Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dragoste de adolescent

#11
Nu ai 4o de randuri la un capitol. Este a doua oara. Inca o data si nu mai stau la discutii.
Ori faci un capitol calumea ori nu. Clar ? Asta nu e capitol.
-

#12
sal! am benit cu nextu! incerc sa il fac cat mai corect!

Capitolul 8: prima zi de antrenament la Circul Star

Trecusera 4 saptamani de la accident. Ma bucur ca a trecut, iar parintii mei si ai celorlali nu au aflat de fumat. Dar parintii mi-au recastigat increderea si m-au lasat sa merg la Circul Star. Astazi era prima zi de antrenament. Era ora 6 dupa amiaza, iar pe la 7 trebuia sa fiu acolo.
Am terminat pranzul, dupa care mi-am luat un ghiozdan mic in care aveam niste cipici negri, un maieu alb care era pana pe deasupra buricului ,o pereche de jampiere pentru picioare de culoare alba si niste colanti negri. Am intrat in limuzina care urma sa ma duca la circ. Stateam si ma uitam pe geam admirand covorul de frunze ruginii de pe trotuar pe care stateau copacii goi. Simteam cum de cativa fiori reci imi strabateau sirea spinarii. Cred ca incep sa am emotii. Imi amintesc de prima mea vizita la Circul Star.

Flash Black

-Mama, tata, sa ne grabim! Incepe spectacolul!zise o fetita de vreo 5 ani imbracata intr-o rochita pana la genunchi, cu niste sandalute albe si cu un dres subtire si alb.
Ea statea de mana cu parintii ei in timp ce mergeau pe un pod foarte mare care ducea direct inainte spre o cladire sub forma unui cort cu albastru, mov, rosu si roz.
Au intrat inauntrul cladiri, apoi s-au indreptat spre sala de spectacole. In 5 minute s-au stins toate luminile, cu exceptia celor de pe scena. Deodata a aparut pe trambulina de pe scena o fata cu parul lung si blond costumata lebada care sari atat de sus incat ajunse la trapez. Isi lua avant si sari spre alt trapez in timp ce se invartea gratios cu ochii inchisi. Parca era un inger. In acel moment un baiat cu parul scurt si negru imbracat ca un print veni de nicaieri prinzand trapezul pe care avea labada sa il prinda si o prinse si pe ea de mana balansand-o in sus si ii dadu drumul, iar ea intanse o mana in fata, alta in spate si picioarele le departa, iar trupul i se umbrise. Arata ca un inger.

