Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cum ati alfat ca Mos Craciun nu exista ?

#21
Asta e problema cu mentalitatea noastră: frate, Moş Crăciun există la fel cum există şi Crăciunul. Poate că nu vien să ne aducă cadouri şi poate nu există cu adevărat în carne şi oase, dar a spune că nu există, e ca şi cum ai zice că nu există Crăciun. există şi Moş Crăciun, în tradiţie, în inimile noastre, ş.a.m.d.

Acum, fără a deveni prea sentimentală... 21 am aflat de la verişoara mea; I mean, era răutăcioasă tare, mai mare ca mine cu vreo 2 ani, îmi tot zicea că sunt fraieră, să cred în Moş Crăciun la vârsta mea, ce chestie! Nici măcar nu ştiu câţi ani aveam but I don't care. Sincer, pentru început nu am crezut-o şi am vorbit cu mama. Explicaţia ei?
" Dacă nu ar exista Moş Crăciun crezi că s-ar mai face atâta publicitate pe seama lui? Normal că există! "
Mă rog ,asta pe scurt, pentru că nu îmi amintesc exact ce mi-a zis. Numai că de Crăciunul ăla am scotocit prin casă şi am găsit cadourile ascunse ( de atunci, a fost o tradiţie, eu şi frate meu mereu căutam cadourile înainte de Crăciun, deşi de atunci nu le-am mai găsit ). În orice caz, nu pot spune că am fost dezamăgită. Pur şi simplu se transformase într-un fapt. Moş Crăciun nu exista; şi era logic, mi-am zis eu, nu avea cum să ducă atâtea cadouri în întreaga lume.

Oricum eu cred în Moş Crăciun ca şi o tradiţie şi în inima mea există, chiar dacă nu mai e Crăciunul cum era înainte.

#22
Citat:Cum ati alfat ca Moş Crăciun nu exista ?
Nu mi-a raspuns la SMS.

Ai omis multe in thread-ul asta dar nu ma bag,puteai avea o abordare ceva mai "buhuhu"..crestina,etc.Pun punct ca sa nu te sperii =)
This curiosity completes us all and drives us all.

#23
Eu abia la 9 ani am aflat ca Mosu` nu exista. Nu a fost cliseul acela ca am prins-o cand punea cadourile sub brad or smth, pur si simplu am gasit bonurile de la jucarii 21)[erau defapt papusi Barbie foarte cool 9 la una daca apasai pe un buton i se lumina tricoul si la alta daca o bagam cu capu in apa i se faceau suvite albaster din cele mov 8 le-am tinut pana la 13 ani dupa le-am dat lu` varamea 24 btw era 'originale' asa cum li se ziceau celor din cauciuc parca si nu plastic 21 ]. Mi-a zis ca i le-a dat "Mosu" ca sa-i dea banii inapoi, ofc nu am crezut-o 24.
En fin, ni s-a distrus copilaria 21. Mneah acum cand e Craciunul macar ma duc singura si-mi iau cadoul 4. 21
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End













#24
Off: "Pun punct ca sa nu te sperii =)"
Dude, m-a amuzat serios postul tău. : )).

On: Păi, nu a fost nimic ieşit din comun; nu-mi amintesc câţi ani aveam, but ştiu că mătuşa mea mi-a spus. Nu a fost nimic dramatic, nu am plâns - ar fi fost absurd - plus că bănuiam eu ceva; un moş să trăiască atâţia ani şi să mai fie în stare să împartă cadouri la mii de copii...
Dacă gândeşti logic îţi dai seama că moşu' nu există; totuşi îi dau satisfacţia surorii mele să creadă în el. E adorabilă când priveşte cadourile de sub brad şi naivitatea ei îţi dă o stare de euforie.
Părerea mea. xD

#25
Colegii mi.au distrus 'visele' prin clasele 1-4 21

#26
Nu știu sigur când am aflat. Aveam patru - cinci ani, cred. Eram cu părinții la un magazin și eu am vrut nu - știu - ce - căcat și ei au zis că o să mi-o aducă moșu. După, cât ne-am mai fâțâit, m-am uitat în coș că era o cutie acoperită cu gecile noastre. Mă uit și văd că era chestia pe care o voiam și pe care am găsit-o sub brad de crăciun. Anyway, nu a fost o dramă fiindcă mi-era logic. Cine ar trăi atâta și ar mai împărți cadouri prin lume într-o noapte. Și nici nu-mi prea păsa că nu exista. La vârsta aia, conta să primesc doar cadouri, nu-mi păsa de la cine.
Chiar dacă Moș Crăciun nu există cu adevărat, în carne și oase, el există în inimile noastre și este o parte a tradiției.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#27
Aww, interesant topic

Pai din cate tin minte eu aveam patru anisori. Era o traditie la mine sa "vina" Mosul in carne si oase. Si mereu mi se parea ciudat ca de fiecare data cand venea Mosu era si fina cu el insa finul vedea dupa ce pleca Mosul.

