Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Photohunter

#1
Sunt un fotograf amator care de curand a ramas si fara ustensila de lucru, un Canon EOS 40D pe care il iubeam mult, mult T.T si pe care si asa l-am avut prea putin timp, sperand totusi ca voi putea sa-mi cumpar un Pentax K-x cat de curand, cand reusesc sa pun deoparte ceva din salariu 21.

Incercarea moarte n-are xD. Unele din fotografii sunt facute de mai bine de 2 ani si postate cu intarziere ^^"

Smoking sun

Sunset

Still life

Release

From underneath the trees

Lilies

Rise of Ra

Obsession

Live

Cold

Sunset

Rose

Green

Tree of life

Coky

Free

Brasov mai

Brasov mai

Cam atat pana acum, am multe imagini care nu sunt puse din cauza ca netul meu e incredibil de prost, nu pot uploada 1 mb -.-. Meh, critici si pareri sunt binevenite =3 I give cookies ~
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#2
Hmm, nu inteleg de ce nu a postat nimeni pe aici yet. Pozele sunt majoritatea destul de reusite, imi place cum prinzi peisaje (case, alei and so on), eu sunt genul care se bazeaza pe aproape, sunt putine pozele in care am reusit sa prind un peisaj si sa arata si foarte oke. Prima e foarte frumoasa, la fel ca si restul. De altfel, imi plac cele de dupa ziduri si aluzia la "Rise of Ra" 71

Keep up, ex-brasoveanco' ^^
PS: I want my cookie 10

#3
Am trecut si eu pe aici, cum a spus si George, si eu ma mir ca nu ti-a comentat cam nimeni fotografiile. Din punctul meu de vedere sunt chiar foarte reusite, am ramas gen wow 22 Chiar te pricepi, ai un unghi foarte bun atunci cand pozezi, ai talent nu gluma xD. Mi-au placut toate pozele la fel de mult, chiar daca majoritatea sunt editate, sunt la fel de frumoase. Se pare ca ai si un aparat bun cu care fotografiezi, asta te pune in avantaj, bravo.

Prima poza a fost absolut geniala, chiar imi place intreg peisajul. Nu mai ma satur de ea, efectul este foarte bine ales, chiar ai editat-o calumea. "From underneath the trees" si "Still Life" sunt la fel printre preferatele mele. Peisajul este absolut incredibil, iar efectul folosit la "Still Life" se potriveste intr-un fel cu fotografia. Deasemenea imi place cum ai prins acel trandafir ofilit, ai avut un unghi bun. Chiar este draguta poza, desi putin cam trista datorita acelui trandafir. "Coky" m-a amuzat intr-un fel, se vede foarte bine, imi place faptul ca prin parti este intunecat, iar baiatul este cel luminat. A iesit bine fumul de tigara.