End Flash Black

Asta a fost tot ce mi-am putut aminti. Era ca intr-o lume fermecata! Am vazut ca am ajuns in fata circului. Am iesit din masina si m-am indreptat spre intrare. M-am oprit o seunda sa il studiez putin. Era la fel ca acu 10 ani. Dar ma intreb daca aceiasi dragoste, aventura si emotie se va regasi in spectacolele din prezent. Am intrat inauntru unde am fost intampinata de Kurenai.
-Buna dimineata, Sakura! zise Kurenai.
-Buna dimineata, domana! zise Sakura.
-Imi pare rau de ce ai patit acu 4 saptamani, dar ma bucur ca ni te poti alatura.
-Si eu la fel!
M-a condus pana la vestiare unde m-am schimbat, apoi mi-a aratat sala de antrenamente. Inauntru erau foarte multi tineri de varsta mea, dar si mai mari. Se mai aflau si 4 trambuline, 3 barne, 10 saltele si 2 paralele.
-Fiti atenti cu totii! zise Kurenai.
In acel moment toti s-au oprit din activitate si s-au uitat la Kurenai.
-Aceasta este noua voastra colega. Numele ei este Sakura Haruno. zise Kurenai aratand spre mine.
-Incantata sa va cunosc! am spus eu zambind.
Cand m-am uitat mai atent am vazut numai priviri reci. As fi sperat sa fie maai bine de atat.
-Sakura, mai trebuie sa iti arat atractiile principale. zise Kurenai deschizand usa.
Am mers dupa ea, dar cand am intors spatele la noii mei colegi am auzit ,,Suntem destui aici, de ce a mai adus Kurenai o alta incepatoare? Ce bataie de cap!" si ,,O fi o mironosita din aia care o sa se dea mare! Poate Kurenai e prietena cu parintii ei si o s-o bage ca atractie alaturi de Uchiha! Nu va fi deloc drept fata de noi toti!". Cand am auzit numele Uchiha am impietrit. Se putea ca Itachi sau Sasuke sa lucreze aici!
Am mers pe coridolul racoros, in timp ce era o caldura mortala in sala de antrenamente. Am mers 2 minute pana ce am dat de o usa la dreapta. Am intrat in incapere. Era uriasa. Acolo erau 2 trapeze, o plasa sub ele si 2 trepe sus de tot in spatele trapezelor. Acolo se antrena o fata roscata cu ochii de aceiasi culoare si cu ochelari si un baiat cu parul negru ca onixul si ochii de aceeasi culoare, acesta era nimeni altul decat Sasuke. In acel moment Sasuke era cu picioarele lipite de bara leaganului, cu capul in jos si cu bratele intinse in jos, iar roscata sari si se dadu peste cap, apoi fu brinsa de mana brunetului. Fusese uimitor! Dupa acea miscare Sasuke se uita inspre mine si Kurenai deoarece vroia sa stie cine a intrat in sala de antrenamente. Cand ma vazu fusese socat si ii dadu drumul lui Karin, care cazu pe plasa aspra.
-Hey! De ce mi-ai dat drumul? zise roscata nervoasa.
-Asa mi-a venit. zise Sasuke care se uita la Sakura.
Si eu eram la fel de atenta la Sasuke cum era el la mine. Nu mai avea nicio zgarietura de la accident! Se recuperase complet. Dar ma intreb de ce lucreaza aici? Oare si el este fermecat la fel ca si mine de acest circ?
Sasuke cobora de treapta si sari pana jos, dar spre mirarea mea nu pati nimic, iar in acelasi timp Karin sari si se dadu jos de pe plasa aterizand in picioare.Amandoi s-au apropiat de mine. Sasuke era surprins, iar Karin era plictisita si dezinteresata de vizita mea, in speranta ca voi pleca cat mai repede pentru ca ea si Sasuke sa fie din nou singuri.
-Sakura, nu esti surprinsa sa il vezi pe Sasuke aici? zise Kurenai uitandu-se spre mine.
Eu incerc sa par cat mai plictisita inainte sa raspund, si imi reusea destul de bine.
-Nu? El e Uchiha! El trebuie sa fie peste tot! zic eu cat mai plictisita si incercand sa imi bat joc de el.
-Dar tu, Sasuke?zise Kurenai.
-Mda...zise Sasuke care dorea sa ii faca jocul adolescentei.
-Karin, ea e Sakura! zise Kurenai.
-Ma rog! zise Karin in bataie de joc.
-Idem! zic eu.
Ne-am intors spatele una la alta si am plecat fiecare in alta directie, in timp ce Kurenai si Sasukeerau surprinsi de reactiile noastre. Eu m-am dus spre usa, iar ea s-a urcat pana sus si a inceput sa exerseze din nou, dar de una singura deoarece Sasuke si Kurenai s-au dus dupa Sakura.
-Sakura, mai avem o sala de antrenament pentru a putea exersa la trapez. Daca doresti poti sa incepi chiar acum.zise Kurenai.
-Da! Sigur! am zis eu cu zambetul pe buze.
-Doamna, o pot antrena eu?zise Sasuke.
Nu ma asteptam la asta. Dar mie imi convenea, adica mie inca imi placea de el si nu prea mai aveam de ce sa spun nu.
-Sakura, esti de acord? intreba Kurenai care era si ea destul de surprinsa de intrebarea lui Sasuke.
-Da....nu am de ce sa spun nu. zic eu zambind la Sasuke.
Era fericit pentru ca i-am vorbit in sfarsit dupa 5 ani din nou cu o caldura foarte mare in voce. Fara sa ne mai lungim am ajuns in incaperea unde urma sa ma antrenez. Kurenai mi-a urat succes si spor la treaba, apoi a iesit din incapere.
Am urcat sus si am apucat bara trapezului, iar inainte a-mi lua avant am inspirat si am expirat adanc, dupa care mi-am luat avant. Am sarit, iar in acel moment am tinut faorte strans bara trapezului pentru a nu cadea, desi aveam plasa pe care puteam sa cad. Simteam cum corpul meu strabatea aerul. Era atat de placut, dar fara sa imi dau seama nu mi-am dat drumul la momentul potrivit si m-am dus oprit acolo.
-Trebuie sa te balansezi cu putere pana canditi dai drumul! Ai inteles? zise Sasuke cu raceala in voce.
Imi placea ca la antrenamente se va purta aspru cu mine deoarece asa voi putea sa fiu tot mai buna.
-Da! zic eu cu seriozitate.
Imi dau drumul si astept sa cad in plasa pentru a putea dupa aceea sa urc din nou la trapez. Cand am ajuns in fata trapezului l-am prins tot cu bratele mi-am luat cat de mult avant am putut eu dupa care m-am balansat cu toata forta mi-am dat drumul. Simteam ca zbor eram cu mainile in aer asteptand sa apuc trapezul care era din ce in ce mai aproape de mine. Din pacata m-am oprit la distanta dintre cele doua trapeze.
Au trecut asa vreo trei ore pana cand am vrut sa ma ridic de pe plasa, dar am simtit cum un cutit imi impunse inima si mi-am pus repede mana pe ea. Sasuke vazu acea scena.
-Ai patit ceva? zise Sasuke alarmat.
-Nu! Nu am nimic! zic eu incerand sa ascund ce simtisem cu cateva secunde in urma.
-Esti sigura? Nu ai facut nicio pauza? Te antrenezi in continuu de 3 ore.zise Sasuke speriat.
-Da. Sunt sigura. Mai am putin si prind trapezul.zic eu respirand greu din cauza oboselii.
Simteam cum de curg incet, incet apele fierbinti pe mine, dar le-am ignorat si m-a urcat din nou sus. In timp ce imi luam avant nu stiam ca o persoana ma privea din usa. Deabia venise. Nici nu stiam ca acea persoana era Karin. Am tras aer in piept si m-am balansat cat de tare am putut de tare. Imi simteam corpul slabit, dar m-am incordat si mi-am dat drumul, strabatand aerul cu ochii inchisi timp de cateva secunde si cu mainile intinse. Am deschis ochii si cu atentie am incercat sa nu ma misc din acea pozitie pentru a ajunge la celalalt trapez impecabil, iar spre surprinderea mea vedeam ca mai aveam 3 centimetri pana la bara, 2 centimentri, 1 centimetru dupa care am prins bara rece care fu incalzita imediat de palma mea fierbinte. Lui Karin nui ii venea sa creada. Se gandea la cum de am putut atat de repede sa pot prinde trepezul. Am schitat un zambet pe buze, iar Sasuke facu la fel, numai ca el zambi smecher.
-Cum poti sa te descurci mai bine ca mine? spuse Karin care iesi din coltisorul acela.
-Poate pentru ca am sa fiu mai buna ca tine! ii zic eu smecher.
Karin pleca nervoasa, iar Sasuke fu amuzat de situatie. M-am dat jos de pe plasa dupa care m-am dus spre Sasuke.
-Felicitari! zise Sasuke.
-Mersi. ii zic eu zambind.
-Maine sa fii aici la aceiasi ora.zise el.
-Ok! ii zic eu zambind.
S-a apropiat de mine si m-a sarutat pe obraz, dupa care a parasit sala. Am ramas fara cuvinte. Acel sarut pe obraz a fost asemanator cu cel de acum 5 ani, dar mai pasional.
Dupa ce m-am trezit din visare m-am dus la vestiar si m-am schimbat. In drum spre iesire mi-am pus mana pe inima. Acum nu mai aveam nimic, dar oare de la ce o fi fost? Poate din cauza efortului? Am renuntat la acest subiect si am grabit pasul spre limuzina. Dupa 20 de secunde am ajuns la ea si am intrat inauntru. Ma uitam pe geam linistita. Ma gandeam la sarutul care mi l-a dat Sasuke. Pe strada era intuneric, dar care mai era strabatut de cateva lumini din cand in cand. Dupa 15 minute am ajuns in fata casei. Eram atat de obosita, dar si fericita ca am trecut de prima lectie.
[Imagine: 66407010.jpg]


