Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Scoala

#1
1.Scoala?Avand in vedere ca "Traim in Romania" Da!Romanii sunt oricum prost vazuti de afara...asa ca un alt mod de a te afirma,nu prea este.
2.Scoala mea ^^ nustiu de ce cand zic asta ma gandesc automat la distractie <nu,nu e un nou sinonim>.Scoala mea e o scoala destul de bn vauta in oras...si arata bine avem "aproape tot ce ne trebuie" ne lipseste <mmm...o chestie in mare parte obisnuita> manuale bune...adik sunt mereu peste numarul elevilor dar cand te uiti la ele te apuca plansul si bine inteles scoala nu e vinovata <cu asta ne imbrobodesc mereu profesorii>.Scolii i se da destul fornduri >.< si totul e ok , nu ma plang,mai nou ne ia jumatate din curtea scolii (si mai iese cu cativa metrii dupa gard 21 ca ne face sala de sport >.< care ar trebui sa fie gata la anu....dar panaa acum ne laudam cu o groapa mare....<eu nu pra le dau speranta>
3. La capitolul materi preferata stau bine...pentru ca nu ma pot hotara sa aleg franceza,poate engleza?De ce nu istorie ??sau poate geografie....dar aleg romana ^^.Doamna profesoara e unica >.> intradevar e si diriga noastraa dar tine mult la noi se implca,se zbate iar unii...nu dau 2 bani pe asta... anyway P.S. nu o duc rau cu gramaticaa dr imi place literatura:sa citesc...sa scriu ^^

#2
1.Dupa cum spuneau si cei de dinaintea mea, scoala e tot ce ne-a ramas, doar traim in Romania, "e-o treaba ciudata", dar se pare ca cei de la mine din scoala nu prea-si dau seama de asta.
2.Scoala mea a fost de curand renovata. Desigur ca nu va rezista mult timp. In cativa ani, nimeni nu va mai face deosebirea dintre scoala noastra sau o pestera cu lilieci. Oricum, atmosfera din scoala e foarte......respingatoare:profesori neinteresati, elevi foarte....nesilitori si, peste tot, lene. A, sa nu uitam golanii:sunt ca gandacii, misuna peste tot. Clasa mea este in top. Suntem numarul 1 la prostie. Cum as putea sa o descriu:o plictiseala totala, neinteres, prostie predominanta si, bineinteles, elementul care ne defineste, chiulul.
3.Nu cred ca am o materie preferata. Are sanse sa devina, poate, engleza, dar nu stiu.

#3
1)Chiar daca toti adolescentii sunt plictisiti pana peste cap de scoala...este super folositoare!Adica,daca nu ar fi existat...cred ca am fi ramas tot la stadiul de oameni inculti:Ce ne-am face noi fara internet,tv,telefon mobil...toate lucrurile au la baza o chestie elementara:scoala.Vorbind de invatamantul romanesc...este la pamant!Violenta este la putere!Nu exista scoala/liceu in care sa nu se bata elevii.O agitatie totala.
2)Liceul meu...renuntand la renumele pe care il are(mare chestie)imi place!Ma impac super bine cu toti "liceeni"...ce imi place sa le spun asa!Este super bine.
3)Materia preferata...as putea sa spune ca este biologia.Exceptand faptul ca am cele mai bune note(profu nostru super tanar(27 de ani)se pare ca ma simpatizeaza)24)imi place!si ar mai fii...nu ar mai fii nimic21.Imi place numai biologia.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#4
Lasand la o parte toate clishee-ele legate de scoale de tip "o urasc" sau "scoala imi mananca anii", fara scoala am fii o lume de inculti (ceea ce din pacate se pare k am si ajuns)..

Totusi, sunt mai mult decat de acord ca scoala noastra este foarte prost organizata.. De pilda, eu sunt la un profil umanist, si sunt interesat in literatura, filozofie, istorie si psihologie, si totusi tre sa ma chinui cu matematica aia blestemata >_<.. desi nu am probleme adevarate, cel putin in cls a 10a sunt o gramada de materii inutile care doar incarca programul, lucru care duce la stres si automat la randament scazut in cazul celorlalte discipline.

Dupa cum am spus, materiile preferate sunt istoria, filozofia, psihologia si literatura.. desi poate la prima vedere nu au mare legatura, va garantez k exista o puternica influenta intre aceste arte.

In vremea vechilor greci, istoria era chiar considerata o parte a literaturii, iar psihologia a evoluat ca stiinta din filozofie, din scrierilor marilor filozofi precum Spinoza, Kant, Shopenhauer, etc.

