales,amandoua sunt foarte sweet si puternice.Dar eu tot la Shana raman,ea e personajul meuf avorit din acest anime !
Don't deny our r2Ï€.
[Imagine: ri935j.png]




#4
1.Ce parere aveti despre acest anime?
anime-ul este foarte bun...au reusit sa aiba o poveste atractiva si originala....imi place mult grafica si introducerea personajelor ^^"

2.Care este personajul vostru preferat?
Shana
imi place mult personajul datorita caracterului unic si al atitudini pe care o are ^^....imi place mult grafica personajului care e kawaii~

3.Shana vs Kazumi.Argumentati!
Shana
cum am mai spus personajul este gorzav si are o personalitate bine conturata in schimb Kazumi nu prea este asa de bine caracterizata ca personaj

4.Shana vs Marjorie.Argumentati!
Shana si aici....
acest personaj "Shana" este grozav....mi-a placut din prima clipa cand am urmarit anime-ul....este foarte interesant personajul si imi place atitudinea lui....din acest motiv o aleg pe Shana.
††
You define The line beetwen human and divine
In this empty place intrinsic GRACE, SO necesary...
†Aoi†
you define
[Imagine: df.jpg]
There are times, {Aoi}, I wish I had never set eyes on you,
Because every look makes me fall in love with you more,
And make it so i cannot live without you.



#5
Buna!Vrea sa argumentez aici pentru ca mia placut anime-ul foarte mult!
1.Ce parere aveti despre acest anime?
Din primul episod mia placut acest anime,a reusit sa ma atraga iar grafica si personajele acceptabile iar ideea imi place mult.

2.Care este personajul vostru preferat?
Normal personajul meu preferat este Shana.Dar imi place si de Yuji si de Baka Marco 21(cum il numeste Marjorie Doe).
3.Shana vs Kazumi.Argumentati!

Shana:Fata aceasta este nemaipomenita are abilitati super,este calma in unele situati de maxima tensiune,dar este si foarte amuzanta(pentru mine),personalitatea ei este bine conturata.
Kazumi:Aceasta fata nu intra in gratiilemele pentru ca incearca c disperare sa-i atraga atentia lui Yuji prin diverse,iar personalitatea ei lasa de dorit.

4.Shana vs Marjorie.Argumentati!
Shana:Cum am mai spus este grozava dar si puterninca.
Marjorie:Seamana putin cu Sasuke Uchiha din Naruto pnetru ca si ea vrea sa se razbune.Dar tot pe Shana o aleg
The road I walk is paved in gold,
To glorify my platinum soul.
I am the closest thing to God,
So worship me and never stop!

This wretched blood runs through my veins
I gave up everything for fame
I am the lie that you adore
I feed the rich, and f**k the poor.

Dear future,
I bought you.
I own the rights.
To let go,
Destroy you.
This is my life.


#6
Doamne, mare pacat ca sunt asa putine posturi. Ma mir cum de SnS, care este un anime complex, din punctul meu de vedere, are asa putine vizionari.
Momentan este unul din anime-urile mele preferate, deoarece e unul din acele anime-uri "satioase" pe care cu greu le gasesti. Povestea are suisuri si coborasuri - intalnim pana si ''slice of life'', care la un moment dat ofera un aer neserios anime-ului; dar presupun ca erau necesare si episoadele 'celea pentru a echilibra intensitatea si mai ales, pentru a dezvolta putin povestea personajelor secundare. La un moment dat devenea un pic plictisitor (cel putin Kanae si influenta ei asupra acelui ''arc'' ma cam scoteau din sarite), insa fillerele nu sunt abundente si insipide, iar ultimul sezon are o intorsatura incredibila. Imi place ca nu e unul din acele anime-uri "tanar-si-nelinistit"ice, care creeaza episoade doar de dragul audientei; in ciuda faptului ca sunt doar 3 sezoane si un OVA, care ultim sezon e gata doar pe jumatate (66 de episoade pana acum, au mai ramas vreo 10), din 2006 de cand au inceput difuzarea, n-au mai terminat. Bine ca l-am gasit recent.