#13
sal! am venit cu nextu'! sper sa va placa!

Capitolul 9: Admiratorul secret

Veni si ziua de Duminica! Eram atat de nerabdatoare sa trec la urmatorul pas al antrenamentului ca nici nu mi-am dat seama ce ramni aveam in palme: zgarieturi, basici si taieturi. Simteam cum de mainile imi tremurau usor. Ce era acest sentiment? Am incercat sa il ignor, dar nu prea reuseam.
In acea dupa amiaza am invatat cum sa imi controlez pozitia cand folosesc trapezul. Nu a fost foarte greu. Apoi am trecut la miscari de genul sa te dai peste cap si sa prinzi al doilea trapez. Observasem la sfarsitul antrenamentului ca mai acumulasem cateva rani, dar erau pe picioare. Nu stiam ce se intampla cu mine. Poate ca va trebui sa incep sa fiu mai atenta si la ce mananc pentru a nu mi se mari greutatea. Seara m-am culcat devreme deoarece eram foarte obosita si trebuia sa ma trezesc devreme maine deoarece va prima zi din noua saptamana.
Dimineata veni. M-am trezit la 7:00 deoarece la 8:00 incepeau orele, dar nu m-am grabit, eram foarte relaxata. Mi-am facut siesta dupa care m-am imbracat cu o bluza simpla alba, o fustita albastra si o pereche de cizme albe pana la genunchi. Nu am exagerat cu machiajul, m-am dat cu putin font de ten si luciu de buze cu gust de banane. Am mers jos si am luat micul de jun.
In 20 de minute am terminat si am plecat cu limuzina spre liceu impreuna cu Saya. Tot drumul ma gandeam ce fel de rol voi juca in primul meu spectacol, dar cu siguranta nu va fi principal, dar nici secundar nu cred ca voi avea, poate doar episodic. Pana ce am ajuns la liceu mi-am tocit creierii atat de tare ca nu mai puteam sa mai gandesc un cuvant, darmite 6 ore inafara de cea de sport unde nu trebuia sa gandesc prea mult sau sa scriu!
Am intrat in liceu si dupa putin timp am mers la dulap pentru a-mi lasa cartile pentru orele de azi, dupa care am mers la vestiar pentru a ma schimba pentru ora de sport care urma sa inceapa. Aveam cu mine de schimb o pereche de colanti roz pana la genunchi, o bluza neagra cu maneca lunga, dar care lasa umerii goi si o pereche de adidasi roz de la Nike. Cand mi-am dat tricoul jos de pe mine si mi-am pus bluza, Ino mi-a vazut palmele o fractiune de secunda si s-a speriat.
-Sakura! Aratami palmele! zise Ino care se apropie de mine pana ce ajunsem fata in fata.
-Nu e nimic cu ele!zic eu in timp ce imi tineam mainile ascunse la spate pentru a nu mi le vedea.
-Sakura, nu ne ascunde! Ti-am vazut si eu palmele! zise Hinata in timp ce imi lua palmele de la spate si toarse podul palmelor in sus.
Erau si mai socate ca inainte. Adevarul era ca daca vedeai ranile mai de aproape aratau si mai ingrozitor. Dar m-am schimbat dupa ce le-am explicat ca e din cauza antrenamentelor, iar ele m-au lasat in pace, dar stiam ca vor face ceva pentru ca eu sa nu mai patesc asa ceva si nu stiam inca ce. In timpul orei de sport simteam din cand in cand cum de o durere imi strabate intregul piept, dar am ignorat-o. Cand veni vremea sa facem saritura caprei, sa stam in maini sau sa facem exercitii la spaliere simteam cum de palmele ma usturau ingrozitor si unele rani mai si sangerasa cate putin deoarece erau doar de doua zile si nu au avut cand sa se inchida nici macar putin. Si mai ales la statul si mersul in maini am cazut de doua ori deoarece ma dureau foarte rau mainile si nu am putut sa imi mai tin echilibrul in ele. La sfarsitul orei Kurenai se apropie de mine deoarece se vedea ca vru sa imi vorbeasca.
-Sakura, ce s-a intamplat cu tine astazi? In nicio ora de pana acum nu ai fost asa! zise Kurenai in timp ce imi examina palmele.
-Am doar niste mici rani! Dar nu va faceti griji! Or sa se vindece si o sa fiu ca inainte! Promit!zic eu cu un zambet pe buze.
-Te-am urmarit la antrenamentul de ieri! Ai excelat mai repede decat ma asteptam! Inca 4 zile de antrenament si poti sa incepi sa participi la spectacole! zise Kurenai cu o multumire in voce.
-Va multumesc!zic eu si dupa aceia ma indrept spre vestiare pentru a ma schimba.
Cand am intrat in vestiar am fost intampinata de 2 fete foarte ingrijorate:cea a lui Ino si cea a Hinatei.
-Ce s-a intamplat azi cu tine la ora de sport? zise Hinata ingrijorata pentru fizicul meu.
-Doar am fost cu gandul in alta parte si mi-am pierdut concentrarea. zis eu incercand sa mnt, dar niciodata nu le-am mintit pe Ino si Hinata, erau cele mai bune prietene ale mele de mica!
-Ba nu! Sunt de vina ranile palmelor! zise Ino care era si ea destul de speriata pentru mine.
Am lasat capul in jos. Nu mai vroiam sa continui aceste proteste.
-Voi fi bine! zic eu schitand un zambet pe buze care ar fi invaluit orice inima ingetata si suparata intr-o fericire si caldura rara.
Fetele au renuntat si ele la acest subiect si ne-am schimbat in tacere in hainele pe care urma sa le purtam tot restul zilei.A mai trecut si ora de Romana unde am facut gramatica, dupa care veni si pauza noastra.
Am mers cu Ino pana la dulap deoarece Hinata se duse cu Naruto pana la magazinul de langa scoala. Cand am deschis usa de la dulap am vazut ca era lipit pe dinauntru un bilet. Ciudat! Pauza trecuta cand am trecut pe la dulap nu aveam biletul asta lipit de usa.
-Ce e asta? Un biletel de la un admirator secret? zise Ino curioasa.
-Nu stiu. zic eu in timp ce am desprins biletul de usa si l-am despaturit.
,,Draga mea floare de cires, ma gandesc la tine in fiecare zi, cand mananc, cand respir, cand merg, cand dorm. M-as arata acum in fata ochilor tai, dar teama de a ma respinge ma tine strans legat cu lanturile sentimentelor ce le simt pentru tine. Esti la fel de pura ca si roua diminetii! Asa de de dulce ca si mierea! Asa de fina ca si petala trandafirului. Sper sa te vad in curand! Julieta mea...."
-Frumoasa scrisoare! Cine crezi ca e? zise Ino care era socata de ce citise in acel bilet.
-Cred ca stiu cine ar putea fi! zic eu cu gandul ca ar putea fi acela Sasuke.
Orele au trecut ca si minute. Eu eram cu gandul la acel admirator. Oare cine e?
[Imagine: 66407010.jpg]