Intotdeauna am fost fascinat de un lucru: spiritul uman.. Cel mai complicat mecanism este insusi omul, din pct de vedere psihic, fizic, biologic.. Mereu am putut citi persoanele dupa ce vorbeam cu ele, lucru care insa nu prea le-a placut celorlalti.. Cu toate acestea, inca mai consider ca pentru a stii ntr-adevar ceva, trebuie sa te cunosti pe tine si pe ceilalti, iar ceva mai complex decat omul nu exista, oricat sar incerca... Putem afirma ca imperfectiunea umana este perfecta..

Dar deja debitez in altele.. In mare, ideea este k scoala este folositoare insa trebuie sa fie organizata mult mai bine, pentru a da adevarate valori in randul elevilor.

#5
1) Fara scoala am fi niste incluti, cum s-a mai spus... NU am avea prea multe subiecte de discutie din lipsa de cunostinte si prin urmare si socializarea ar fi mai redusa... Faza e ca scoala in Romania este organizata prost. De fapt, mai prost de atat nu se putea... Teze unice... Halal teze unice! Nu incurca decat si mai mult invatamantul... Materia in general e bagata aiurea, trebuie sa invatam ca robotii pe de rost cam orice, pana si teoria la desen O.O Am vazut in alte tari de pilda in State in care dai un examen cu forumulele si definitiile in fata, tu doar trebuie sa stii sa le aplici. La noi in Romania, invata, nene teoria ca mai departe te-oi descurca tu sa aplici. Nu! Pur si simplu ar trebui sa invatam chestii practice, doar pentru asta ne pregatim la scoala. Sa stim sa aplicam ceea ce am invatat in viata reala. Dar deh, si ministerul asta... Are niste creieri de toata frumusetea....

2) Scoala mea e de fapt un liceu care are si gimnaziu. Clasele de liceu sunt mai multe, dar la gimnaziu trebuie sa dai un examen din care numai primii 28 de copii sunt acceptati... Prin urmare nu este decat o clasa din fiecare.... E cel mai bun liceu din oras ("Spiru Haret" ^^) si cica se invata pe rupte... Intr-adecvar, se invata mai mult ca la alte scoli, dar si profesorii sunt obligati sa fie mai indulgenti la note si sa dea teste mai usoare din cauza politicii liceului. Aspectul... nu e stralucit, dar e destul de bun... Nu e nici moderna, dar nici prea veche (desi cladirea are 107 ani ^^ Avem banci noi, catedre noi, dulapuri noi, avizier la fiecare clasa, statie radio a liceului, termopane, insa table vechi, parchet vechi, lambriu vechi.... Ador insa biblioteca, unde ai carti o groaza, sala de lectura foarte relaxatoare si in care, pentru cazuri de urgenta poti inchiria si apartamente (avem doua apartamente in spatele acesteia dotate cu televizor, baie separata, usa metalica, termopane, izolatie interioara etc ^^ Sala de sport nu se lasa nici ea mai prejos, e atat de mare ca nu te intelegi cu nimeni nici daca tipi (decat daca esti la macxim 6 metri de ei). Avme chiar si un parculet separat cu tei in care stam linistiti pe banci ^^

3) Materia preferata este Engleza ^^ Ador limbile straine, orice limba ^^ Bine, franceza o urasc un pic din cauza profesoarei, dar nu limba e devina, ci profa -_- Pe locul doi cred ca se afla Matematica ^^ Ador matematica ^^ Apoi pe locul 3 desenul ^^ Adevarul e ca nu am talent... dar am avut in primul an un profesor care mi-a observat ambitia si m-a indrumat la fiecare lucrare pe care o faceam.. Asa ca am evoluat mult si acum pot invata singura sa desenez ^^

#6
Despre scoala pot spune ca e folositoare, cum a-ti spus cu totii, insa invatamantul romanesc e foarte prost aranjat si foarte multe materii inutile Unele materii ar trebui sa existe doar la anumite profiluri specializate nu la toate profilurile. De ex Fizica ar trebui sa fie doar la un profil specializat si sa faca fizica doar cine vrea sa ajunga mari ingineri, fizicieni etc. Sau Chimia ar trebui doar la profilurile de medicina. In plus Melancholy are dreptate. Nu ar trebui sa ne puna sa invatam si sa memoram pe deasupra sute si mii de formule. O situatie care a fost la mine in liceu la Matematica La geometrie ar fi trebuit sa memoram ca robotii cateva zeci de formule iar la partea de algebra, niste calcule cu cifre astronomice, nu aveai voie cu calculator de mi-a luat o buna parte din timpul tezei.
Materia mea preferata a fost biologia. Am avut si niste profesoare foarte bune. materia pe care am urat-o cel mai mult, desigur Matematica. Acum am terminat scoala si ce bine ma simt. Abia astept sa dau si licenta si sa scap. Mai am cateva zile apoi "adio scoala" masterul nu il mai fac. Sunt pluictisita pana peste cap de atata scoala Smile

