Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Doctor Who

#21
Am ajuns ?i eu pe la jum?tatea sezonlui 2. Am noroc ca-i vacan??, c? la mine e ziua ?i sezonul, sau m?car trei sferturi din el. Al 9-lea Doctor mi se pare totu?i mai simpatic decat al 10-lea. R?mane de v?zut. 4

#22
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#23
Am vrut sa nu postez aici pana nu ajung la zi cu serialul but no chaaaance, I can't help it 24 Momentan sunt la sezonul 5, episodul 2 si sunt inca in procesul de a ma obisnui cu Smith ca si noul doctor. What can I say, am inceput sa vizionez serialul asta pentru ca erau pur si simplu prea multe posturi despre el pe tumblr si m-au facut curioasa. Am inceput cu scepticism pe motiv ca well, I'm not a SF fan, I didn't even expect to like it. Si am sfarsit, evident, considerandu-l unul dintre cele mai geniale seriale eveeeer.

Serios. Ador felul in care doctorul isi face aparitia in tot felul de momente cheie ale istoriei, la fel cum ador si panza aia de paianjen atat de complexa care a fost facuta, cu toate acele specii noi si fascinante, cu toate scenariile posibile pentru viitor, cu amenintarile si detaliile noi de descoperit, cu toate intorsaturile de situatie, cu toate personajele pline de carisma. I simply adore it gaaah.
Mi-a placut de Eccleston si mi se pare ca a fost actorul perfect care sa ma introduca in universul doctorului (pentru ca da, trebuie sa recunosc ca nu am vazut seria anterioara, si nici nu am incercat... inca). Dar nu il bate totusi pe Tennant care a fost... mirific! Majestuos! A trecut prin toate starile posibile, a aratat atata complexitate, m-a facut sa rad si sa plang in hohote deopotriva. Mai ales in "Doomsday" cand a trebuit sa se desparta de Rose, that part ripped my heart out of my chest and stepped on it repeatedly >.< Mi s-a parut doctorul perfect, asa ca inca il privesc cu putina tragere de inima pe Smith, mai ales ca si-a facut atat de brusc intrarea. Sunt sigura insa ca se va schimba si senzatia asta, mai ales ca imi pare destul de potrivit pentru rolul asta. Are si el acel entuziasm, acea nebunie jucausa aflata intr-un perfect amestec cu seriozitate si simtul datoriei, cu talentul de a intra mereu in necaz cu tot. E unic si cauzeaza o dependenta mare mare.

In ceea ce priveste companioanele doctorului de pana acum, mi-au placut toate intr-o anumita masura. Mi-a placut Rose la nebunie. Poate pentru ca a fost prima, poate pentru felul acela in care putea face praf pe oricine din cuvinte. Doctorul o lasa la un moment dat pur si simplu sa vorbeasca si el se distra pe margine de bietele ei victime. Poate ca nu a facut atatea ca altele dar nu stiu, a avut ceva anume, o determinare si o loialitate ambele speciale. Sincer, pana acum nu cred ca vreuna din companioane sa fi avut asa o relatie profunda cu doctorul si sa il fi inteles asa de bine, sa fi vrut sa fie acolo PENTRU EL. Nu pentru a vedea lumea, nu pentru ca era asa, putin indragostita de el (pentru ca, sincer, mi s-a parut putin puerila indragosteala Marthei), ci pur si simplu pentru ca tinea enorm la el si pentru ca ar fi renuntat la orice ca sa fie cu el, chiar si la propria-i familie in universul acela paralel.
De Martha cred ca mi-a placut cel mai putin. Nu prea pot explica de ce. Pur si simplu nu mi-a placut asa ca restul, nu mi-a ramas in minte cu nimic in afara de indragosteala respectiva. Stiu ca practic a facut multe, a mers prin toata lumea si l-a salvat pe doctor prin imprastierea numelui lui in toate tarile si orasele lumii, l-a ajutat cu regenerarea si, intr-un final, dupa ce nu a mai calatorit cu el, a ajuns in UNIT sau cum s-or fi numind si a ajutat din nou la salvarea Pamantului. Deci probabil tine totul de gustul personal. She just didn't get to me.
Lucru care nu poate fi deloc spus despre Donna, pe care am adorat-o inca de la Christmas Special-ul cu nunta ei. She's so witty and brilliant! Il completeaza minunat pe doctor, cred ca fac o echipa de milioane si as putea sa petrec ore in sir numai auzindu-le schimburile de replici. Intr-adevar a fost destinata sa se intalneasca cu el, destinata sa il salveze din nou si probabil a fost singura care putea sa absorbe toate cunostintele acelea, chiar si pentru putin timp. Cum mai spunea cineva in topicul asta la un moment dat, destinul el a fost cel mai tragic, pentru ca a fost ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. And that's just horrible, after everything. Mi-a fost foarte si bunicul ei, ce personaj bine conturat, chiar daca episodic!
Despre Amy Pond, the fairy-like Amelia, nu pot spune inca prea multe, insa pot spune ca pentru inceput imi place, e tare simpatica si are ceva, o energie si un soi de inocenta si nu stiu... I like her. Continui. Ma uit. Si revin apoi cu concluzia.

Daca e sa aleg un episod preferat, acesta ar fi cu singura Blink. Episodul ala a fost perfectiunea intruchipata, a insumat in sine tot ce inseamna Doctor Who: time travelling in toata splendoarea si complexitatea, creaturi noi si interesante, dialog savuros, intorsaturi de situatie surprinzatoare si un personaj de tinut minte: Sally Sparrow. Ce n-as fi dat in momentul ala sa o vad pe Sally drept companioana doctorului! Would have been lovely. Mai ales ca mie imi place la nebunie Carey Mulligan.

As for the new Doctor... nu pot zice nimic, pentru simplul motiv ca nu am ajuns inca acolo. Si ma incapatanez tare de tot sa ma tin cat de departe de posibile spoilere, ca sa ma pot bucura de surprizele care nu contenesc sa apara cand vine vorba de Doctor Who. In definitiv, unde ar mai fi fost frumusetea momentului daca as fi stiut, de exemplu, dinainte in cine ajunge sa se transforme de-a lungul anilor inegalabilul Jack Harness. Now those were some news!
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#24
V-ati uitat la episodul aniversar si la Christmas Special? Pareri?

Personal cred ca Moffat isi cam bate joc si imi pare tare rau. Capaldi ar fost un Doctor genial daca ar fi prins vremurile cand Davies se ocupa de scenariu. Though I am glad to see Smith out.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#25
Eu nu sunt de aceea?i p?rere, mi-a pl?cut foarte mult Smith, mi-e mai simpatic decat to?i, chiar ?i decat Tennant. Oh, and the Special ? Cam ap? de ploaie. Sper s? fac? ceva frumos cu doctorul urm?tor.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  A Young Doctor's Notebook MajinCloud 0 1.944 18-04-2013, 12:13 AM
Ultimul răspuns: MajinCloud


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)