#14
Capitolul 10: Razboiul dintre frica si iubire

Era noapte, o noapte cu luna plina. Stateam si ma uitam la ea in timp ce ma sprijineam in coate pe balconul rece. Sunt cu gandul numai la acel biletel. Daca nu este de la el, oare de la cine este?

Flash Black

-Sasuke, stiu ca tu mi-ai dat acel biletel! zic eu in timp ce ma uit la el zambind usor.
-Despre ce vorbesti? intreba el in timp ce se uita la mine nedumerit.
Se putea citi in ochii lui nedumerirea si nestiinta din aceasta problema in care l-am bagat.
-Bine, nu mai conteaza....zic eu plecand.
End Flash Black

-Cine.....esti......tu?zic eu in timp ce priveam fix luna si strangeam usor biletul in mana dreapta.
M-am indreptat spre patul meu. Am adormit cu gandul la biletel si la acel autor necunoscut.
Pe la ora doua sau trei, in timp ce eu dormeam bustean, un om mascat se strecura in camera mea, catarandu-se pe balcon. Cum de a facut-o, nici eu nu am idee! A venit langa patul meu, s-a lasat in genunchi si s-a apropiat din ce in ce mai mult de chipul meu, pana cand ni s-au unit buzele. Simtind asta am deschis usor ochii. In acel moment si-a scos masca si i-am vazut chipul pentru o fractiune de secunda. Avea parul roscat ca si sangele proaspat varsat si ochii ca si abisul intunecat, un loc unde erai pentru eternitate torturat de singuratate, durere si groaza. Am inchis ochii, iar peste 2 secunde i-am redeschis. Nu mai era numeni in fata mea, asa ca am fugit alarmata spre balcon. Acolo am gasit alt biletel pe care era scris altceva.
,,Draga mea Julieta, m-am gandit sa iti fac o vizita, si sper ca ai apreciat intrarea mea pe balcon! Si ti-as da un sfat: daca il iubesti pe tampitul de Uchiha, nu mai sta in preajma lui, sau zilele ii sunt numarate!"
Simteam cum frica prinse in inima mea radacini si acum se imprastia in tot corpul facandu-ma sa tremur! Cine era el? Si ce tot vroia de la mine? Il iubesc pe Sasuke! Nu as permite sa i se intample vreun rau din cauza mea! Nu stiu ce sa fac!
M-am bagat in pat, dar nu am inchis un ochi toata noaptea. Dimineata eram foarte obosita. Cascam din doua in doua minute si nici nu am mancat la micul de jun. Acum eram in drum spre scoala.
-Ce se intampla cu tine? zise Saya agitata.
-Nimic! Ce te face sa crezi asta? zic eu in timp ce casc.
-Esti obosita si nici nu ai pofta de mancare! Revino-ti! zise Saya in timp ce incepea sa ma zdruncine.
-Ho! Ho! Sunt treaza! Gata! Iti zic deseara ce se intampla cu mine. zic eu in timp ce am lasat capul in jos cand am rostit ultima propozitie.
-Bine! Dar neaaparat vreau sa stiu ce se intampla!zise Saya cu seriozitate.
-Ok! Hai ca trebuie sa plec!zic eu in timp ce ieseam din limuzina, deoarece am ajuns la liceu.
Cand am ajuns la dulapul meu m-am gandit ca le voi spune Hinatei si lui Ino despre bilet si despre acest tip. Cand mi-am deschis dulapul am vazut alt biletel. Imi era frica sa citesc ce scria acolo, dar mi-am luat inima in dinti si am deschis biletul.
,,Am uitat sa iti mentionez ca daca cumva spui un cuvant cuiva, orcarei persoane din aceasta lume, ai sa auzi ca prostul de Uchiha este in spital deoarece cineva l-a batut pentru ca a aparut in viata Julietei lui!"
Am scapat biletul pe jos. Nu am stiut ce sa fac, asa ca l-am luat de jos si m-am dus alergand spre baie. Mi-am udat fata cu apa pentru a ma racori. Cand am vrut sa ma uit mai bine la bilet am vazut ca era scris cu sange. M-am speriat. Cine era acest tip? Ce vroia de la mine?
Orele au trecut ca si anii pentru mine. Imi era asa de frica pentru Sasuke! Cand am vrut sa ies pe poarta liceului am auzit o voce cunoscuta.
-Sakura! Asteapta-ma!zise Sasuke care aparu in spatele meu.
Am inceput sa fug cat am putut de repede.
-Hei! Asteapta! Vreau sa mergem impreuna spre casa!zise el din nou incepand sa alerge spre mine.
In 5 secunde fix era in spatele meu. M-a prins de mana si a m-a trat in bratele sale. Eram lipita de pieptul lui si ma tot smuceam, dar el nu ma lasa sa plec si incet, incet fete noastre se apropiau unele de altele pana cand buzele ni s-au unit intr-un sarut. M-am eliberat deodata si am rupt sarutul, dupa care i-am tras o palma care i-a inrosit automat obrazul. Am luat-o la fuga si intr-o jumatate de ora de alergare fara pauza am ajuns acasa. Cand am intrat inauntru am vrut sa urc repede scarile, dar vocea tatei ma opri.
-Draga mea, vino putin!zise el care ma striga din sufragerie.
Am mers pana la ei si m-am asezat pe fotoliu.
-Sakura, vrem sa te anuntam ca mama tata e iar insarcinata! zise tatal meu in timp ce o lua pe mama in brate.
Mama zambi si isi puse mainile usor pe pantec. Pe chip ii aparura doua lacrimi de bucurie. In mai putin de noua luni va avea al treilea copil.
-Felicitari! zic eu in timp ce am afisat un zambet fals, dar care ii convinse pe mama si tata.
M-am ridicat de pe fotoliu si i-am rugat sa ma scuze, dar eram obosita asa ca ma duceam sa ma culc si nici cina nu o voi lua.
Am urcat repede scarile am intrat in camera trantind usa, dupa care m-am trantit in pat si am inceput sa plang cu suspine in timp ce aveam pe buze degetul aratator si mijlociu de la mana dreapta. Nici nu stiam cum sa ma simt! Eram trista pentru ca Sasuke ar putea sa pateasca ceva din cauza acelui derbedeu si fericita pentru ca voi avea o surioara sau un fratior mai mic.
[Imagine: 66407010.jpg]