Si in acea seara dupa ce plecase Mosul de la mine de acasa am fost la vecina mea (acolo se "schimba" mosul) si am gasit pe canapea costumul si barba Mosului si din baie iesise finul meu. Vai, cat am plans atunci ca nu era Mosul si de atunci a mai venit de cateva ori insa mie nu-mi mai placea.

Si am o verisoara careia ii face la fel, acelasi fin si eram nervoasa odata si era cat pe ce sa tip in gura mare ca Mosul nu exista insa m-a oprit la timp mama.

#28
Eu am aflat că Moşu' nu există pe la 6 ani. Ai mei aveau obiceiul să îmbrace pe cineva în Moş Crăciun şi să mă trezesc cu el apărând din neant la uşă şi de Crăciunul ăla m-a pus mama să învăt o porcărie de poezie şi eram eu zâmbăreaţă şi când deschid uşa un tip ciudat de slab, de vreo douăzeci şi un pic de ani, cu ochelari ciudaţi şi costum de Moş făcea ' Ho Ho Ho' în faţa mea. De atunci am început să am dubii şi mi le-am confirmat mai târziu în acea seara când i-am furat căciula şi am văzut că nu-i cărunt. Cu toate astea ai mei nu s-au prins şi mi-au mai făcut rost de moşi d'ăştia până pe la vreo zece ani când am văzut vreo şapte moşi la şcoală, la serbare şi învăţătoarea ne-a zis verde în faţa că Moşu' nu-i real.
KyuMin.

#29
»Ce amintiri frumoase =]] Vreau şi eu să`i stric fantezia lu sormea dar nu mă lasă inima. Mno să revenim...mi se pare că aveam vre`o 6-7 ani , da , da şi era începutu` lui Decembrie , şi eu scriam scrisoare lu Moşu` pentru sormea şi pentru mine 9 [ce penibil 24] aşa după ce am terminat`o i`am dus`o mamei , şi a zis c`o va pune la poştă . A doua zi mă trezesc s`o întreb : `Auzi ? Mami dar cum are timp Moşu` să împartă atâtea cadouri intr`o singură noapte ?` Eu una mă aşteptam la ceva de genu` : `Pai fiecare judeţ are Mosu` lui ` Dar ştiam de la Tv că singuru` Moş e în Laponia ...bal bla bla ...iar mama : `Pai simplu...Moşu` nu exista ...noi facem pe Moşu` , ăstea sunt poveşti mama .` Cu zâmbetu ăla cretin pe buze ea mi`a zis aşa ceva . Am rămas mască , şi ca o prostănacă am început să râd. Şi atunci mi`am dat seama , cum mereu aducea Moşu` tot ce vream eu , de ce ? Pentru că scrisorile le citeau ai mei =]] Şi cică Moşu` ne`ar vedea cu un telescop mare cât globu` , ce idei mai are lumea asta xD Totuşi e frumos să te bucuri cât eşti mic şi vrei tot ce vezi la TV la reclame ... acum mare eu una de la 10 ani în sus nu am ştiu ce vreau de Crăciun , dar a ştiut Moşu`.

#30
Heheheh....mos craciun,cand eram mai micuta,adica la gradinita unii copilasi spuneau ca nu exista,si eu nu stiam ce sa mai cred.Mereu am incerat sa il prind pe "Mosul" dar nu am reusit.Ma gandeam mereu de Craciun..cum imparte cadourile?oare cum arata in realitate??parintii mei m-a pacaleau mereu..ii scriam scrisori si ei ziceau ca o sa ii dea Mosului scrisoarea.
Odata..tot cand eram micuta,aveam vreo 6-7 ani parintii mei nu au ascuns bine cadoul 21
eu l-am gasit pe sifonier..era o papusa.Ei mi-au spus ca a trecut mosul pe acasa si il lau lasat lor21\
oricum mi-au spus de mos cam aunci pe la 8-9 ani,sau mai mult...ca nu mai tin minte
[Imagine: chocolatepassion-1.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cadouri de craciun. Liar 9 6.041 09-07-2012, 01:41 AM
Ultimul răspuns: Lia
  Exista.... Lye 29 15.969 25-04-2011, 09:54 PM
Ultimul răspuns: Hakusor.
  Cadou de Craciun pentru userul preferat Flash 8 5.428 25-12-2008, 10:56 PM
Ultimul răspuns: Denny


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)