Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Scoala

#11
1)parerea ta personala despre scoala, e folositoare sau nu, invatamantul romanesc

Parere despre scoala?...
Groaznic. E facuta sa-mi ia mie din timpul liber. 45 24

2)scoala ta ( liceul, facultatea, etc. ), aspect, ambianta

Liceul: clasa mea, ca o cocina de porci. Bataie cu hartii, pixuri, si altele.

3)materia preferata si de ce

Spoooort. Tinand cont ca sunt in echipa de majorete 105 8

#12
1)parerea ta personala despre scoala, e folositoare sau nu,
Intr-un fel e bine si la scoala.
Totusi, nu-mi place faptul ca eu personal am un program foarte incarcat la scoala, orarul total aiurea, nu e deloc structurat sa mai alterneze si ele orele, am ore grele una dupa alta. Acum vad ca si Ministreul este la pamant. O zapaceala totala, care incurca si mai mult scoala.

2)scoala ta ( liceul, facultatea, etc. ), aspect, ambianta
Aspect: Un liceu mare, vechi, arhitectura frumoasa.
Ambianta:...Fiind cunoscut drept liceul pentru "Cei cu pile" al orasului nu este o parere generala buna despre liceu, desi chiar se gface carte in el (rezultatele vorbesc de la sine). Cu toate acestea sunt si elevi care prea sunt cu nasul pe sus. Noroc ca eu in clasa nu am din astia. Am avut noroc21 Asa ca in clasa e o atmosfera cat de cat placuta.

3)materia preferata si de ce
Paaai aici e mai greu. Imi place engleza pentru ca mi se pare usoara si eu mereu am fost pasionata de limbi straine. Alta materie care-mi place e matematica. Desi e grea mie imi place pentru ca mi se pare logica si inteleg. A treia materie care o alegt e istoria. Mereu mi-a placut si m-a atras.
[Imagine: elegance1.png]
Arigatou Luinil hug


#13
1)
Mie imi place scoala si nu imi place scoala. Da si nu. Asa si asa.

Avantaje
Daca iti place cartea si o inveti, ajungi ceva cand vei fi mare si o sa ai o paine sa le dai copiilor tai. Acolo iti intalnesti prietenii, colegi si profesorii care iti plac, dar si care nu iti plac, dar asa o trec la dezavantaje. La scoala inveti lucruri noi, interesante si poate ca nu o sa mori prost, intrebandu-te "Ce e scoala?".

Dezavantaje
Iti pierzi un timp bun din viata pe scoala si facultate, acolo te intalnesti cu prietenii tai, dar si cu dusmanii, ei nu se exclud. Si ar mai fi unul, acela ca nu faci altceva decat sa inveti in fiecare zi, sa-ti faci temele, sa stai pe scaun si cu coatele pe banca, plictisindu-te la unele ore... soo boring!

Deci nu pot zice ca imi place sau nu scoala. Totusi cred ca este un lucru esential in viata noastra^^.

2)scoala ta ( liceul, facultatea, etc. ), aspect, ambianta
Liceul Teoretic Negru-Voda... in oras avem 3 scol, dintre care 2 gimnaziale si 1 liceu...
Deci liceul nu este foarte mare, avand doar un etaj... curat sa spunem ca este, cu exceptia elevilor care fac dezordine. Nu-i cine stie ce, dar avem ce ne trebuie^^.

3)materia preferata si de ce
The English. O ador. Nu numai ca o sa ma ajute enorm peste tot, dar este si o lb. frumoasa. Nu-i prea grea si nici prea sofisticata, trebuie doar sa pui suflet sa o inveti. O urasc pe profa' actuala [se schimba in fiecare an], dar materia este superba.
[center]Riesige Himmel verstecken Tausende und Tausende von Sternen ~
Hide My Tausende und Abertausende von Gedanken ~
Life ausblenden Tausende und Abertausende von Hindernissen~
Verstecken Sie Ihre Augen Tausende und Tausende von Farben ~
[Imagine: sintaxsig.png]
When your image disappears from the front of your eyes, you create it as you like.

[Imagine: chibi_2140.gif]
Chibi-ul lui SintaX_Dev
[/center]

#14
Well, da, scoala!! Nu ma dau

#15
1)Scoala este folositoare in cea mai mare parte,dar ar trebui sa fim invatati sa ne purtam,sa gandim corect,nu numai cultura generala [stiu ca si asta e importanta 10]
2)Ok, scoala mea, nu vrei sa afli nimic despre ea, e veche, e stupida..am intrat intr-o clasa care coloreaza scoala asta...prin rautate NU PROSTIE! si ei ne-au chemat parintii la scoala, suntem cea mai rea clasa pe care au vazut-o verodata Smile sa ia parintii masuri, dar treaba s-a inrautatit 21
3)Engleza 8 pur si simplu o ador, desi profa e cam crizata 4