Grafica e OK, imi place cum sunt desenate personajele, iar culorile nu sunt foarte stralucitoare - lucru obositor, pe care l-am observat la anime-urile vizate. Liniile melodice sunt foarte dragute, cel putin anumite intro-uri si ending-uri le-ai asculta de cateva zeci de ori fara sa te plictisesti.
Ce-i drept, mi-ar fi placut putin mai multa actiune, dar cert este ca nici de lipsit, nu lipseste. Imi place mult si maturitatea lui (multi il compara cu Zero no Tsukaima sau altele, care nu se axeaza pe fundalul psihologic al personajelor si nu le ofera profunzime atat cat o face SnS, dar asta in scopul de a crea comedie). Venind vorba, in afara de mini-serii, SnS chiar nu prea este de comedie si nu foloseste artificiile in cauza (crearea de multe chibi-uri, de semnulete de expresie - picaturi, liniute, bla, si multe altele care nu-mi vin in minte acum), dar nu m-a deranjat. A oferit mai multa credibilitate; bine, aprecierea unui anime e foarte subiectiva, pana la urma. Totusi, chiar imi place cum au ilustrat gandurile si sentimentele fiecaruia atunci cand urma partea lui de naratiune si seriozitatea cu care au facut-o, creeandu-i realisti si de ce nu, ambitiosi. Bine, as mai putea, prin comparatie, sa gasesc o groaza de alte trasaturi - de genul ca, spre deosebire de alte anime-uri, nu s-au complicat cu o groaza de personaje noi care sa ''fure'' lumina de scena a celor deja prezente, dar cred ca deja mi-am exprimat ideea. Iar ce e cel mai important - imi place ca au abordat dragostea, si nu prietenia (adica ma intalnesc azi cu o persoana, ma inteleg bine cu ea, iar maine ma lupt din rasputeri si ma sacrific ca vezi domne', ''nakamaaa'', ceea ce e cam suprarealist, si mai ales sa creeze o groaza de fillere bazate pe principiul asta...). Desi nu e atat de multa romanta, dragostea devine practic scopul anime-ului. Cine a vazut, stie.
Nu neg nici minusurile - uneori au dus logica la extreme si ne-a cam pierdut pe alocuri.

Terminand talmes-balmesul cu trasaturile generale ale anime-ului care m-au incantat (principalele, asta inseamna ca mai pot palavragi vreo doua pagini), personajele mele preferate sunt Shana si Yuji, deoarece ambii isi contopesc mentalitatile si intr-un final lupta amandoi, cu amandoi, pentru amandoi -ironic, nu? De asemeni, se maturizeaza (in special Shana) si reusesc sa dea un cu totul alt sens vietii si existentei lor eferme, nesemnificative. Indeosebi Yuji, care se intoarce catre originea lui pentru a revolutiona lumea si legile care o guverneaza.

Kazumi este pe alocuri de umplutura si, desi cam baga bete-n roate cuplului principal, practic e scanteia care ii determina sa realizeze ce simt unul pentru altul. Apreciez ca s-a mai potolit prin sezonul al doilea, nu mai era mimoza din primul (i-a luat locul "vasul" lui Hecate) si s-a maturizat si ea. Acum, spre final, o sa faca ea o prostioara care o sa-i puna in pericol existenta, de dragul lumii. Dar tot Shana e mai interesanta.

La inceput se puteau evidentia Shana si Margery una in raport cu cealalta, dar acum sunt pur si simplu niste fiinte complementare. Shana e mai copilaroasa, un pic naiva si nesigura pe ea si pe ceea ce simte (educatia a fost de vina, in principiu), oarecum egoista si pe alocuri ingamfata, dar sigura pe ea in lupte si autodidacta. Margery e profitoare, sireata, razbunatoare, insa ii vine si ei inima de hac si se indragosteste de un pamantean, ceea ce o determina sa iasa din argintul emotiilor sale negative. Ambele sunt foarte puternice, dar, cum am ales-o pe Shana adineauri, o aleg si aici.

Desigur, mai puteam aminti de o groaza de alte detalii (Wilhemina, pe care nu credeam ca o voi gasi asa simpatica, la inceput), structura lumii (oameni, flame haze, denizen, torte), principiul si relativitatea existentei (m-am intristat prin primele episoade, practic identitatea cuiva sta in memoria celorlalti), iar Yuji era deja sortit pieirii si uitarii de catre apropiati. A fost un concept interesant - cat de departe ai fi in stare sa mergi si sa te sacrifici, stiind ca eul tau e doar o iluzie si dispari atat trupeste, cat si sufleteste, fara sa isi aduca cineva aminte de tine? Indeamna putin la meditatie, nu-i asa? Dar, ma cam opresc, pentru ca oricum am scris mult si oricum toata discutia pare a fi "pro" si cam... putintica. ^^

... Zuppy03*ffiu!*
[Imagine: ls.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)