#15
Mai rugat, si am promis ca trec, si, uite ca in toata lenea mea am ajuns aici. Revin cu un edit :].

Eeedit:

Păăăi mă bruneţico ai la dialog acolo şi mai tot este sec. Încercă să laşi dialogul deoparte, sau măcar să pui mai puţin şi acolo unde trebuie. Căci arată destul de inestetic.

-Sakura, vrem sa te anuntam ca mama tata e iar insarcinata!
Cred că era doar 'ta' nu 'tata'.
2 secunde - două secunde. Cifrele/ numerele se scriu cu litere.

Fi mai atentă şi ai răbdare când scrii ceva, şi cum am mai spus, dacă e nevoie citeşti şi de treişpe mii de ori capitolul înante să îl postezi.

Faci din fic o dramă ieftină, mai ales din ultimul capitol -,-. Ăh, şi faza cu Julieta am mai văzut-o şi în alte 'ficuri'. Măi a o super mega imaginaţie foloseştio ! Nu te lua după orice chestioară văzută de tine la nu ştiu ce fic banal.

Nu mai am chef să mai scriu aşa că îţi spun doar să te străduieşti mai mult şi vino cu propiile idei nu lua de la Vasilică sau de la x-ulescu orice chestiuţă, că nu ai să uimeşti pe nimeni. Btw, folseşte mai mult descrierea şi încearcă şi epitete, comparaţii ş.a. Nu doar ce ai văzut tu la alte 'ficuri' gen ochii verzi ca smaraldul, părul roz ca floarea de cireş sau mai ştiu eu ce prostie.

Btw, deschde-ţi un theard Fan Fiction / Reguli & Stuff / Prezentări sau mai bine treci pe la reguli să vezi despre ce e vorba :].

Baftă !
[Imagine: guitargirlsignature.png]
Mulţumesc Alysu : o3

- eÅŸti piraat?
- nu supă la plic : ))

#16
Capitolul 11: Gasca afla de admirator!

Veni si urmatoarea dimineata. Am deschis cu greu ochii si am vrut sa ma ridic, dar nu am putut. Ma durea rau capul. Am strigat-o pe Saya si i-am spus ca ma doare capul. Mi-a pus mana pe frunte si a vazut ca sunt fierbinte. M-a intrebat daca cumva ma doare capul, si am dat aproabator din cap ca da. Mi-a zis ca sunt racita. Eram mirata! Nu a fost ieri frig, sau ceva de genul. Eu stiam in schimb ca sunt mai sensibila.
Eu am ramas in pat, iar Saya a plecat la scoala. Eu am adormit, dar dupa doua ore am fost trezita de telefon. Imi intind mana dupa el si il iau.
-Alo...zic eu somnoroasa.
-Sakura! Sunt Hinata! De ce nu esti la scoala?ma intreba ea agitata.
-Pai sunt cam racita.....zic eu in timp ce incep sa simt ca am nasul infundat.
-Sa sti ca Sasuke este ingrijorat pentru tine! Sa sti ca e langa mine! Hai ca ti-l dau! Mai vorbim! zise ea foarte repede.
-Nu! Hinata.....zic eu repede pentru a incerca sa o prind.
-Alo.....zise o voce care era cunoscuta si care ii apartinea lui Sasuke.
Am inchis repede telefonul cand am auzit vocea lui Sasuke si L-am pus pe noptiera de langa mine. Inchid usor ochii, dar sunt trezita din nou de catre soneria telefonului.
-Sasuke! Lasa-ma in pace! zic eu repede si tare.
-Printeso! Cred ca ma confunzi cu cineva care nu il inghit deloc! Si ar fi mai bine sa nu imi mai pomenesti de el! zise o voce necunoscuta.
Imi departez urechea de ecran si cand ma uit vad ca acesta era un apel de la un numar necunoscut.
-Cccc...ccc...ci...cine...esti?zic eu tremurand.
-Sunt cam trist ca nu ma recunosti! Dupa cate scrisori ti-am trimis si sarutul din seara aceea inca nu ma recunosti!
-Ce vrei de la mine?zic eu inercand sa fiu curajoasa.
-Pai mai bine zis nu ceva, ci pe cineva! Acel cineva esti tu, Sakura!zise necunoscutul.
-De unde imi sti numele? Si de ce te axezi pe mine? Sunt o gramda de fete si femei in lumea asta! De ce tocmai eu?
-Aici nu iti pot da niciun raspuns! Si inca ceva am de zis! Sa sti ca nu mi-a placut ce s-a intamplat intre tine si Uchiha ieri!zise el nervos ultima propozitie.
Am inchis repede telefonul si am inceput sa plang.

