Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cel mai deplorabil anime ever

#31
Deplorabil, da?

Elfen Lied, fara nici o marja de eroare aici. Am vazut anime-uri tehnic mai proaste, am vazut hentai-uri unde iti vine sa plangi pentru energia consumata pentru a fi produse...dar cel mai jalnic anime pentru mine ramane acesta. E cel mai pur exemplu de anime facut dupa numere si nu dupa pasiune, o serie ce nu stie decat sa ticuiasca niste casute care presupun ce ar trebui sa aiba un anime "HIT" si atat mai mult, fara nici o calitate, sau macar ambitie, artistica, fara nici un personaj pe jumatate interesant si fara nici un fel de logica in cea mai mare parte a momentelor sale.

Iar faptul ca foloseste abuzul fata de un copil pentru a atinge acel prag dramatic la care aspira toata anime-urile de acest gen, acel prag care le aduce in gama "seriozitatii mature", fara ca macar sa exploreze aceasta tematica cu respectul si gravitatea cuvenita, adauga la dezgustul meu fata de serie.
Violenta explicita lipsita de sens, abuz lipsit de sens, nuditate fara nici un scop practic, asta ar fi trebuit sa fie cel mai clar semnal inapoi in 2004 a ceea ce va ajunge industria anime in mai putin de un deceniu.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#32
O sa ma rezum la anime-urile pe care le-am vazut cap-coada, nu si la cele pe care le-am abandonat intre timp. Trei dintre cele mai proaste anime-uri vazute de mine sunt: Another, Shiki si Rosario+Vampire (ambele sezoane, unul mai prost decat celalalt).

Another parea promitator la inceput, pana sa intre mai adanc in subiect. Pe parcurs, cu fiecare episod pe care il vedeam, imi parea tot mai prost. La un moment dat a devenit totul atat de previzibil ca prima reactie a fost sa ma intreb daca producatorii s-au plictisit pe parcurs sau daca doar de atat au fost in stare. E pacat, puteau dezvolta mai mult povestea... Am auzit ca manga-ul e nitel diferit si as vrea sa-l citesc sa vad care-i treaba.

Shiki, la fel, mi-a placut mult la inceput. Dar cand au inceput toti sa devina vampiri/ varcolaci deja scapa totul de sub control. Au fost cateva personaje de care mi-a placut, precum Sunako, Tatsumi si Chizuru; erau singurii pe treaba lor. Natsuno, Shimizu si preotul, al carui nume l-am uitat, parca erau scosi dintr-o carte sf proasta, iar Shimizu parea genul de personaj numai bun de Twilight.
Sfarsitul anime-ului a fost mult prea exagerat. Dupa ce au ucis toti shiki, au dat foc, au sarit intr-o masina, asa plini de sange cum erau, si-au plecat. Umn... who are you kidding?

Rosario+Vampire are toate caracteristicile unui anime prost. Nici nu stiu daca se cuvine sa comentez; pentru mine e egal cu 0.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#33
Naruto - interminabil, povestea nu are nimic special, personajele sunt varza, poantele si mai si. Si inainte sa ma atace fanpeople (care formeaza 90% din comunitatea romaneasca anime din pacate), da, nu am urmarit multe episoade, si de Shippuuden nu m-am atins deloc. Ma indoiesc insa ca este nevoie, avand in vedere ca (un mic exemplu), Naruto si Sasuke inca nu s-au omorat unul pe altul. Misto mod de a prelungi povestea. A, si un mic trivia - conform desenatorului manga insusi, Naruto a inceput drept o poveste despre ramen. 22
"I decided to always have as much fun as I can. That way, I'll be happy with my life no matter when I die."

#34
Hyakka Ryouran: Samurai Girls

Nu este cel mai prost anime pe care l-am vizionat vreodata dar daca ar fi sa existe o serie ce sa cuprinda TOT ce e mai prost in industria anime din ziua de azi, asta e.
Asta e unul din acele anime-uri care capitalizeaza...sau incearca sa capitalizeze pe cam toate marile obsesii ale unui otaku de gradina: perioada cea mai frustranta a vietii lor personale si sociale -adica liceul-, relatiile slabe cu fete si femei de orice varsta, fantezia de putere a acelor virgini frustrati care cauta sa devina un element central al vietii unor fete...si multa, multa, EXTREM de multa frustrare sexuala.
Printre lucrurile care m-au iritat incredibil de mult se numara faptul ca personjul principal - aproximativ singurul mascul din serie -, dupa ce ca e un virgin timid si de personalitate beta, devine punctul central in jurul caruia se invart toate destinele fetelor din jurul sau. Sarutandu-l, acestea primesc superputeri cu care sa-si protejeze "generalul", iar fara el sunt la fel de neajutorate precum niste pisicute intr-un sac. Daca asta nu zbiara a fantezie de otaku slinos, nu-mi dau seama ce ar putea fi mai evocativ.
Apoi e tot nonsensul cu liceul si consiliul liceal si bla bla bla...n-a avut nici o logica de absolut nici un fel.
Bineinteles ca tipul cu par lung si argintiu era rau; bineinteles ca tipa cu par argintiu si un patch peste ochi era si ea rea - aceasta bineinteles fiind singurul personaj din serie care nu adera la ideea de castitate si nu pare frustrata sexual pana la amin -.

A fost un anime absolut penibil deoarece se vede ca a fost facut pentru o singura categorie trista si singuratica. E o insulta pentru inteligenta oricui, un exemplu a cat de mult prost gust colcaie in industria asta si in fanii sai.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.244 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)