Si celalalte fotografii sunt la fel de reusite, nu am cum sa le comentez pe toate,deoarece sunt foarte multe. E bine ca pui mai multe poze, mai ales ca toate sunt incredibil de frumoase si interesante. Mai astept poze facute de tine, chiar ai talent la asa ceva. Succes in continuare :3
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#4
Ti-am zis ca o sa postez aici, mai greu dar deh.
Nu am de gand sa iti iau fiecare poza in parte ca m-ar apuca dimineata, daarr prima poza, imi aminteste mult de HIM - The Funeral Of Hearts <3.Unde e facuta poza?nu gasesc nimic de zis la naiba. Sunset , asta imi aminteste de Vamuta mea :[ , imediat plec doamne can't wait, desi suna ciudat te plictisesti pana la urma si de Brasovul asta.
Cele din seria "palatuh d@ haur" , ar fi bune sa le folosesti pe un pliant cu reclama la vila, hotel, pensine sau ce o fi.Of ce as mai sta acolo, la o cafea sau ceva rece, asa la soare, fara griji si fara bani 21.
La From underneath the structure. i-ai scazut nivelul de Saturation? :[, cred ca arata bine mai contrastata, gen summer hot colors, some contrasts 39 .
Lilies , ai folosit blitz? :[ nuuu, asta defocalizeaza putin floarea, desi incep sa cred ca e facuta cu zoom, iar blurul din spate e de la zoom? [sau probabil ca nu, doar blitz 21].Ce frumoase culori are poza de la acel rasarit din egipt, e aproape orgasmica 43.Imi place mult cum prinzi astfel de peisaje, niciodata nu am fost prea buna la peisaje, sau poate nu le-am acordat destula atentie.Dar tu esti omul care sa stie cand, unde si cum sa faca o poza in cazuri din astea :3.
Din cele doua, cu acel parfum , imi place mult mai mult cea in care ai luat subiectul [lol, parfumul 21 ] din unghiul diferit decat cel usually, de sus cam asa.Ah ce ma bucur ca nu ai facut poza gen alb negru si ai lasat doar o pata rosie xD, e la moda sa faci chestia asta dar pe mine ma enerveaza teribil separarea culorilor.Imi place asa, rosul asta predominant, alegi culori frumoase you know
Ice cold , as i said, te pricepi la pozele de genu.Ma gandesc cum era daca incercai sa apropii aparatul si sa focalizezi o singura creanga, iar apoi restul sa fie blurry, fara sa se vada si soseaua 39
In the white , inainte sa citesc descrierea eram like "asta e Brasov bai <3" , ai avut o idee buna cu acel text, care btw e foarte frumos ales, pozitionat, imi place si outer glow-ul :3, poza asta imi aminteste de tonele de pasteluri cu tema "iarna" , serios 43.Desi e simpla, mi-as face un sig cu ea, hmmm 39, asa de sarbatori.[de ceva timp, eu nu prea mai fac vreun signature in afara de cazul in care am niste idei pentru poza, si imi place mult mult mult si simt ca ma reprezinta in vreun anume fel]
Fields of green cred ca e singura care nu mi se pare asa speciala, nu am neaparat un motiv, poate lumina, caci culorile sunt frumoase, dar parca e prea proeminent acel verde, si prea seaca imaginea, in schimb imi place de mor cea cu trandafirul, e destul de sugestiva, pe ideea ca "flowers fade away", si la propriu si la figurat.Oricum asta sigur e lentila de Canon, isn't it? <3Nice colors, e preferata mea, si cateva cu panorame.Din cele cu Brasov, imi place "dupa ziduri" , ti-am zis si pe a-e, cred, ma trimite cu gandul la Zidurile stiu ca ne-am iubit danceUn sarut dura pe-atunci cât discurile cu Pink Floyd , nee devin plicticoasa-melancolica and stuff.Pozele tale inspira stari sufletesti sa stii.Imi plac majoritatea, doar alea super verzi imi ies din "top", nu e stilul meu, adica nu vad nimic in ele.
Acum mai posteazaaaa, vreau poza cu care te-ai inscris la concursul de fotografie, e geniala.
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#5
Oh wow, multumesc George si Beki, e foarte incurajator sa vezi atatea critici pozitive si va sunt recunoscatoare ca ati trecut pe aici ^^.

Beki, aparatul pe care il folosesc atunci cand am acces la el este un Canon 40D EOS, cu lentilele standard, daca reusesc sa imi strang fonduri imi voi lua un Pentax K-x, din pacate lentile mai speciale sunt in general foarte foarte scumpe, va trebui sa astept 2.

George, da, cred ca pe macro ma descurc si eu cel mai bine momentan ^^. *gives cookies*

Darky, ma-ta 4, da ai trecut, cu intatziere 33 ntz ntz ntz, dar mersi mult 5 Mandork 19. Palatul de aur draghe e un hotel din Polis, numit Anassa, am stat acolo ceva timp si cum aveam camera la indemana *evil grin*. Pacat ca nu mai am decat fotografiile editate prost pe atunci. Majoritatea sunt fotografii facute cu muuuult timp in urma, cand habar n-aveam mare chestie 21. No, hai ca mai postez, de dragul tau asa xD.

Dublin

Greystones

Rocks

Pumpkin flowers

Stairs to wonderland

Ginger lady playing the harp

I want to ride my bicycle

Angela

Dalkey Island little harbour

Dun Laoghaire train station

Greystones sunset

Pai, in afara de Angela si I want to [...] care sunt facute aici in Pafos, restul sunt facute in Irlanda ^^.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#6
Nimeni 2, v-am speriat pe toti =3?