#16
Well scoala este... lame .__. mai ales scoala me, care pur si simplu ar merge sa fie un teren minat sau o inchisoare, unde clasele sunt carcere preventive, biroul directoarei Sediul terorii, diriga asasinul din umbra, iar profesorii omuletii nimicitori 21 cu arme letale 21
So, am o clasa disperata si distrusa, ma enerveaza unii, de fapt cam toti, prieteni falsi chestii bla bla bla de abia astept liceul sa scap de disperatii astia. Proaste care se cred proaste dar de fapt sunt destepte de le pica creierul din cap, alea alea.
Scoala mea are un teren, de fapt daca il punem si pe cel de langa liceu, de la sala de sport, am avea 2 terenuri 39 apoi o sala de sport, unde fac si liceeni, noi avem liceul intr-un mare campus, sooo le putem folosi. yeah ._. ma enerveaza ca trebuie sa impartim cu liceeni, dar lol nu avem alta alternativa. Lucru mare ce sa zic, daca lu directoarea i-a venit o idee stralucita sa investeasca in altceva.
Singurul loc bun de admirat este la intrarea profilor, unde se afla si bibleoteca. Bibleoteca fiind sala miracolelor, singura sala super tare care ma incanta. As sta acolo o ora, si cum diriga este si bibleotecara am dat de aur.
In rest copii nu respecta regulile scolii yeah nu paorta uniforma desi ne este strict interzis sa venim la scoala fara ea. Singura clasa care vine in permanenta cu uniforma este a sasea nu mai stiu cum 39 clasa lu profu de istorie care mai este si profu de cultura civica. Singura clasa care nu vine deloc cu uniforma si nu o sa-i vedem vreodata cu uniforma este opt C ._.
yo is opt B iar opt A sunt clasa unde mai exista vreo doi rokeri, mai sunt rokeri prin scoala in afara de mine, pe la 7A unde este un tip care vine cu un tricou Nightwish, nu e Anette este Tarja pe imagine.
Materiile sunt cam grele si sunt impartite nasol >.> adica vineri, cand vrem sa dormim la ora, avem geografie, tehno cu diriga, fizica unde trebuie sa invatam si mate unde ne scriem, dar de fpat nu scriem teme si nici in clasa. dar totusi am note bune! 21

Scoala ca avantaj/dezavantaj.
Neeee sa stii ca daca nu ai scoala n u poti trai? Nu prea cred. Adica chiar daca faci un serviicuu scoala nu te ajuta sa nu mori, sa nu te trezesti in fiecare zi ca prostu si sa te duci la casa-servici si viceversa.
Nu sunt de parere ca ar trebui sa constituie baza vietii fiindca nu este deloc adevarat. Scoala este mai mult un stereotpi prost realizat, iar lumea crede ca daca nu ai scoala nu poti sa faci nimic. Nu, iti trebuie noroc, nu scoala. MUlte persoane au ajuns mari in societate dar nu avea nici opt clase. Si tot traiesc si manaca bine si au bani. Sooo!

Materia preferata pot sa zic ca este bilogia, o ador de cand eram mica, ma tenta medicina soo, ._.' ce sa mai zic ? 21 imi place.
Ce nu imi place este matematica. bon, iti trebuie sa stii sa calculezi, dar nu te ajuta deloc ecuatiile alea, daca tu vrei sa te faci romancier>
-

#17
1..Yare yare...daca eram eu cea de acum 1 an spuneam simplu si clar..i hate school!..etc..which i still do..BUT..si este un mare BUT...acum ca sunt in ultimul an de liceu..am realizat ca libertatea este cel mai frumos lucru..si in momentul in care trecem si de facultate adio libertate hello responsabilitati, probleme etc..in centrul lor stand banii binenteles...so...sincer..acum cand ma vad ca mai am 1 luna si cv de scoala..[JESUS CHRIST CAND A TRECUT ANUL???..give it back to me!!! ] ..vreau sa mai raman..cu bune si rele..sarind peste parerea mea despre scoala..parerea mea despre invatamantul romanesc ramane aceeasi: un sistem infect,comunist care nu prea se mai practica in nicio tara ...ma refer ca mod de predare si invatare..avem nevoie de reforma totala..dar nu prea are cine sa ne-o ofere..ca de la an la an numai prosti avem ca ministrii ai educatiei

2...liceul meu....if u survived my highschool then you can survive any...e un adevarat joc de supravietuire ...daca termin anul fara sa cedez nervos at am trecut testul si nimic nu ma mai poate opri !! muhahaha