La scoala se desfasura ora de romana. Sasuke nu era prea atent. Se tot gandea la discutia cu ceilalti din pauza trecuta, dar mai era atrnt si la ora deoarece studiau romanul lui Shakespire: Romeo si Julieta.

Flash Black

-Baieti, De ce se poarta Sakura asa de ciudat?zise Sasuke in timp ce lasa capul in jos.
-Ce vrei sa spui? intreba Sai nedumerit.
-Ieri, am sarutat-o....zise brunetul trist.
-Felicitari!zise Hinata.
-Dar atunci de ce esti trist? Intreba Naruto.
-Pentru ca nu a vrut sa se intample asta! Dupa sarut mi-a tras o palma, iar inainte de asta am vrut sa o iau in brate si sa smucit foarte tare pentru a scapa!zise el tot cu capul in jos.
Ino lasa capul in jos.
-Sasuke...Tie ti-a zis Sakura ca are un admiratos secret?zise Ino trista.
-Nu! Crezi ca e cu el?zise Sasuke nervos dintr-o data.
-Nu stiu! zise Ino in continuare in timp ce il lua pe Sai in brate.
-Ieri a fost trista in timpul orei. Si prea si speriata. zise Hinata.
-Da de unde sti asta? zise Naruto curios.
-Pai ai uitat ca sunt colega de banca cu Sakura?zise Hinata dand ochii peste cap.
-Lol! Nu ma chinui sa tin minte chestiile astea! zise Naruto razand ironic.
-Am o idee!zise Sai pocnind din degete.
-Ce e? zise Sasuke curios.
-Ei bine, s-ar putea sa nu fie ceva de care o sa fim mandri, dar ma gandesc ca poate daca vom cauta vreun indiciu prin dulapul Sakurei vom gasi ceva!zise Sai razand.

End Flash Black

Veni si pauza si gasca se duse la dulapul Sakurei. Au deschis dulapul si au gasit in fund ascunse cateva biletele. Hinata lea citit pe fiecare si toti erau speriati oentru ce putea pati Sasuke.
Acum totul avea logica! Comportamentul Sakurei cu Sasuke si comportamentul in ora.[posturi unite]
Nu stiu cat voi mai putea sa mai scriu la fic! imi pare rau ca sunteti chiar asa de dezamagiti de el!
[Imagine: 66407010.jpg]


#17
Asa. Trecusi si eu p`aci. Cand eram vizitator citeam ficul, dar:-?
Acum sa vedem ce avem pe aiiici.

M-a intrebat daca cumva ma doare capul, si am dat aproabator din cap ca da. -> Pe tine nu te`a deranjat cum suna?

Eu am ramas in pat, iar Saya a plecat la scoala. Eu am adormit, dar dupa doua ore am fost trezita de telefon. eu eu eu...Puteai sa zici: Eu am ramas in pat si am adormit, dar in scurt timp telefonul m-a trezit" Sau ceva de genu'.

-Cccc...ccc...ci...cine...esti?zic eu tremurand. ->Arata ca naiba intr-un fic sa pui asa. Poate "Ci-cine esti?" nu cred ca trebuie sa pui si "zic eu tremurand".

-Sunt cam trist ca nu ma recunosti! Dupa cate scrisori ti-am trimis si sarutul din seara aceea inca nu ma recunosti!->Repetitie

atrnt->atent

In acel Flash Back ai repetat: zise, intreba, zise, intreba, lasa capul in jos, lasa capul in jos. E chiar enervant.


Dialogul in mare parte este sec. Incearca sa povestesti mai pe laaarg ce simte Sakura. Ca atunci dupa ce a inchis tipu' telefonu sau nu stiu. Nu mai te baza asa mult pe dialog.
Ai grija si la repetitia de cuvinte!
Sper ca nu te-a deranjat comm-ul :-?? Incerc doar sa te ajut.