Giving in to you

Hiding

The grace of life and death

Glory

Trio

Just spreading wings

Powerscourt, Wicklow County, Ie.

Mai am muuuulte, dar doar atat am reusit sa uploadez xD
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#7
Bună. Ţi-am văzut toate pozele, şi m-am gândit că ar fi de aşteptat să şi las un replay. Să începem deci cu începutul.
Unghiul din care faci pozele este în principiu destul de bun, şi am observat cu mare bucurie că ştii de regula de 3 (ştii, da?). Am o mică nelămurire, şi anume dacă aparatul tău are şi Modul Manual, în afară de cel Auto şi Macro (pe care trebuie să îl ai), şi mai ales dacă te foloseşti de toate Modurile de "Focusare" (se poate ca exprimarea mea să lase de dorit, sunt prea obosită să-mi dau seama care şi cum, dar voi veni cu un Later edit mai târziu). Te întreb asta pentru că am văzut că unele fotografii făcute de aproape sunt neclare, din cauză probabil că ai avut Auto Focus (Modul Auto), pe când altele au ieşit cum era de aşteptam (adică exact cum ar fi trebuit să iasă dacă foloseai Modul Manual). Este destul de important să ai grijă cu Modurile astea, pentru că ajută destul de mult, mai ales că, după cum cred, ai un aparat destul de performant (nu am căutat încă, şi nici nu-l ştiu, dar e Canon, şi are o denumire alambicată, deci...). Un alt aspect asupra căruia aş vrea să stăruies puţin este Expunerea, pe care cred că ar fi de preferat să o alegi tot manual, în funcţie de lumină. Spun asta pentru că am observat, din nou, că unele fotografii au puncte mult prea luminoase (în special cele cu flori). Revenind la capacitatea aparatului, care te ajută foarte mult şi lasă să fie nevoie de foarte puţină măiestrie, ar trebui totuşi să revezi aspectele astea de care ţi-am spus mai sus şi să înveţi să le mânuieşti.
Nu văd ce altceva ţi-aş mai putea spune despre setări, poate doar să revin cu o completare la Modurile de Focusare, şi să te sfătuiesc să alegi Modul Manual în locul celui Macro, care este ceva mai dificil de folosit şi nu dă în majoritatea cazurilor randamentul necesar.
Acum, despre obiectele din fotografie... Încearcă pe cât posibil ca atunci când faci o fotografie a unui peisaj să nu incluzi şi obiecte din planul apropiat, care nu au legătură cu peisajul pe care vrei să-l imortalizezi (aici vorbesc despre a doua fotografie din primul post). Altfel, iese oarecum nereuşită, cu toate că peisajul este imortalizat bine. Şi ca o altă adăugare, mă mai refer o dată al regula de 3 (Asta , prima) pe care e indicat să o respecţi, pentru a se crea un centru de interes. Ori, dacă este jumătate peisaj, jumătate nori, unde mai este centrul de interes?
Încearcă, de altfel, să fotografiezi un obiect sau un peisaj din mai mult unghiuri, de mai multe ori, pentru că niciodată, sau aproape niciodată prima fotografie nu este satisfăcătoare (aici mă refer la a 3-a fotografie din primul post, care arată aproape banal). Sau, mai bine, încearcă să-ţi găseşti un centru de interes mai solid, pentru că trebuie să existe ceva care să atragă atenţia într-o fotografie (mă refer tot la fotografia 3 din primul post, care, cu toate că este destul de bine realizată, nu prea atrage atenţia).
O altă observaţie: Încearcă să fotografiezi obiectele drepte (mă refer la a 4-a fotografie din primul post, în care casa mie-mi pare înclinată într-o parte).
Mai am câteva lucruri să-ţi spun, şi o să le spun într-un edit tot astăzi, pentru că acum trebuie să plec.