#7
Poi acuma sincer ? scoala este unul dintre cele mai bune lucruri de pe pamant (tera 10 ) . Nu puteti nega acest lucru . Cam tot ce tine de cultura generala se foreaza in cap aici Smile bn ca sa citesti si sa scri poti sa inveti si acasa Smile dar cine are timp sa te invete toate calculele la matematica sau isoria romaniei , gramatica lb romana , da acuma nu strica sa chiulesti de la vro ora sa te reclaxezi 4

#8
Da,la o prima vedere,sh yo ash zice "urasc scoala" , dar dak stau mai bn sa ma gandesc...>.> acolo am avut parte de cele mai bune portzii de ras ... hmm...tocmai am terminat a8a ^^ sh imi e super dor de scoala sincer
nu numai pt ca ma duceam ca sa ma distrez, chiar o sa-mi lipseasca ^^
cat despre liceul la care sunt,well, este cel mai renumit din orash de pe aici [colegiul national "andrei saguna" >.< shtiintze sociale 2 be exact )], arata bine, desi nu ma prea intereseaza aspectul, ...blah ...
Colegii viitori XD i-am cunoscut deja,nu pe totzi dar in fine, sh sunt super klumea
In ceea ce priveste materia care imi place...hmm sau mai bn zis imi placea pana acum (nu pot sa stiu daca o sa-mi mai placa cu alta profa) era desenul XD ok ok...sh engleza, dar desenul era atat de relaxing ^^ desenez,ascult muzik sh vorbesc cu totzi de prin cls....err,da asta faceam la toate orele, dar diferentza este ca la desen am voie sh la celelalte nu >.<
Engleza hmm...imi prea simply because e engleza ...sh nu romana sau franceza ^^
Sh sportul... =p~ so cool ...mda ,deci ,astea 3 imi plac >.< ^^ 4

#9
1....Ok...deci desi stiu ca toti avem nevoie de scoala, caci fara ea nu vom putea ajunge nimic in viata, o urasc! Mi se pare foarte nasol sa mergi la scoala si sa stai 6 ore cu fundu pe un scaun si aplecat pe o masa scriind ce este pe tabla >.> ...Plus ca este foarte enervant cand primesc multe teme si mai am si mult de invatat si imi acapareaza mult timp...Poate ca mai tarziu voi fi fericita ca am facut o scoala si am ajuns ceva, insa deocamdata nu am de ce sa fiu multumita...ci doar...nemultumita...
2...Scoala mea...pai scoala mea are toate clasele 1-12. Invat la aceasta scoala din clasa 1, si daca se poate, aici as vrea sa si termin...Imi place foarte mult scoala mea, insa colegii si elevii...multi dintre ei sunt de nimic...
3...materia preferata 39 ...nu prea cred ca am asa ceva, fiecare materie mi se pare oribila in felul ei, insa daca ar fi sa aleg 39..poate romana...insa doar partea cu gramatica, caci urasc sa citesc! si pana acum biologia mi-a placut...sa vedem in continuare...>.>

#10
Invatamantul Riomanesc e la Pamant. Si eu uram scoala. Dar oare de ce doar la noi in Romania elevii spun ca urasc scoala? Elevii din strainatate spun foarte lejer ca le plac foarte mult scoala si a ivata lucruri utile si folositoare.
Raspuns: Pt ca in alte tari ca Marea Britanie, Franta, Spania, Italia, SUA, etc materia si programa sunt structurate foarte organizat si sumar, iar materia este facuta astfel incat sa fie minimul pt fiecare elev iar orarul este facut sa fie foarte lejer. Materiile, foarte multe sunt optionale iar elevul isi alege singur materiile care ii plac si care crede ca ii vor folosi in meseria pe care o doreste el.
Pe cand la noi, ne indoapa cu n informatii si materii care mai tarziu se dovedesc ca nu ne-au folosit deloc. De exemplu mie una nu imi folosesc deloc fizica si chimia. Nu sunt nici inventatoare si nici farmacista sau medic, si nici nu imi vor folosi vreodata. Si nici tehnologia lemnului nu imi va folosi vreodata. Sau n alte bazaconii cu care m-au indopat (desen, muzica). Intradevar anumite materii precum Istoria, Geografia sau altele sunt utile pt cultura generala




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)