Succes in continuare si astept nextul!
P.S= sa nu te lasi de fic ptr. ca primesti critici.
[Imagine: envy-s10.png]
E: Me, Envy, jealous of you humans? That's the ultimate humilition.
> Blog <


#18
In sfarsit am trecut si eu pe aici. Am fost plecata si n-am apucat sa-ti citesc ficul, dar iata-ma gata sa-ti las un comentariu.
IMPORTANT: sa nu te lasi de fic doar pentru ca primesti critici. Trebuie sa vezi partea plina a paharului pt ca ficul tau are si parti bune.
1. Descrierea: e destul de buna desi nu prea imi place cum descrii diminetile Sakurei. Nu trebuie sa descri absolut tot ce face ea, fiecare haina pe care si-o ia si cum se machiaza. Astea pot sa vina pe parcurs, de exemplu poti sa spui la un moment dat "a inceput sa bata vantul si mi-am strans jacheta din piele mai aproape de corp", "mi-era firg pentru ca nu purtam decat o fusta scurta" sau "mi-a admirat bluza roz". Ma rog, intelegi tu, vreau sa spun ca nu e neaparata nevoie sa stim cu ce e imbracata Sakura mereu, nu preciza decat atunci cand e relevant pentru actiunea ficului. In rest e bine.
2. Dialogul: mai e sec din cand in cand, dar apreciez faptul ca nu te bazezi numai pe el. Sincer, mie imi place dialogul, daca e prea putin o carte/fic poate deveni plictisitor/plictisitoare. As vrea totusi sa-ti dau un sfat: cand dialogul se desfasoara doar intre doua persoane, nu trebuie sa scri la finalul fiecarei replici cine a rostit-o, poti sa scri doar la inceput ca sa se stie cine incepe; in continuare e usor de urmarit si iti dai seama cine vorbeste.
3. Actiunea e putin grabita dar imi place ideea ficului. Totusi faza cu circul e luata din Kaleido Star (vad ca iti place), puteai maca sa nu mai pomenesti faza cand ea era mica si a venit cu parinti la circ pentru ca aduce prea mult a Kaleido Star. Faza cu biletul scris cu sange e putin cam exagerata avand in vedere ca actiunea se petrece in zilele noastre.
4. Personajele: ai grija sa nu creezi tipare. Vreau sa spun ca nu imi place cand sti de la inceput care e personajul negativ si care e cel pozitiv. Admiratorul secret e putin prea dur, Sasuke e prea iubitor si ingrijorat pentru Sakura, iar Sakura e prea perfecta. Uneori e enervant sa ca personjaul principal sa nu aiba defecte. Oricum la chestia asta poti lucra in timp si ai nevoie de experienta.
5. Mai sunt inca gerseli de exprimare care ma deranjeaza, asa ca inainte sa postezi un nou capitol lasa pe altcineva sa-l citeasca. Poate sunt greseli care tie iti scapa, sau de care nu iti dai seama si nu e nimic rau in a cere ajutor.
A, si inca ceva. "Flash Black" e gresit, se spune "Flashback" (se refera la ce a fost in urma nu la ce negru).
P.s. eu o sa continui sa iti citesc ficul deci te rog sa il continui daca mai ai idei. Pentru a face un fic bun ai nevoie de experienta si nu castigi experienta decat daca muncesti. O sa ajungi sa scri mai bine numai daca continui sa scri, asa ca nu te lasa descurajata de critici.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#19
Helllaw ..
M-am gandit sa trec dinou p`aici .. Nu am o dispozitie prea buna[sti tu:-j] da` nah .. O sa incerc sa-ti dau un comentariu cat de cat ..normal..! .. Bun deci .. Sa incep cu lucruri bune..
Aaa...Naratiune : E buna .. Sunt parti in care ai putea sa scri si mai multa naratiune... Sfat: Nu fa aceiasi gresala ca mine .. Scrie mai detaliat ce simt personajele ... Punete tu in locul lor .. Dialog: Nu lipseste .. Deci n-am ce comenta in privinta asta.. Nu mi se pare sec .. E ok dupa parerea mea..Greseli : Da .. AI cateva p`acolo .. Dar nu cred ca sunt asa grave incat sa stau sa le enumar ...Actiunea: Putin grabita.... E interesanta aparitia acelui admirator secret... Acel baiat pare foarte indragostit de Sakura daca e in stare sa-l omoare pe Sasuke...Cam atat .. Astept cu nerabdare nextul ... Si .. daca te deranjeaza comentariul meu imi spui si il streg...P.s.: Succes in continuare si sa nu te lasi de fic ca mie-mi place mult...!Spor la ideei!Bye NoW!:*

So Lets Make It Last Forever...
Top Back,Hands Up,Radio On ..
With My BestFriend,
Just Us
They Playin` Our Song,
And Yeah..
Ain't Nothing Like The SummerTime ..8 !
[Imagine: i6duae.jpg]
~ I Just Wanna To Be Free ~

#20
sal! cred ca e timpul pentru next! multumesc de comuri!