Later Edit: Revenind, cred că vroiam să-ţi mai spun şi că, atunci când editezi fotografiile (ceea ce este un plus, atâta timp cât o faci bine), să nu măreşti Saturaţia mult, ci să laşi culoarea cât de naturală (la fel şi cu Contrastul. Dacă măreşti mult Constrastul, dă Saturaţia la un nivel mai mic), şi să încerci, atâta timp cât în planul depărtat al unei fotografii se află ceva banal şi în planul apropiat se află o floare sau un obiect mai deschis la culoare, să închizi planul depărtat, pentru a se crea un Contrast mai plăcut.
Nu ştiu ce aş mai putea adăuga. În rest, fotografiile la care nu m-am referit sunt destul de bune şi realizate cu ceva măiestrie, şi să continui să fotografiezi pentru propria plăcere. Îmi cer scuze dacă lucrurile pe care le-am spus le ştiai deja, şi te-am plictisind reluându-le. De altfel, nu insinuez că sunt maestră în fotografie, nici pe departe, dar sunt fericită să împărtăşesc ceva din cunoştiinţele proprii şi altor persoane cu potenţial.
Mult noroc în continuare!
[Imagine: sig3a.jpg]



#8
Shuu, dupa cum stii noi am vorbit foarte mult de la acest ultim comentariu adresat fotografiilor mele. Iti multumesc din nou si sper ca esti lamurita acum hug.

Mai am multe de invatat si desi mai aveam multe fotografii pe care am tot zis ca le pun pe dA si apoi aici, mi-a murit laptopul.

Ignorati, va rog, calitatea slaba a unor fotografii, nu am un aparat care sa-mi apartina total din pacate, de aceea sunt si un novice inca. [Tools of the trade: Samsung 1065, Canon EOS 400D, Nikon D70]

Glendalough
Dublin Park
History
Black tower
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#9
Revin dupa foarte mult timp desi nu pot sa zic ca am avut foarte multa practica, si pe deasupra Nikonul pe care mi l-am cumparat de curand m-a dezamagit cumplit. Here goes some of the newer stuff:

Left my soul there, down by the sea - Paphos 2010
Staring at the sun - Paphos 2010
Mediterranean winter - Paphos 2010
Sunhats - Paphos 2010

March of the silhouettes - Liverpool 2011
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#10
Nu ma pricep la fotografie din pacate dar voi incerca sa adaug ceva mai multe complimente la portofoliul tau.
Glendalough
Un peisaj frumos din Irlanda. Nu am avut placerea sa vizitez Irlanda. Peisajul este unul foarte frumos. Este un lac, daca nu ma insel? Cred ca iesea si mai frumos daca era facuta la un apus sau rasarit de soare. Alt ceva nu mai am de adaugat.

Dublin Park
Imaginea asta imi da o stare de liniste. Poza asta imi aduce aminte de un film, nu mai stiu care. Poza are o calitate buna si o culoare buna.

Black tower
Am fost la turn, in Brasov. E foarte frumos locul. Cand am fost acolo ma simteam ca intr-un film istoric, in pustietatea aceea. Unghiul este bine ales, de jos, daruindu-i peisajului un aer misterios. Contrastul este genial. Contrastul dintre verdele copacilor si culoarea pietroasa a turnului brasovean.

Left my soul down by the sea
u,u Daca privesti atent se vad niste urme de pantofi pe nisip. Poza e sugestiva si ma convinge din nou ca insulele de acolo sunt frumoase si peisajele din jur deasemenea. Soarele se oglindeste armonios in mare.

Staring at the sun
Trei undite, un singur om. Imi place aspectul Alb-negru.

Mediterranean winter
Asta este peisajul meu preferat. Pietrele, si marea. Un contrast frumos intre ele. Cerul da un aspect pufos, spumos.

Asa...Peisajele sunt splendite dar as dori sa vad si alte lucruri pozate. Stiu ca poti si ai talent. Aceste peisaje sunt putin pe langa ce poze faci tu. Cu toate astea, spor si mai astept poza. Voi reveni la urmatoarele tale poze. hug Imi cer scuze pentru comentariile mele mai mult de lauda decat de critica. DOar ca la peisaje nu ma pricep si nici de comentat nu am avut ce comenta.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)