3...materie prefearata..limba romana..de ce..?avem o profa destupata la minte care preda cum ar trebui sa predea toti intr-un sist de inv modern...si sa nu credeti ca o plac ptr k ne ia usor..femeia nu ne ia deloc usor..isi preda materia..in a 11a aveam lucrari aproape din ora in ora..insa notele la dansa spun totul..femeia stie sa predea fara sa faca militarie cu noi...respect ! si imi mai place engleza..^^
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#18
Well,scoala,cel mai odios loc.Si sa vedem,la scoala mea mai toti baietii se bat,se injura,isi dau palme etc,etc.Este o prostie scoala asta si nu mi se pare folositoare.Nu zic ca este asa rea,deoarece baietii de la 7b sunt foarte frumosi si draguti deci in concluzie e destul de faina.Dar profesorii si invatatorii ma scot din pepeni dese ori.Nu se pot controla.Cand nu le da salariul isi descara nervii pe noi si ne dau teste.Dar bine ca facem informatica cu o profa foarte buna.Ne lasa pe mess,pe net si asta facem toata ora.Ma bucur mult ca mai sunt si profesori draguti si buni,dar altii sunt niste nesimtiti.Anyway,nu imi place la nebunie scoala dar nu o urasc chiar asa de tare.Oricum scoala ne ajuta mult la dezvoltarea intelectului si a limbajului dar ma enerveaza ca tre' sa ma scol dimineata.Odata a trebuit sa merg sambata si duminica la scoala.Doamne,le-am facut capu calendar colegilor mei.Bine ca am in clasa colegi foarte amuzanti,altfel mas plictisi de moarte in ore.Colegii mei sunt de gasca si foarte simpatici.Totusi cand vine cineva nuo nu prea sunt ospitalieri,dar nici eu nu ma rup.

Scoala mea e frumoasa avand in vedere ca e cea mai buna din oras.Are 2 etaje si e mare.Sala de sport e nou renovata.Are si plasma.Are dusuri,chiuvete performante,vestiare cu cheita etc,etc.Nam ce zice...avem calculatoare,bai faine...si nu am ce comenta.

Materii preferate?Well ma pricep la geografie.Imi place mult geografia.Nu e greu sa inveti iar eu prind din clasa tot.Imi mai place si lb.romana.Ma pricep de minune la ex stiu sa citesc bine,iar odata am citit intr-o zi 18 carti recomandate de profa de rom.Imi mai place si informatica deoarece am o rpofa super.Mereu rade cu noi,ne lasa sa facem orice..si e foarte buna cu toti.Ei bine mai buna e cu clasa noastra dar asta e alta problema.

In concluzie scoala e super deoarece aici i-am cunoscut pe colegii mei care sunt de la Mondenii,parca,deoarece sunt foarte amuzanti.Asa am cunoscut scoala aceasta,pe baietii de la 7b si pe profesorii buni dar si rai.Ma bucur totusi ca exsista acest loc.
[Imagine: durararasig06small.jpg]

#19
1. dupa parerea mea scoala e folositore deoarece daca nu era inventata nu aveam nimic din ceea ce avem azi..in schimb,invatamantul romanesc e aproape de pamant..nu stiu in tarile mai mici dacat romania ca nu prea le am cu chestiile de genul asta dar oricum pana acum asta e parerea mea
2. scoala mea e, din cate am auzit, cea mai buna din oras dintre cele gimnaziale..are termopane, usa de la intrare e cam de 5 cm grosime, avem mobila noua in toate clesele, camere de supravegheat pe holuri-cred ca sunt cam 3 sau 4 pe etaj- laboratoare super-dotate, televizoare in fiecare clasa, la lab de informatica avem calculatoare perfomrmante, aparate de gimnastica in sala de sprt-ma rog sala e cam mica- avem teren de handbal, basket si fotbal si 2 gradini, profesorii sunt printre cei mai buni si la ferestrele de la parter sunt bare..deci mie imi place scoala mea
3. materia preferata e pe loc1 engleza, pe loc2 desenul, iar pe loc3 romana(mai precis literatura)
"Cum Satana a fost astfel condamnat sa vagabondeze, sa colinde si sa n-aiba deloc stare, el nu are niciun salas al lui, caci desi detine, gratie naturii sale ingeresti, un soi de impertinenta in apele murdare si in aer, asta face totusi parte cu siguranta din pedeapsa ce i-a fost data, cea care il sileste... sa nu aiba niciun loc sau un teritoriu stabil, unde sa ii fie ingaduit sa isi odihneasca talpile picioarelor."
[Imagine: hopeestheim.png]

#20
1) . Scoala... Locul in care plictiseala 'se vinde' gratuit . Prea multe materii nefolositoare, la care inveti doar pentru note si care-ti ocupa timpul. Mi-as dori sa-mi pot alege eu cateva materii la care sa studiez mai mult si sa las deoparte cateva [ franceza, la care adorm ; chimia, care ma face sa ma uit din ce in ce mai mult la ceas ; sportul, 'materia' la care-mi taraiesc picioarele]..

2) . Scoala nr 25, Sibiu. Linistita scoala, fara prea multe complicatii, cu putine chiuluri si elevi destul de decenti. In interior, arata mai bine decat majoritatea scolilor sau liceelor din Sibiu [ plus ca avem foarte mult loc ] si cu o curte interioara foarte mare.

3) . Matematica, deoarece ma pricep [ nu pot spune ca sunt o impatimita, dar ora de mate trece foarte repede ]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)