Capitolul 12: Si mai multa dragoste spulberata

Au trecut zilele si eu ma insanatoseam mai greu. Astazi este deja sambata. Primisem vreo patruzeci de mesaje de la Sasuke, dar nu m-am deranjat sa deschid niciunul, ci am preferat sa aud doar soneria care o aveam la primirea mesajului. In timp ce stateam trantita in pat si citeam cateva reviste de gen ,,POPCORN" sau ,,Cool Girl" ma gandeam la printul meu brunet. Afara era frumos, dar eu nu doream nici in gradina sa ies, ci doream doar sa stau tolanita in pat.
In mall se pare ca erau Naruto, Hinata, Ino si Sai. Se pare ca vroiau sa iasa din mall si gasca sa se sparga pentru ca fiecare cuplu sa fie singur. Naruto si Hinata s-audus spre cafenea, iar Ino si Say spre o cofetarie. Naruto si Hinata au ajuns in fata unei cladiri pe care scria ,,Spring Cafe" si luara loc la o masa care se afla afara. Naruto a comandat un fresh de portocale, iar Hinata o cafea cu mult lapte.
-Pacat ca astazi nu au venit Sakura si Sasuke cu noi! zise HInata lasand capul in jos.
-Si eu! Dar nu avem ce face! Nu e vina noastra ca ei doi nu se impaca si ca nu vor sa se mai vada.zise el luand-o in brate pe Hinata.
-Totusi, Sakura este una dintre cele mai bune prietene ale mele, si de mine depinde sa o readuc pe picioare daca Sasuke nu o va face. Imi pare rau!
Hinata incepu sa planga, iar Naruto se enerva.
-Nu trebuie sa plangi pentru ea! Nu mai fi asa o plangacioasa si infrunta viata!
Dupa ce Hinata auzi acele cuvinte ramasese socata, dar si Naruto. Se pare ca a vrut doar sa se descarce.
-Hinata, eu doar..zise Naruto, dar nu mai putu continua propozitia deoarece Hinata se ridica si ii trase o palma care ii intoarse capul in partea opusa.
Obrazul se inrosi si parea ca este atat de rosu incat lua foc.
-Bine, daca eu sunt o plangacioasa atunci poate nu ar trebui sa stau pe langa tine, domnule trezit la realitate! zise Hinata rece.
Naruto inchise ochii si lasa capul in jos pregatit pentru a doua palma, dar in schimb simti buzele brunetei peste ale lui. Sarutul nu dura mult timp, deoarece Hinata il rupse in cateva secunde si ii intoarse spatele lui Naruto ramanand asa.
-Adio, Naruto! zise Hinata cu lacrimi in ochi in timp ce isi scoase de la gat un colier cu o inimioara bleo.
Bruneta se intoarse din nou spre Naruto si intinse mana in care tinea colierul. Desfacu usor palma, iar colierul cadea incet, incet, iar parca pentru Hinata totul mergea din ce in ce mai incet. Cand inimioara atinse pamantul se sparse in mii de bucati, iar Hinata isi puse mana la inima si stranse tare materialul din care era facut maieul portocaliu pe care il purta. S-a intors in directia opusa si incepu sa alerge, lasand in urma sa numai lacrimi care care contineau otrava numita durere. Avea ca destinatie casa mea. Deodata un strop de apa ii cazu pe nas.
-Ploaie? zise Hinata care se uita in sus spre cer.
Toata intinderea albastra acum era gri. A continuat sa alerge, dar obosi si se opri la un moment dat. Cazu jos in genunchi. S-a ridicat usor si a inceput sa mearga mai usor.
La cofetarie Ino isi comanda un tiramisu, iar Sai o prajitura cu struguri.
-As vrea ca Sakura sa fie mai fericita...zise Ino luandu-l pe Sai de mana.
-De unde sti ca nu este? zise el zambind.
-Din cauza ca este speriata! Vrea sa fie cu Sasuke, dar nu o lasa acel adimrator!
-O sa o rezolve ea!
-Adica noi! Noi suntem o echipa! Asta inseamna ca o vom ajuta! este si problema noastra!
-A mea nu este! Este treaba ei! Eu nu ma bag in treburile ei asa cum nici ea nu se baga in ale mele!
-Dar, ai putea macar sa vorbesti cu Sasuke sa incerce sa vorbeasca cu Sakura?
-Poate, nu stiu sigur!
-De ce? Nu sti cat inseamna Sakura pentru mine! Suntem prietene de mici! Imi este ca o sora! Si ma doare sa o vad asa!
-Ti-am mai zis! Nu e treaba mea!
Asa a continuat cearta, pana cand Ino a vrut sa se ridice sa plece, dar Sai a luat-oi in brate in speranta ca o poate opri sa plece. Ino se tot smucea, dar cu cat facea mai tare, cu atat el o strangea mai tare. Sai ii prinse buzele intr-un sarut, dar ea il rupse. Asta era! Ii veni o idee pentru a putea scapa de Sai! Ea ii raspunse la sarut, iar cand limba lui Sai ajunse pe langa dintii lui Ino ea il musca. Limba lui Sai incepu sa sangereze, dar tot nu ii dadu drumul lui Ino. Blonda ii dadu un sut intre picioare si se elibera! O lua la fuga! Fugi asa un kilometru, sau chiar doi si se opri. A privit spre cer care plangea in continuare, dupa care si-a pus mana pe inima. A stat asa cateva secunde, dupa care incepu iar sa alerge. Simtea cum de tenisi ei mov cu alb calcau repede si apasat pamantul. Mai avea putin si ajungea la casa mea.
Hinata era pe langa un parculet, iar dupa inca vreo doua minute de mers ajungea la casa Sakurei. Hinata si Ino s-au intalnit amandoua una langa alta in fata casei mele. Au sunat la usa, iar eu le-am poftit inauntru. Am mers sus, la mine in camera si ne-am asezat pe pat.
-Ino, ce ai pe la gura? intreb eu in timp ce priveam coltul drept al gurii lui Ino.
Ino se sterse usor pe la gura si vazu ca ii ramasese sange uscat pe la gura. Se pare ca fusese din cauza ranii ce i-a provocat-o lui Sai.
-Dar nu trebuia sa fiti la mall? intreb eu nedumerita.
-Ba da....raspunsera Ino si Hinata in cor.
Fetele mi-au povestit totul , iar eu am inceput sa vars lacrimi de bucurie. Le-am luat pe amndoua de gat si am zambit.
-Nu imi vine sa cred ca ati spus asta!am zis eu razand.
Dar imediat zambetul imi pieri. Eu eram fericita pentru ca am prietene asa de bune, dar si trista pentru ce au patit cele mai bune prietene ale mele.
[Imagine: 66407010.jpg]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Un adolescent pierdut în emoÅ£ii macabre Mhg 0 1.359 27-12-2010, 10:03 PM
Ultimul răspuns: Mhg
  Iubire de adolescent shiro 0 6.081 27-10-2009, 12:23 AM
Ultimul răspuns: shiro
  Nebunie de adolescent MaDyY 7 5.088 19-07-2009, 04:36 PM
Ultimul răspuns: Argenta
  O viata de adolescent(a story about sasuke and sakura) Annya 67 73.043 17-03-2009, 05:25 PM
Ultimul răspuns: Isis-Zeita iubirii
  O viata de adolescent Nevermind 10 7.538 25-12-2008, 02:53 PM
Ultimul răspuns: Nevermind


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)